Bulgarasi si globulete de nov-dec 2007 (33)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns slimatei spune:

bai fratilor..sau mai bine spus surorilor... da' ati scris nu gluma... merg sa recopar am citit ultima pagina ..eu una nu cred in nik... fata mea stie sa se apere singura... cand vede ca cineva se uita prea insistent la ea si nu-i place de fata lui.. incepe cu cate o smiorcaiala..de zici ca plange in serios..de pleaca persoana respectiva impuscata...serios dar dupa ce persoana s-a retras revine acea fetitz care o stie mama... de multe ori o intreb.."da ce-ai avut cu persoana respectiva..si ce imi spune...? nu-mi spune nik... zambeste dar daca ii plac persoanele..si de multe ori ii plac caci e foarte sociabila..incepe sa le zambeasca si rade la ele.. n-ai tb cu ea...

miha ai fost la apel azi..? pe unde umbli?

quote:
Originally posted by ggaby

Saluare fetelor noi astazi am "chiulit" cum se spune in moldoveneste pt ca am facut multe lucruri importante I-am facut amprentele de la maini si picioruse in "cartea cu amintirile bebelusului" a fost f distractiv pt ca abia isi descoperise mainutele,le-a mai vazut si colorate se uita super mirat la ele.
Am vazut ca scriati despre deochi si descantec...nici eu nu prea cred,dar cred totusi ca ei sunt micuti si lumea cateodata nu este curata si atunci atrag ceva negativ asupra lor...mama mi-a spus nu sa-i fac nu stiu ce descantece,dar sa-i spun TATAL NOSTRU SI INGERASUL de 3 ori...sincer...functioneaza de fiecare data cand e prea agitat si a avut contact cu cineva necunoscut...stiti cum e...cand iesi pe afara toata lumea se uita te intreaba,vor sa-l atinga etc....
va pup si la multi ani pt bb de astazi...scuzati nu mai stiu nl si sunt si pe fuga!

gaby & david 18.12.2007



Stefania X2 mami si... junioara " una mamma a tempo pieno...la pił bella cosa"
Nasterea unei stele...numita Stefania!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Buna seara
Amy, sanatate puiului, ma bucur ca este pe cale de rezolvare.
Gaby, ce ai folosit pentru "amprentare"? Am si eu in caiet al bebelusului, cu spatiu pentru piciorus si manuta, dar nu stiu ce sa folosesc...
Bebitza mea este foarte maraita de 3 zile, concertul incepe pe la 8 seara si dureaza pana la culcare. Nu vrea nici in brate nici jos, icneste, tipa, maraie si plange. Cateodata sfarsesc si eu prin a plange, ca nu mai stiu ce sa-i fac... Azi-noapte a avut si o trezire, pe la 3 noaptea. Ciudat, ca eu, care nu ma trezesc deloc noaptea, m-am trezit cu un minut inaintea ei..

Inimioara mea
adra_bell si Eva-Elena (14 nov 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ggaby spune:

am folosit acuarele....tuburi de alea cu un pensonas si putina apa...carandas se chiama aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slimatei spune:

quote:
Originally posted by ellis

acum sunt experta in starile astea..dupa ce vomita cu jet, nu trebuie sa papa cel putin 1/2h - 1h, la cei cu alimentatie mixta, pot bea putin ceiut si apoi sa mai pape; trebuie sa faca putin repaus digestiv.

Ellis,de ALESSIA MARIA (20.11.2007)

POVESTEA NASTERII


ellis, irina multumesc tocmai incepeam sa citesc cand m-am dus sa controlez pe fiimea..era din nou toata....offff...

Stefania X2 mami si... junioara " una mamma a tempo pieno...la pił bella cosa"
Nasterea unei stele...numita Stefania!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ggaby spune:

cum e cu ceaiul il da-ti sau nu dupa ora 17h00 asta contine zahar de struguri,posibil sa-l agite??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

gaby, eu nu am auzit de asa ceva. de multe ori eu ii dau noaptea ceai la iasmi in loc de laptic dar nu o agita face nani in continuare!!

am si eu o intrebare: daca un bebe are viroza si face tratament de 3 zile cu antibiotic se mai ia???

