Bucurii de sept-oct 2006 (115)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

quote:
Originally posted by GETY

Daca ati citit ce-am scris ca patesc cu Maria in parc, va intreb:
- mai face vreun copilas asa?
- sau este o faza trecatoare?



Asa creste Maria Diana




Nu stiu daca e trecator sau nu dar cel putin inca o Bucurie face asa, fi-miu.

*****************************************Mirabela, mamik de pitic www.totsites.com/tot/davidstefan" target="_blank">DAVID STEFAN (21.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramomar spune:

Buna dimi,

mai Sandra cum ai pierdut juma de kg, sa stii ca-ti urmaresc semnatura, daca tu bagi atatea bunatati? ia zi-ne si noua secretul
Cristina esti bine? mai ai dureri?
itzy draga m-am delectat cu pozele tale. Voi doi sunteti doi porumbei, iar tu cu codite zici ca esti o adolescenta, iti sta tare bine!!! De Ana ce sa mai zic, frumoasa ca de obicei, i-a crescut bine parul si e tare scumpa cu clopul de morosan, la fel si Vladone cu mamica lui! Ati renuntat la patutul de bebei? doarme deja papusica in patul normal? nu cade din el?
Gety si Patry face la fel prin parc, mai mult alearga decat sa mearga linistita, ba vrea la un topogan, ba la altul, ba pe hita, ba jos, cat despre copii e si nu prea interesata. Eu zic ca nu ai de ce sa-ti faci griji, desi sincera sa fiu si eu imi faceam, dar cred ca sunt totusi prea mici sa tragem concluzii. De ex. cand mergem in vizita la verisorul ei, ami mic cu 4 luni, ea e toata un zambet si ar vrea sa-l pupe si vb cu el, in schimb el e tare suparacios pana isi da drumul si chiar ii e frica de ea.

Mamicile care dati deja Milumil junior,am si eu cateva intrebari: a aparut deja in farmacii sau supermarketuri? ca mie una mi-a scapat sau poate pt ca nu l-am cautat expres de aceea nu l-am vazut. Si cat costa? Humana stiu ca este, chiar i-am dat si eu piticei, dar e destul de scumput pt 450ml cat are.

revin azi si cu raspunsurile pt Mira, sperrr







***************************************************
Ramo si PATRICIA MARIA (06.09.2006)
***************************************************

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns itzy-bitzy spune:

1. Unde putem gresi in comportamentul nostru fata de copil si sa ajunga un rasfatat, sa nu asculte si sa faca tot felul de scene?

Ohhh Mirabela sunt atatea de spus ref. la asta....
In primul rand consider ca orice copil incearca sa speculeze...este inevitabil, si noi faceam asta...e in natura omului cred...Ideea este ca atunci cand decizi sa-l admonestezi sa o faci cu fermitate...si aici NU ma refer la severitate, autoritate, bataie...ci pe un ton ferm fara gluma, nu timid si moale ca o carpa in fata lui...de parca ti-ai cere scuze ca il certi...
Satisfacerea tuturor capriciilor, sa-i oferi tot ...in ideea ca noi nu am avut si sa aiba el.... si incurajarea capriciilor astea iar mi se pare o greseala care duce la rasfatat = razgaiat = obraznic. Indiferent cate este de mic...1-2 ani tb sa stie ca nu este permis sa loveasca, sa vb urat, sa se tavaleasca pe jos pana obtine ceva...
Una din masurile de prevenire, ca sa zic asa...ar fi consecventa actiunilor parintilor, stabilirea unor reguli nescrise...dar in acelasi timp copilul nu tb sa fie ingradit, constrans...
Noi ne-am temut de eventualele consecinte ale faptului ca participam la educatia ei 3 familii, noi 2 si cei 4 bunici care stau cu ea...Am stabilit cu ei sa fie la fel ca noi, pt ca daca ei sunt mai permisivi decat noi ...o debusolam complet si nu mai asculta de nimeni....deci iar zic...consecventa

2. Cum ati dori sa fie copilul vostru? Cum actionati pt asta? Ce puncte slabe ale noastre nu am dori sa le aiba copilul?

Cat am fost insarcinata mi-am dorit sa am un copil linistit, echilibrat...si este asa... Normal ca imi doresc sa fie sociabila, prietenoasa, deschisa, vesela, comunicativa, asa cum ai spus si tu...generoasa, altruista, studioasa, tenace, perseverenta in ce va face, indrazneata, dezinvolta....eu nu eram prea indrazneata pana pe la 18 ani...eram mai degraba timida...Nu stiu insa cat de indrazneata va fi ea pt ca si sotul tot cam ca mine era...cand am crescut s-au mai schimbat lucrurile... deci nu prea are cu cine semana tupeista si indrazneata de mica....poate doar daca o incurajam noi sa devina asa.....


3. Ce fel de atitudine a parintelui credeti ca da rezultatele cele mai bune, autoritara/severa sau permisiva? Am putea trage niste concluzii si din familiile noastre, nu? Cum au fost parintii nostril cu noi si cum ne-a afectat?

