Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (123)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

Lui Andrei i-am facut supa din cartof, morcov,pastarnac, patrunjel, mazare, un pic de ceapa verde si in premiera un sfert de rosie. am blenduit si a mancat o portie de piure, dupa care a baut si un pic de zeama din canita cu cioc. Iar ne-am murdarit ca purcelusii !
am vrut sa-i cumpar ardei gras, dar erau numai de-aia 'artificiali' cum zice sotu' la importuri.
mango am gasit dar erau ofiliti, n-am luat ca nu mi-au placut la aspect.La fel si perele, tot 'artificiale'...
vad ca se manifesta ok, ii place sa manance cu lingurita, deja a inceput sa mimeze mestecatul cand merge-n bucatarie, n-am inteles de ce, ca el papa in spatiul de joaca din sufra. e haios pustiulica !
am cumparat ieri si cateva ghivece cu panselute, o splendoare, sper sa tina cat mai mult. La fel ca si tine Sim, sunt mare fana a florilor, aveam zeci ( vreo 60 ) de ghivece, pana am inceput cu plecarile dese de-acasa, cand incet-incet au inceput sa se rareasca, si s-au rarit tare. Cred ca-s 2 lucruri pe lumea asta de care nu m-as plictisi niciodata si pe care le-as face oricand cu cea mai mare placere: sa ma joc cu copiii si sa ingrijesc florile . Poate-mi deschid o florarie si o gradinita ! Caut colaboratori .La florarii am sondat putin piata si e o mafie.....cel putin aici la noi.

Mama de papanash Andreiutz ( 02.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melaniatud spune:

Roxana – in conditiile astea cred ca te rupe la consum!! Pai sa stii ca am mai auzit ca mananca copii mai bine cu tati,buni sau alte rude decat cu mami …cred ca simt si ei ca suntem insistente

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

quote:
Originally posted by ANDREEA11

Am uitat sa va zic ieri am fost la dr si mi-a dat Ceclor la 8 ore, Oftalmezone N de 2 ori pe zi si nurofen de 3ori pe zi. I-a facut si putzica (decalotarea). A plans un pic dar i-a trecut repede si apoi a mai plans doar la primul pipi. DR ma speriase ca il va ustura o zi. Dar am flacau curajos. Am scapat. Eu nu puteam sa-l decalotez bine si imi tot zicea. Asa ca ieri am profitat de ocazie si l-am rugat pe el. In 1 min. a fost decalotat complet. Sa vad in seara asta cat se duce, ca aseara mi-a zis sa nu mai umblu la DANSA!

andreea

http://community.webshots.com/user/andreeagogo



avea probleme sau de ce l-ai decalotat? eu sunt foarte impotriva, am spus-o din start medicilor care l-au vazut pana acum pe Andrei, sa nu ma trezesc ca-s eu intoarsa si ei fac chestia asta copilului....
Iti atasez un link la subiectul asta, nu e singurul insa e cel care pe mine m-a convins.

http://www.circumcizia.org/decalotarea.html



Mama de papanash Andreiutz ( 02.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

Roxana, felicitari pentru seara reusita. si bravo pentru taticul descurcaret, eu inca duc lipsa de asa ceva....sunt eu mai closca si nu i-as lasa singurei deocamdata. nu l-am lasat cu nimeni pana acum, dar de 1 mai cred ca se va intampla, a luat al meu bilete de avion pt. Cluj ( ca io n-am fost niciodata acolo ), asa ca 2 zile sa vad cum se va descurca cu bb ori mama ori soacra, ma mai gandesc. Nora mea favorita cum se mai simte ?

Sim, felicitari pentru iepuras, sa faci poze n-am prestat nimic din retetele de pe forum, va urma . ( zic sotului: n-vem oua, el: ba avem !' ma mai uit o data-n frigi, cu toate ca stiam sigur ca n-am cumparat. el ii zice lui Andrei auzi mai tati, mama nu-i multumita niciodata, avem 4 oua-n casa si ea mai vrea, mai vrea....)

Melania, nici nu stii ce bine-mi pare ca s-a rezolvat problema cu papa.M-am convins, mai bine zis, am citit in privirea lui ( dulce foc ! )ca i-a placut lapticul si de-acum o sa pape tot.

