Bucurii de sept-oct 2006 (116)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns beatrix spune:

Lili, acum am citit! ce-ati patit?sanatate multa si insanatosire grabnica lui Mathias si sotului! sper ca acum sunteti bine si in afara oricarui pericol! da-ne un semn cat sa ne confirmi ca acum sunteti bine!

sephora, felicitari pt concurs! am vazut si rochiile, eu sincer nu stiu cum de ai atata rabdare! mie m-i se pare de-a dreptul imposibil sa fac asa ceva! felicitari pt asta!

Mira, distractie placuta si pacatuiala delicioasa!



Roxana si Eric (11 septembrie 2006)

Ei au nevoie de noi! Haideti sa-i ajutam!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdinaF spune:

Lili, multa sanatate va doresc, si putere sa ai grija de barbatzeii tai!

fetelor, noi plecam diseara spre voi, spre Romanica,pt 2 saptamani, am niste emotzii pt calatorie. Sper sa fie totul ok, si sa nu se lase cu scandal prea mare.

Va pup si sa profitatzi din plin de vremea frumoasa (noi avem azi 22 de grade)!




Adina, imblanzitoare de Fabian si Alexander (06.10.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrix spune:


Adina, drum bun sa aveti si un timp minunat in Ro!

...la noi ploua!



Roxana si Eric (11 septembrie 2006)

Ei au nevoie de noi! Haideti sa-i ajutam!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xandrutza_76 spune:

Buna fetelor.
Lili, multa sanatate si refacere rapida! Astept vesti bune!
Sephora, felicitari pentru locul III. Mi-au placut mult rochiile tale, sunt deosebite!
Gety, ma bucur ca Maria este mai bine.
Mira, distractie placuta!
Adina, drum bun spre Ro!
Beatrix, iti trimit niste raze de soare de la Suceava
Mephala, mi-a placut bunicuta aceea!


Alexandrina si puiutii ei, Raluci (03.08.1997) si Narci (21.09.2006)

poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xandrutza_76 spune:

Sper sa intru mai tarziu pe net, afara e prea frumos ca sa stam in casa.
Va doresc o duminica placuta!


Alexandrina si puiutii ei, Raluci (03.08.1997) si Narci (21.09.2006)

poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilina spune:

mai fetelor, ce stiti de MamiLili ?
ce a patit ?

Sephora, frumoasa meserie mai ai, si eu as fi vrut sa fac asa ceva dar nu a fost sa fie....am avut eu cateva tentative dar au murit "la nastere"

am vazut si eu filmuletul cu bunicuta care danseaza tehno, e haios, dar mi s-a parut ca bunicutza e mai degraba truli

Lilina & Vlad-Alexandru (23 septembrie 2006)
poze cum s-a nascut bebe, site-ul lui bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilina spune:

Gety, ma bucur ca e Maria mai bine. multa sanatate

Monique, i-am dat lui Vladone jumate Milumil 3 si jumate Milumil Junior. vad ca l-a mancat. miroase mai bine si alta are consistenta, exact ca laptele praf de pe timpuri



Lilina & Vlad-Alexandru (23 septembrie 2006)
poze cum s-a nascut bebe, site-ul lui bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilina spune:

eu sunt tare necajita cu copilul meu. nu ma mai inteleg DELOC cu el
in we am fost singura cu el si numai figuri mi-a facut
se trezeste peste noapte si plange, dimnieata plange, ziua plange toata ziua, din orice si tot ziua urla cand il pun in patutul lui ca sa doarma
ieri a plans juma' de ora, azi O ORA intreaga dar m-am tinut tare si nu l-am luat in brate
chiar le-am arata ieri unor prieteni: nu l-am lasat sa faca ceva, s-a pus pe urlat si a tinut-o asa pana l-am luat in brate, in secunda aia zici ca a ramas fara glas, e incredibil
sunt terminata psihic, sunt groaznic de obosita

Lilina & Vlad-Alexandru (23 septembrie 2006)
poze cum s-a nascut bebe, site-ul lui bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MamiLili spune:



Buna, fetelor!

Noi suntem azi, cu totii, mai bine. Multumesc celor ce au fost cu gandul la noi, am simtit apropierea voastra. Imi cer scuze ca n-am raspuns la telefon dar chiar nu eram in stare sa vorbesc.

Acum, ca-s un pic mai vesela, va povestesc ce si cum. Dar prima si prima data va zic ca-i fain sa-ti fie scoase cartile din raft, sa fie trantite lingurile si farfuriile, sa fie scoase servetelele unul cate unul, sa fie insirate prin toata casa hainele proaspat calcate si aranjate, sa fie jucarii peste tot incat abia ai pe unde calca, sa-ti fie scoasa la expozitie toata lenjeria de prin sertare si cate altele. Stiti de ce? Daca si casa voastra arata cum am descris mai sus, inseamna ca aveti un copil sanatos. Va spun eu, care-am avut timp de 3 zile un copil moale ca o carpa de abia se tinea pe picioare, fara pic de vlaga, fara sa schiteze nici macar un zambet. Ajunsesem sa tanjesc dupa o pozna si iata ca de azi lucrurie au reintrat in normal, cel putin din punctul asta de vedere. La mine-acasa e ca dupa taifun acum, dar stiti ce fain e?

