Comori de nov-dec 04 (174)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bits spune:

i-am vazut si eu pe gemenusii zambareti!pupam obrajorii rotunzi si rumeni ai puilor caci tare frumos mai zambesc ei,chiar daca se mai cearta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dama spune:

Andreea nu stiu daca te linisteste cu ceva da-ti spun ca si David toamna trecuta, abia ce incepuse gradi si a dus-o vreo luna si ceva cu o tuse cand seaca, cand eruptiva, de ma innebunise. De parca nu-mi ajungea ca o aveam pe a mea si ca stateam cu frica-n san sa nu-l nasc pe Patrcik inainte de vreme. David mai facuse si vreo 3 zile de febra mare, apoi nu a mai facut si cand am ajuns la dr, mi-a zis tot asa siropel de tuse (lichifiere a mucozitatilor) si paracatamol...atat...dar a durat de mi se luase. Acum vad ca de la inceputul anului inca nu mi-a mai facut nimic de genul asta...sper s-o tina tot asa ca nu am chef sa-i dea si lui Patrick ceva.

Adriana, scumpici gemeneii tai, au nistre mutrite tare inocente, dar ochi sugubeti.

Si noi ne inscriem in lista celor cu greutate mare... David are 18,5kg si 106cm, , dar si in cea o obrazniciilor...eu nu le las insa sa ia amploare, si mai ales nu suport sa fiu contrazisa...are o placere in a face asta...in general functioneaza inca pedepsele de minune, atunci cand sunt aplicate...Si eu nu plec de la principiu ca are o fire voluntara sau ca asta-i e personalitatea, pt ca rolul nostru al parintilor este sa le modelam personalitatea in asa fel incat sa le devina un aliat mai tarziu, nu un mare defect. Nu zic, e frumos sa fie voluntari si independeti in unele actiuni (imbracat, mancat, spalat, etc) si multi copii sunt la varsta asta, dar trebuie sa le trasam si niste limite, ca altfel ni se vor urca in cap. Teoria e usoara, cu practica e mai greu, ca mai sunt puse in joc si sentimentele noastre pe care ei stiu deja sa le speculeze atat de bine.

Dana, eu cred ca lui Iris ce-i lipseste, este integrarea intr-un program colectiv de gradinita, cu activitati multiple si o alta autoritate cu care ea inca nu s-a confruntat si anume cea a altor adulti, nu mama, tata, bunicii, etc. Si mami, fata ta e in cautare de noi preocupari/ de nou, cred...ia fa-i tu un fratior/surioara, sa vezi cum nu vei mai avea loc de ea sa te ocupi de el/ea. Irisina frumoasa si isteata.



Mami de David (18.11.2004) si Patrick (18.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Mikisor, cred ca vin si-ti fur un baiat. Prea sunt veseli si frumosi.
Cat despre ce intrebai tu, eu am observat ca lapticul scadea in perioada cu pricina dar nici vorba de intarcat, am mai avut lapte 7 luni si cred ca rezistam si mai mult.
Fulgule, nu ai nimic sa ne spui ? Aseara am citit povestea nick-ului tau.
Andra, vacanta placuta si poze multe!
Bobita, nu se spune ca esti nebuna ci carierista . Am si eu colega aici care la 45 de ani vrea bb4 pentru ea, bb 6 pentru sot care are 54 de ani. Si ceilalti 3 sunt nascuti intre 36 si 42 de ani si sa stii ca tare ii admir cum se descurca cu copii. Ei sunt englezi amandoi, s-au plimbat prin multe tari si si-au vazut si de cariera lor iar acum se ocupa de familie mai mult. Si le place si sportul. Te anunt daca vine cu vesti in curand.
Roxana, sper ca ai petrecut frumos ieri .

Pozele noastre si www.dropshots.com/otiliav" target="_blank">Filmulete Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dama spune:

Ah, si uitasem...si David a inceput sa aiba accese de gelozie legat de jucarii, desi Patrick inca nu se joaca decat cu din alea de bebelusi si e chiar impropriu spus se joaca la vasrta asta. Daca ii dau o zdranganea din aia in mana lui Patrick, hop vine David si i-o ia si zice ca e a lui. Unele intr-adevar au fost ale lui cand era bebe, dar mai sunt si altele mai noi...la toate zice ca-s ale lui. Incerc sa intervin si chiar i-am eplicat ca jucariile trebuie impartite intre frati asa cum la gradi imparte jucariile cu colegii. Pare sa inteleaga pe moment, apoi o ia de la capat...ma gandeam eu ca nu o sa scap de asta, dar ma gandeam ca nu chiar asa devreme.

Aime, ti-am vazut si eu floricica de baiat si florile din gradina. Mai da ce veselie e pe el, e un scump, Vladutz, si iti seamana tot mai mult.

