Prichindei martie - aprilie 2005 (126)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Sar'na, bine ca mi-ai spus, ma apuc sa caut.

Daca le cumpar, vin cu poze ale beneficiarilor in actiune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana71 spune:

Buna,

Ne-am intors si noi din concediu si, in sfarsit, am finalizat nebunia cu "tranzactiile imobiliare" care m-a cam secatuit in ultimele luni. Am vandut un apartament si am cumparat altul (pentru parintii mei) intr-un bloc foarte aproape de al nostru. Nu va spun ce nebunie si ce stres a fost cu tranzactia asta "dubla" in piata imobiliara haotica. Cand gaseam la cumparare (am cautat numai in blocurile vecine) nu reuseam sa vand si tot asa. Ma rog, am reusit pana la urma - mai avem doar nebunia cu amenajatul care pare parfum pe langa celelalte (mai ales ca se ocupa preponderent sotul ).
In concediu a fost bine (varianta cu litoralul bulgaresc in continuare o consider o optiune interesanta pentru concediu cu copiii micuti) dar, totusi, destul de obositor pentru noi adultii (am fost 6 adulti cu 6 copii - intre 2 si 10 ani). Conditiile chiar au fost super OK la un pret acceptabil. Cred ca la anul tot in Bulgaria vom merge (la Nessebar, pe langa care am trecut si mi s-a parut interesant). Pana sa plecam eram hotarata ca la anul sa incercam altceva (Turcia), dar dupa un drum obositor (Eva a vomat la iesirea din Giurgiu - nu va spun ce mizeria a facut instantaneu in masina- si apoi din 15 in 15 minute vroia sa oprim ca "iar vomita", ca intr-un final sa ne spuna ca ea "glumeste pentru ca s-a plictisit") am decis ca, cu cat e drumul mai scurt cu atat mai bine.

Eva a fost mult mai prietenoasa fata de apa, dar nu atat incat sa stea cu colacelul sau aripioare. Dar de pe mal nu puteai s-o iei. Ma amuza ca e si foarte cicalitoare fata de Victor (a avut de la cine sa invete ): sa nu inghita apa ("ca-l doare burta"), sa nu stea prea mult in apa ("ca raceste"), sa nu plece prea departe ("ca se ineaca"), etc de nu mai era nevoie sa-i spun eu nimic ca avea ea grija. E chiar haioasa cand o vezi atat de serioasa cum scoate tot felul de replici.
Ieri a fost un mini spectacol cu cei de la "Fun Science" in parcul Moghiorosh la care a asistat foarte serioasa. Ma rog, cand ne-am intors acasa am intrebat-o cum o chema pe tipa din spectacol la care ea, foarte serioasa: "n-ai fost deloc atenta. Au zis copiii de 4 ori (si chiar asa a fost , au repetat dupa tipa ) . Binenteles ca o cheama Sisi". N-are cum sa nu te buseasca rasul cand o vezi asa sfatoasa si logica. In continuarea in timpul zilei, daca o intrebi (si vrea sa raspunda )are 7 ani si trece clasa a 2-a iar seara cand i se face dor de suzeta are "2 ani si e bebelus". Parca am mai facut ceva progrese cu sociabilitatea...mai ales multumita copiilor de la bloc cu care Victor s-a imprietenit la catarama si acum vrea sa stea si ea pe-acolo. Initial ii ignora cu desavarsire (desi incercau sa intre in vorba cu ea, privea prin ei si imi comunica impresii seara sau la ureche cand ei nu erau atenti).
Am ceva emotii cu gradinita pentru ca poate sa fie ori foarte bine (stie multe poezii, are exagerat de multa rabdare pentru colorat, puzzle, citit povesti, invatat poezii) sau foarte rau (nu prea agreeaza copiii de varsta ei - mai ales daca da peste cativa care-ti smulg jucarii din mana se pune pe un urlet). Om vedea ce va fi....depinde de educatoare.

Crissa, sper ca Andrei e bine acum. Doamne, ce experienta groaznica ati avut! Acesti medici nu pot fi numiti oameni.... Multa sanatate puiului si mai da-ne vesti despre voi!