Sa va povestesc: totul a inceput marti, cu doua scaune dubioase. Nu diaree ci doar un aspect care nu mi s-a parut ok. Apoi, miercuri dimineata s-a trezit M brusc cu senzatie de greata, ii tot venea inapoi dar n-avea ce sa vomite ca se golise stomacelul dupa o noapte intreaga de somn. Peste zi a inceput sa fie nasol, orice bea/manca vomita in 5 minute, nici macar apa n-o tolera, medicametele n-aveau cum sa se absoarba, el se deshidrata f tare si intrasem intr-un cerc vicios. Cerea permanent apa, ii dadeam si imediat o vomita pe toata. Am incercat sa-i dau doar una-doua inghitituri si el plangea si tragea de sticluta asa ca trebuia s-o ascund, o gasea si ne-o aducea sa-i ridicam dopul ca sa bea. Tot miercuri am fost prima data la spital, dr ne-a dat tratament dar a ramas ca in cazul in care M nu reuseste sa pape/bea nimic sa venim iar la spital ptr perfuzie. Fiindca nu era nici o ameliorare, dimpotriva, ne-am dus iar la spital si ne-am internat, M la reanimare cu perfuzie, pierduse f multe lichide, era f slabit si deshidratat. L-am rugat pe taxu sa ne duca el la spital fiindca mi-era greu sa car si copilul si bagajul, plus sa am si grija masinii si sa fiu pe faza in caz ca vomita dar taxu zicea ca se simte rau si nu poate. M-am cam suparat gandindu-ma ca n-are chef sa ne insoteasca fiindca nu-i place sa-l auda pe M cum sufera dar nah, am plecat. Odata ajunsi la spital i-au pus lui M perfuzie, a stat cuminte cele 4-5 ore pana s-a consumat toata. In timpul asta a venit taxu sa ne vada si sa ia masina, a zis c-o suna pe dr sa-i spuna ce-i cu M. Nu trec 5 minute si vine dr la noi in salon si cum stateam noi de vorba ii suna telefonul, vede c-o suna sotul meu si-i raspunde, apoi spune doar "e la urgenta, merg jos". In 2-3 minute ma suna si sotul cu o voce slaba si tremuranda, imi spune ca e la urgente si-i pun perfuzie si-i fac EKG. I se facuse rau in timp ce mergea spre masina, a reusit doar sa se aseze cu fundul pe scaun si picioarele afara, povesteste ca n-avea putere nici sa deblocheze tastatura telefonului. Marele noroc a fost ca exact in acel moment un domn care avea masina parcata langa a noastra vroia sa plece si l-a vazut pe sotz alb la fata si atarnand pe langa masina, a chemat repede ajutoare din spital si asa a ajuns la urgente, tensiune 8, puls slab. Nu stiu ce-ar fi fost daca omul ala nu venea chiar in clipa aia la masina, sa-i dea Dumnezeu sanatate. Revenind la M, prima perfuzie l-a ajutat mult iar a doua l-a repus pe picioare, de-a trebuit sa ma plimb cu cuierul ala de care se agata flacoanele fiindca domnul n-a mai vrut sa stea 4 ore culcat pe spate. Acum mergem zilnic la spital pentru tratament, ii face antibiotic in continuare prin branula. Bine macar ca nu mai trebuie sa stau peste noapte acolo fiindca avea colega de salon un sforait cum rar mi-a fost dat sa aud, se zguduiau peretii, cred ca si seismografele din Vrancea au intregistrat-o. Ar mai fi si alte detalii dar nu cred ca are rost sa mai povestesc, poate doar pe "doamna" liftiera o s-o mentionez, o acritura si-o scarba ca altfel nu-i pot spune, teribil de plctisita si ofticata ca trebuie sa-si faca datoria si sa ne duca de la etajul 9 (reanimare) pana jos la dr si inapoi si-a replicat "va cam plimbati". Adevarul e ca, atunci cand n-am ce face acasa si ma plictisesc, ma duc la spital sa ma plimb cu liftul, e foarte fain, o super distractie, va recomand cu caldura.

In rest, ce sa zic, M e la regim dar papa f bine si cu multa pofta, de cand am inceput eu sa scriu a facut si cateva pozne dar eu-s bucuroasa foc. E din nou rumen in obraji si vesel cum il stiti.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GETY spune:

Mirabelac, multumesc pentru sfat. Ca o concidenta sau nu, cand a patit-o Maria cu gatul, ma durea si pe mine. Chiar si in prezent. Am luat Strepsils intensiv, dar citind mesajul tau, l-am trimis pe sot la farmacie sa-mi ia si mie Klacid. N-a gasit Klacid, mi-a luat altceva, tot puternic, maine sun dr. si merg dupa reteta. Beau 10-20 zile, cat mi-o recomanda el.

MamiLili, ma bucur ca totul e bine acum. Greul a trecut, de-acum sa va linistiti si sa intrati in normal.

Sephora, le-ai cusut cu manutele tale rochitele alea?
Felicitari lui Matti pentru medalia de bronz si premiul castigat.



Asa creste Maria Diana

Mergi la inceput