***Capsunele-n scutecele de mai-iunie 2007*** (57)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

Apar si eu dupa o pauza....m-a apucat o depresie ce a tinut o saptamana, acum a mai trecut, cu toate ca vremea asta de aici ma cam face sa ma apuce iar...
Didi multumesc de raspunsul cu privire la kita!
AlexAlice mai scrie-ne si tu.....

Fetili am nevoie de niste sfaturi: de lunea viitoare incep cursurile de germana si o sa-l las pe Vladut cu tati 5 ore. Problema e urmatoarea: eu reusesc sa scot vreo 50-60 de ml cu pompa dar cum il fac pe Vladut sa bea lapticul? Pentru el biberonul e jucarie pt. gingii, cu canita cu cioc nu prea bea, mai mult se joaca, i-am luat chiar si o cana Nuby cu pai asa cum aratase Pepsi mai demult insa nu stie sa traga din ea, molfaie paiul in gura...cu lingurita bea cam greu lichide(nici apa nu bea mai mult de 10-20 ml). E posibil sa se deshidrateze daca nu bea lapte 5 ore? cum sa-l fac sa bea?
Multumesc pentru raspunsuri!


Angiuta mamica lui Vladut(8 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vali5 spune:

Pentru cei care sarbatoresc Pastele catolic va doresc un Paste Fericit!

cristinamaria, acum am citit de clavicula ta. Sper sa te refaci repede!

lauradi, multumim pentru vot! O sa pun si cateva poze din week-end-ul asta

Elteka

ramona7, multumim pentru felicitari! Ce haios e iepurasul tau!

bettyR, acum am vazut si eu mesajele tale, bine ai venit la noi pe plantatie! Am vazut pozele cu fetita ta - e tare dulce!
Wow, aveti 8 dinti? Bravo! Sa fie sanatosi! Sper sa se faca bine cat mai repede Andreea.

Pepsi, CIC e concediu de ingrijire a copilului, adica pana face copilul 2 ani.
M-ai dat gata cu bunatatile de Paste! Arata nemaipomenit! I-am vazut si pe nazdravanii tai. Imi place cum rade David in leagan.

moko, ce mai face Stefanut? A mai facut febra?

lilly love, dau un telefon cu prima ocazie cand ajung in Constanta (foarte probabil sa ajung maine) si ne intalnim.

tudorcatalin, am vazut pozele. Cum se poarta Tudor cu cainele?

Chowpersa, ce mare pare Alex in poza din masina. Ii sta foarte bine asa tuns.

angelabv, imi pare rau ca aveti doua inmormantari, e tare trist... Nicole e tare scumpa, mai ales in poza "Chiar asa..."

doxinu, Andrei are 3 mese solide pe zi: dimineata - iaurt cu cereale/banana/piure de fructe; pranz - piure de legume cu carnita/ou/mamaliguta cu branza...; dupa amiaza - piure de fructe. Vazut pozele cu ciufuliciul tau!

Liviana, de data asta nu l-am luat pe Andrei cu noi la Lepsa, a stat la parintii mei. Dar cand plecam cu el luam patul dupa noi. Ne e mult mai comod asa, ca noi nu dormim cu el in pat, si nici nu stam cu grija sa nu cada. Nu stiu daca reusesc sa mai pun azi poze de la Lepsa, dar zilele urmatoare sigur pun.

arcadia

carstea, ma bucur ca ati ajuns cu bine in Londra! Sanatate micutului tau!

kid, bravo pentru role! Ce chinuit dormea baiatul tau ieri Am vazut si la Andrei niste pozitii din astea imposibile

mihamora, e asa de dulce Dominic, iti vine sa-l mananci. Si are niste ochi asa frumosi

angiuta, kid, temperatura rectala era 37,5, dar am scazut 0,4 ca asa m-a invatat doctora. Merci pentru raspuns! Dar starea lui nu era ok: frigea, era blegut...

Florentina, lauradi, merci pt raspuns! Stiu ca nu e temperatura serioasa, dar ceva cauzeaza aceasta temp si as vrea sa stiu daca poate fi de la dinti sau nu.

Tot nu m-am lamurit. Reformulez intrebarea: vreun capsunel a facut temperatura (cat de mica) de la eruptia dentara inainte sa se vada ceva la gingie? Multumesc pentru raspunsuri!

Multumim pentru urarile de 11 luni: Ninutza, kid, tudorcatalin, lauradi! Sper ca nu am uitat pe nimeni.

Valentina, mamica lui Andrei - 24.04.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tamaraspt spune:

doxinu noi ne-am luptat mult cu constipatia. dar ceea ce a miraculos a fost morcovul crud. ii fac suc de morcov cu portocoala, dar nu a fost prea eficient. miraculos a fost cind i-a pus in masa de mar de la 10 una-doua lingurite din pulpa de morcov din storcatorul de fructe.

eu cu tati suntem la brasov, iar mati este la mama. va fi prima noapte fara fara pui. deja mi-e dor de el.

