Voi ce ati face ?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monabella spune:

Parerea mea e ca daca fetita ta e atit de mica si deja si-a facut o parere despre tatal ei nu poti sa o fortezi sa se duca sa-si vada sora. Cred ca va fi dificil pt. ea sa inteleaga - desi dupa cite relatezi intelege destul de multe.
Oricum bine nu s-ar simti. Si atunci de ce sa o chinui? Si nu pricep de ce e atit de important pt. tatal ei care si asa o vede din an in paste sa o ia sa-si cunoasca sora vitrega.
Daca as fi in locul tau as astepta. Sora vitreg nu pleaca nicaieri si cele doua fete se pot cunoaste si mai tirziu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns p.a.ade spune:

Sunt cam in aceeasi situatie ca si tine dar eu pot sa spun ca aproape am depasito.Sfatul meu sincer este sa nu incerci sa-i explici foarte multe ca ea oricum la virsta asta nu intelege foarte multe si risti sa o bagi intr-o stare de confuzie mai mare.Nu discuta cu ea pina cind el nu vine sa o ia sa cunoasca copilul,pt. ca oricum ar fi sunt surori si au dreptul sa se vada,si nu fi de acord sa o ia la el acasa pt ca ea acolo va vedea o familie ceea ce ea nu are si va fi mai afectata.Incearca chiar si lui sa-i explici ca pt. ea cel mai bine ar fi sa se vada pe un teren neutru unde fetita ta sa fie inconjurata de bunici,de cineva de care ea se simte mai atasata,sa aiba siguranta sa nu se simta lasata deoparte.Timpul va trece si daca incet ea va accepta situatia o va mai vedea daca nu macar nu-ti va reprosa mai tirziu ca nu a stiut.Te inteleg ca este greu dar asa e viata, poate cu timpul vei gasi si tu pe cineva si vei mai avea un copil si ala va fi tot fratele sau sora ei.Respecta-i dreptul copilului pt. ca mai tirziu va intelege de ce ai facut unele lucruri si atunci veti pute discuta cu constiinta inpacata ca ai procedat corect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns radu.anca spune:

BUNA!
Nu cred ca e bine sa o lasi sa se duca la ta-su, cel putin nu singura. Daca vrea sa ii prezinte bebelul acasa la el, atunci ar trebui sa mergi si tu cu ea. Chiar daca iti va fi greu, macar nu lasi fata singura. Sper ca relatiile cu actuala lui sotie nu sunt incordate, ca daca nu va suferiti, normal ca tu nu ai ce cauta acolo. Sau poate merge cu bunica paterna, daca mentineti legatura, daca e apropiata de fata ta.
Cea mai buna solutie cred totusi ca ar fi intalnirea in..parc sa zicem, un teren neutru, de unde puteti sa plecati oricand daca fata nu se simte bine in compania lu ta-su.
Astea ar fi variantele pe care le vad eu in cazul in care tatal insista sa ii faca fetei cunostinta cu sora ei. Daca nu insista, lasa lucrurile asa, ca e mai bine.
Pe termen lung, cred ca e bine ca fiica ta sa isi cunoasca sora, viatza e cum e si mai tarziu poate ii va fi bine sa stie ca are o sora undeva...chiar daca e vitrega. Pot deveni prietene sau nu, cine stie, dar trebuie sa incercati sa le apropiati. Repet, mai tarziu..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KULTA spune:

E greu, dar as tine cont de dorinta copiluli meu, as incerca sa ii explic lui ca e mai bine sa mai astepte sa mai creasca si sa inteleaga/vada altfel situatia.
Sanatate si sa iti dea Dumnezeu gindul cel bun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catale spune:

Multumesc pentru parerile voastre. Inca nu stiu ce voi face. Cu doua saptamani inainte de Paste, m-a sunat sa-mi spuna ca vrea s-o ia in weekend. Am stabilit sa ne intalnim, insa intre timp m-a sunat iar sa-mi spuna ca va veni doar s-o vada, pentru ca mama lui e bolnava si nu poate s-o duca sa doarma la ea. De fapt, voia s-o ia, s-o tina pana pe seara la el, dupa care "sa-i faca bagajele" si s-o duca la mama lui sa doarma, pentru ca la el nu ar avea unde, s-a mutat acolo soacra-sa, probabil sa-i ajute cu bebele. Asa ca totul s-a terminat cu o intalnire la un loc de joaca, unde a stat pentru prima oara patru ore cu copilul si i-a facut toate chefurile, iar ea a parut foarte incantata. Apoi a inceput iar discutia ca vrea s-o ia fie in weekendul de Paste, fie de 1 Mai. Eu am plecat de Paste din tara, asa ca a iesit din discutie aceasta problema. La cateva zile dupa ce m-am intors, m-a sunat din nou sa ne intalnim, s-o vada, asa ca a ramas ca ne vedem din nou maine, la locul de joaca. Cu mama lui am pastrat o relatie normala, insa stiu ca e destul de bolnava si fata nu ar putea ramane peste noapte la ea. Nu pot sa spun ca nu ma bucur ! Nu i-am spus fetei inca nimic referitor la toata aceasta poveste. Dar mi s-ar parea si mai rau pentru ea s-o ia, daca ea va vrea, s-o tina cateva ore si apoi s-o expedieze la mama lui, cealalta bunica a fetei.
Cat despre actuala lui sotie, nu am mai vorbit niciodata cu ea din clipa in care am aflat de relatia lor si nici nu as mai vorbi vreodata cu ea, oricat as fi de rationala, nu cred ca m-as abtine sa nu ii spun cateva, chiar si dupa ce a trecut atata timp.


Fata e genul de copil care face toate nazbatiile din lume, nu sta locului o clipa si are o imaginatie foarte bogata. Ii place chiar sa inventeze cuvinte, daca nu ii place ei un cuvant, pur si simplu spune ca ei nu-i place cum suna si mai bine ar fi ca acelui obiect sa-i spuna altfel... si inventeaza pur si simplu un cuvant. De la 2-3 ani a fost la cresa, apoi la gradinita. A trebuit sa-i schimb gradinita, pentru ca nu mai puteam sa-i platesc una particulara si am mutat-o la stat. La prima gradinita, n-am avut probleme cu ea. De cand e la gradinita de stat, din ianuarie, educatoarele sau asistenetele medicale imi spun lucruri contradictorii si se plang care mai de care. (Dupa ce am "cotizat" de 1 Martie, 8 Martie si Paste, par s-o fi lasat mai moale.)Una imi spune ca se retrage in lumea ei ( ceea ce nu coincide deloc cu felul ei de a fi in orice alt mediu), ca se gandeste la ale ei, nu vrea sa coopereze si e timida, alta imi spune ca nu vrea sa invete poezii si le povesteste cu cuvintele ei ( concluzia ei: ca nu are memorie), alta imi spune ca vorbeste incontinuu si da tot felul de replici inteligente, alta imi spune ca "e inceata si deslanata" (astea au fost exact cuvintele), pentru ca i-a spus copchila s-o schimbe educatoarea de pijama si s-o ia incet . Nici eu nu stiu ce sa cred, insa ma deranejaza ca au "ore" despre familie si ii pun sa deseneze familia, pe mama si pe tata. La gradinita particulara, erau mult mai avansati si au facut toate acestea cu un an in urma. Cand au ajuns la orele de acest gen, educatoarele au abordat altfel problema si le-au spus sa deseneze persoanele pe care le iubesc si ii cresc, spunand doar familia, bunicii sau alte persoane apropiate lor. Mai mult, le-au explicat ca parintii sunt cei care ii iubesc si ii cresc, fara sa sublineze mama si tata. Probabil ca educatoarele chiar invatasera ceva la orele de pedagogie.
Cum o vad eu acasa si la iesirile "in lume", e un copil sociabil, spontan, plin de energie. E drept ca are si momente (acasa!), in care se vede ca e de fapt un copil extrem de sensibil.

O sa va spun cum decurge intalnirea de maine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

cum a fost intalnirea?

