Bulgarasi si globulete de nov-dec 2007 (36)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

quote:
Originally posted by irina_stef

neatza gagici!vad ca s-a racit vremea pe acasa si sunt disperata.sambata viitoare stiti ca v-am zis ca venim acasa ptr o luna,si tare mi-e frica sa nu raceasca strunfii,ca nu au fost raciti niciodata pana acum,si am mai auzit ca sunt si virozele in floare,ce ma sfatuiti sa aman biletele,sa vin,e chiar asa de frig?eu cand aud ca a mai si nins si aici mergem deja in maneca scurta mi se scoala parul in cap.oare o sa-i afecteze schimbarea asta de temp?


Pentru la noi la Iasi au anuntat azi 7 grade.Si pentru urmatoarele zile temperaturi mai mari.Peste 15 grade.
Cat despre venire,nu stiu ce sa te sfatuiesc,tu stii mai bine.Eu de felul meu nu ma tem de frig,vant,aglomeratii...Am mers cu ei si cu autobuzul super aglomerat,am mers si la cumparaturi,peste tot i-am avut legati de gat. Si slava Domnului sunt bine...
quote:
bunnn,in alta ordine de idei,vroiam sa va intreb,noi care am inceput diversificarea in forta,ieri nu le-am dat nici o masa solida,ci numai lapte,are ceva?sau trebuie sa urmez de acum zilnic cu masa solida?

[/quote]

Imi dau si eu cu parerea...Neavizata,desigur...
Dupa parerea mea diversificarea presupune inlocuirea meselor de lapte cu papica de oameni mari.Deci de-acu sunt si ei niste mici omuleti. Ca se intampla,fortata de oareshce imprejurari sa nu le poti da mancare gatita,nu e mare bai.Doar sa nu se repete.Prea des! Consider ca e ca si cum mi-ar da cineva o cana de lapte in loc de friptura de la pranz. Plus ca le dai tot programul peste cap,nu vor mai sti cand e ziua de papa sau cea de lapte.


Miha,mami de www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=1" target="_blank">2 picaturi pline de www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=13" target="_blank">curiozitate

Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...Cand viata iti ofera un pic de sare fa-ti o Margarita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SufletDInger spune:

La multi ani sarbatoritilor si sarbatoritelor de ieri si de azi.

ggaby, si bebele meu face crize de plans, mai ales la somn. Seara dupa baie, papa si toate cele il pun in patut si doarme fara sa faca scandal, chiar deloc, in schimb ziua e terorist, plange cate o ora si doarme 20 min. Si mie mi-au zis sa-l las sa planga ca se linisteste. Am incercat dar mi frica sa nu pateasca ceva dc il las sa planga mult. Se inroseste si tremura si mai ales urla de zici ca-l tai. Oare am gresit eu ca nu l-am pus si ziua in patut sa doarma? O data am incercat sa vad cat rezista sa planga, mama denaturata ce sunt, si a inceput sa-si bage mainile in gura si asta m-a terminat. As face orice numai sa nu-l vad cu mana in gura cand e suparat, atunci cand il vad ma sparg de plans si ma invinovatesc ca nu sunt in stare sa raspund nevoilor lui.

L-am aspirat pe Alexiss ca mi s-a parut ca are muci, avea ceva dar nu exagerat, dar parca tot mai are. Sa fie asta semn de raceala? El nu a fost niciodata racit si nu stiu daca sa-l scot afara sau nu. N-are febra, e vioi. Ce credeti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adyanna spune:

Buna fetelor!

Amy felicitari pentru rostogoliri!
Si noi ne intoarcem de pe burta pe spate de ceva timp. Invers nu prea reusim, nu prea stim ce sa facem cu fundul.

Cu somnul de peste zi si noi avem probleme. Ma rog eu nu prea imi mai fac probleme din asta, m-am obisnuit deja. mea nu a dormit in viata ei ( asta lunga rau ) cat ar trebui sa doarma un bebelus. Ziua daca stam in casa mai trage 2-3 reprize de cate 30 de min de somn, uneori singura alteori trebuie sa o iau in brate sa adoarma. In schimb noaptea doarme foarte bine de 1 luna si ceva. Se trezeste o data pe noapte sa manance si apoi dormim pana pe la 8-9 dimineata, in conditiile in care ora de culcare este 9-10 seara.

Nici eu nu sunt de acord sa lasam bebeii sa planga! Daca acum nu ii luam in brate sa ii alinam pai atunci cand, la 18 ani cand o sa le fie rusine sa se lase pupati de noi pe strada? Eu profit cat pot de mult acum de faptul ca ma vrea langa ea si ca se bucura cand ma vede si cand o iau in brate, ca mai tarziu nu se stie. Iar in privinta alintului, avem noi timp sa ii dezvatam, si oricum cred ca acum sunt prea mici pentru a fi alintati.