.................................................................
Cea mai fericita sotzie si mamica!!!

.................................................................
Cerul ne-a trimis un ingerash sa ne descreteasca fruntile si sa ne lumineze viata!!! !!

..................................................................
mami si bubulina IASMINA ALISSA 31.10.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ggaby spune:

ok mersi bbyasmi cu antibioticul nu stiu sa raspund

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

gabi cu placere.

intrebam pt ca a venit o prietena cu bebele ei la mine, care are/ a avut viroza.... saraca asa urat facea, aproape nu avea aer....si e o mogaldeata de 6 luni!!! sper sa nu ia si iasmi.

.................................................................
Cea mai fericita sotzie si mamica!!!

.................................................................
Cerul ne-a trimis un ingerash sa ne descreteasca fruntile si sa ne lumineze viata!!! !!

..................................................................
mami si bubulina IASMINA ALISSA 31.10.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adyanna spune:

quote:
Originally posted by bb_yasmi

adriana am vb cu prietena mea. a fost la oftalmo, bb ei are 2 luni. i-a dat picaturi pt 2 sapt si sa ii faca masaj, apoi inca o sapt de masaj la ochisor, apoi tre sa mearga din nou la dr. scurgerea galbuie este conjunctivita iar cea curata "lacrima" este dihn cauza canalului infundat. revin mai tarziu!!

.................................................................
Cea mai fericita sotzie si mamica!!!

.................................................................
Cerul ne-a trimis un ingerash sa ne descreteasca fruntile si sa ne lumineze viata!!! !!

..................................................................
mami si bubulina IASMINA ALISSA 31.10.2007




Multumesc mult BB! M-am cam speriat! Acum nu mai are nimic la ochi dar daca ii mai apare o sa merg si eu la un oftalmolog sa vad ce zice. La noi a fost prolema asta imediat dupa zilele in care a batut vantul ceva mai tare. Pentru ca nici mea nu sta in carut tot timpul! De fapt ea ar vrea sa stea mai mult la mine in brate dar o mai pacalesc eu! Asa ca, vant sau nu, eu trebuie sa o iau si in brate, ca daca ar sta in carucior pe toata durata plimbarii cum fac alti prin parc ar fi mai ferita!

Adriana si Antonia ( 2.12.2007 )
http://community.webshots.com/album/562773629OKAygZ?vhost=community

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

Am fost si noi azi la (un alt) doctor, si am plecat destul de lamurita.
- are un stadiu incipient de rahitism (a zis ca foarte foarte usor ) si mi-a recomandat Vigantol 2 picaturi. Eu ii dadeam cate o picatura cand si cand ca are fontanela punctiforma
- pentru nas fornait nu mi-a dat nimic, a zis ca n-are nimic in gat sau la plamani, asa ca in afara de ser fiziologic sau apa de mare sa nu folosesc nimic
- a inceput sa bazaie Sophia cand i-a pus stetoscopul rece pe piele si dupa plans a ramas cu pete rosii pe langa ochi si a zis ca e tipic pentru dermatita atopica (ceea ce inseamna ca si eu am, ca si eu fac la fel)
- mi-a dat vitamine sa-i dau (dar nu cred ca am sa fac asta) intrucat i-am spus ca nu voi diversifica pana la 6 luni

Partea cea mai amuzanta (intr-un mod absurd) a fost ca l-am intrebat de gingii, ca roade tot ce prinde. M-a intrebat daca sta toata ziua cu mainile in gura, am confirmat si mi-a zis "e un bebelus mai anxios"...Ce ma fac eu cu 2 anxiosi in casa ?

mami de Sophia

Mergi la inceput