Bulgarasi si globulete de nov-dec 2007 (35)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns creem spune:

Sorina...papica o mananca mai bine decat lapticul? ca si mie mi-a rec dr sa incep diversificarea, dar nu mi se pare inca pregatita...dar daca n-o sa am incotro...o sa incepem, asata e!
Victo...ti-a recomandar dr. analize in urma vreunor simptome, sau pur si simplu de rutina? Ca eu am intrebat la dr. si a zis ca nu e cazul sa facem analize, ca bebe arata bine!

Pupicei si multa sanatate la bebei!

Ecaterina o mamica fericita de MARIA SOFIA (7.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sorina7 spune:

Creem, da, papa mai bine, bineinteles facem teatru de papusi si pandim gurita deschisa. Cateodata mi se pare ca si asteapta mancarica, ea care nu prea plangea de foame, acu mai striga cand se aproprie ora de masa la pranz mai ales.
Mi-am amintit ca ai zis de semnatura si m-am conformat.

in legatura cu lipsa fier, eu stiu de la medic ca la bebeii nascuti cu cezariana intervine mai totdeauna anemia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adyanna spune:


Buna fetele! Vad ca aproape toate va plangeti de cat mananca bebeii vostri! Ma primiti si pe mine in club? La noi e putin diferit totusi. O zi-doua intra in greva foamei, mananca aprox 400 ml pe zi, iar apoi isi revine si mananca 750 ml. Ieri a fost o zi buna! Azi in zchimb a mancat la 5.30 150 ml si de atunci nimic. Am incercat sa ii dau la 9.30 dar nici nu a vrut sa auda!
Acum doarme. Sper sa manance mai bine cand s-o trezi! Si noi tot cu Nan 1 suntem!


Adriana si Antonia ( 2.12.2007 )
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy80 spune:

Se gaseste Rotarix-ul? Ai mai auzit de bebei care l-au facut? Sunt tare interesata de subiect. Noi miercuri facem vaccinul si tare mult as vrea sa-l fac si pe asta. Nu am vorbit inca cu pediatra despre acest subiect.



quote:
Originally posted by ellis

Bravo, Ancutza, eu dc incep, ma opresc la 20 de kg, nu umblu cu masuri mici!

MIHUTA, care puseu de 4 luni, ca la noi e de descrestere! Il astept cu interes pe cel de crestere.

Noi, joi facem Infanrix si Rotarix, asta asteptam ca pe urma sa incepem diversificarea..ma termina asteptarea asta, mai ales ca gaza mica nu papa cum trebuie.

Ellis,de ALESSIA MARIA (20.11.2007)
http://picasaweb.google.ro/home
POVESTEA NASTERII



Roxxy si Matei sufletelul meu drag (29.11.2007)

SUNT CEA MAI FERICITA MAMICA DIN LUMEA ASTA!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sorina7 spune:

Adyanna, si a mea are ora de masa cam pe la 5.30, cateva zile a papat cam 100-120 la ora aia dar azi s-a gandit ca ii ajunge doar 50 ml.
La 9 a mancat papica de banana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy80 spune:

Salutare!!!
Mai intai vrem sa multumim fetelor pentru cuvintele frumoase referitoare la pozele noastre de la botez .

Am vazut ca va plangeati referitor la cat mananca bebeii vostri. Saptamana trecuta treceam prin acelasi cosmar (o saptamana si 2 zile a durat). Matei manca din ce in ce mai putin si la distante f mari (5-6 ore). Nici macar nu mai plangea de foame. In schimb starea lui de spirit era super: radea, gangurea, se agita ca de obicei. Poate din acest motiv nu am fost super ingrijorata.
Acum si-a revenit si a dat in extrema cealalta. Daca va spun cat a mancat aseara o sa spuneti ca sunt o mama inconstienta: aproape 300 de ml. Fetelor, nu puteam sa-l opresc, pur si simplu urla de foame. Am incercat sa-i dau suzeta, ceai, dar nu am avut nici o sansa. Mi-a fost tare frica sa nu vomite sau sa-l doara burtica, dar nu a avut absolut nimic. Dupa 7 ore s-a trezit si a mai ras 150 de ml. El mananca tot Nan 1 si nu am de gand sa-l schimb. Se pare ca bebeii astia au perioade si perioade. la noi cred ca este un puseu de crestere ca altfel nu-mi explic.

Incepand de ieri a inceput sa chiuie f f tare. Si inainte chiuia, dar f putin si mai incet . Fetelor, daca vedeti ce se aude de la mine din casa acum. Daca nu i-ai vedea fata cand chiuie, ai zice ca plange sau ca i-a facut cineva ceva. Dar de unde, fata lui e toata plina de incantare. Cred ca ii place sa se auda. Tipa din ce in ce mai tare .

Roxxy si Matei sufletelul meu drag (29.11.2007)

SUNT CEA MAI FERICITA MAMICA DIN LUMEA ASTA!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victo spune:

sorina, pai eu cd i/ad dat fierul era f mic, avea vreo 3 kg si un pic, ca nu crescuse mai deloc.

creem, am fost al dr sa il vada, i/am spus antecedentele si de aceea [probabil a zis de analize.oricum, facem si eco la fontanela, ca sa ne asiguram ca e in regula , ca font. si caputu sunt cam mari.

mami de ingeras Stefanut(30 oct. 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sorina7 spune:

ioi !!! 300 ml ?! super bine, felicitari !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Salutare si de la noi!!

Noi suntem bine acum...Bea mi-a facut alergie de la pireul cu mar si piersica de la Nestle...i-am dat vineri cateva lingurite...dupa aceea m-am dus in bucatarie sa spal ceva,si cand m-am intors,ii erau rosii obrajorii...avea pete rosii pe ei...m-am gandit ca poate s-a frecat la fata,cine stie...am urmarit-o si i-a disparut cam in 30 min...sambata iar i-am dat,mai putin parca,nu a avut nimic.Duminica,dupa ce a terminat de papat,iar au aparut petele pe obrajori...deci e clar ca e alergie...acuma nu stiu de la ce...suc de mar a papat de 2 saptamani,si mai nimerea si putina pulpa...ori e de la piersica,ori de la vreun ingredient...oricum nu eram de acord cu borcanasele astea,ceea ce s-a intamplat m-a facut sa renunt de tot la borcanase...Si mai ales la tot ce tine de firma Nestle,in care nu prea am incredere...Ma bucur ca nu a fost o forma grava de alergie,Doamne fereste...

Paula unde il duci la analize???Cat are acuma???Bea a facut in sfarsit 5 kg...acuma papa cam 670 pe zi.In laptele de seara ii pun o masura de cereale.
Interesant ca pe laptele Topfer,zice ca la 4 luni copilul are cam 3-4 mese de cate 200 ml.Deci ar veni intre 600 si 800 ml pe zi.Ceea ce e ok.Intre mese ii mai dau ceiut,Baby calm,ii place ff mult,si ii potoleste setea.Chiar am citit in revista Baby,de la Mami,ca celor alimentati cu lapte praf,trebuie sa li se dea ceiut,ca le e sete.Cica laptele de mama potoleste setea,dar cel praf,nu.

Ramonel,mami de Bea(08.11.2007)

Poze
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=483dfce8d8617b598d6e04&skin_id=701&large" target="_blank">Montaj
Povestea nasterii



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns popbianca spune:

numai bebei cu nan1 fac figuri la mancare??

mami de Ana-Sofia(15.11.2007)

Mergi la inceput