Rrox, cum ati reusit "performanta" cu caca zilnic? Doar pentru ca au speriat-o atunci medicii sau ii mai dai ceva in plus? Si Eva m-a exasperat cu problema asta: la mare a facut doar 1 data in 8 zile. Mi-e foarte greu s-o conving sa manance doar ce trebuie: legumele nu ii plac iar fructele asa si asa. Intr-o seara a facut ffff. greu si cu destul de mult sange (m-am speriat groaznic) - cred ca facuse o fisura. Peste 3 zile, cand am vazut ca nu face iarasi i-am pus supozitor (nu va spun ce urlete!!!). Si iarasi a facut cu putin sange. De atunci face relativ normal ,fara sange, dar la 2-3 zile. Ii dau doar lassbaby si lupt s-o conving sa manance legume si fructe.
Mariuca ce face? Cum sta cu temele si lectura de vacanta? La Victor e dezastru: am facut ieri o criza de isterie vazand (iarasi) cat e de superficial. Pur si simplu nu are rabdare sa citeasca problemele pana la capat. Iar cu lectura de vacanta ce sa mai zic, n-are nici un chef (ce-i drept nici eu nu ma topesc dupa Sadoveanu, Agarbiceanu, proza de Arghezi, etc ). S-ar juca tot timpul:ieri a stat afara de la 3 pana pe la 10:30 cand abia l-am bagat in casa. Azi mi-a promis ca va termina de citit Heidi si la telefon, binenteles ca a incercat o "negociere". Ma enerveaza groaznic sa-i tot amintesc de obligatiile lui dar e distrat si total neatras de scoala. Am incercat si cu mici recompese (desi nu mi se pare chiar ok din punct de vedere al responsabilizarii lui) fara prea mari rezultate. Probabil ca voi fi nevoita sa aplic teoria lui taica-sau, insistand pe disciplina, program foarte organizat si lasat sa dea "cu capul de sus". Ai ceva sfaturi pentru mine?

Mamacita, mi-e asa de dor de postarile tale.... Ce mai faceti?

Andira, eu n-am comandat niciodata de pe site-ul ala, dar un coleg de-al meu comanda periodic si e foarte incantat.

Va pup si celor care nu au avut concediu le doresc vacanta placuta. Mai am si eu cateva zile si sper sa mergem la Constanta! Abia asteptam!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Ana bine ati venit! Simpatica rau Eva cu replicile ei In multe chestii o recunosc pe Ioana. Diferenta ar fi ca Ioana este absolut inebunita dupa apa. Stateam si 2 ore in mare si tot nu se satura. Cu apa pana la barbie, fara pic de frica. Ridica piciorusele, facea miscari de inot si radea nonstop. La anul cred ca invata sa inoate. Si ea avea obiceiul sa spuna ca are varsta Mariucai si chiar se supara foarte rau daca o contrazicea cineva. Vara asta a renuntat la obiceiul asta. A hotarat ca 3 ani si 4 luni e muuult, si ea e fetita mare. Isi spune foarte pompos varsta, accentuind pe 4 (luni) sau cate sunt la momentul respectiv. Face ochii mari si se minuneaza Si la ea constat ceva progrese la socializare. In privinta gradinitei am aceleasi ingrijorari...
Ea ia in continuare Duphalac zilnic si isi mananca doua portii zdravene de fructe tot zilnic, plus cereale dimineata si mancare cu legume la pranz. Nu se atinge de orez, banane, afine. si suntem pe capul ei toata ziua sa bea apa. In conditiile astea face zilnic sau la 2 zile. Daca trec 2 zile si nu a facut, stie deja, punem supozitor. Stie ca daca nu face, se intareste kk si ajungem iar la medic. Cred ca a renuntat la tinut fiindca teama de medic a fost mai mare decat de a face kk. Dar inca nu ma pot relaxa la capitolul asta. Are tendinta sa revina la vechile obiceiuri daca nu suntem vigilenti.
Sambata a mers mandra tare si a donat pachetul cu pampersi - abia inceput ca doar plecasem cu el la mare - unui bebe de 1 an si 8 luni Acum a inceput sa faca direct in wc-ul mare fara reductor. Vrea sa o suim si sa iesim din baie. Ne cheama cand e gata, s-o dam jos. Acasa are si scarita, cred ca se va descurca singura (acum e inca la ra, am fost la ele in weekend).
Revin sa nu fac mesajul cat pagina.

Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Asaaa... sa-ti zic si de scolari acum
Anul trecut ma gaseam cam in situatia ta. Lipsa de motivatie ma dispera pur si simplu. Pe de alta parte ma mai linisteam cand o vedeam ce bine se concentreaza pe ce o intereseaza cu adevarat si ii place si cu ce rezultate bune! Asa ca m-am mai calmat. I-am explicat ca trebuie sa aiba rezultate bune la scoala fiindca in felul asta isi pastreaza optiunile posibile. Cand va dori sa faca ceva, va si putea sa o faca. Profesional vorbind. Inteleg ca se plictiseste la scoala si d-asta nu mai e atenta. Si eu m-as plictisi. Mi se pare foarte prost gandita scoala. Mariuca prinde foarte repede si nu are rabdare sa tot faca si refaca tone de exercitii pe aceeasi tema. Am incercat sa o responsabilizez mai mult. Sa nu ma mai agit eu atat, sa-i pun ei in brate responsabilitatea invatatului. Si a mers mult mai bine.
Ma bucur ca-i place foarte mult sa citeasca. Nu stiu cati copii de varsta ei o mai fac. Citeste ditai romanul in doua zile, daca ii place. Dar nu suporta sa-i zica cineva ce sa citeasca. Merge pana in panzele albe cu afirmarea independentei. Refuza sa mai citeasca o carte, daca te apuci sa-i zici ca e foarte buna, ti-a placut si tie si wow, ce bine ca o citeste si ea Asa ca o las in pace. Si citeste foarte mult. Si vine singurica sa dezbatem dupa aceea.
Asta e, nu toti au ambitia sa fie primii in clasa. Eu o aveam fiindca aveam ceva de dovedit, dar pe ea nu o intereseaza treaba asta. Stie ca e desteapta, stie ca e apreciata, nu are nevoie sa mai dovedeasca nimic. Am inceput sa pricep asta si nu o mai presez. Am grija doar sa inteleaga si sa stapaneasca bine notiunile predate. Si asta face, foarte usor.
Singurul sfat pe care ti l-as da ar fi: responsabilizeaza-l. E jobul lui si el va suferi consecintele. Lasa-l sa dea cu capul, cum spune sotul tau.
Eu aplic si pedepse - consecinte: adica: s-a dus cu temele nefacute: nu se uita la tv si alte d-astea. Ca sa aiba timp mai mult sa se ocupe si de teme.

tuturor!

Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana71 spune:

Buna,

Rrox, multumesc mult pentru sfaturile tale! Sunt intr-adevar utile si la obiect, ca de obicei. Referitor la Ioana vreau sa te intreb : cum ai reusit s-o convingi sa accepte legumele? La Eva cu fructele mai merge, dar cu legumele e o nebunie. Le scuipa si incepe: "e scarbos", "oribil", etc, etc si se scutura de parca ar manca piperat. Ce-i drept mai aude si de la Victor care, in afara de cateva feluri de mancare pe care le adora, e un adevarat campion la mofturi. Deci Eva mananca, ca legume, doar piure de cartofi in care, fara sa stie, mai bag dovlecel fiert. Si uneori in sucul de fructe mai pun si morcov. Ioana le accepta pur si simplu?

