Bucurii de sept-oct 2006 (115)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns floricel79 spune:

"Doar în jurul vîrstei de doi
ani, din momentul în care copilul este în stare să urce și să coboare singur pe o scară, o scară de zidar,
pînă la ultima treaptă de care se prinde cu mîinile, doar atunci sistemul său nervos este dezvoltat suficient
pentru ca el să poată, dacă este atent, să-și controleze reflexele sfincteriene. Înainte, e prea devreme"


Citat din catre lui Francoise Dolton, Cand apare copilul


Florina, mamica de Roxana Maria (23.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GETY spune:

quote:
Originally posted by Mirabelac

quote:
Originally posted by beatrix

pe aici circula varianta "atunci cand copilul poate urca o scara singur inseamana ca e pregatit de olitza"! cica atunci inseamna ca sunt muschii deszvoltati!


Pai atunci sa-i fie rusine lui fi-miu ca nu face la olitza, ca zilele trecute m-am dus in parc si o clipa nu m-am uitat la el, cand m-am intors era cocotzat in varful barelor alea pe care se urca copiii mai mari, mi-a sarit inima din loc... cand i-am povestit sotului a inceput sa rada si mi-a zis ca demult face asa cu el.

*****************************************Mirabela, mamik de pitic www.totsites.com/tot/davidstefan" target="_blank">DAVID STEFAN (21.09.2006)





Beatrix, am aflat ceva nou.

Mirabelac, bravo lui David!

Maria este super prudenta. Unde simte ca nu poate sa coboare sau sa urce singura borduri, ori ma asteapta pe mine sa o ajut, ori pleaca.



Asa creste Maria Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mephala30 spune:

quote:
Originally posted by anangel_lexi

Am uitat sa va spun ca de saptamana trecuta Maria are dantura completa, exceptie facand maselele de 2 ani. Dar nici moarta nu vrea sa ma lase s-o spal pe dinti, sunt fff suparata...



bravo, , de ce nu-i lasi ei periuta, sa se spele cum stie ea? Si la final sa i-o ceri si sa-i cureti usor, atat cat sta, dintisorii?
Io asa procedez cu Teodor.

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=10" target="_blank">Cercul vietii si www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=21" target="_blank">Hug me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GETY spune:

Lexi, sa stii ca nici Maria mea nu sta la spalat pe dinti. Sta mai mult ca-i place gustul pastei de dinti.

Sa estimez asa: 20% sta ea si 80% sta ca vrea sa o spal eu si-mi place ca i se vad dintisorii albi si luciosi dupa aia.

Edit: intreba cineva ce vitamine dam la copii? Nu mai stiu, dar sa raspund: eu ii dau Vi-Sol calcium, Vigantol si Fe Haussman.
Azi o sa mai cumpar un Oscillo.



Asa creste Maria Diana

Mergi la inceput
Mergi la inceput