Betty, eu tin borcanele la frigi si dimineata scot unul sa fie la temp. camerei la prinz.pe ele scrie temperatura maxima la care se pastreaza, in frigider sunt cam 3-4 gr. Mario ce mai face, au mai disparut bubitele ? Ai dreptate, avem baieti mari si frumosi. Va dati seama ca vor fi colegi de gradi, de scoala, de facultate, etc ...

Luy, ce mai face printesa, cu va descurcati cu diversificarea ?

Danielaradu, pupam fetita bolnavioara si se face repede-repede bine !

Bernix, si noi mergem in Bulgaria, am fost de mai multe ori si stim pe unde-i liniste si bine pentru bebei. Cel mai mult ne-a placut in Sveti Konstantin, am stat la un hotel de 5 stele ( categorisit de TUI de 4 )pe malul marii, liniste, pescarusi, piscina, all inclusive, acolo vrem sa-l ducem si pe bb. O sa va mai povestesc despre Bulgaria, am avut si o intamplare naspa...

Ligeea, felicitari pentru bona. Ref. gradi, a aparut la ev.zilei de joi un supliment cu toate gradinitele private sau de stat din Bucuresti, conditii,tarife,orar. L-a luat si sotul meu si l-a tot citit, eu n-am avut timp si inca nu e cazul , e prea devreme. daca te intereseaza ceva anume pot sa-ti zic de-acolo. Servici usor si linistit !

Danuta, asa e , iese supa amara de la telina, eu pun doar o bucatica mica. Al meu mananca f bine piureu, abia dupa ii dau si zeama. I-a placut printesei uleiul extravirgin ?

gabitz, felicitari pentru rasuciri, de-acum trebuie sa-i cobori patul, sa nu ai surprize. Pupam ochioasa mica si frumoasa, si pe fratior, ca-i un scump si el

Yaia, succes cu diversificarea, pupam iepurila. Ai terminat teza ? Succes !


S-a trezit puiul meu, v-am pupat




Mama de papanash Andreiutz ( 02.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luy spune:

Zboara gandul meu grabit,
Zboara printre nori
Si ajunge negresit
Peste-un camp cu flori.
Si acolo, coplesit,
De-atata frumusete
Pentru-o clipa s-a oprit
Ca sa se rasfete.
O printesa sa admire:
Pe www.flickr.com/photos/14057076@N07/2350796296/" target="_blank">preafrumoasa Sara,
Gingasa si delicata
Cum e primavara

La multi ani ! pentru lunitzele implinite ieri
printesei Sara de Gabriela
delicatei Bianca de veroboroda
randunicii cu gropitze in obrajiori Ana Martina de HaveF8
dulcetzelei foarte dulci Teodora de jojo_miha
papanashului Andrei de daliaailad
frumosului papanash Mirciulix de Andries ( mami, ne e dor de voi ! )

Sa cresteti mari si sanatosi, sa infloriti sub privirea parintilor vostri care va iubesc atat de mult, iar viata sa va fie o eterna primavara !



Luy, fericita mamica de Maria Teodora ( 25 august 2007 )

Poze puteti vedea in contul comun pe flickr/contacts

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melaniatud spune:

Azi am fost la shopping si pt noi si pt Tudor si uite asa s-au nascut noi intrebar:

1. Am vazut ca multe cereale dupa 6 luni au gluten.Voi ati dat bebeilor ?Ma refer indeosebi la cele de la Milupa (erau si cu biscuiti deci gluten) desi as opta in continuare pt Humana pt ca Tudor le adora.
2. Voi luati borcanele Hipp din Careffour? In Iasi numai aici am vazut dar sunt prea putine sortimente …mi-am dat seama din ce ati mai povestit voi ca oferta la noi e cam limitata indeosebi la legume.Zicea cineva de borcanele cu cartofi dulci sau asa ceva…
3 Ati incercat si suculetele de la Hipp? Tudor a baut putin suc de mar dar de vreo sapt refuza constant….as incerca si de la Hipp
4.Am vazut ca de exemplu borcanelele cu piure de cartof, porumb si curcan au sare…ati dat bebelusilor cu sare?

Am umplut cosul de borcanele si lapte si Pampers (prima oara romanesti sper sa fie ca cei din Germania de care am folosit pana acum) si toate cele….deci gaura in buget

Da Papanash si eu sunt tare fericita…si azi a papat laptic…am ajuns la 300 ml in afara de portia zilnica de cereale cu lapte si de masa de fructe si cea de legume ….intr-un cuvant ma declar foarte multumita mai ales ca de marti as vrea sa bag carnita ca mai avem putin si facem 6 luni.

