Fulguleti de nov-dec 2006 (162)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

da, asiza, si aici au fost magazinele inchise si vineri si duminica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

la un mom dat ori o sa ma strang de gat singura ca sa nu mor in chinuri, ori o sa dezbrac cu forta niste copii. cu forta adica o sa tin mamele legate si o sa ii las sa se dezbrace singuri...azi au fost cel putin 20 de grade, dar as baga lejer un 22-23. un soareeeeee...si cum stateam in nisip si ne jucam linistiti efectiv ardea soarele. d avea maieu si o bluzita ff subtire si tot transpira. daca nu aveam ditamai suncile ramaneam si eu la maieu. lumea in parc in tricou, bluzite de vara...ex. copil 1 (1an): bluza flausata (ce-o mai fi fost pe sub nu stiu), salopeta raiat gros, hanorac dublat cu blanita, caciula dubla pe urechi. ex copil 2(10 luni): geaca din aia de iarna, cu umplutura groasa, inchisa pana la gat (nu am vazut ce avea pe sub, mai bine..), caciula tricotata pe urechi inchisa bine sub barba. groasa. caciula groasa. ex. copii 3 si 4 (2 si 3,5 ani). strampi, pantaloni de trening, bluza, hanorac, geaca (subtirica ce-i drept dar..), plus caciula la cea mica. am reusit in 2h sa scot caciulile la 2 dintre ei, dar atat. parintii evident stand pe banca si tot dezbracandu-se, copiii alergand prin parc la fel de bine imbracati. plus cate un plans incercand sa mai dea jos o haina. nu mai pot sa spun asta in fiecare zi dar pe cuvant ca imi vine sa urlu cand ii vad lesinati de cald. a...si bea apa ca ai transprat de atata alergat. nicicum de la soarele care pe bunica o dezbraca...


diana si david 03.12.06

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ziggy spune:

As dori si eu sa imi recomandati un medic bun pentru o ecografie de morfologie fetala.

M-a rugat o prietena din provincie si medicul la care am fost eu are programari pana la sfarsitul lui iunie, iar ea ar trebui sa faca ecografia in prima jumatate a lunii mai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

quote:
Originally posted by dianocica

la un mom dat ori o sa ma strang de gat singura ca sa nu mor in chinuri, ori o sa dezbrac cu forta niste copii. cu forta adica o sa tin mamele legate si o sa ii las sa se dezbrace singuri...azi au fost cel putin 20 de grade, dar as baga lejer un 22-23. un soareeeeee...si cum stateam in nisip si ne jucam linistiti efectiv ardea soarele. d avea maieu si o bluzita ff subtire si tot transpira. daca nu aveam ditamai suncile ramaneam si eu la maieu. lumea in parc in tricou, bluzite de vara...ex. copil 1 (1an): bluza flausata (ce-o mai fi fost pe sub nu stiu), salopeta raiat gros, hanorac dublat cu blanita, caciula dubla pe urechi. ex copil 2(10 luni): geaca din aia de iarna, cu umplutura groasa, inchisa pana la gat (nu am vazut ce avea pe sub, mai bine..), caciula tricotata pe urechi inchisa bine sub barba. groasa. caciula groasa. ex. copii 3 si 4 (2 si 3,5 ani). strampi, pantaloni de trening, bluza, hanorac, geaca (subtirica ce-i drept dar..), plus caciula la cea mica. am reusit in 2h sa scot caciulile la 2 dintre ei, dar atat. parintii evident stand pe banca si tot dezbracandu-se, copiii alergand prin parc la fel de bine imbracati. plus cate un plans incercand sa mai dea jos o haina. nu mai pot sa spun asta in fiecare zi dar pe cuvant ca imi vine sa urlu cand ii vad lesinati de cald. a...si bea apa ca ai transprat de atata alergat. nicicum de la soarele care pe bunica o dezbraca...


diana si david 03.12.06




si ai rezistat fara sa le zici nimic? eu nu as fi rezistat!


Album
http://picasaweb.google.com/nicole.poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

pai n-am rezistat, am reusit sa scot 2 caciuli, dar a fost o munca de sisif. cu fineturi..vai, cat de cald e...ce m-am incins de la soare...d, mami, ti-e bine? daca iti f cald sa-mi spui, da? ... uf, mititeii de ei..pana invata sa spuna ce vor...dupa vreo 20 de apropouri si mai bine de 1h a cazut primul hanorac . apoi 2 caciuli si o geaca. dar restul nu. si jur ca era caaaaaaaaaaaald. si tare greu a fost :((


diana si david 03.12.06

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia-stefy spune:

quote:
Originally posted by mamaana
Lacramioara Stefy
cand ai tuns-o?