Referitor la scolari, ai mare dreptate cu programa asta scolara, total neadaptata vremurilor. Spre deosebire de Mariuca, lui Victor nici sa citeasca nu-i place. Sau poate nu i-am oferit cartile care sa-l atraga. Din ce observ eu e atras mai mult de SF (gen care mie personal nu prea-mi spune mare lucru) si nu prea cred ca exista literatura pentru copii de genul asta. Cu placere a citit doar o revista Power Rangers . Mai e interesat de diverse enciclopedii cu planete, galaxii,etc. A mai citit si Tom Sawyer, dar nu a fost atat de incantat pe cat ma asteptam. Cand l-am pus sa citeasca "Puisorii" de Garleanu (din lectura de vacanta) mi-a comentat ca e "ciudata" si sa nu-l pun s-o povesteasca ca nu are ce. Initial m-a enervat, apoi mi-am dat seama (nu am recunoscut in fata lui) ca are dreptate. Ma intreb ce m-o astepta cand l-oi pune sa citeasca "domnul Trandafir", de Sadoveanu.
Problema cu el, spre deosebire de Mariuca, este ca el nici la scoala nu e mereu atent (adica nu se plictiseste doar cand repeta lucruri ci, uneori, si cand le preda ceva nou).
Da, ai dreptate si cu chestia ca stie ca e iubit, apreciat si nu are ce sa dovedeasca. Ce-i drept chiar este un copil foarte placut, echilibrat, intelegator.....ce mai, foarte usor de iubit . Asta zic si altii nu numai eu .
Probabil ca si ambitia asta apare din ceva...Cu pedepsele deja am inceput si noi: le-am scos toate desenele animate (deja si Eva devenise dependenta) de la toate televizoarele, unele jucarii au fost confiscate.M-am convins ca Adi are dreptate: n-are chef sa citeasca pentru ca e mult mai comod doar sa priveasca la televizor. Asa ca acum au voie la televizor, dar fara desene (i-am si cumparat multe DVD-uri cu filme romanesti, gen Pistruiatul, etc). Ideea cu filmele romanesti a venit din faptul ca mi se pare mult prea atras (ca toata generatia lor de altfel) de porcarii gen Narruto, Power rangers, transformers,etc si pot pierde contactul cu realitatea. O sa incerc sa mai discut cu el sa-i explic chestia cu mentinerea tuturor optiunilor posibile, daca invata. Sper sa ajunga ceva la el....Teoria lui Adi cu "datul cu capul de sus" e foarte buna, numai ca mi se pare ca el nu prea are metodele bune (mi se pare ca oscileaza prea mult intre duritate si blandete, in functie de propriile toane). Am inceput cu responsabilizarea cu facutul patului, curatenie in camere, aranjat lucruri in asa fel incat sa le gaseasca singur (i-a rasturnat Adi de vreo 3 ori lucrurile din sifonier si l-a pus sa si le rearanjeze, poate, poate le-o gasi fara ajutor si in timp real ). Dar intr-adevar e greu....singura chestie care ma mai linisteste este ca l-a laudat foarte mult doamna profesoara cu care a fost in cantonament (7 zile) si chiar e o tipa obiectiva (a fost foarte dura cu unii parinti si e genul fara menajamente inutile). De cuminte stiu ca e cuminte si intelegator, dar eu il vad distrat, neatent, superficial. Mi-a spus ca e doar parerea mea: a fost printre putinii care nu si-au pierdut nimic, nu a fost intors din drum ca si-a uitat ceva, foarte prietenos cu toti copii (desi printre cei mai mici de acolo), doar ca-i cam place riscul (la genul catarat in locuri grele, sarit de la inaltime,etc - dar si asta in limite). O fi si chestia ca eu (si mama) l-am cocolosit excesiv (cu mancarea, facutul temelor, cititul, facut curatenie dupa el) si am obtinut efectul invers (dar doar in prezenta noastra)?

Hai ca iar m-am intins.......Si scuze ca sunt oarecum off topic, dar sper ca ma iertati ca vom ajunge si cu astia mici la probleme de-astea.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Ana Ioana mananca pur si simplu legume, nu am facut nimic special sa le manance. E drept ca si Mariuca le mananca, si noi la fel. Deci a avut modele bune. Si i le dau mereu cu carne, nu simple. Si gatite in diverse feluri. De exemplu ii place mult ghiveciul sau mazarea. Mananca si salate cu rosii, castraveti, ardei foarte bine. Cartofii ii papa si copti cu unt si branza.
Exista multa literatura SF pentru copii. Chiar e majoritara printre titlurile noi aparute. Bine, e mai mult F decat S, dar Mariuca o citeste cu placere. O gramada de carti care implica magie, gen Harry Potter (Mariuca e fan, si eu la fel ), cartile cu Nina, cronicile Narnia si multe altele. Secretul e sa-l lasi pe el sa si le aleaga. Nu i le oferi tu. Mergeti impreuna si cumparati o carte aleasa de el. Dupa ce o citeste cumparati alta, la fel. Nu mai multe odata, sa nu-i piara entuziasmul dat de noutate.
Treaba cu atentia la ore e normal sa fie cum zici tu. Fiindca mecanismul e cam asa: e atent o vreme, dupa aceea incep sa se repete, in fine, sa aprofundeze notiunile, si copilului ii piere interesul si incepe sa se gandeasca la altele. Se decupleza de la activitatea din clasa. Atunci invatatoarea preda altceva, dar el e deja decuplat si fireste, nu e atent. Mariuca asa facea. Dar recupera rapid cand "se trezea" , asa ca nu a avut niciodata lacune.

Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Rrox, Ana, pls help!

