Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (126)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danuta36 spune:

Alina bine a-ti venit,tu si Sara!

Rodica eu nu stiu ce sfat sa-ti dau,ca n-am patit asa ceva...sa nu vrea sa doarma..


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodicamaries spune:

am citit putin din urma...Nana draguto, ma bucur enorm de mult pentru evolutia fluturasului tau, ma rog sa pape tot mai bine Andreiutul...scumpul de el...si-a tinut si sticluta...bravo

mami...se lasa cu daca eram acolo...eu nu permit nimanui(in afar de sot si mama), nici macar sa-l hraneasca cu mancarea facuta de mine, apoi sa-i dea cineva ceva...nu-ti fie rusine, spune-le cumnatelor tale in fata ce ai de spus...

sa va zic o faza...noi,ne spalam foarte mult pe maini, mai ales inainte de a-l lua pe Darius, si venea multa lume la noi, cum intra in casa, sareau pe copil, ba darius le lua mana sa le-o roada, si simteam ca explodez, pana o venit odata soacra, si stiam ca fusese la cumparaturi, si i-am zis in fata, sa mearga sa se spele pe maini, si sa-si dea jos jerseul de strada. sa nu credeti ca m-a felicitat, bineinteles ca s-a suparat, dar nu-mi pasa...atat a fost mai greu, apoi la fiecare persoana care voia sa-l ia in brate ii ziceam la fel. Oi fi eu obsedata de asta, dar e copilul meu, si-mi creez propriile reguli.



.....................................................
Rodica mamica de Darius (19 sept 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bernix spune:

quote:
Originally posted by papanash

Gabitz, madam Marcu a zis ca are fontanela 'cam moale', de-aia a prescris echo, pe de alta parte branza dupa 9 luni, pai nu se cam contrazice ?
Am facut programare la vaccin la dna Miruna Georgescu, am citit de bine despre ea. A fost la ea cineva de la noi din gasca ?

Mama de papanash Andreiutz ( 2.10.2007 )





Una dintre prietenele mele merge la Miruna Georgescu si e f f multumita. E tanara si sigura pe ea, desi la prima vedere nu pare prea apropiata de copii (are voce groasa si vorbeste cam rastit). Am vorbit si io la tel cu ea cand nu ma hotarasem inca ce sa aleg - Medlife sau Medicover - si mi s-a parut OK.

Bernix si Degetica (Ana Elena - 27.08.2007)

www.flickr.com/photos/22336005@N05/" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Fetele, mersi mult de felicitari, desi nu stiu cat le merit, ca am lalait-o mult cu amarata asta de teza. Andreea, nu e de doctorat, e o amarata de teza de bachelor, ca eu a trebuit sa o iau de la zero, sa fac inca o facultate, pentru ca mi-a fost greu sa continuu in domeniul meu, ca nu am reusit sa invat limba.

Alinamuller, bine ai venit! Scrie repede inca 10 mesaje ca sa scapi de moderare. Probabil o mamica priceputa te va trece in lista, daca nu a facut-o deja (eu nu ma numar printre ele ).

Mami, draguta de tine! Mult calm. Ia-l pe sot deoparte, cand sunteti amandoi calmi, si incearca sa-i explici cum e cu stomacul bebelusului. Vino cu argumente si explica-i ca e doar spre binele copilului vortru pe care-l iubiti amandoi. Da-i impresia ca faceti un soi de alianta impotriva tuturor, ca doar voi 2 sunteti in stare sa protejati bebelul, pentru ca stiti ce e mai bine pentru copil. Si, din pacate (sau fericire), evita cumnatele.
Uite, ca exemplu, cand venise soacra la noi, tot imi zicea sa-i dau copilului apa ca i-e sete si cand eu i-am zis ca nu-i dau, ca nu are nevoie (Tudor avea 2 luni jumatate), a inceput sa ii sopteasca sotului ca sa-i dea apa, de parca eu eram surda si proasta. Dupa vreo 10 minute, vine sotul si-mi zice "Da' nu-i dam si noi niste apa lui Tudor?" Evident ca mi-a crescut tensiunea. Si i-am explicat ca un bebe asa mic isi ia necesarul de lichide din lapte. Argumentul forte a fost insa faptul ca daca ii era sete, in 2 luni jumatate murea deja de sete, ca nu primise niciun strop de apa. Noroc ca sotul meu e un tip destept si accepta argumente logice. Si asa s-a construit alianta intre noi. Doar noi 2 impreuna putem lua decizii ce-l privesc pe Tudor.

Rodica, sa treaca oboseala. Sa stii ca nu pot sa-ti dau niciun sfat...ma depaseste situatia voastra.

Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinamuller spune:

multumesc, Yaia si tuturor celorlalte care mi-au urat bun venit
urmarind discutiile voastre despre doctori si sistemul binecunoscut de "atentii" nu pot sa nu ma bucur ca am ales sa nasc aici...nici macar un buchet de flori nu am dat nimanui (pentru ca s-ar fi uitat ciudat la noi, nu din alte motive), iar serviciile au fost si sunt si astazi ireprosabile.
Yaia, am observat ca baietelul tau are cam aceeasi varsta cu Sara. tu ai inceput deja sa-i dai mancarica? si daca da cam care este demersul? eu sunt un pic speriata, dar joi merg la pediatru pt vizita lunara si urmeaza sa-mi dea instructiunile de folosire
o sambata frumoasa tuturor,

Alina si Sara (03.10.2007)


http://www.picturetrail.com/alinamuller

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melaniatud spune:

Azi am facut jumatate de an…nu-mi vine sa cred…si am sarbatorit introducand putina branzica in meniu…nu a fost prea incantat dar avem rabdare!!
Si m-am si tuns si vopsit…ca doar e mare sarbatoare!!

