Bulgarasi si globulete de nov-dec 2007 (38)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ggaby spune:

mariussimiuc cred ca am reusit frumoase picaturi ai! sper ca nu am gresit poza
crisstiana incearca sa te impui mai mult,ce daca sotul,bunicii nu sunt de acord cu anumite tactici...doar scuza-ma tu stai cu el pana noaptea tarziu si-l legani nu???sau faceti cu randul?
Noi plecam la plimbarici pare k lumea afara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Gabi,multumim!


Miha,mami de www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=1" target="_blank">2 picaturi pline de www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=13" target="_blank">curiozitate

Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...Cand viata iti ofera un pic de sare fa-ti o Margarita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

quote:
Originally posted by crisstiana
Ai 2 copilasi superbi, iar tu esti o mamica tare frumoasa. Chiar ca ai 2 picaturi in casa, seamana tare bine.


Ne dai si un vot?


Miha,mami de www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=1" target="_blank">2 picaturi pline de www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=13" target="_blank">curiozitate

Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...Cand viata iti ofera un pic de sare fa-ti o Margarita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

quote:
Originally posted by crisstiana

Jasmin, imi pare rau ca puiul tau nu a pus mai mult in greutate in ultima luna , dar si 200 de grame e ceva. Nu fii suparata si nu asculta sfaturile pediatrelor de aici.Si mie mi-au zis sa-i dau lapte praf completare (cu biberonul!!!!!), macar seara deoarece se trezeste prea des sa manance(la 2, max.3 ore si cica ar fi normal doar la 5-6 ore sa se trezeasca) Eu nu stiu de unde scot ele programul asta. Fiecare copil are ritmul lui de crstere si propriul program, mai ales la cei alaptati la cerere. Plus ca laptele matern se digera mai repede ca laptele praf (asa cum ziceai si tu), deci e normal sa ceara mai des de mancare.

Eu vreau sa alaptez exclusiv pana la 6 luni, cand incep diversificarea. Daca ma tine laptaria pana atunci. Eu zic sa nu-i dai nici ceai, nici altceva pana la 6 luni.Lapticul tau e cel mai bun aliment pt el, in momentul de fata.

Nu mai stiu ce am vrut sa spun. Am uitat. Mor de somn aici in fata pc-ului.Cu o mana scriu si cu una leagan piticul pana cade in somnul adanc sa pot sa-l mut din scaunul auto(locul preferat) in patut.

Am vazut poze multe si frumoase de bb(de Jasmin, Petro, Adina, Vasari, Ggaby, LalaD, Stefania,Aralia, Lixa,Dany2007, Dany26, Roxxy, Vali_Delide,Anacami, Mihuta,BB_Yasmi ....) Am vazut mai multe poze dar nu ma mai duce mintea la ora asta.Oricum, nu le-am vazut pe toate, dar mai e o zi si maine.Pupici pt toti bbii si mamicile lor.

Voi cum ati dezvatat piticii de ne-leganat, ca pe mine ma doare deja mana dreapta de atat leganat, adica de vreo 3 ore.Il leagan, pare ca doarme adanc si dupa cinci minute deschide ochii si e mai treaz ca niciodata. Sau cand zic si eu ca a adormit viseaza nu stiu ce si incepe sa planga. Sau adoarme o jumate de ora dupa care se trezeste si isi aminteste ca-i e foame. Asa ma tine lipita de el, vrand -nevrand...Offff, ce grele sunt lunile astea.

Hai ca s-a tezit din nou piticul si cred ca-i e foame iar.Revin.

Mai e cineva pe forum?

Crisstiana 40+

AMR maxim 6 zile!


Crisstiana, pai si eu la fel vreau sa-l alaptez exclusiv pana la 6 luni, exact daca ma tine laptaria si cred ca da, ca am lapte din belsug... cateodata ma rad si-i spun lui dan ca as fi putut alapta gemeni... oricum, ieri cand am iesit de la ea l-am sunat pe dan si i-am povestit si i-am zis ca nu ma iau eu dupa ea... mai ales ca au fost atate fete care m-au incurajat... acum ca vad ca atatia puiuti mananca de multe ori pe zi, fara program, vad ca e ceva normal. chestia e ca va trebui s-o mint peste o luna, si mie nu-mi place sa mint... dar daca e vorba de copilul meu o sa mint...
of, si lucas la fel, adoarme in brate, cu capul pe umarul meu, sau la san. Il adorm bine si-l duc in patut, dar nu doarme mult, decat daca e obosit tare. asa ca doarme tot cam atat 20-30 minute, maxim o ora... dar e normal, ca el doarme mult noaptea: cam 11 ore... uite chiar acu doarme la mine in brate...

Vali, felicitari pt dintisor!!!! aaa, si nu mi-e dor de aparatori, dar lui dan ii este...

Nela, stau bine cu moralul, multumesc... doar n-o sa ma prost-dispuna niste idioti... ma concentrez asupra lui bebe. sper sa rezolvi repede cu apartamentul

Alina, super faza cu Maria strengarita... si tu ai talent la scris, iar de Adra nici nu mai vorbesc, super povestea.

Dany2007, am vazut noile poze cu Luca... faine... si hainutele la fel

Ellis, oricum n-a avut temperatura mare. mie mi-au zis sa-i dau niste picaturi de apiretal, care e paracetamol, doar daca face temperatura 38... dar n-a facut deloc. ai sa vezi ca nu o sa mai aibe nimic.