Bobitza, hai, curaj, ca se poate si la 40 (soacra-mea a facut la 45, o fetita sanatoasa, isteata si vesela) si sa iasa baietel daca asa va doriti.

EDIT, ca am vazut si pufosii lui Miki. Yannis, e atat de apetisant, iti vine sa tot musti din el...asa-i Miki? Mami da-i batai si fa fetita, ca faci copii tare frumosi.


Mami de David (18.11.2004) si Patrick (18.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roserb spune:

Neata!

Andreea, si Bianca a avut acum 2 ani o porcarie de tuse care a durat, cu intermitente, aproape 2 luni. Eram efectiv exasperata si parca imi tusea in creier, saracuta, nici un siropel nu dadea roade, nici antibiotic, nimic. Pana la urma a incetat cred ca de la sine...

Iar tu fii atenta si las-o mai moale cu agitatia, ca e inca devreme sa te apuce nasterea acum. Nu poti sa mai stai pe acasa un pic, daca ai ajuns si tu la Gynipral nu-i chiar o placere... Ai reactii nasoale de la el? Ca eu aveam toata gama.


Miki, mergeti la Provita? Ca venim si noi in we 5-6 poate ne intalnim. Vacanta placuta.

In we o sa vizionez poze, abia astept ca vad ca ati pus o gramada.

Otilia, am petrecut la servici deocamdata, abia duminica imi scot prietenii la un restaurant .

Mihnea are cam 106-107 cm si cred ca 18,5 kg.
De mancat ai mei cred ca mananca destul de putin , adica : dimineata: nimic, abia la 10 la gradinita mananca ce le dau la pachet ( un sandwich+o dulcegareala, un fruct si un sandwich, sau un croissant), la pranz la noi nu exista doua feluri, deci ori ciorba ori un fel doi, destul de limitat cantitativ+ ceva fructe sau compot si probabil ca mai capata si ceva dulce, aici nu am control deplin, mai ales cand vine mama; pe la 5-6 nelipsitul Actimel sau un iaurt cu fructe, seara o cana de lapte sau Sana +cremvusti sau cascaval sau ceva mezel.

Cu istericalele stam foarte bine in ultima vreme, in sensul ca e destul de liniste. Bineinteles ca se mai cearta/bat intre ei, dar nu mai sunt episoade asa "acute".La mine in continuare functioneaza cel mai bine nebagarea in seama, daca ii ignor cu desavarsire sunt frustrati la maxim si nu stiu cum sa ma mai imbuneze. Norocul lui Mihnea este ca stie sa fie foarte mieros, si face niste mutre de nu te poti supara pe el, in plus, de fiecare data cand vede ca ma supar, vine si imi ia capul in maini, ma priveste in ochi si isi cere scuze asa candid, ca in final il iert!

Eu nu accept sub nici o forma scrisul pe pereti, Bianca nu a incercat nici macar o data , Mihnea a scris de vreo 2 ori, dar a incasat-o (a doua oara, ca prima era prea mic). Efectiv mi se pare o chestie insuportabila, nu stiu de ce, dar ma irita cel mai tare.

Bobita, oau, bebe 3!!! (Pe mine nu m-ar putea convinge aproape nimic sa mai am un copil ,mi se pare suficient de solicitant si asa,dar va doresc succese , in caz ca reuseste sa te convinga al tau sotz!


Roxana&Co



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danette spune:

Roxana, sincer si eu mor de nervi cand vad pereti murdari. Stiu si persoane super tolerante, sau altele care le dau copiilor voie sa scrie pe un singur perete din casa... boemi, zic eu!
Crede-ma ca si eu i-am dat peste fund, si-am strigat, si-am certat-o... nu odata. Cu toate astea, nu s-a invatat minte...
Acum e prima data dupa cca. 1/2 de an, cand scrie din nou.

Miki, nu-mi pare rau de ruj ca ma enerva, era un fel de balsam de buze rozuliu defapt. Imi pare mai rau de pereti.

Dama, da, asa e...ii trebuie alta autoritate decat cei cu care e obisnuita. Doamnei educatoare nu-i comenteaza nimic. Mai mult de-atat ieri mi-a declarat ca tanti Geta (doamna) este prietena ei de la gradinitza. Deci o iubeste.
Fantastic cat de diferit a perceput locul acela la diferenta de 1/2 de an.

Andreea, si fetelor care aveti probleme cu bronsite/tuse repetate...
aici: www.salinapraid.ro
e un loc super pentru astfel de probleme. Asa am inteles.
Salina e in jud. Harghita.
Stiu cateva persoane cu posibilitati sa-si cumpere toate aparatele din lume, care merg la salina asta.
Acuma sigur ca Bits, n-o sa vina din Japan sa-si faca concediul la Praid.