Tamara si Matei Alexandru (20 mai 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madi spune:

quote:
Originally posted by Graviduta

quote:
Originally posted by Madi
Ana mea a fost azi in greva foamei. Cum vedea mancarea se punea pe un planss!! Ca urmare a mancat doar un iaurt, suc de mar cu portocale si apa si lapte. Nu stiu ce a avut. Nici in scaunul de masa nu a vrut sa stea.

Madi, e constipata cumva? Si Mara mai face figuri cand e constipata.

Alina si Mara vrabioara (27 iunie 2007)



Nu, a facut kk normal. S-ar putea sa ii mai iasa niste dinti, ca e si mai caraita putin. Acum, seara, de-abia am convins-o cu un borcanas cu mar si morcov. Ar bea numai lapte.

Madi si Ana Teodora (27 aprilie 2007)

Asa creste Ana


Maturitatea omului este de a reusi sa gaseasca seriozitatea cu care se juca cand era copil.

"Daca ti se pare ca esti prea mic ca sa ai un impact, incearca sa mergi la culcare cu un tantar.”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tudorcatalin spune:

vali5, Tudor nu prea o lasa in pace,intra in ea cu premergatorul si o loveste la picioare,nu-i convine.Si Sara pleaca de langa el.Atata timp cat e distanta intre ei sunt cei mai fericiti.Fiecare cu somnul lui,se vede si in poza.

Despre febra, nu stiu ce sa-ti zic.El nu a facut niciodata, nici macar cand i-au iesit dintii(si i-au iesit 6 pana acum).

magda,mama lui Tudor Catalin

http://community.webshots.com/user/tudorcatalin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mica0307 spune:

vali Maya nu a facut deloc febra de la dintisori.

angelabv vreau si eu reteta de la charlota.

Mica cu Maya Alexandra (10 mai 2007)


www.helpsonia.com/" target="_blank"> Sa o ajutam pe Sonia
Poze/Poze intalnire
www.youtube.com/watch?v=mXhigPz-PX8" target="_blank">Filmulet/www.youtube.com/watch?v=PAJHlaXKGGs" target="_blank">Maya rade in hohote
Hainutze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bettyR spune:

Doxinu nici eu nu reusesc sa ii dau totdeauna 3 mese ca bea dimineata mult lapte 300ml si se culca la 10-11, asa ca de multe ori sar masa de la ora 10 si ramane pranzul cu legume/carnita de la ora 13-14 si branzica cu fructe la 18-19, in rest mai are mese de lapte la ora 16-17 si seara la 20-21.

Madi vezi sa nu aiba fata rosu in gat sau poate totusi o chinuie vreun dintisor.Nici Andreea nu manca mai nimic cand ii ieseau dintii, mai ales incisicii superiori centrali - a baut 2 sapt doar lapte si manca numai iaurt. Sau poate e constipata ca si Andreea se agita rau daca nu face dimineata si pana nu se intampla, tot agitata si mananca putin. Te tot urmaream pe tine si ma mai calmam cand nu manca mai nimic, si m=am abtinut sa tot o duc la dr ca ma saturasem.
Si acum face la fel, cand o pun in scaunul de masa plange rau, dar cateodata e un semn ca nu vrea sa manance si ii dau pace, o duc la loc la joaca. Si cand i se face foame rau vine la mine (cateodata chiar dupa 10 minute) si ridica manutele sa o iau in brate sau se duce la usa si vrea sa iasa. Si atunci cand o pun in scaunel,nu plange si chiar mananca, uneori destul de putin (maxim 10 linguri) dar mananca. E destul de stresant ca trebuie sa fii cu mancarea pregatita si sa o incalzesti repede, ca nu are rabdare multa. Si cand a terminat da din cap ca nu mai vrea si daca insist sau nu o scot repede, zbiara de imi sparge urechile. F rau m-am stresat cu mancatul ei, si tot incerc sa o las in pace, dar nu e usor cand vezi ca e seara si nu a mancat numai lapte si un iaurt. Totusi acuma cum e mai mare, am inceput sa o inteleg destul de bine ce vrea, si daca o urmaresc cu atentie ne intelegem bine. Dar nu intotdeauna ai parca rabdarea si timpul necesar. Ieri a baut numai lapte , nimic nimic altceva.Dar ce sa cer de la ea, ca are si rosu in gat si nu mai dam antibiotice, asteptam ca poate trece ca dr zice ca pare viral, si ii ies si doua masele. Pana ieri i-am dat paracetamol supozitoare si manca si nu avea treaba.Dar acuma am facut pauza si de asta iar mananca rau, dar nu ii pot da la infinit, mai ales ca ea nu are febra deloc.Sper sa va reveniti repede.

Vali, multumim pentru complimente, si Andrei e un dulce si un plimbaret! M-am emotionat cand am vazut primul capsunel mergand!
Chiar vroiam sa te intreb ceva legat de CIC. Noi vrem la toamna sa incercam sa ii mai facem la Andreea un fratior, si daca am pauza de jumatate de an intre CIC - primul si urmatorul ce se intampla?Daca stii, ca poate te-ai interesat, ca am vazut ca voi va apucati de treaba mai repede tocmai ca sa intrii din CIc in CIC.Trebuie sa ma reintorc la lucru jumatate de an, cotizez, si beneficiez iar de CIC? Legat de febra lui Andrei, chiar daca se zice ca nu e febra, daca tu simti ca are un pic si e ceva schimbat, mai bine te duci la un control sa vezi despre ce e vb, ca unele boli (poate nu are nimic), debuteaza cu febra mica 37-38.Dar poate e mai cald in casa sau cine stie, a fugit prea mult.