Am tuns-o chiar cand i-am luat motul, in ziua in care a implinit una an si apoi m-a m-ai pus sotul s-o mai "cheligesc" odata zilele trecute. Dar ea sta... ii place chiar. Apoi isi da cu mainile pe cap si se uita mirata la mine... ca lipseste parul.

poze din Copou
poze din februarie-martie
Poze Stefy
Lacramioara mamica Stefaniei Iulia (05.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia-stefy spune:

Si multumim pentru pupici

poze din Copou
poze din februarie-martie
Poze Stefy
Lacramioara mamica Stefaniei Iulia (05.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia-stefy spune:

quote:
Originally posted by dianocica

la un mom dat ori o sa ma strang de gat singura ca sa nu mor in chinuri, ori o sa dezbrac cu forta niste copii. cu forta adica o sa tin mamele legate si o sa ii las sa se dezbrace singuri...azi au fost cel putin 20 de grade, dar as baga lejer un 22-23. un soareeeeee...si cum stateam in nisip si ne jucam linistiti efectiv ardea soarele. d avea maieu si o bluzita ff subtire si tot transpira. daca nu aveam ditamai suncile ramaneam si eu la maieu. lumea in parc in tricou, bluzite de vara...ex. copil 1 (1an): bluza flausata (ce-o mai fi fost pe sub nu stiu), salopeta raiat gros, hanorac dublat cu blanita, caciula dubla pe urechi. ex copil 2(10 luni): geaca din aia de iarna, cu umplutura groasa, inchisa pana la gat (nu am vazut ce avea pe sub, mai bine..), caciula tricotata pe urechi inchisa bine sub barba. groasa. caciula groasa. ex. copii 3 si 4 (2 si 3,5 ani). strampi, pantaloni de trening, bluza, hanorac, geaca (subtirica ce-i drept dar..), plus caciula la cea mica. am reusit in 2h sa scot caciulile la 2 dintre ei, dar atat. parintii evident stand pe banca si tot dezbracandu-se, copiii alergand prin parc la fel de bine imbracati. plus cate un plans incercand sa mai dea jos o haina. nu mai pot sa spun asta in fiecare zi dar pe cuvant ca imi vine sa urlu cand ii vad lesinati de cald. a...si bea apa ca ai transprat de atata alergat. nicicum de la soarele care pe bunica o dezbraca...


Sunt de acord cu tine. Si pe mine ma sufoca chestia asta. Si apoi se plang ca desi afara e cald si copilul a fost imbracat bine a racit. Pai cum.... sa nu raceasca, daca a transpirat si a stat ud?

poze din Copou
poze din februarie-martie
Poze Stefy
Lacramioara mamica Stefaniei Iulia (05.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

quote:
Originally posted by dianocica

pai n-am rezistat, am reusit sa scot 2 caciuli, dar a fost o munca de sisif. cu fineturi..vai, cat de cald e...ce m-am incins de la soare...d, mami, ti-e bine? daca iti f cald sa-mi spui, da? ... uf, mititeii de ei..pana invata sa spuna ce vor...dupa vreo 20 de apropouri si mai bine de 1h a cazut primul hanorac . apoi 2 caciuli si o geaca. dar restul nu. si jur ca era caaaaaaaaaaaald. si tare greu a fost :((


diana si david 03.12.06



eu le ziceam direct fara ocolisuri. vezi daca lor nu le e cald, uita ca poate copiilor le e cald, sau sunt asa absorbite in barfe si discutii, ca nu se mai gandesc la bietii micuti care sufera. unele mamici sau mai ales bunici, merg in parc mai degaraba sa auda stirile


Album
http://picasaweb.google.com/nicole.poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

azi - clatite cu umplutura de
1. morcov crud ras -apreciat
2. branza dulce+smantana+masline - cred ca era deja satul ca in mod normal nu rezista la masline. sau pt ca nu se vedeau?

clatite 'la ochi'

2 oua

faina cat cuprinde, pana se face suficient de groasa cat sa o poti amesteca usor si sa se 'strice' cocoloasele.

2 guri de lapte (cat iese dintr-o cutie de milli rasturnat/ridicat de 2-3 ori)

dinnou ingrosat cu faina si amestecat pana nu mai e picior de cocolos
1 plic zahar vanilat (mie imi place cu 1,5 )

se subtiaza cu lapte cate un pic cate un pic, tot ca sa nu se faca cocoloase. pana ajunge ceva mai subtire ca smantana. toata operatiunea ar trebui sa dureze cam 5 min.

se incinge bine bine o tigaie (de teflon) si se pune un firicel de ulei. se incinge uleiul si se unge bine toata tigaia. apoi se scurge fie in chiuveta :) fie in compozitie (eu faceam fara ulei la inceput pt d dar acum ii pun). ulterior nu se mai unge tigaia, dar e necesar la prima clatita.

ies cam 8-10 clatite la ou.



diana si david 03.12.06

Mergi la inceput