Andreea – Nici Tudor nu accepta decat blenduit si daca papa asa bine eu nu ii mai schimb nimic din meniul cu care s-a obisnuit.Si Tudor tot 300 grame a luat…cica ar tb 500.Curios ca acum de ceva vreme mananca f bine…oare nu asimileaza?
Bravo Andrei de Nana!!!Ma bucur f mult ca papi!
Teo cred ca bebeii sunt mai puternici decat credem noi pt ca Mihnea nu arata in poza ca si cum ar fi fost bolnavior…mititelul!!
Mami 25 Unde stai la Minis?Poate am facut generala impreuna….Eu stateam pe Barajul Sadului, pe langa Liceul Cuza…de fapt ai mei stau acolo
Bebeka – Sunt perfect de acord cu mami 25…de fapt asa scrie la carte si eu intrebasem daca pot sa-I dau carnita in fiecare zi.
Alinamuller – bine ai venit!!Noi vom fi alaturi de tine cu sfaturi ori de cate ori le ceri!!
Rodica – cam asa patesc si eu cu Tudor de vreo 3 zile.E f f marait..daca il las jos urla, nu sta sa il legan ..norocul meu ca el are un maimutoi de plus cu care doarme si il pun in brate si apoi baga degetul in gurita…dar doarme doar 30 min…Darius are gingiile umflate…la fel am zis si eu…o fi de la dinti dar nu are gingiile umflate sau rosii.Nu stiu ce sa-ti zic…nici sub carusel nu se linisteste?Pune muzica pt bebelusi…Mozart for babies…

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melaniatud spune:

Rodica inca ceva...il mai linistesc cu ceiut sau laptic ...il pun pe spate si ii dau asa intins si apoi mai adoarme...dar nu-i o regula

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greyeras spune:

Buna fetelor.
Cam liniste pe aici, e nu-i nimic asa am ajuns si eu la zi cu cititul. E foarte frumos afara asa ca am profitat si noi si am iesit la plimbare, am fost la parculetul de copii unde are leagane de bbei si am dat-o pe Aduta, e foarte incantata. Numai ca a trebuit sa venim acasa pt ca i se facuse fomica. Acum a papat si se joaca frumusel in patut. Azi am tras o sperietura cu ea, am lasat-o singurica 5 min pana am intins si eu rufele, am lasat-o in fundulet sa se joace. can am venit ea era intinsa cu ochisorii inchisi. Am strigat-o si ea nimic, am strigat-o iar si iar nimic. Nu va zic cu ce viteza m-am dus la ea si am luat-o in brate. Am crezut ca a patit ceva, cand colo ea adormise, a deschis incet ochii si mi-a zambit. Nu vreau sa ma gandesc ce sperietura am tras.


Alinamuller
te asteptam cu povesti despre Sara si poze cu voi. Bine ai venit printre noi. Imi pare rau ca te simti atat de singura.

Mami 25 eu zic sa le spui pe fata ce te deranjeaza si eventual sa nu mai lasi copilul singur cu ele. Am trecut prin experiente asemanatoare cu cei din familia mea. Tot asa cumnata mea i-a zis sotului meu ca trebuie sa-i dam apa copilului in conditiile in care pana la 4 luni jum eu am alaptat-o exclusiv si am avut o discutie foarte aprinsa pe acest subiect cu el, chiar ne-am certat pt ca el mi-a zis ca sora lui are si ea copil si stie ce zice. Eu l-am luat frumusel de mana si am mers la dr. De atunci nu ma maoi contrazice si nici nu mai pleaca urechea la ce spun altii. Si mama mi-a facut o faza acum cateva zile cand ia dat sa manance gogoasa pe motiv ca pofteste, asa ca nu mai las copilul singur cu nimeni.

Rodica asa am patit si eu, cred ca oamenii astia habar n-au ce inseamna sa cresti un copil. Si la mine se uitau ofensati cand le spuneam sa se spele pe maini. Mi-am auzit vorbe ca as fi obsedata si ca stric copilul. In privinta somnului habar n-am ce sa-ti zic, a mea cand i se face somn poti sa faci ce vrei ca tot adoarme. Poate e doar o faza, sper sa treaca repede.

Bebeka si pitica mea a ramas cu galma in urma vaccinului de 6 luni si am mai multe prietene care au patit la fel. Incearca cu felii da lamaie si cartof. La noi a fost dureros in primele 2 zile dupa vaccin, daca persista durerea eu zic sa consulti un dr. Si eu am uitat parola si mi-a,m facut cont pe webshots. acum m-am invatat minte le notez.




Mamica de Ana-Adelina (24.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandarinutza spune:

Alinamuller, bine ati venit!

Bebeka, felicitari pentru iepurica!

Danuta,pupam dulceata, sa ii treaca durerea de la piciorus!

Rodica, eu mai puneam foenul cand nu reusea Antonia sa adoarma. Daca era obosita, cum dadeam drumul; la foen, cum adormea instatnt, si il scoteam usor dupa cateva minute din camera.



Noi am fost in Gradina Botanica, ne-am simtit tare bine, Antonia a fost tare incantata, am pus-o pe o paturica pe iarba si a admirat floricele, a gustat si niste frunze. Apoi a adormit dusa.

Mandarinutza mamica de Antonia Maria 30.08.2007

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carpatina spune:

Maruntescu

Toma_lly

cecilia_L

Sa fiti sanatoase si sa aveti parte numai de bucurii!

=====================
Mami de Ioana (27.09.2007)

Mergi la inceput