Greyeras si eu ma intrebam azi de banana…am fost la cumparaturi si soacra mea imi spune dar cand ii dai …nu am stiut sa-I raspund.Am luat banane pt ca aratau f bine si sunt tare aromate acum poate ma lamureste cineva …ati dat banane copiilor?Andreea11 si eu sunt impotriva decalotarii….tati nu ma lasa a zis ca stie el mai bine ca nu-I nevoie, Papanash si alte mamici m-au sfatuit sa nu incerc nimic si oricum nici eu nu eram pentru dar am doua prietene carora le recomandasera pediatrii.La fel s-a intamplat si in cazul tau…adica te-a sfatuit medicul? Ce argumente ti-a adus?
Sabina cred ca ai parte de o vreme superba…ma bucur tare mult!!
Betty, cum mai sunteti? Am citit si eu ce e cu ruseola asta …


Poze cu Tudorica fara frica (05.10.2007)
http://community.webshots.com/user/melaniatud

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luy spune:

Gata, mi-am dat restanta de ieri... Sper ca voi lua o nota buna
Acu' ma targuiesc cu coana Inspiratie sa-mi dea ceva frumos si pentru sarbatoritii de azi, ca sunt unii speciali si as vrea ceva deosebit


Luy, fericita mamica de Maria Teodora ( 25 august 2007 )

Poze puteti vedea in contul comun pe flickr/contacts

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

Papanash, aveam si noi tot cam 60 de ghivece (violete multe, gloxinii, sporul casei, trandafiri de ghiveci si trandafir japonez, cactusi, branduse, lalele, dracaena, aloe, maranta, dieffenbachia), dar au disparut multe si la noi. Ba chiar ne-am luat si 2 enciclopedii despre cresterea plantelor de apartament. Am mare grija acum de cele 2 yucca, de dracaena si de trandafiri. Violete mai am doar 5 ghivece, dar o sa le inmultesc iar dupa ce ne mutam la casa. Cactusii traiesc si neudati, asa ca au rezistat intemperiilor De fapt, dupa ce ne mutam o sa ma apuc sa cumpar iar flori si vreau sa ma ocup de ele cum trebuie.

Am ceva de lucru, revin mai pe seara.

Sim, mami de Stefan (25.08.2007)
Blogul lui Stefan
Mamicile gatesc
Pentru vizualizarea blogului trebuie sa va logati cu userul septoct2007@gmail.com, parola o stim toate
Pozele noastre le gasiti pe flickr in Contact list

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melaniatud spune:

CARREFOUR - scuze mi-a dat un ghiont sotul!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

Melania, s-o iau pe rand:
1. Nu i-am dat nimic cu gluten.
2. De obicei le iau din Cora pt ca nu am Carrefour aproape de mine.
3. Am incercat o sticla de suc Hipp, diluat cu apa, dar nu ii mai dau pt ca nu ii plac. Atentie mare daca vrei sa iei, unele sortimente contin zahar.
4. Nu ii dau sare, dar e drept ca nici nu cumpar mancarea cu legume la borcan pt ca nu ii place. Vrea doar 'home made'.

Greyeras, eu i-am dat banana. Chiar azi i-am facut banana cu avocado si a lins tot. I-am dat incepand cu luna a 6 a pentru ca atunci am inceput diversificarea. Edit: vroiam sa spun dupa ce a implinit 6 luni, adica in luna a 7a .

Andreea11, sa iti spun ca si eu sunt contra decalotarii fortate ? M-am documentat inca de inainte sa nasc si am ajuns la concluzia ca nu il voi decalota fortat pe Stefan. Am avut meciuri cu asistentele cand m-am dus sa ii recolteze pipi pentru urocultura pt ca ma tot intrebau de ce nu l-am decalotat si eu eram cu gura pe ele sa nu il traga si sa il lase in pace. E clar, la noi in tara exista o manie a pediatrilor legat de decalotare. De ce numai in RO se recomanda???



Sim, mami de Stefan (25.08.2007)
Blogul lui Stefan
Mamicile gatesc
Pentru vizualizarea blogului trebuie sa va logati cu userul septoct2007@gmail.com, parola o stim toate
Pozele noastre le gasiti pe flickr in Contact list

Mergi la inceput