Betty, mamica fericita de Andreea (13.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bettyR spune:

Vali, nici Andreea nu a facut deloc febra de la dinti, si are 8, si nici acum cand ii ies 2 masele.

Betty, mamica fericita de Andreea (13.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_74 spune:

Hristos a inviat! pentru Pepsi, Mihamora si cine mai serbeaza catolic.

Elteka, am vazut pozele din Portugalia; in curand Dolo va merge singurel.

Didi, am vazut ca m-ai strigat la apel saptamana trecuta; eu va citesc in fiecare zi dar n-am vreme sa scriu
Si nu mai sunt pasare de noapte, ca de cand am adus Bobul acasa, la 10:30-11:00 pm sunt in pat ca sa pot sta in picioare dim la 6:30 dupa dese treziri in timpul noptii
De fapt cu trezitul noaptea nu avem un tipar, avem nopti bune in care ne trezim de 2-3 ori si nopti rele in care nu-mi aduc aminte de cate ori m-am dat jos din pat.

Pepsi, m-ai dat gata cu bunataturile de Pasti. Cum reusesti? ai o armata ascunsa care te ajuta? noi cu Bob, cel putin in weekend cand stam cu el de dim pana seara, nu apucam sa mancam decat daca comandam ceva in oras.
Ma intreb cand o sa intru si eu intr-un ritm cat de cat normal in care sa am putin timp sa bucataresc si pentru noi.

Poohy, pe unde esti?

Mica, ce poti sa ne spui de Oana? ai mai vorbit cu ea? ce face Soniuta?
ai poze noi cu Maya?

Mihamora, voinicul tau e super trendy imbracat; si Bob are camasute si veste dar nu-mi vine sa-l imbrac cu ele, nu stiu, ca mi se pare ca in parc, unde iese el, nu e tocmai potrivita tinuta. In curand o sa-i ramana mici...

Vali, La multe lunite pentru prima capsuna mergatoare! in general nu felicit din lipsa de timp, dar stiu ca ai nostri sunt nascuti in aceeasi zi si de asta nu uit
cat despre dinti,si noi ne chinuim rau la canini;
vezi sa nu aiba rosu in gat, la noi asa a fost initial, cu febra mica; alte semne nu are? mananca bine, doarme, e activ ?

Carstea, multa sanatate la pitic si sa va acomodati in UK; eu recunosc ca vizitez tara asta numa pentru shopping si ca sa-mi vad Clona; altfel, n-as putea locui acolo, am un sentiment de insecuritate de cate ori sunt in LO, nevroza e cu ochii pe mine.


si ca sa ne laudam si noi, cu o zi inainte sa implineasca 11 luni, Bob a mers singurel, doar cate jumatate de camera si cam temator dar a mers.

pun si eu poze cu Bob din weekend:
http://picasaweb.google.com/cinca.clementina/PozeDavid2/photo#5181070761387283986




, mamica de David (24.04.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moko spune:

MAi intai, uram si noi "Paste fericit" alaturi de cei dragi! Sper sa fi petrecut bine alaturi de capsunici!
Multumesc tuturor pentru indicatiile cu privire la traseul spre Slanic -Prahova!- am ajuns sambata la salina, iar Stefanut a fost foarte incantat de experienta!!...
va povesteam ca Stefanutu' mi-a facut febra 3 seri consecutiv(miercuri, joi si vineri- in general, in jur de 37.5-37.8, a ajuns insa pana la 38.5).Sambata i-au aparut mici bubite pe fata, care tot apareau si dispareau, iar duminica s-au inmultit , asa ca am mers cu el la camera de garda de la budimex- rezultatul- exantem viral(un virus care, pe langa nasuc infundat, tuse si scaun diareic, da si astfel de bubite- stefan a avut si celelate simptome, dar foarte slabe).Am mers, pentru orice eventualitate, si la victor babes- dar totul e ok...acum au disparut si bubitele, doar ca s-a accentuat putin tusea.Ne tratam cu Prospan-sirop si zyrtec.
vali05,- multumim ca ai intrebat de noi!Andrei cum se mai simte, a mai facut febra?
mica, cand ai timp, trimite-mi si mie, te rog, ofertele pentru royal wings. merci mult!
pepsi ce de bunatati ai facut tu acolo!Doamne, cate ore are o zi la tine?te admir pentru cate poti face tu intr-o zi! de mult vreau sa-ti zic ca ma topesc dupa sprancenele lui David..sunt atat de frumos conturate!
am vazut si pe domi al lui mihamora( ce par frumos are...si pare mai mare!) si pe gramokid
carstea ma bucur ca ati ajuns cu bine la londra! ce face piticul, a trecut febra?
fug la somn, ca acum imi da stefanu' trezirea!
va pup pe toate!


Mergi la inceput