Fulguleti de nov-dec 06 (166)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danutz spune:

Neatza,
In drumul meu cu metroul stateam si ma gandeam azi cum discutia asta a trecut de la scutece si colici la probleme mult mai fine si mai profunde si am realizat cat de repede a trecut timpul...
Iar fulguletzii au crescut, nevoile lor s-au schimbat radical iar noi trebuie sa ne adaptam din mers. Si iar ma gandeam cat de util este forumul asta, fiindca poti sa impartasesti experienta proprie si poti intelege mult mai usor DE CE face un copil ceva...pentru simplu motiv ca tocmai ai citit ce a scris o alta mamica.
Sper din tot sufletul sa ramanem 'impreuna' mult timp de acum incolo, iar discutiile sa fie la fel de constructive ca si pana acum.
Haideti sa va povestesc ceva...apropo de Trebuie si cum poate fi 'negociat'.
Ai mei parinti m-au dat la scoala la 6 ani abia impliniti (am facut 6 ani pe 11 sept iar pe 15 a inceput scoala). Pe vremea aia stateam la bunici, parintii mamei si slava cerului pentru asta. Poate ca dat-ul la scoala a fost un lucru bun in ansamblu fiindca deja ma plictiseam la camin, dar modul cum au facut-o a fost gresit. Adika mi-au zis intr-o zi ca de maine TREBUIE sa merg la scoala si asta a fost totul. Fara explicatii, ce e scoala de fapt, ce se face acolo, ca or sa fie si alti copii la fel ca la camin, ca o sa fie atatea chestii noi de vazut si invatat...etc.
Si m-am pomenit, in prima zi de scoala, cu mama de manutza care se grabea foarte tare sa ajunga la servici, intr-un vacarm de nedescris, intr-o colectivitate noua unde nu cunosteam pe nimeni, intr-un loc nou si ciudat unde trebuia sa stau intr-un singur loc, cuminte si cu mainile la spate, unde nu aveam voie sa ma ridic cand voiam si sa fac ce voiam...si de unde mama a plecat imediat ce m-a lasat acolo!!! A fost un soc! Normal ca a doua zi am plans ca eu nu ma mai duc acolo si nimik nu ma putea convinge...si iar, ai mei parinti nu aveau timp nici sa inteleaga, nici sa 'negocieze' asta, mai ales ca nu intelegeau nimik.
Noroc cu bunicul! A fost inspirat sa mearga cu mine la scoala, s-a rugat de invatatoare sa-l lase sa stea cu mine in clasa, a stat 3 saptamani in ultima banca,i-a sugerat invatatoarei sa ma puna in banca cu un copil mai nevoias pe care puteam sa-l ajut si asa mi-a dat o ocupatie si un simt de raspundere (eu stiam sa scriu si sa citesc, si am primit misiunea de a avea grija de acel copil), astiu cum sa faca din facutul lectiilor ceva fun si a reusit sa ma invete ca constrangerea de a sta intr-o clasa de fapt e chiar ok daca sunt lucruri incitante acolo si ca este destul timp si pentru joaca si pentru lectii, etc.
Scuze daca am umplut pagina, dar e un bun exemplu de cum poate fi gestionata o situatie care presupune un Trebuie, astfel incat un copil sa nu se simta constrans cu nimik.
Nu-mi doresc decat sa am si eu 'scanteia' necesara pentru copilul meu ca sa gasesc calea cea mai buna prin care sa-l determin sa faca ce trebuie!
O zi buna sa aveti fetelor...mai intru daca mai apuc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutz spune:

quote:
Originally posted by porumbita80

Mereu mea placut sa ies in evindenta si un copil doar prin invatatura poate s-o faca.Cel mai mare sprinjin copilu trebuie sa-l primeasca de la parinti daca noi vom avea incredere in el sunt sigura ca nu ma va dezamagi.Stiu parinti care mereu au stat cu ochii pe copii sa invete si tot nimic. Stela 30s cu printesa Cleopatra+Mario Gabriel(31.10.06)



