Prichindei martie - aprilie 2005 (126)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns connie1974 spune:

Salutare.
Hai sa va spun noutatea familiei: Calin este indragostit. Mai vorbim seara cum e la gradinita, cum ii cheama pe colegi (abia acum a inceput sa vorbeasca mai bine) iar aseara am aflat ca are o colega, Sabina, de care ii place tare. Asa de tare ca ma tinea de gat si imi spunea "Sabina gaga" (draga). Am aflat ca e un pic mai mare ca el si ca i-a dat inapoi o masinuta pe care i-o luase alt baietel, deci cred ca asta a fost inceputul dragostei lui. E asa de scump, acu vrea sa o aducem si acasa. Deci azi merg la gradinita sa il iau, ca framanta bona, asa ca am sa o cunosc pe Sabina.
Ce mai, e baiat mare. Avem serbare pe 12, este pisoi, are si o poezie pe care o repetam acasa, mai ajutat, mai singur ca e alintat de nu se mai poate, sper ca atunci o va spune singur.
Avem ceva probleme de ascultat bona, in continuare, cred ca o sa il ducem la bunici cand incepe vacanta scolara, ca intra si soacra-mea in concediu, poate s-a dezvata de prostioarele pe care le face cu bona si pana se intoarce sa fie mai ascultator. Iar in weekend cand sta cu noi e cuminte si ascultator, ca nu stiu cum sa ii explic si ce sa ii mai spun ca sa o asculte si pe ea. Daca ea nu reuseste sa se impuna, nu prea am ce sa fac.
O sa imi fac album pe alt site ca am avut pe yahoo si nu am mai facut de cand s-a inchis pentru free, dar acu nu avem. Pupici.


Constanta si Calin
Calin - cel mai frumos poem al vietii noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligia13 spune:


Aseara am scris mesajul asta dar habar nu am de ce nu a ajuns.asha ca azi l-am recuperat, noroc ca am lasat IE deschis...

Sunt singura cu Radu si cum a promis ca adoarme singur in seara asta , am si eu timp sa ma dau pe net un pic!

ninocikap, ma bucur ca ne-ai mai povestit de voi! Chiar ma gandeam la voi...Deci ai un fotbalist in familie dar si un vorbaret!
Cam turbat programul vostru...nu ca noi am fi mai relaxati, dar macar nu face naveta!

rrox, ai gasit gradi pt Ioana? In Bv toate gradinitele particulare primesc cu pampers!

daria...wow..deci mergeti la Alesssia. Ce mai fac ei? Ca nu a mai dat de mult pe aici!
Si voi ce mai faceti? Ce nazbatii mai face Brian?


andira, super ..3 luni de concediu! Ma bucur ca ai luat si tu o pauza..ca de cand ai nascut-o pe Irina din postarile tale reiesea ca esti intr-un continua miscare, ba cu apartamentul, ba la job, ba aveai probleme, ba invatai... chiar ma gandeam uneori de unde ai atata energie si putere!

Noi prea pontasem toata luna mai la gradi, acum e un pic racit! In weekedn a fost mai nasol, acu pare ca i-a trecut! A facut o laringita..cred ca si de la un pic de inghetata(o linguritza) la care a scapat vineri cand deja tusea un pic
2 zile a stat acasa, maine vom merge la gradi!
Joi venim la Bucuresti..fara Radu...avem bilete la Lord of the dance!
Abia astept sa mai ies din rutina zilnica!


Intre timp uite ca s-a facut miercuri..si sunt franta..sper sa ma relaxez pana maine ca sa pot sa ma bucur de miniconcediul pe care il avem.

connie, am uitat sa zic ca l-am admirat pe blondinul tau..care e la fel de simpatic!


pupici!

Eu si Raducu (22.04.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana71 spune:

Buna,

Ma bucur si eu ca am primit vesti de la mai multe mamici.

Connie, wow...felicitari micutului indragostit! Si Eva se indragosteste (periodic ) de diferiti prieteni de-ai lui Victor. Chiar m-a amuzat teribil cand era fastacita ca unul dintre ei i-a cules o floare si i-a daruit-o. Parca era o fetiscana la prima intalnire... Succes la serbare!

Ligia, distractie maxima la spectacol! Si multa sanatate Raducului...Cand ma gandesc ca si Eva va incepe perioada de "imunizare" din toamna...

Pisicuta, v-am admirat in poze! Ai un baietel scump foc! Si noi mai mergem pe la Unirea pe la locurile alea de joaca, e o varianta foarte buna cand e frig afara.