Apropos, Bits, m-am tot gandit la tine ieri. Am citit pe un blog niste insemnari de-ale lui Andrei Plesu despre Japonia. O sa-ti trimit link-ul daca vrei sa-l citesti, eu sincer am ras cu lacrimi, atat de haios a povestit cat de evoluata e tehnica acolo (era vorba de o baie dintr-un hotel modern)... si cat de greu este sa mananci fara sa sezi pe scaun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikimi spune:

Andreea noi din decembrie de cand am inceput cu raceala serioasa nu cred c-am avut o saptamana la Alex fara tuse.A avut la un mom dat o luna continua de tuse.Acelasi lucru l-am auzit si eu de la doctori.Ba chiar fara Nurofen ca prea multe medicamente strica, devin imuni, eu il folosesc la febra si atat.
So, la noi solutia eficienta a fost aparatul de aerosoli, dupa o saptamana de tratament e bine merci, asta daca nu mai vine cu alta tuse noua de la gradi.(ca de asta a avut 4 sapt fara oprire).Este de la OMROM si costa enorm de mult, vreo 300 lei, eu am luat cu o promotie la 120lei , in fine si-a scos banii si ii fac lui Alex cu ser fiziologic si Vetolin si inca o tura c user si Flixotide.Daca vrei amanunte sau vrei sa-l incerci ti-l imprumut.Acum e adevarat ca l-am bagat sapt asta pe Yannis pe el ca l-am scos pe vant si a inceput iar sa stranute sa se infunde si sa tuseasca.

Cicisor cu mare placere (si Paxela la fel) primesc puiuta tipatoare, oricat ar fi ea de galagioasa.Eu sunt ca la legiunea straina, asa ca poate le trece (vise taica).La servici ma duc in may, imediat dupa Pastele ortodox, de aia iar vom fi plecati toata luna lui Apr.Asta nu inseamna ca m-am oprit aici pt restul anului….

Dana nice, deci sunt boema.Eu nu m-as stresa de pereti ca stiu ca ne mutam de aici, hihi, sa ma vad la casa noua… Dana link si nou despre Japonia pls
Bits apropos, in perioada asta ne incantai cu ciresii infloriti ? cand va duceti ?

Dama subscriu primului paragraf cu luatul jucariilor de bebe, Alexander detine absolut tot ce-i jucarie in casa si mai mult decat atat.

La Praid a constuit verisoara mea o cabanuta si la vara matusa-mea se duce cu toti copiii acolo, sper sa am timp si eu.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Helau

Multi pupici pentru gemanusii simpatici si pentru bucalatii lui Miki.

Roxule,fu ziua ta? Ai implinit 18 ani?

Bobita,bebe 3? Felicitari,in caz ca reuseste sotul sa te convinga.Eu mi-am pus poftele-n cui.


Miha,mami de www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=1" target="_blank">2 picaturi pline de www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=13" target="_blank">curiozitate

Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...Cand viata iti ofera un pic de sare fa-ti o Margarita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danette spune:

Da mai Miki, imi pare rau de pereti fiindca nu-s toti albi... si e mai greu cu retusarile. Oricat de lavabila e zugraveala, tot nu-i rezistenta la frecari repetate, mai ales ca trebuie sa folosesc Cif, dupa cum spuneam..

Uite link:
http://uk.blog.360.yahoo.com/blog-3bCgmpI9cqdNpjxWvQ.ZtdiY?p=166


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ad_rianna spune:

va pe toate si va multumesc mult de tot pt. cuvintele frumoase. deseara ajung si eu la ei si-i pupicesc de nu se vad: rai, dragutzi, cumintzei sau nu ...adevarul e ca nici prea cumintzei nu as vrea sa fie , eu am cam ascultat la viata mea de toata lumea din jur, ca sa nu supar pe nimeni, si nu e bine . lui tudor i-au aparut de vreo 3 zile bubitzele de varicela asa ca suntem "in grafic": a scapat bianca, a inceput el, pauza inca 2 saptamani de la gradi (nu puteau sa faca boala amandoi odata!)

miki daca ati fi mai aproape de noi!!! toata ziulica l-as pupicii pe yannis e ca un bulgarash pufos si dulce. si ce frumos papa el!!!! m-am uitat la pozele de cand ati fost la noi, cele in care se joaca bianca si alex impreuna...la fel de "pufos" era si alex dar mi se pare ca el seamana mai bine cu tine...sau gresesc?

cici sa inteleg ca doar la anul veniti in romania?????

adriana &
Bianca si Tudor
(03.11.2004)

Mergi la inceput