Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (120)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns greyeras spune:

quote:
Originally posted by danyelle005

greyeras si eu am inceput sa-i dau completare cu lapte praf de la 1luna si jum; la inceput ii dadeam cu lingurita dar se enerva si plangea, asa ca de la 2 luni si jum i-am dat cu biberonul dar suge in continuare si de la san. Am incercat cu supica mai zemoasa si ii place asa, dar azi am zis sa-i dau numai laptic. Ieri i-am dat pireu cu putin unt ( am gasit doar semisarat, adica cu 2% sare, nu era fara sare- nu stiu cine a zis ca a cumparat fara sare ca eu nu am gasit nicaieri) si a mancat cam fortat si de asta cred ca i-a fost rau dar azi nu a avut nimic pana acum; oare sa fie de la unt?

daniela, mami de Amalia Maria-10.10.2007
http://community.webshots.com/user/danyelle005?vhost=community&vhost=community





Cum a spus si Mandarinutza exista untul President fara sare. Si eu ii pun in piure putin unt si ii mai adaug si putin lapte praf, vad ca aceasta forumla mi-o accepta. S-0ar putea sa fie de la unt, depinde ce cantitate i-ai pus.

Mamica de Ana-Adelina (24.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDREEA11 spune:

TEODORAN sarcina usoara si un bebeu sanatos si frumos!
Melania eu fac asa branza de vaci: pun 500ml lapte la fiert si cand e aproape de dat in clocot pun 4 pastile calciu lactic. Iese o bunatate. Dupa ce ai pus Ca si laptele fierbe se aduna branzica si se separa de zer. O scoti si o pui intr-un tifon la scurs. Sau poti face astfel pui laptele la fiert si atunci cand da in clocot poresti si pui imediat zeama de lamaie. Amesteci si se formeaza branza. Eu i-am dat lui Cris de la 5l si 4z.
Multam pt aprecieri!


andreea

http://community.webshots.com/user/andreeagogo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Salutare si de la noi. Azi am fost la Badiu si mi-am instalat dispozitivul cu pricina, totul pare ok. Mi-a placut mult de el astazi, m-a vazut ezitanta si inainte sa mi-l monteze m-a pus pe scaunel sa stam de vorba. Asa mi-am lamurit si eu toate neclaritatile. In rest fost si la sedinta cu parintii la gradi, dar nimic interesant. La chestiunea cu somnul de pranz a ramas ca in tren ca din pricina Alexandrei nu doarme nici una din colegele de grupa.

Andrei e haios foc, preocuparea de baza balanaganeala in 4 labe, de fapt in pozitia de-a busilea. La inceput nu reusea sa se ridice bine, insa acum e din ce in ce mai antrenat si exerseaza balansul cu pricina la greu. De cand e in tarc si rasucirile pe toate partile. Azi a mancat si a fost chiar linistit.

Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si BB Andrei Serban (31.08.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prisi spune:

si eu folosesc tot unt President fara sare si ii place tare mult piureul de legume , am incercat mai intai uleiul de masline dar nu am avut succes

Danielle005 si Miru mai vomita cand mananca lacom, sau cand o fortam (acum m-am lecuit) si aseara a papat cam multe cereale si mi le-a dat inapoi , i-am dat tzitzi, dar azi a fost ok, sa vedem la masa de seara

Betty multa sanatate lui Mario

fetele cu iepurasi , pe voi va musca, ca pe noi ne capseaza la greu de unde apuca, degete, nas, barba ca sa nu mai zic de tzitzi si e asa bucuroasa...

