Clopotei de ianuarie-februarie 2008 (21)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ceska777 spune:

Vad ca am umplut o pagina aproape cu ultimele mesaje! Ar fi bine sa intru in bucatarie.....sau sa aspir! Dar eu scriu aici si ma joc cu Benji!
Ieri a sunat soacra sa imi zica ca tare s-au bucurat sa ne vada, ca Benji e f frumos si ca fac bine ce fac! Cu asta m-a dat gata! Poate mergem la ei cateva zile la inceput de mai! Tre sa desfac patutul de calatorii sa vad cum functioneaza si cum incape Benji in el, la vara in Romania cred ca o sa ne trebuiasca remorca daca e sa iau tot ce am nevoie pt Benji cu noi.

Va las si pe voi sa mai scrieti si tare as vrea sa fiu o musca la intalnirea voastra de vineri! Si cine zicea de picnic in parc cred ca a avut o ideee grozava! Neaparat sa faceti asa! Si multe poze sa va vedem!

Ceska, mamica de Benji
mic si scump - 3 LUNI (23.12.2007)

Filmulete!!!
http://www.youtube.com/watch?v=I9mc8EEY2yk
Poze NOI incepand de aaici...
http://good-times.webshots.com/album/561719452hHOOpC?start=120
POZE F NOI AICI
http://community.webshots.com/album/562979681SvBupY

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=113744
Am venit pe lume...asa a intrat Benji in viata noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonab spune:

Buna mamici!

Am vazut parada modei, imi place tare mult rochita rosie, tare bine ii sta buburuzei.


Stancutza, felicitari pt botezul Sofiei, tare mi-a placut cum e imbracata.Ma distreaza ce smoc are in vf capului, tare ii dulcica.


Am mai vazut ceva poze cu un grasunel de 4 luni, nu-mi amintesc precis pe cine
,cred ca a lui Alina, nu ma bateti da stiu ca am vazut un frumusel si un grasunel.


Fetelor cum intru pe contul comun, am inteles ca imi trebuie ceva parola.Dati-mi varog care aveti timp un PM, cu indicatii.Please!!!


Cat despre mersul cu masina, si noi il punem pe Razvan pe scaunul din spate, in scaunul de masina bineinteles, si cu spatele la sensul de mers si stau si eu in spate. Eu inca nu am carnet de conducere, dar o sa imi fac cat de curand si cred ca tot asa o sa il pun in spate ca e mai sigur cica.

Azi ma duc iar la medic cu Razvan sa il cantareasca si sa il masoare, sper sa aiba macar 5 kg ca de nu dau in disperare.

Mami de Razvan-Matei,09.01.2008
http://community.webshots.com/album/562622931EnvRDd?start=24

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anandrei spune:

Acuma m-am intors din oras, dupa documentatie pt alocatie si indemnizatie si joi ma duc si le depun in sfarsit! yupiiiii!

danonique, multumim frumos de urare

gatta, eu cand plec singura cu David in masina ii pun scoica in fata, langa mine. Dezactivez airbagul ca asa e protocolul, il asez cu spatele la sensul de mers si il leg bine cu centura. Si n-am nici o problema.Si a zis cinava ceva de pericol de frana, rupt gatul, nu mai stiu ce. Fetelor, hai sa fim serioase: cine conduce ca bezmetica cu bebe in dreapa?

va pup si de abia astept sa ne vedem la baby expo!

Ana-Maria de David pufosu' (11.01.2008)si cel mai fericit tatic, Andrei

Poze David botez
Primele poze ale lui Iepurica
Poze cu mine dragutz
Hainele lui Iepurica
Poze cu mine gravidutz
Poze cununie si nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

Neataaaa

ma rog, e unu ceasul, dar eu sunt trezita de la sase si nu m-a trezit Pupi, el a dormit bine mersi inca 2 ore

aseara a avut o criza ORIBILA de colici, daca mai tinea 10 min fugeam cu el la urgenta

Cum noi vieri vrem sa mergem si la baby expo, va deranjeaza sa ne vedem la ora 3 ? Adik noi ajungem pe la 11 in Buc, mergem direct la studio la Daniel, sedinta tine o ora pana la 12 si pe urma mergem la b. expo si ne vedem la 3 ca pe la 6 sa plecam spre Cta? ce spuneti? oricum inainte de 12 nu putem...



