***Capsunele-n scutecele de mai-iunie 2007*** (57)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tamaraspt spune:

Tot eu, cat mai doarme Mati.

DidiAlex Si Matei a luat putin in greutate la inceput. Pe el in prima luna in afara de pediatrul lui il mai vedea o dr - noi aveam si probleme de sanatate. Pediatrul lui m-a sfatuit sa nu-l cantaresc inainte de o luna, dar era evident ca slabise - de fapt a stagnat si a luat 5 cm in inaltime. La o luna luase 100g si ma sfatuit sa mai astept inca o sapt si apoi sa incep cu completare cu lapte praf. Cealalta dr a zis tot la o luna sa incep cu laptele praf, "ca nu facem experiente pe copil".
Eu am incercat sa nu-l cantaresc, de fapt eram in depresia postnatala fiind bolnavior si gaseam scuze ca nu il cantaresc bine, ca nu e tara bine facuta, etc., noi avand cantar in casa. Stiam ca daca incep si cu "problema" laptelui chiar o luam razna. Nu am avut sfarcuri, de fapt nici acum nu am dupa atata timp, am avut rani de urlam la inceputul alaptatului la propriu, dar tot timpul mi-am zis ca am lapte - de avem cupa D la sutien, cum sa nu sa gaseasca lapte in sani mei care erau si mai imensi. La o luna am plecat la parintii mei, am schimbat mediul si m-am linistit psihic si am inceput sa-i dau seara completare 30 ml. Intr-o sapt a luat 450g. Si nu cred ca de la cei 30ml de lapte praf pe zi. Nu a facut pasiune pt biberon, a avut el niste incercari dar ii Ii dadeam sa suga din biberon de cateva ori si apoi sanul si tot asa.
Si l-am alaptat pana la 9luni jumatate, cand am zis eu stop ca eram suzeta noaptea de la dinti - se trezea la un sfert de ora cateodata.

Sfaturi pt prietena ta nu pot sa-ti dau, fiecare face cum simte, eu de la inceput am zis ca voi alapta cel putin 6 luni si ca nu ma las, am avut diverse probleme in primele 3 luni cu alptatul,am baut tone de ceai, am luat tinctura de marar care stimuleaza rapid lactatia dar care mi-a marit sanii.

Tamara si Matei Alexandru (20 mai 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tamaraspt spune:

moko drumul spre Slanic, cel mai drept este prin Plopeni. Deci o iei pe DN1 pana la Carrefour/Metro Ploiesti, acolo o iei spre DN1A. Adica in dr e o intrare in ploiesti, in stg oarecum e drumul catre munte si oarecum inainte la acel sens giratoriu te duce in continuare pe centura Ploiestiului. Centura Ploiestului este drumul care tb sa-l urmezi chiar daca alegi varianta prin Plopeni sau cea prin Valeni. La prima intersectie mare in cruce - care este semaforizata dar citeodata nu merg semafoarele - inainte e drumul spre Valeni iar la stg drumul spre Plopeni. Te sfatuiesc sa o iei prin Plopeni, este mai repede, mai ales ca soseaua ce leaga Valenii de Slanic este plina de gropi - cel putin era cind am fost noi ultima data.

Tamara si Matei Alexandru (20 mai 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Paste Fericit tuturor celor ce-l sarbatoresc in acest weekend!
Sa va aduca iepurasul tot ce va doriti!

Monica, Maria Alexandra (02.07.2004) si Ioana Adriana (20.04.2007)
poze unu, poze doi, poze vechi si poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

OFF TOPIC, please help me with info:

as vrea sa merg cu copiii in luna iunie la Eforie. Imi poate recomanda cineva o vila particulara (nu hotel) unde sa am conditii rezonabile, acces la bucatarie si eventual o mini-curte?
Astept linkuri, poze, orice referinte eventual date de contact si pe PM, de la cine a fost acolo in anii trecuti si multumiti de oferta.

Merci mult!

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)
Poze din FEB-MAR
Matei la 3 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxinu spune:

Chiquitita io am cantar de sticla si sunt foarte multumita de el.In ceea ce priveste spargerea nu prea cred.Sotul are 120kg si rezista eroic.Nici nu se deregleaza si nici cu piciorusele nu avem probleme cred ca difera de la firma la firma.