Carmendutza, Rares seamana in continuare izbitor cu Brad Pitt (cred ca multa lume iti spune asta ). E o dulceata de copil!

Rrox, cum a fost revederea cu Ioana? Ii place mai mult in Bucuresti?

In alta ordine de idei, am inscris-o si eu pe Eva la gradinita. Sper sa se acomodeze, ca ea inca mai are probleme legate de copiii de varsta ei si, in continuare, e foarte timida. Cat de mult ii merge gurita cu noi, atunci cand e o persoana straina in zona nu scoate nici un sunet. Iar in parc, daca nu e Victor sau alti prieteni mai mari prefera sa se joace singura. Culmea e ca are o atractie teribila la copii. Incearca multi sa se joace cu ea, dar e extrem de selectiva. SI a mai luat si un obicei aiurea: sta, ca piticul pe comoara , la jucarii. Nu ar da nici o jucarie la nimeni (ce-i drept nici ea nu ravneste la ce-i al altuia). Daca simte ca vreun copil intentioneaza sa-i ia vreo jucarie, imediat strange si se agita sa le ascunda in rucsac. Ce ne-o astepta la gradi....
Lucram din greu la "operatiunea olita", avem si ceva succese, dar nesemnificative inca...adica mai scapa pe ea, mai negociaza pentru pampers.
In rest, innebunesc incercand sa caut un apartament pentru parintii mei (caut in blocurile vecine) si sa vand un alt apartament din alta zona. E piata asta imobiliara blocata si simt ca nu mai termin cu vizinoari si n-spe discutii cu agentiile imobiliare. Si abia astept sa plecam in concediu




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisicuta si matei spune:

HELP!! Dupa numeroase succese avem probleme cu pisu in pat noapte. de patru zile imi face in fiecare noapte, si el nu simte nimic, imi dau e seama. Nu stiu cum sa fac, in afara de faptul ca am vorbit cu el m-am gandit sa il trezesc eu peste noapte sa il duc sa mai faca un pipi, dar aseara nu am apucat...desi nu a baut lichide la culcare, a facut inainte de culcare, in 3h deja facea pe el...iar apoi a tinut mai bine de 6h. Voi cum ati facut?!.

Rox tati nu s-a schimbat prea mult, dar avem noroc cu mami, adica cu mine.In vacanta mergem in Torino, pentru 2 sapt si deja suntem nerabdatori.

Connie simpatic Calin, sa ne povestesti de intalnirea cu iubirea lui

Daria nu ne mai zici nimic? Distractie placuta la Alessia

Ana multumim.Succes cu gradinita. Unde merge la stat sau la particulara?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana71 spune:

Buna,

Pisicuta, cu Eva n-am ajuns inca la "fineturile" astea cu pampers-ul de noapte, inca ne luptam cu ala de zi, dar din experienta cu Victor iti pot spune ca pana se va obisnui sa tina toata noaptea, sau sa se trezeasca el cand ii vine sa faca va mai trece o perioada. Cel putin la Victor asa a fost: il trezeam la vreo 4 ore si il puneam sa faca la olita. Bine, daca dormea un somn adanc il lasam in pace...dar de obicei inainte de a face se cam foia. Ce-i drept e cam obositoare perioada asta, dar trece. Mult succes va dorim!
Pe Eva am inscris-o la o gradinita de stat, care e foarte bine administrata (renovata complet, se gateste acolo, curte imensa cu toate jucariile sigure si noi, gazon, activitati diverse, optionale, etc) care are si marele avantaj de a fi foarte aproape de blocul nostru. Un singur dezavantaj are (ca nu se putea altfel): anul trecut au fost foarte multi copii in grupa. Sa vedem ce va fi anul asta. Am si varianta de rezerva, o gradinita particulara care este foarte aproape de bloc, dar in afara de faptul ca sunt mai putini copii in grupa alt avantaj nu gasesc. Sa speram ca se va acomoda la asta de stat si nu va fi din viroza in viroza. De altfel criteriul apropierii de casa a primat, pentru ca as vrea s-o ia la pranz fie bona, fie mama.

Ligia, cum a fost spectacolul?

Week-end placut va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danuta_t spune:

Ei asa mai da (ma refer la miscarea de pe forum). Se pare ca avem nevoie din cand in cand de o mica sapuneala .

Pisicuta, Mihai dupa 6 luni de neudat patul noaptea, de Pasti a inceput din nou (in 3 nopti de 2 ori). Apoi dupa inca vreo saptamana iarasi a facut. I-am spus dr pentru ca nici macar nu era racit copilul, asa ca nu vedeam nici o justificare. Am primit explicatia ca probabil era foarte obosit, si dormea prea profund ca sa mai aibe chef si sa se trezeasca. Am crezut-o, pentru ca stiu clar ca intr-una din dati, fusese cu o zi inainte la inot dupa care am mai si mers pe jos destul de mult.