Asa cum am spus mai sus....nu sunt de acord cu o atitudine autoritara/severa...ci mai degraba una permisiva....dar cu limite, cu masura adik....Eu mai am o sora mai mica cu 3 ani iar parintii au stiut cum sa imbine totul – dragoste – educatie- severitate – astfel incat sa nu simtim diferente intre noi niciodata...chiar daca uneori tb ca eu sa las de la mine ca ea era mai mica... (Eu cu asta nu sunt de acord in cazul a 2 frati)


4. Cum mentinem echilibrul intre deciziile parintilor?

Eu si sotul meu am convenit de cand eram insarcinata ....ca in momentul in care unul dintre noi o admonesteaza sa lucram pe acelasi front...nu unul o cearta si celalat o pupa si o ia in brate....ca nu facem nimic...eu nu ma abat de la regula insa sotul meu mai uita si in momentul in care o “chinui “ cu pampersul, cu stersul dupa baie, sters in urechi, spalat pe dinti...etc...intervine in apararea ei si o sustine zicandu-mi sa o las ca e obosita... ..si bineinteles ca atunci ea se refugiaza in bratele lui si se uita urat la mine......Dar in general facem front comun



------------------------------------------------------------------------------
Itzy-Bitzy
cu
Ana-Maria papusica lu' mamica si a lu' taticu (28 septembrie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutza_26 spune:

Buna dimineata...

Scriu un pic si revin ca am mancarica pe foc..

Am vazut doar pozici pana acum....
Intrebare: Itzy - papusica doarme singurica in patutul ei, ii pui vreo aparatoare ceva??? ca si grasu are patutul cam la fel, dar am luat teapa cu o aparatoare comandata pe net, si pe care nu o pot prinde...



Alexandra mami de GABRIEL (30.09.2006)
PRINTZUL

Traieste orice clipa ca si cum ar fi ultima!!!
Greutate:58kg(1,55m) Deadline- 1.03.2008 Target: 3 kg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufymic spune:

Repede ca mi-e mancarea pe foc...

Pentru fetele care intrebau de MILUMIL JUNIOR se gaseste la toate farmaciile SENSIBLU! Mai multe detalii(inclusiv pret la fiecare farmacie) gasiti www.sensiblu.com/prodfarm.asp?id=5347659" target="_blank">AICI!

Itzy super pozele!De fapt voi sunteti super!

Mira buna tema saptamanii.....o sa ma gandesc la niste raspunsuri pe cand am timp!

Edit ca uitam: in sfarsit gazucul meu are iesite toate 4 maselutele!Mai asteptam caninii si ultimele 4 masele si gata!



www.doctorbun.ro/" target="_blank">Voteaza medicii romani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xandrutza_76 spune:

Buna, m-am intors. Sunt foarte obosita, asa ca voi sta mai putin pe net, azi.
Alexutza, imi pare rau ca ati sistat gradi. Poate gasiti o alta solutie.
Mira si Narcisa mai vorbeste prin somn, de multe ori chiar de "papa".
Gety, cand iesim afara Narcisa nu sta locului o clipa, umbla de colo colo, si eu dupa ea.
Anca, l-ai tuns pe Luca... A stat cuminte, sau mi s-a parut doar?
Cand veniti in Suceava?
Lili, o sa te caut pe mess, poate ai timp sa-mi trimiti pozele de la Arlechino.
Monique, nu am reusit sa vad filmuletul cu Cosmina.
Mephala, am votat!
Cristina, ce dulce cred ca e Vladut cu mana pe burtica ta!
Sephora, multumesc mult pentru urari!
Am vazut si niste poze, cu Rares, cu Lucas, mai am de studiat pozele lui Itzy (in sfarsit ). Sper ca nu am sarit pe nimeni, pe Roxi si Florina le-am vazut inainte de a pleca.


Alexandrina si puiutii ei, Raluci (03.08.1997) si Narci (21.09.2006)

poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutza_26 spune:

Mira - pana sa raspund eu, vad ca Itzy tare bine le-a expus...incat nu-mi ramane decat sa fiu de acord cu ea

Monique - readaptare usoara la servici - ce bine e ca stii copilul in siguranta...cu oameni apropiati care o iubesc si pe care ii iubeste

Gety - al meu in parc are o fixatie pt tobogan...sta si cate o ora numai sa-l sui pe el si sa-si dea drumu'...mai nasol e cand trebuie sa plecam - in rest e ff linistit

Lilina - nu stiu nik despre PREVENAR ..

Cristina - totul ok??

Alexandra mami de GABRIEL (30.09.2006)
PRINTZUL

Traieste orice clipa ca si cum ar fi ultima!!!
Greutate:58kg(1,55m) Deadline- 1.03.2008 Target: 3 kg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xandrutza_76 spune:

Pufy, felicitari pentru maselute!

Alexandrina si puiutii ei, Raluci (03.08.1997) si Narci (21.09.2006)

poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xandrutza_76 spune:

Mira, o sa revin cu raspunsurile, as vrea sa ies putin afara cu Narcisa.

Alexandrina si puiutii ei, Raluci (03.08.1997) si Narci (21.09.2006)

poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilina spune:

multumim pufy pt.detaliile despre Milumil Junior

Lilina & Vlad-Alexandru (23 septembrie 2006)
poze cum s-a nascut bebe, site-ul lui bebe

Mergi la inceput