Bucurii de sept-oct 2006 (115)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns GETY spune:

Nu, Floricel79, eu zic sa nu-i dau voie sa izbeasca usa de la masina de spalat, de la cuptorul cu microunde, sa-mi deschida usa de la masca de la chiuveta si sa umble in gunoi si sa-l arunce pe jos. Chestii din astea. Ca altele o las sa faca, sunt normale pentru varsta ei.


Asa creste Maria Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Nu e nimeni obligat sa raspunda daca nu vrea sau nu-l intereseaza subiectul, eu am zis ca putem sa invatam unele de la altele cate ceva, ca de asta suntem aici. Ar fi bine daca nu am lua personal si nu am judeca pe nimeni, fiecare face cum crede de cuviinta. Daca mi-am permis sa ma exprim asa a fost pt. ca va consider destul de apropiate, nu am vrut sa va deranjez cumva.

Floricel eu i-am explicat (nu pot spune interzis) sa nu ne loveasca pe noi sau copiii din jurul lui, sa nu arunce cu obiecte (arunca farfuria cu mancare de ex.), sa nu se urce pe diverse obiecte de unde ar putea cadea, sa nu puna mana la prize sau unde poate sa-i faca rau lui sau celorlalti. Cam asta la varsta asta, mai tarziu om vedea.


*****************************************Mirabela, mamik de pitic www.totsites.com/tot/davidstefan" target="_blank">DAVID STEFAN (21.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Am vazut poze cu Matteo, ce cavaler este!

*****************************************Mirabela, mamik de pitic www.totsites.com/tot/davidstefan" target="_blank">DAVID STEFAN (21.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilina spune:

eu nu mai stiu cum sa procedez cu Vlad in legatura cu lucrurile pe care nu as vrea sa le faca: pune mana la aragaz, in wc, la peria de wc si in gunoi, pe talpile pantofilor si pe rotile de la carut, pune mana pe mopul murdar sau in galeata - deci peste tot unde sunt microbi
sau imi umbla in rujuri si farduri, parfumuri, scoate cartile in dulap si le arunca pe jos,
nu mai zic de jucarii... le insira peste tot, mai ales cand vede ca eu le strang, dar asta nu e o tragedie
nu asculta nici daca ii spui cu frumosul nici daca te rastesti la el
si daca nu il las urla foarte tare si plange de se rupe pamantul
eu am obosit sa-i mai spun si in plus cred ca face intentionat pt.ca vrea sa iasa ca el si in final tot el vine la mine sa-l iau in brate, deci nu am voie nici sa ma supar....l-am lasat sa urle si i-am spus pe un ton calm ca eu nu il inteleg daca tipa si urla si plange, sa fie calm....DEGEABA, urla mai tare
in fine, stiu ca ma supar pt.lucruri neimportante si nu-i bine sa-l cert sau sa-l pedespesc pt.asa ceva, sper ca de maine sa nu mai am timp de astfel de lucruri si sa valorific fiecare minut petrecut cu el
in ultima vreme vad ca e foarte incapatanat, si-a stricat tot programul, mananca numai cand vrea el, doarme la fel, chiar daca e obosit si vede ca insisti sa=l pui la culcare face un super show

Lilina & Vlad-Alexandru (23 septembrie 2006)
poze cum s-a nascut bebe, site-ul lui bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sephora spune:

Am uitat sa vi-l prezint pe noul membru al familiei noastre GAMA

Si inca o noutate mi-am facut abonament la "gimnastica motorizata" de joi am program.

Liliano parca va vad pe noi(in momentele naspa ale zilei).Totul mai putin programul care il respectam cu strictete.Bine cu mici exceptii noaptea la culacare dar oricum sunt super multumita.
Am uitat sa zic ca v-am apreciat si pozele voastre si pe Cosmina dansatoare.

Sper sa nu fi uitat pe cineva.Scuze.

Mira multumim,da asa-i si mie de fiecare data cand vine de afara imi aduce floare.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilina spune:

sephora, felicitari pt.noul membru. cum adica "gimnastica motorizata" ? baga detalii ca m-ai facut curioasa

Lilina & Vlad-Alexandru (23 septembrie 2006)
poze cum s-a nascut bebe, site-ul lui bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrix spune:



[b]1. Unde putem gresi in comportamentul nostru fata de copil si sa ajunga un rasfatat, sa nu asculte si sa faca tot felul de scene?
Atunci cand nu luam nici o atitudine pe principiul "e mic nu intelege", "nu-si da seama", "nu stie" iar pe urma ar putea fi prea tarziu! Eu sunt foarte permisiva sa zic asa! Practic n-are voie doar la locurile si cu lucrurile care pot rani. In rest i-am dat voie peste tot! Gresesc ca din cauza putinului timp petrecut impreuna nu suport s-al vad plangand! Asa ca evit sa ajung in situatiile in care ar vrea ceva ce nu are voie prin distragerea atentiei. Pana merge la somn stau practic numai cu el si cred ca-l fac un pic dependent de mine asa! Asta vad acum cand practic orice activitate face cand ajunge acasa vine si ma ia de mana si stau sa ma joc cu el. Daca isi schimba locul, ma ia de mana si ma trage dupa el!
2. Cum ati dori sa fie copilul vostru? Cum actionati pt asta? Ce puncte slabe ale noastre nu am dori sa le aiba copilul?
In primul rand sa nu fie influentabil, sa aiba incredere in el, sa aiba un caracter puternic, sa fie cinstit,sa poata lua decizii si sa-si asume responsabilitatile... si... si...ar mai fi o gramada! Pt asta, cred ca in primul rand noi ca pairnti trebuie sa-i fim exemplu, sa nu-l mintim, sa-i dam si libertatea de a se da cu capul de prag cum se zice, sa-i aratam, explica consecintele faptelor si ar mai fi dar astea imi vin in cap acum. Puncte slabe, as vrea ca el sa stie sa spuna "nu" persoanelor care se folosesc de el!
3. Ce fel de atitudine a parintelui credeti ca da rezultatele cele mai bune, autoritara/severa sau permisiva? Am putea trage niste concluzii si din familiile noastre, nu? Cum au fost parintii nostril cu noi si cum ne-a afectat?
Cred ca undeva la mijloc e raspunsul! Permisiva dar in acelas timp autoritara! Cu severa nu sunt de acord.
La mine, mama a fost cea permisiva, iar tata autoritar si sever! Cand era tata acasa era o linsite mormant, mai ca nu mergeam in varful picioarelor sa nu-l deranjam, cand eram cu mama, raiul pe pamant! Asta vreau sa evit! Copilul trebuie sa se simta bine cu ambii parinti! Am luat 4 batai de la tata pe care m-i le amintesc si acum, iar toate 4 au fost pt minciuna! Drept urmare nu stiu sa mint, sua daca mint sunt prinsa foarte usor, deci prefer sa nu o fac ca ma fac singura de ras. Dar n-am mai mintit de frica bataii!
De la mama, bataie cred ca luam zilnic, niste palmutze acolo peste fund, plangeam un pic si o luam de la capat, deci palme fara nici un fel de valoare! Drept urmare, mama cred ac se putea abtine de la palmele alea pt ca nu au avut nici un rost, iar tata consider ca putea sa ma invete lectia cu minciuna fara bataie! Asa ca eu sunt pt "fara bataie" sub nici o forma!
4. Cum mentinem echilibrul intre deciziile parintilor?
Prin comunicare si front comun! Parinti trebuie sa stabileasca impreuna care sunt limitele, ce are voie si ce nu are voie sa faca! Pt o situatie neprevazuta, chiar daca unul din parinte ia o masura gresita din punctul de vedere al celuilalt nu se fac corectii pe moment in fatza copilului.

...revin cu info despre lapte!

Roxana si Eric (11 septembrie 2006)

Ei au nevoie de noi! Haideti sa-i ajutam!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GETY spune:

Sephora, ce GAMA rosu v-ati luat!
Pe mine m-a distrat tare cum isi tinea Ruxa sticluta!



Asa creste Maria Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns microbu spune:

quote:
Originally posted by itzy-bitzy

he he Sandra...pai am compensat cu alea muulte facute duminica erau proaspete ca painea calda...si am pus 100 de poze...mai vreeeiiiiiiiii?

Cat despre cereale...eu i-am dat de pe la 6 luni pana la 9 luni cu fructe sau iaurt...de atunci nu i-am mai dat...nush de ce...fara un motiv anume...poate pt ca i-am tot dat alte mancarici seara.

In laptele de seara nici eu nu i-am adaugat cereale pt ca Milumil 3 are in componenta lui si daca a dormit toata noaptea ...nu a fost nevoie...insa asta Junior de care zic fetele cred ca este mai "subtire", nu asa gros... cred ca seamana ca si consistenta cu Milumil 2 si de aceea am intrebat...

azi am o zi mai aglomerata...revin dupa pranz poate

pup si o zi buna va doresc



Iubita, stiu ca Milumil 3 este cu cereale si exact asta spuneam: nu i-am servit deloc gargaritzei cereale in lapte/cu lapte. Ea oricum nu avea nevoie ca mereu era peste medie cu greutatea.
Eu cred ca sunt destul de mari, papa de toate si nu mai au nevoie de cereale deci mai bine treceti pe formule de crestere (junior).
Eu ii dau Nestle Junior de cateva luni pt ca nu mi-a acceptat Humana3 si depasisem varsta recomandata pt Humana2. De ce am ales Nestle? Fara o intentie anume, mi-a atras atentia reclama de la TV si faptul ca are Bifidus pt reglarea digestiei. Sunt f multumita ca Ruxa l-a acceptat fara figuri, este intradevar mai subtire (de-asta te intrebam acum ceva timp de tetine ) dar ii tine de foame toata noaptea. Si nu mai avem probleme nici cu constipatia.






_

ANDRA, mami de gargaritza (10oct2006)
15.5kg lost 7.5kg to go until the NEW ME!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Lilina de fiecare data cand i-am interzis ceva a fost cu explicatii, ca se loveste, se murdareste, etc. Sa nu crezi ca asculta dar cu timpul o sa inteleaga, eu asa sper. Al meu face nazuri cand il scot din baie, ma loveste, ma trage de par si se zbate, pana la urma cedeaza, ii spun ca maine o sa facem iar si-l iau cu vorba, ce curat este, ca miroase frumos, etc. si uita. Am mai aplicat o tactica si anume cu 2 min inainte de a-l scoate din baie ii spun ca trebuie sa iesim si parca merge, il pregatesc pt ce va urma. Eu stiu ca pana pe la 2 ani, cel mai important pt copil este sa exploreze ce-i in jurul lui ca sa-si exerseze toate deprinderile, asa ca il las sa faca cam ce vrea in limita a ceea ce nu-i face rau lui si la ceilalti. In baie nu prea are voie ca umbla cu mopul, varsa apa pe jos, umbla la peria de wc, etc.

Abia acum am reusit sa vad filmuletul cu Matti si Ruxa de mana, sunt bestiali. Am vazut si pestisorul e foarte frumos.


*****************************************Mirabela, mamik de pitic www.totsites.com/tot/davidstefan" target="_blank">DAVID STEFAN (21.09.2006)

Mergi la inceput