Dana cu minunile ei: Mihai (20.04.2005) si Andrei (3.04.3007)
http://community.webshots.com/user/danuta_t

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danuta_t spune:

Intrebare de gradinita .

Cat ar trebui sa dureze lectiile la grupa mica ? Dar la grupe mai marisoare ?
Am urmatoarea dilema : la gradinita (privata) a lui Mihai vor sa inceapa cursuri de inot. Asta ar insemna de 2 ori pe saptamana cate o ora dimineata, dar daca mai pui si imbracatul / dezbracatul si transportul, se va ajunge sigur la 2 ore. In alta zi au engleza. Eu stau si ma gandesc atunci - educatoarea cand isi va mai face programul ei ? Ca doar presupun ca au programa de urmat. Am incredere deplina in educatoarea lui Mihai, ii invata foarte multe si chiar si ea este multumita de copilasii ei. Dar incep sa ma gandesc ca daca pui cap la cap cursurile optionale si joaca in aer liber, nu mai ramane foarte mult timp pentru ceea ce efectiv ar trebui sa faca ei in cadrul gradinitei.



Dana cu minunile ei: Mihai (20.04.2005) si Andrei (3.04.3007)
http://community.webshots.com/user/danuta_t

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisicuta si matei spune:

Ana, Danuta multumesc pentru raspunsuri. O sa incerc sa il trezesc mai des, ca oricum eu dorm prost si acum sunt si stresata si il verific de mai multe ori pe noapte sa nu cumva sa doarma ud.

Danuta pai orele de la granita nici nu trebuie sa dureze ff mult ca ar fi extrem de obositor pt pitici si in plus ei nici nu au rabdare. Cred ca in medie dureaza cam 30 min activitatea didactica dimineata, hai max 1h. Apoi optionalele sunt cam 1h, 1h 30 pentru toate grupele...nici nu stiu daca revin 30 min fiecarei grupe. Dar oricum timp mi se pare ca este suficient(adica dimineata cel putin 3h si dupa-amiaza inca vreo 3). Oricum eu stiam ca vara deja nu mai au activitati, numai se joaca...bine si canta, spun poezii etc etc, dar programa nu mai este.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dariaevelin spune:

am sa revin,sunt absolut innebunita cu alergatura.

danuta,la grupa mica durata unei activitati e de maxim 15 minute(unele zile au doar o activitate,cam 3 zile din 5,in restul cate 2 /zi). se creste progresiv si la grupa pregatitoare se ajunge la 30 min(si aici au constant cate 2 activitati zi).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dantje spune:

Si noi prezent e drept c-am intarziat, daca vreti neaparat ma duc la colt....
V-am povestit ca ne-am mutat si toate activitatile aferente m-au solicitat la maxim.Intre timp am crosetat o hernie de disc care m-a pus nitel butuci si inca ne luptam sa vedem care-i mai tare, sunt inca pe morfina si vineri voi afla daca va fi nevoie de operatie sau nu.
Sa va povestesc de Martijn, e la fel de nazdravan, rasa vasnica din Carpati, imi spune tot felul de chestii de-mi sta mintea in loc.De exp intr-o dimineata spre gradi, era un stalp pe o magazie si avea in varf ca o caciula banuiesc ca acolo era un bec.Era culcat si nu se vedea decat asa zisa caciulita.
Martijn: mama uite o minge
Eu : nu e minge e doar un stalp....si n-am mai apucat sa -i explic ce are in varf
Martijn : Oh e doar un stalp care are o geaca cu gluga....
E fan Thomas dar cocheteaza ci cu Bliksem din Cars....si acum e "o binecunoscuta masina de curse si are un peugeot"
E innebunit dupa surioara lui, si e asa de mandru cand mergem la gradi si vine cineva sa se uite la printesa le spune tuturor ca e sora lui si ca n-au voie s-o atinga.,....deci mai tarziu nu mai are mama nevoie de gun...lol, O ia in brate si o pupa pana nu mai respira si d-soare e incantata la maxim.Incearca sa impinga limita tot mai mult, azi i-am spus ca eu sunt sefa si ca degeaba incearca sa faca pe sefu ca nu se poate.Raspunsul a fost : eu sunt suparat pe sefi.
Am pus pozici noi:
http://family.webshots.com/photo/2228001810102362195nYsrin

pupici prichindeilor,
Dantje & Martijn & Hannah

Mergi la inceput