Angelique, mami de Pupi (bb Viktor, 28.12.2007)

Povestea nuntii, Povestea nasterii lui Pupi

noi 2, poze, luni de miere...,
Mare, Munte, Flori

Participam la concurs: daca va place de noi, votati-ne: www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=20" target="_blank">pag.21 - Freza si www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=40" target="_blank">pag.41 - Somn adanc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

quote:
Originally posted by Anandrei

eu cand plec singura cu David in masina ii pun scoica in fata, langa mine. Dezactivez airbagul ca asa e protocolul, il asez cu spatele la sensul de mers si il leg bine cu centura. Si n-am nici o problema.Si a zis cinava ceva de pericol de frana, rupt gatul, nu mai stiu ce. Fetelor, hai sa fim serioase: cine conduce ca bezmetica cu bebe in dreapa?




Discutia se referea la faptul ca nu e voie sa punem scoica cu fata la sensul de mers. In acest caz apare pericolul de rupt gatul la frana, din cauza inertiei, pentru ca ei au muschii gatului moi. Evident ca mergi incet cu bebe in masina, dar chiar daca ai 30km/ora si iti taie unu calea sau trece un caine, sau un copil, sau....frana e periculoasa pt. bebelus.

Roli mamica de Andrei(16 ianuarie 2008) si Marc(9 iunie 2006)

www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603790736786/" target="_blank">ANDREI
www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603794082565/" target="_blank">MARC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anandrei spune:

mai fetelor, de ce trebuie sa fim noi alea cu drobul de sare nu stiu. Accidente se pot intampla de tot felul chiar si in cele mai stupide moduri, eu am zis cum procedez eu cu copilul meu. Refuz sa ma gandesc la tot felul de tragedii si, repet, sa astept sa cada drobul de sare.

roli, sorry daca te-am ofensat, doar spuneam ca oricum toate mergem incet cand suntem cu bebeii, atat. Sincer, de la o frana nu cred ca se poate intampla o tragedie; daca intra insa un dobitoc in tine, da, dar asta din pacate n-ai cum sa o controlezi.

Ana-Maria de David pufosu' (11.01.2008)si cel mai fericit tatic, Andrei

Poze David botez
Primele poze ale lui Iepurica
Poze cu mine dragutz
Hainele lui Iepurica
Poze cu mine gravidutz
Poze cununie si nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honey79 spune:

Mai fetelor, vad ca tot discutati despre pozitia corecta a scaunului de masina a copilului.
Scoica...sau scaunulk de masina pentru copiii pana la 1 an (sau numarul de kg acceptat ) se monteaza pe bancheta din spate,cu fata catre speteaza scaunului..deci nu in sensul de mers.

Anandrei... zici ca ce se poate intampla. Se pot intampla multe,sa stii..si asta nu inseamna ca te gandesti la drobul de sare ...ci ca, daca sta in puterea ta sa previi ceva, atunci de ce nu ai face-o???

Aici, pe vremea cand am luat cursul de childbirth.... a venit o doamna de la un grup care se ocupa cu asa ceva.... verifica suportul scaunelor de masini, verifica daca unghiul este corect,etc.
Ne-a demonstrat ce se poate intampla in anumite situatii si... e destul de infircosator.
Chiar daca conduci cu 30km/ora..cum zicea Roli..... daca intra unul in tine..socul loviturii este atat de mare, incat nu mai conteaza ca tu mergeai ca melcul.

Ne-a mai povestit si de toate accesoriile agatate de scoica sau in fata scoicii... "ca sa tina copilul ocupat"...si acestea s-au dovedit a fi periculoase...caci pot cadea, se pot desprinde si ii pot lovi pe cei mici.