Draga mea draga, metoda de a iesi in evidenta prin invatatura era 'la moda' pe vremea noastra. Mai ales daca locuiai intr-un orasel de provincie unde alte optiuni erau mult limitate. Asa erau timpurile alea, cred ca 90% din noi am fost crescute in ideea ca trebuie musai sa facem o facultate fiindca altfel nu vom reusi in viata.
Cred ca acum s-au schimbat lucrurile, un copil poate iesi in evidenta prin multe alte lucruri (prin sport, de exp), invatatura ...e nevoie si de ea, dar eu una nu-mi voi obliga copilul sa faca o facultate daca el doreste o alta alternativa. Nu inseamna ca e mai putin destept sau educat daca nu face facultate. A nu se intelege gresit, eu una consider ca nu as fi implinita profesional fara studii superioare, fara masterat (chiar ma gandesc sa merg si mai departe...) dar daca copilul meu va ALEGE sa faca tenis de exp, eu una O SA-I RESPECT alegerea.
Taica-su a facut fotbal de performanta, a facut un an facultate, s-a lasat ca sa faca fotbal...la un mom dat s-a imbolnavit, a ales sa renunte la fotbal si si-a continuat studiile. Alegerea lui...parintii nu au incercat sa-l influenteze cu nimik, respectele mele pt asta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns porumbita80 spune:

quote:
Originally posted by danutz

quote:
Originally posted by porumbita80

Mereu mea placut sa ies in evindenta si un copil doar prin invatatura poate s-o faca.Cel mai mare sprinjin copilu trebuie sa-l primeasca de la parinti daca noi vom avea incredere in el sunt sigura ca nu ma va dezamagi.Stiu parinti care mereu au stat cu ochii pe copii sa invete si tot nimic. Stela 30s cu printesa Cleopatra+Mario Gabriel(31.10.06)



Draga mea draga, metoda de a iesi in evidenta prin invatatura era 'la moda' pe vremea noastra. Mai ales daca locuiai intr-un orasel de provincie unde alte optiuni erau mult limitate. Asa erau timpurile alea, cred ca 90% din noi am fost crescute in ideea ca trebuie musai sa facem o facultate fiindca altfel nu vom reusi in viata.
Cred ca acum s-au schimbat lucrurile, un copil poate iesi in evidenta prin multe alte lucruri (prin sport, de exp), invatatura ...e nevoie si de ea, dar eu una nu-mi voi obliga copilul sa faca o facultate daca el doreste o alta alternativa. Nu inseamna ca e mai putin destept sau educat daca nu face facultate. A nu se intelege gresit, eu una consider ca nu as fi implinita profesional fara studii superioare, fara masterat (chiar ma gandesc sa merg si mai departe...) dar daca copilul meu va ALEGE sa faca tenis de exp, eu una O SA-I RESPECT alegerea.
Taica-su a facut fotbal de performanta, a facut un an facultate, s-a lasat ca sa faca fotbal...la un mom dat s-a imbolnavit, a ales sa renunte la fotbal si si-a continuat studiile. Alegerea lui...parintii nu au incercat sa-l influenteze cu nimik, respectele mele pt asta!

Danutz, mami de Maria-sa Rares (14.12.2006)

www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank"> fulguleti



Probabil nu am fost bine inteleasa , am exemplificat intocmai eu am zis ca nu e musai sa fii cel mai destept din clasa sunt multe alte alternative, eu am ales invatatura dar poate mario o sa aleaga sa faca pictura sau mai stiu eu ce o sa vrea el. Se vorbea in alte postari de scoala ca trebuie inpus sa-si faca temele dupa ce vine de la scoala, de asta am scos ex. asta in fata.Imi place cum gandesti mereu te-am citit cu drag

Stela 30s cu printesa Cleopatra+Mario Gabriel(31.10.06)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acs spune:

Buna ziua tuturor!

Suntem sanatosi! Cu totii! Asta da veste, nu-i asa? :)
Am inceput saptamana cu dreptul si sper s-o tinem tot asa!
Maria este la gradinita, Ioana nu, pentru ca nu a vrut sa mearga si o mai las o saptamana sa se rasfete. Victorila face prostioare, ca de obicei!
Duminica Maria va urca pe scena, intr-un spectacol, si va canta impreuna cu cativa copii de la cursul de dans :).