Ibelciuq noi avem pe cineva la Efori care corespunde contitiilor tale dar nu stiu daca mai are sotul nr de telefon.Noi ne ducem direct.Daca il mai are iti dau PM

Ioana mamy de Stefan Bogdan 13.06.2007

www.onetruemedia.com/my_shared?z=210f38dfc24c406f33fc4d&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulete cu ingerasul nostru STEFAN
minunea noastra Stefan

FOTOLII SI SCAUNELE COPII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamaria spune:

Fetelor multumesc pt gandurile bune! Ma organizez si pun poze!
Liviana s-a dus programul meu de antrenament.... Habar n-am cand imi va da voie doctorul sa ma reapuc de sport! In plus stau toata ziua si m-am pus pe rontait ! Cu Rares ma ajuta mama insa mi se rupe sufletul cand vrea in brate si nu-l pot lua.. si el se uita la mine tare mirat!
Elteka ce mi-ai facut!! Am gasit reprezentanta la Budapesta( ca la noi...) si ii scriu verisoarei mele sa-mi comande!

cristina cu Rares
rares
www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">ajutor pentru sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madi spune:

quote:
Originally posted by kid

La meniu am avut ieri ficatel de pui cu pilaf de orez cu dovlecel, iar azi mamaliguta cu branza si perisoare in sos alb.



Kid cum faci sosul alb?

Madi si Ana Teodora (27 aprilie 2007)

Asa creste Ana


Maturitatea omului este de a reusi sa gaseasca seriozitatea cu care se juca cand era copil.

"Daca ti se pare ca esti prea mic ca sa ai un impact, incearca sa mergi la culcare cu un tantar.”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madi spune:

Teodoral pentru Ariana Elena

Petit_ange pentru Isabella

Carmen_So pentru Ana

A_da pentru Bianca Maria

Miniuta pentru David

Dicirstea pentru Matei Constantin

Moberi pentru Matei

Diana pentru Toni-Victor


Lauraa Lauracatu



Am votat si eu capsunicile pe care le-am gasit. Mai puneti linkurile, ca e greu de cautat in atatea pagini.

Ieri am fost cu Ana la control, si la 10 luni si 3 saptamani avem 8.680g si 71 cm.

Madi si Ana Teodora (27 aprilie 2007)

Asa creste Ana


Maturitatea omului este de a reusi sa gaseasca seriozitatea cu care se juca cand era copil.

"Daca ti se pare ca esti prea mic ca sa ai un impact, incearca sa mergi la culcare cu un tantar.”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxinu spune:

Kid si pe mine ma intereseaza sosul alb!!!!!!!!!!!!nu te supara cu jr. el este sanatos si nu exista regul in ceea ce priveste kg.Fiecare cu ritmul lui.Daca el este fericit ce conteaza ca nu are 10 kg cum zici tu ca au unii capsunei?

Madi felicitari pentru kg si cm.Asa ma laud si io dupa fiecare vizita la dr.

Ioana mamy de Stefan Bogdan 13.06.2007

www.onetruemedia.com/my_shared?z=210f38dfc24c406f33fc4d&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulete cu ingerasul nostru STEFAN
minunea noastra Stefan

FOTOLII SI SCAUNELE COPII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid spune:

Multumim pentru voturi si pentru ca m-ati linistit ca nu e prea slab juniorul Oricum, el a mai slabit putin cat am fost bolnaviori, deci nu imi fac probleme.

Pentru sos alb am 2 retete:
una de la pediatra: se amesteca 2 lingurite de faina cu putin lapte(de vaca), sa nu faca cocoloase si se fierb, se mai adauga lapte, ca el se tot ingroasa, pana la consistenta dorita.

si cea facuta de mine(nu stiu daca sa-i fac cu lapte de vaca) - am amestecat faina cu apa(de la supa) si am lasat-o sa fiarba putin, la sfarsit am adaugat lapte praf. Am adaugat in el si perisoarele si le-am mai dat un clocot. Sosul l-am facut destul de moale, iar la inceput am pus in el si un catel de usturoi, pe care l-am scos la sfarsit. A iesit foarte bun, cam dulce pentru gustul meu, probabil de la laptele praf si lipsa de sare, dar ok. I-a placut si juniorului.


Teodora Ana de Mihail Vladimir(15.05.2007)


Poze Vladut

Filme Vladut
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">Capsunele minunate de mai-iunie 2007

www.helpsonia.com/" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia

Mergi la inceput