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
poze noi www.dropshots.com/kincses#" target="_blank">poze si mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catale spune:

Buna. Raspund abia acum pentru ca am asteptat sa vad ce se intampla... De cand n-am scris, a venit sa-si vada copilul in fiecare vineri si se pare ca vrea sa o vada si maine. Din fericire, nu a mai pomenit nimic sa o ia la el in weekend.Fata se bucura pe de o parte. Pe de alta parte, in prezenta lui, face crize de isterie mai accentuate decat de obicei, evident ca nu asculta nimic din ce spune el si cand vrea sa spuna ceva mi se adreseaza numai mie si imi vorbeste in soapta, la ureche. El se enerveaza ca fata nu il asculta. I-am explicat ca nici n-ar avea cum sa-l asculte in faza asta. Plus ca el ii face incontinuu observatii si o cearta pentru tot ce i se pare lui in neregula. Ca sa nu mai spun ca a inceput deja cu chestii de genul: Vezi ca nu ai educat-o ? Vezi ca nu te asculta ? Ca asa esti tu, ii faci toate chefurile si maine, poimaine te si bate. Ma abtin cat pot, gandindu-ma ca e spre binele fetei ca el sa aiba o relatie cu copilul, desi zilele de vineri au devenit un chin pentru mine din punctul asta de vedere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

quote:
Originally posted by catale

Buna. Raspund abia acum pentru ca am asteptat sa vad ce se intampla... De cand n-am scris, a venit sa-si vada copilul in fiecare vineri si se pare ca vrea sa o vada si maine. Din fericire, nu a mai pomenit nimic sa o ia la el in weekend.Fata se bucura pe de o parte. Pe de alta parte, in prezenta lui, face crize de isterie mai accentuate decat de obicei, evident ca nu asculta nimic din ce spune el si cand vrea sa spuna ceva mi se adreseaza numai mie si imi vorbeste in soapta, la ureche. El se enerveaza ca fata nu il asculta. I-am explicat ca nici n-ar avea cum sa-l asculte in faza asta. Plus ca el ii face incontinuu observatii si o cearta pentru tot ce i se pare lui in neregula. Ca sa nu mai spun ca a inceput deja cu chestii de genul: Vezi ca nu ai educat-o ? Vezi ca nu te asculta ? Ca asa esti tu, ii faci toate chefurile si maine, poimaine te si bate. Ma abtin cat pot, gandindu-ma ca e spre binele fetei ca el sa aiba o relatie cu copilul, desi zilele de vineri au devenit un chin pentru mine din punctul asta de vedere.




si daca nu ii convine, de ce mai merge la voi??? Nu poate pur si simplu sa se joace cu ea? Musai sa comenteze???

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
poze noi www.dropshots.com/kincses#" target="_blank">poze si mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catale spune:

Gabi, habar n-am ce vrea sau de ce vine si nu inteleg de ce acum... Daca ma gandesc la felul lui de a fi, tocmai acum ar fi trebuit sa uite complet ca mai are un copil. Parca nu-mi vine sa cred ca o face asa, ca s-a trezit instinctul lui patern. Sper insa sa-l tina. Am incercat s-o intreb pe copchila de ce nu-l asculta, iar raspunsul ei a fost: "Pentru ca nu-l mai plac asa de mult."
Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxi23 spune:

O poveste de viata din care ai intr-adevar ce invata. Si eu sunt singura cu un baietel de 2 ani si 7 luni. Fostul vine deseori in parc sa se joace cu Darius, dar atat, altfel nu contribuie la cresterea copilului. Nici macar nu am pretentia asta. Ma bucur ca se "deranjeaza" sa petreaca timpul liber si cu propriul copil.
Daca se va recasatori, nu cred ca voi fi de acord ca Darius, asa mic, sa mearga la el acasa, cu toate ca eu am o relatie (copilul insa nu constientizeaza, pentru ca nu locuim impreuna).
Ma gandesc la faptul ca, fiind mic, nu va intelege de ce tati sta cu alta femeie si mami sta doar cu Darius...
Oricum e complicat, sper sa reusim sa facem fata problemelor. Eu sunt increzatoare si fericita si ma straduiesc sa suplinesc si rolul tatalui, sa joc fotbal etc, astfel ca baiatul sa nu ii simta lipsa foarte tare.

Multa bafta. asteptam vesti

Mergi la inceput