Aveti cumva idee ce trebuie sa fac ca sa pot comanda jucarii de pe amazon.com/fr?
Pe ambele imi spune ca jucariile nu le livreaza in RO. Am vrut sa iau o carte si 2 laptopuri haioase, cartea mi-o trimit, laptop-urile nu. Si imi pare tare rau, mai ales ca mai au o gramada de jucarii frumoase.

Multumesc frumos!

Edit: mie-mi place tare mult cum povestiti de piticii mai mari, io va rog sa continuati, vreau sa invat si sa fiu pregatita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

quote:
citat din mesajul lui andira

Rrox, Ana, pls help!

Aveti cumva idee ce trebuie sa fac ca sa pot comanda jucarii de pe amazon.com/fr?
Pe ambele imi spune ca jucariile nu le livreaza in RO. Am vrut sa iau o carte si 2 laptopuri haioase, cartea mi-o trimit, laptop-urile nu. Si imi pare tare rau, mai ales ca mai au o gramada de jucarii frumoase.

Multumesc frumos!

Edit: mie-mi place tare mult cum povestiti de piticii mai mari, io va rog sa continuati, vreau sa invat si sa fiu pregatita



Eu am comandat doar de pe amazon.fr si am luat pana cum doar carti, cd-uri si dvd-uri, ce-i drept... Da-le un e-mail sau un telefon si intreaba-i, nu vad nici un motiv pentru care sa nu-ti trimita jucarii din moment ce alte chestii poti cumpara de la ei fara probleme. Pe mine ma piseaza periodic cu e-mailuri promotionale...
O sa incerc si eu sa comand o jucarie, doar sa vad care e problema. Daca aflu ceva, iti zic si tie.

Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Mda... livreaza jucarii si alte produse doar in Franta metropolitana si Monaco... neplacut...

Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana71 spune:

Buna,

Andira, colegul meu care comanda pe site-ul asta e in concediu acum. Stiu ca a primit din SUA tot felul de chestii (blugi, CD-uri,tricouri). Cand o sa vina o sa-l intreb detalii despre comanda.

Rrox, multumesc mult pentru sfaturi. O sa incerc si varianta propusa de tine. L-am intrebat aseara daca si-ar dori sa citeasca ceva din seria Harry Potter si mi-a replicat "nu crezi ca e prea mult de citit (adica prea lunga povestea) pentru varsta mea?". I-am explicat ca nu trebuie s-o citeasca intr-o anumita perioada de timp, decat daca-l va atrage cu adevarat. Asa ca a ramas ca vom merge cat de curand impreuna la librarie si o sa-l las sa se orienteze la ceva. Din seria asta imi recomanzi ceva mai usor de citit si mai atragator? Sau sunt in ordine volumele? Pe mine nu prea ma atrage genul asta de literatura, dar mi-a picat fisa ca baiatul unei prietene e innebunit dupa Harry Potter si , cand se vor intalni o sa aduc vorba.....Poate l-o influenta el.
Ce bine ar fi fost daca am fi locuit mai aproape in Bucuresti (noi stam in Drumul Taberei)! Am fi aranjat o intalnire, poate Mariuca i-ar fi povestit de lecturile ei si l-ar fi influentat...
La Cronicile Narnia a fost la film (sper sa nu confund....a fost cu taica-sau) si a fost multumit (nu neaparat incantat). Aseara mi-a spus ca si-ar dori sa citeasca Colt Alb (e si in literatura de vacanta). Se pare ca i-a povestit bona cate ceva si i s-a parut interesant.
E logica explicatia ta cu atentia la ore. Dar, uneori el nici nu e interesat sa recupereze lacunele. Mai nou scrie si foarte urat (se grabeste....nu are rabdare sa faca literele ca lumea). Asa ca azi l-am pedepsit si i-am zis sa scrie cateva litere pe un caiet special de clasa I (din ala cu model de litera la inceputul randului). Ma si amuza ca Eva isi dorea si ea un caiet din ala si Victor s-a oferit sa i-l dea pe-al lui ("ca el e un frate bun" ).

Fetelor, chiar numai noi am "monopolizat" discutia? Nu mai spuneti nimic de prichindeii nostri?

Simonela, cum te mai simti? Ce mai face Andrada?

Andruzza, nu v-ati intors de la Campulung? La ce gradinita l-ai inscris pe Rares?



Mergi la inceput