Jasmin si micutzul Lucas Daniel (28.11.2007)

www.flickr.com/photos/23373490@N02/" target="_blank">poze cu mogaldeatza


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

quote:
Originally posted by crisstiana

Eu de cand nu am mai intrat( si a trecut ceva vreme) am uitat ca mai trebuie schimbata si semnatura. Piticutul meu e baietel, chiar daca numele suna a fetita.Aici toata lumea ma intreaba cum il cheama pe bb:Mattia, raspund.Ce fetita frumoasa!! Pai, nu e fetita, e baietel
! le zic eu.Si ei raspund Aaaaaa, incurcati.Sunt mortali! Certificatul de nastere bineinteles ca mi l-au gresit si au scris Mujer(femeie), in loc de Varon(barbat).Mi l-au refacut abia dupa 2 luni.


Crisstiana si Mattia-Baietel (22.12.2007)




nu ma mir deloc... si noi avem probleme, ca se tot mira ca nu avem decat un nume de familie, si mai ales cum de ma numesc eu exact ca sotul meu. iar la lucas nu prea inteleg ei care e numele si care e prenumele, mai ales ca lucas poate fi aici si nume de familie... asa ca multi, pt mai multa siguranta, ii striga daniel. Am mai auzit si de la unii bulgari ca au avut probleme cu numele de familie...



Jasmin si micutzul Lucas Daniel (28.11.2007)

www.flickr.com/photos/23373490@N02/" target="_blank">poze cu mogaldeatza


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

sanatate si multe lunite lui bebe Serban Pavel!!!!!


Jasmin si micutzul Lucas Daniel (28.11.2007)

www.flickr.com/photos/23373490@N02/" target="_blank">poze cu mogaldeatza


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

quote:
Originally posted by creem

Neata...sunt cheauna de somn dar nu fiindca n-a dormit pitica, ci ca n-am putut sa dorm de griji. Nu reusesc s-o fac sa pape... Aseara a baut 50 ml cu chiu cu vai, azi dimineata 50 ml, dupa care a inceput sa planga si n-a mai vrtu deloc. A a tipit la san...dar laptic e prea putin...deja nici dimineata nu mai e! Am intrebat dr daca pot sa incerc alt laptic si a zis NUUUUUU! Dar de ce, ca asta vad ca nu ii place, nu-l papa deloc bine, decat cand ii e foame tare putin.
Am si plans de suparare, ca nici nu stiu ce sa ii mai fac
Am incercat ieri sa ii dau si cu lingurita, dar in afara de o bluzita uda leoarca n-am rezolvat nimic.

Ecaterina o mamica fericita de MARIA SOFIA (7.11.2007)


Ecaterina, de ce nu incerci sa vb cu alt pediatru si sa i-l schimbi fara stirea celui pe care-l ai? doar n-o sa lasi bebelina sa se chinuie... si tu pe langa ea... of... e doar o idee...


Jasmin si micutzul Lucas Daniel (28.11.2007)

www.flickr.com/photos/23373490@N02/" target="_blank">poze cu mogaldeatza


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellis spune:

ECATERINA, nu prea pot da sfaturi pv alaptarea, eu tocmai ce am cedat, pt ca o chinuiam ca nu mai aveam lapte; si eu as fi vrut sa alaptez pana la 6 luni macar, dar nu s-a putut si nu-mi fac procese de constiinta; mama mea a avut lapte 3 zile, am crescut cu similac si sunt bine; poate daca ar fi s-o iau de la capat as proceda altfel; tot din cauza dr am trecut pe formula, nu mi-am ascultat instinctele, am creazut ca ea stie mai bine.

Ellis,de ALESSIA MARIA (20.11.2007)
http://picasaweb.google.ro/mariusadrianalex/AlessiaMariaAlexandrescu
http://picasaweb.google.ro/mariusadrianalex/AlessiaMaria_1
POVESTEA NASTERII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellis spune:

JASMIN, pe la 12 i-am mai pus supoz cu paracetamol ca avea tot 38; acum are 37.4, poate nu mai urca.

Ellis,de ALESSIA MARIA (20.11.2007)
http://picasaweb.google.ro/mariusadrianalex/AlessiaMariaAlexandrescu
http://picasaweb.google.ro/mariusadrianalex/AlessiaMaria_1
POVESTEA NASTERII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dany26 spune:

fetelor va pup dulce pe toate si pe toti bebeii vostriii!!!!

uau mult ati mai scris....
am de recuperat 2 cap...hmmm si parca vad ca mai scrieti 2 pana termin eu

dar felicitari pt bebei asa cuminti care va lasa sa scrieti!!!

al meu de la un timp e f nervos, agitat, nu are stare deloc.......nu ii mai convine sa stea intins in patutz...vrea numai in funduletz....si se enerveaza ca nu reuseste singur...daca il tin in brate in funduletz se apleaca in fata parca vrea sa mearga pe jos....etc...deci trebuie sa stau dupa curuletzul lui cam des....

www.flickr.com/photos/23764698@N06/" target="_blank">POZE


COMOARA NOASTRA ANDREI!!!
14 Noiembrie 2007

Mergi la inceput