poze
Marta si Miruna (06.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

buna si de la noi!
noroc cu pupicul de la roxana, ca mi-au trecut supararile
la noi este tot iarna, zapada, frig si vant.. ca doar nu degeaba traim in patria vanturilor... totusi clima de aici mie mi se pare tare buna, de cand am aterizat, acum aproape 3 ani, andrei nu a racit decat o data, iar de alex ce sa va mai spun, ca inca nu stiu ce aia muci, tuse, rosu in gat sau temperatura....Doamne ajuta!!!
am fost a vaccin ieri, ...cantarire , masurare.. este pe graficul de sus.. mai sa sara din grafic..9.300 kg., pe lungime nu ma bazez ca aici fiecare asistenta masoara in legea ei ( sa nu va spun ce m-am speriat la controlul de la o luna, cand avea aceeasi lungime ca la nastere!!??).. de am zis ca fetita mea nu va mai creste si nu va mai iesi din hainutele de nou nascut!!! .. oricum e in grafic...
sta bine in fund, si nu m-am mai stresat, dupa cum v-am mai povestit, are stabilitate in picioare, dar deocamdata doar pe varfuri, .. una peste alta super bine..
referitor la pielea rosie, se pare ca are eczema, nu ne-a dat nici o crema speciala,a zis sa mai asteptam, ne-a recomandat sapun " cetaphil" si sa o ungem de 2-3 ori cu vaselina ( White petrotalum ).. se pare ca de vina e si vremea foarte rece...
cam atat, a, am intrebat de sucuri de fructe si nu ne-a recomandat datorita zaharului care il contin, pentru sete sa-i dam apa pana la 180 ml.pe zi...daca se maraie sa nu-i mai dam suseza, care ramane sa fie folosita numai la culcare, sa-i dam apa ...
si noua ne-a atras atentia la pat, ca poate sa faca escaladari de acum... si sa o incurajam sa bea din canile acelea speciale pentru copii, in loc de biberon, care printre altele poate cauza si infectii ale urechilor ( prin prelingerea de lichid )...
cam atata , mie imi inspira incredere doctorita si imi place ce sfaturi imi da...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Bebeka, vai ce intamplare, de aceea nu se prea dau bebelusilor sa rontaie nici biscuiti si nici morcovi, ca e tare periculos. Acum bine ca a trecut, si ramane lectia invatata. Patul nu l-am coborat inca dar e cazul.

Greyeras, sigur i-am dat Dentinox, asta si este gelul de fapt, un anestezic.

Erina, micuta acrobata si pe mami suparata care va fi mai atenta de acum incolo.



Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si BB Andrei Serban (31.08.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

roxana , spune-mi si mie ce ti-a explicat badiu referitor la sterilet.. ca si eu ezit....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

Multumesc mult pentru urari.

Rodica . Esti o scumpa, cantecelul ala imi place tare mult.

Am avut de umblat azi, dar am terminat cu mersul la banca , am semnat pt credit si urmeaza sa vireze banii. Cadoul pe care l-a primit Stefan e si mai frumos: urocultura a iesit sterila, deci a scapat!

Sim, mami de Stefan (25.08.2007)
Blogul lui Stefan
Mamicile gatesc
Pentru vizualizarea blogului trebuie sa va logati cu userul septoct2007@gmail.com, parola o stim toate
Pozele noastre le gasiti pe flickr in Contact list

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

Si acum, sa urez si eu celorlati sarbatoriti ai zilei:

Maria de Luy pentru cele 7 luni, e o adevarata domnisoara

pentru cele 6 luni
Maria Diana de Tzuc
Maria de Tomasa
Eduard Stefan de Bumbita
Miruna Ioana de Andreea1002
Robert de Laurici

pentru cele 5 lunite
Eliana de mihaStroescu


Sim, mami de Stefan (25.08.2007)
Blogul lui Stefan
Mamicile gatesc
Pentru vizualizarea blogului trebuie sa va logati cu userul septoct2007@gmail.com, parola o stim toate
Pozele noastre le gasiti pe flickr in Contact list

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Teodoran, felicitari si sarcina usoara!

Mada28, am introdus un gust nou la cel putin o saptamana, de fapt mananca numai 3 tipuri de Hipp: piersica, mar cu morcov si caisa. Unori mai incerc o combinatie: mar, piersica si ananas, insa nu prea ii place. Nu prea mananca facut de mine si decat sa ma chinui sa fac sa amestec mai bine ii dau doar borcane. Eu nu ii dau cereale ca al meu e durduliu.

Betty, multa sanatate, ce e cu Mario? Sa fie vaccinul?

Yaia, pai biatul normal ca a tras fata de masa daca ai lasat-o la indemana lui. Eeee! De cand se va ridica pe piciorusele lui cred ca o vei desfiinta.

A_alinta, revin cu explicatiile ca e fie-mea in dush si tipa dupa mine.





Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si BB Andrei Serban (31.08.2007)

Poze

Mergi la inceput