Eu merg pe zicala " better safe than sorry" si aplic regulile .E la latitudinea fiecareia daca vrea sa procedeze la fel sau nu.

Insa un bebelus este destul de fragil...si noi nu trebuie sa uitam aceasta. Cand se pune o frana.... daca bebele e cu fata la directia de mers, capul ii va veni automat in fatza.. iar daca e o frana mai brusca, uffff.

Ideea este ca... daca scaunele sunt.. "designed" sa fie puse cu spatele la directia de mers... de ce nu am face-o?Cele folosite dupa 1 an al bebelusului...acestea da, sunt facute pentru ca bebe sa stea cu fatza la sensul de mers.

Nu stiu daca m-am facut inteleasa sau daca am reusit sa descriu in asa fel incat sa puna un semn de intebare .... dar... nu sunt de ignorat regulile cu care vin aceste scaune pentru masini.

Aici legea nici nu iti da voie sa ai bebelusul pe scaunul din fatza..cu sau fara airbag dezactivat.

Ahhh..si citisem parca in capitolul trecut ca se pusese intrebarea cat timp este valabil scaunul scoica de masina. De obicei aceste scaune vin cu specificare sa fie folosit in functie de varsta si kilogramele copilului (de obicei pana la varsta de 1 an si in jur de 10kg).

Daca sa zicem, scaunul permite un maxim de 10 kg si varsta de 1 an ... dar copilul are cele 10kg la 10 luni...atunci trebuie schimbat scaunul.

Sper din suflet sa nu avem nici una dintre noi incidente la volan si all of us to be safe.

POZICI DE TOT FELU'
POZE ANDREW-JOHN
My silly cats
Cum crestem


Mamica de Andrew - John (21 Februarie 2008)


Vali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Anandrei nu m-ai ofensat. Incercam doar sa spun si eu ce m-au invatat si pe mine altii si am considerat a fi foarte util si important. Exact cu spunea si Honey e mult mai bine sa fim prevazatoare. Sa dea D-zeu sa ne plimbam bebelusii linistite peste tot fara nici o problema.

Roli mamica de Andrei(16 ianuarie 2008) si Marc(9 iunie 2006)

www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603790736786/" target="_blank">ANDREI
www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603794082565/" target="_blank">MARC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Apropos de plimbatul bebeilor in masina, la noi e tare caraghios cand mergem in 4. Copii stau in spate, noi in fata, ca altfel n-avem cum. Marc sta cu fata si-l vad, Andrei cu spatele si normal ca nu-l vad, cand chitaie, ma chinui pe orbeste sa-i infig suzeta. Dar daca-l intreb pe Marc ce face Andrei se intoarce ofensat catre geam, cu o mutrita "ce-mi pasa mie?" si cand plange se uita la el superior si zice "nu, nu". Si circul mare il face Marc cand ii scapa chestii pe jos si le vrea neaparat in momentul ala. Asa ca la noi plimbarile sunt o mare distractie. Nu am incercat sa ma urc la volan singura cu amandoi ca daca ii apuca una - alta simultan e belea.

Roli mamica de Andrei(16 ianuarie 2008) si Marc(9 iunie 2006)

www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603790736786/" target="_blank">ANDREI
www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603794082565/" target="_blank">MARC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ereena spune:

ora pentru intalnirea de vineri ramane 15? sa imi spuneti si mie unde este terasa sau restaurantul asta ........ oricum nu va pot rata , cate sanse sunt sa nu vezi un grup de vreo 10-15 mamici cu carucioare:-)))

alexia 28 ,esti in album.
virgo, alexia, emabucuresti , colajele voastre le gasiti in mailul comun ,in drafts, toate colajele din album sunt acol pt cele care vor sa le salveze in comp. personal .

cele care nu au poze in album dar doresc sa fie vazute ,trimiteti pe mailul comun ,cel putin trei poze cu voi si puiul vostru

Irina de Matei

CUM CRESTE BEBE
DRAGOSTEA MEA
BOTEZ
ALBUM ZUZE




Mergi la inceput