Sper sa apuc sa citesc ce-ati mai scris, ca-s tare in urma (am cam mult de lucru la serviciu).




Manuela, Stefan si cele 3 minuni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teutz spune:

Ziua buna, minunatelor!

Ruxandra, am savurat pozele voastre de la munte!!! Superbe! Grigore e un scump si jumatate cu zulufii lui, iar Matei e mortal pe post de avion! Am salivat de mama, mama la pastrama aia si la salata de hribi murati, chiar daca erau pentru diaspora!
Kikineata, daca nu ma inseala memoria, sunt 15 tulpini cu risc inalt. Eu le am pe 16 si 51. Intotdeauna testul PAP a iesit ok, nimic in neregula. Din fericire, nu sunt modificari la nivel celular. Noroc cu dr ca s-a gandit totusi sa ma trimita sa fac si un test Hpv.
Daphna, eu am facut analiza pentru Hpv anul trecut la Institutul Cantacuzino si a costat 390 de ron. Rezultatele le-am primit in vreo 3 saptamani.


Teutz de Alexia Iarina (10.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

diana eu am inteles perfect ce spuneai tu. si apreciez enorm faptul ca ai facut-o. si nu am luat-o deloc personal.

asiza uite, eu una evit sa ii zic lui d: ai facut ceva rau, cere-ti scuze si vino sa ne pupam. pt ca cred ca accentul pe pupam e prea mare iar partea cu cerutul scuzelor nu e nici sincera si nici complet inteleasa. prefer, in acest mom, sa sar peste partea cu scuzele si impacatul, si daca face ceva rau sa ii explic de ce nu e bine, sa ii arat o situatie similara in care el era cel 'napasatuit' si nu i-a placut, apoi sa 'recompensam' cu ceva celalt copil. ex: i a luat d jucaria, atunci vorbim, noua nu ne place cand vine cineva si ne ia jucaria, si apoi intrebam copilasul daca vrea ceva la schimb. daca nu vrea, ii dam jucaria inapoi. fara pupici, cu bravo daca e nevoie. ma gandesc ca la denis ar putea fi o confuzie? mai vin...


Daca aceasta vangheliada va rezulta, si va asigur ca va rezulta, v-am spus si de craciun, cand ne-am intalnit, va rezulta clar din aceasta vangheliada si din aceste intalniri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teutz spune:

Porumbita, sa bea apa din clopot ca altfel va ramane mut?! Bai, am ras cu lacrimi, zau! De unde naiba le scot oamenii astia?! Eu zic ca cel mai bine e sa ignori astfel de persoane, iar daca devin insistente, sa le tai scurt macaroana!
Chinico, felicitari Beei pentru dintisor!
Dia, eu ii incalzesc Alexiei si apa pentru lapte si mancarica la cuptorul cu microunde, zilnic. Rareori “vorbeste” la telefonul mobil cu tati sau bunica, dar se joaca aproape zilnic cu telefonul meu.
Dianarus,Donia
Dianocica
Donia, of ce zi ati avut si voi! Am ras de m-am spart la faza cu termometrul! Un dulce de la noi.


Teutz de Alexia Iarina (10.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teutz spune:

Eri_ka, sanatate multa lui Ingrid!
Danita, insanatosire grabnica si voua!
DeeaA, e dulce rau, dar rau de tot fotbalistul David!
Danutz, un buchet de pentru bunicul tau!
Acs, asta da veste buna! Ma bucur ca sunteti sanatosi cu totii!



Teutz de Alexia Iarina (10.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teutz spune:

Poze cu Alexia, ca sa nu uitati cum arata.

Teutz de Alexia Iarina (10.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teutz spune:

Imi plac mult discutiile pe tema propusa de Dianocica si le consider constructive.

Netul meu iar face figuri, de-aia trimit mai multe mesaje scurtute. Bine ca merge si asa, decat deloc.

Teutz de Alexia Iarina (10.12.2006)

Mergi la inceput