As vrea sa va intreb si eu ceva! Sa nu radeti de mine va rog!
De vreo cateva zile kk piticei mele a inceput sa aiba un miros mai greu decat de obicei. Nu spun ca inainte era parfumat , dar acum parca miroase muuuuult mai greu, in conditiile in care in regimul ei alimentar nu s-a schimbat nimic. Tot acelasi lapte si acelasi ceai il bea. Au mai crescut ,se pare, cantitatile de lapte de la 120-150ml la 150-180 ml aproape la fiecare masa dar cam atat. A mai patit cineva asa ceva? Sau sunt eu nebuna si daca nu amprobleme mi le fac singura?

Adriana si Antonia ( 2.12.2007 )
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

Neata, fetele..
am si eu o intrebare: dupa terminarea celor 4 luni trebuie facuta vreo cerere pt acordarea concediului de maternitate pana la 2 ani? Si cam cum ar trebui sa sune cererea respectiva?




Jasmin si micutzul Lucas Daniel (28.11.2007)

www.flickr.com/photos/23373490@N02/" target="_blank">poze cu mogaldeatza


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ggaby spune:

mda...nu stiu ce sa spun cred ca si eu am gresit ca nu l-am pus ziua in patut,dar nici nu pot sa-l las sa planga...asa cum spui tu si al meu plange de zici ca-l taie cineva...DOAMNE FERESTE!!!
Cu vena deasupra ochiului si nepotelul meu are asa(9luni) de la nastere,dar au zis ca poate cu timpul se retrage singura,asa ca lasa deocamdata,copii pana la 1 an se schimba mereu...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Neata
Fetelor azi ptr prima data cand ii dadeam Mariei mar +para cand nu a mai vrut a intors capul
Jasmin se face cerere in care ceri sa ti se aprobe din data de ....cererea ptr crestere copil pana la 2 ani.

anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)


poze si filmulete


povestea nasterii


Pentru concursul"Clipe de viata 2007"
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=6" target="_blank">babuta si www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=25" target="_blank">la 37 de saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelone77 spune:

quote:
Originally posted by adyanna

As vrea sa va intreb si eu ceva! Sa nu radeti de mine va rog!
De vreo cateva zile kk piticei mele a inceput sa aiba un miros mai greu decat de obicei. Nu spun ca inainte era parfumat , dar acum parca miroase muuuuult mai greu, in conditiile in care in regimul ei alimentar nu s-a schimbat nimic. Tot acelasi lapte si acelasi ceai il bea. Au mai crescut ,se pare, cantitatile de lapte de la 120-150ml la 150-180 ml aproape la fiecare masa dar cam atat. A mai patit cineva asa ceva? Sau sunt eu nebuna si daca nu amprobleme mi le fac singura?

Adriana si Antonia ( 2.12.2007 )
POZE



Adriana, i-ai dat ceva medicam sau vreun siropel? De la asa ceva e posibil sa miroasa altfel... Cind i-am dat si eu Andradei Debridat am obs ca mirosea f urit kk ei.

Am incercat sa vad pozele tale si imi da eroare...cred ca nu le-ai pus bine...

Nela & Andrada Catalina (19 dec 2007)

http://community.webshots.com/user/nelone77

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

de vreo 3 seri Lucas da tare din picioruse la baita, se joaca, stropeste cu apa pe jos cand da cu piciorusele, uda tot in calea lui... si face mutre cand il scot din cadita lui... apoi incepe sa comenteze la imbracat... inainte era foarte cuminte, ii placea sa fie schimbat, imbracat.... acum parca ar vrea sa stea in pielea goala si in apa, daca e posibil...


Jasmin si micutzul Lucas Daniel (28.11.2007)

www.flickr.com/photos/23373490@N02/" target="_blank">poze cu mogaldeatza


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ggaby spune:

mariussimiuc mi-e tare dor de iasi!!!!!!! eu sunt ieseanca,ce mai e nou pe acolo???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelone77 spune:

quote:
Originally posted by Jasmin012

de vreo 3 seri Lucas da tare din picioruse la baita, se joaca, stropeste cu apa pe jos cand da cu piciorusele, uda tot in calea lui... si face mutre cand il scot din cadita lui... apoi incepe sa comenteze la imbracat... inainte era foarte cuminte, ii placea sa fie schimbat, imbracat.... acum parca ar vrea sa stea in pielea goala si in apa, daca e posibil...


Jasmin si micutzul Lucas Daniel (28.11.2007)

www.flickr.com/photos/23373490@N02/" target="_blank">poze cu mogaldeatza






Neata Jasmin!

Pai tu mami, cu cit cresc mai mari bebeii cu atit le palce mai mult in apa.... Il faci inotator... Ma gindesc si eu s-o dau la inot pe Andrada ca ii place tare mult apa si chiar e la Hunedoara un bazin misto...

Nela & Andrada Catalina (19 dec 2007)

http://community.webshots.com/user/nelone77

Mergi la inceput