VACCIN ANTIRUJEOLIC vs ROR( priorix)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamacangur spune:

Eu deocamdata cel putin, am refuzat ROR si AR...asa ca nu stiu ce sa iti spun. Am citit mult pana acum si nu m-am putut hoatari definitiv, inca...Dar inclin spre a nu face vaccinul.
Fata noastra are 2 ani in aprilie.

http://www.sign2signal.com/sign2signal/index.php?ln=en&show=petitie&id=311 Haideti sa facem ceva pt. COPIII ABANDONATI!!! Validarea semnaturii in email e ESENTIALA! Multumim:)

mamica fericita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

Pana la ce varsta se poate amana vaccinul? eu l-as mai amana macar 2 luni pana sa nasc...dar si dc il va face dupa aceea imi e frica de bb mic sa nu ia vreuna din boli...
nici nu stiu ce sa fac...
La cresa sau la gradi am inteles k nu-i primeste dc nu au toate vaccinurile...
nici eu nu stiu ce sa fac...

Madalina30
+Darius Cristian ( 14.12.2006 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamacangur spune:

madaluta , uite ce stiu:

1. Vaccinurile NU sunt obligatorii, in sensul ca NU exista o lege niciunde scrisa in Romania ( am intrebat avocati, parinti care au refuzat vaccinarea si medici); dar se tot vehiculeaza notiunea de "obligatoriu" ca nu cumva sa indrazneasca cineva sa faca altfel, cred...

2. Daca puiul tau nu e intr-o PERFECTA stare de sanatate ai dreptul (chiar obligatia as spune....) sa-l refuzi. ABSOLUT nimeni nu te poate obliga.

3. Daca are alergii la neomicina, albus de ou sau alte componente din vaccin, evident, il poti refuza.

Sunt multe de spus. Sper sa poti lua hotararea cea mai buna pt. voi...si nastere usoara!


http://www.sign2signal.com/sign2signal/index.php?ln=en&show=petitie&id=311 Haideti sa facem ceva pt. COPIII ABANDONATI!!! Validarea semnaturii in email e ESENTIALA! Multumim:)

mamica fericita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LEVI spune:

Madaluta,si eu i-am spua pediatrei ca mi-e frica sa le fac gemenilor(1 an si o luna) ROR-ul.Mi-a spus ca daca am vreo indoiala,atunci sa nu li-l fac ,ca nimeni nu ma poate obliga la acest lucru.Dar, la fel ca si tie, mi-a explicat ca ar fi bine sa le fac antirujeolicul, pt ca dintre rujeola, robeola si oreion,rujeola e cea care poate da complicatii mai urate.A ramas ca tema de gandire, daca sa le fac sau nu antirujeolicul,pt ca eu m-am hotarat in privinta ROR-ului.Nu il facem,ca am citit destul de mult pe tema asta si chiar nu vreau sa risc.Mai ales ca sunt baieti.Daca erau fete,alta era situatia.Baietii sunt mult mai expusi la complicatiile pe care le poate da acest vaccin.
Problema e ca vaccinul antirujeolic nu se gaseste in farmacii,din cate stiu eu si tb sa il asteptam cand l-o mai da la dispensar Ministerul Sanatatii.Tie de unde ti-a zis medicul sa il cumperi?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

Levi:vaccinul antirujeolic nu il voi cumpara eu pt k il are doctorita de familie. nu stiu de unde il are pt k eu stiam k nu se mai fabrica.Am sunat sa cer si parerea pediatrei noastre si mi-a spus k este mult mai bine sa fac doar antirujeolicul, cu conditita sa nu fie expirat. s-a mirat si ea de unde dr noastra il are si chiar mi-a zis sa o intreb.

Madalina30
+Darius Cristian ( 14.12.2006 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anya20 spune:

nici eu nu i-am facut priorix/ror anyei, ci doar antirujeolicul la 1 an si 3 luni. la fel voi proceda si cu arina. as vrea sa faca rubeola si oreionul, pentru ca imunitatea naturala este definitiva, pe cand cea postvaccinala este temporara si nu vreau sa ma trezesc ca vor face rubeola la 25 de ani, cand efectul vaccinului va fi deja trecut.
asta ar fi doar o idee. nu intru in amanunte despre efectele discutabile pe care le pot avea vaccinarile pe termen lung. de aceea vreau sa lmitez pe cat posibil numarul de vaccinari.

comorile mele: anya ioana (19.10.05) si arina ilinca (20.06.07)
arina s-a nascut...a doua oara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

Citat:
citat din mesajul lui LEVIMai ales ca sunt baieti.Daca erau fete,alta era situatia.Baietii sunt mult mai expusi la complicatiile pe care le poate da acest vaccin.


1.) pot face bolile cand neveste lor sunt insarcinate si daca nevestele lor nu au facut vaccinul sau boala, pot avea complicatii nepoteii tai.

2.) anumite boli daca le faci la varste foarte inaintate (40 de ani) pot duce chiar la impotenta...

asa ca fiind baiat nu stiu zau daca il ajuti sau nu cu vaccinul.

eu mi-am vaccinat baietelul cel mare si peste 3 luni cand va veni randul celui mic, o sa-l vaccinez si pe el... si acum 2 ani am facut si eu MPR-ul, asa se numeste aici ROR-ul.
si in afara de faptul ca pot aparea socuri anafilatice in primele 30 minute (timp in care stai sub supravegherea medicului care te-a vaccinat) alte consecinte nu sunt si nici nu am auzit.

paralizie... sau mai stiu eu ce... cred ca nu au stiut ce motiv sa bage si asa au dat vina pe vaccinul pe care il facuse saracul copil cu 2 zile inainte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Vaccinul ROR
oaana
Trimis la - 28/10/2008 : 11:03:03
--------------------------------------------------------------------------------

Dupa ce am citit multe pro si contra ROR,am decis ca sa nu-i fac vaccinul,insa i-as face vaccinul antirujeolic.
Este cineva care nu a facut ROR-ul la copil si antirujeolicul?
Am citit ca dintre toate bolile rujeola e cea mai grava.Nu stiu ce decizie sa iau,i-as face totusi antirujeolicul.

CorinaDani
Trimis la: - 28/10/2008 : 11:26:25
--------------------------------------------------------------------------------

buna oana,

in primul rand, spune-mi te rog ce anume te ingrijoreaza in legatura cu acest vaccin ROR ? ce te-a determinat sa te gandesti la varianta de a nu vaccina copilul ? e vorba despre vaccin in sine sau o anumita marca de vaccin (pentru ca se gaseste sub diferite denumiri, in functie de producator) ?

din propria experienta, pot sa-ti spun ca am vaccinat-o pe fetita mea cu ROR (Priorix), la varsta de 1 an si 2 luni, nu a avut absolut nici-o reactie secundara si au trecut de atunci deja 3 luni...
oaana
Trimis la: - 28/10/2008 : 14:42:14
--------------------------------------------------------------------------------

Roxana,nu am avut timp sa caut alte topicuri,multumesc pentru link-uri.
Corina,eu am citit despre efectele secundare ale ROR-lui,si sunt decisa sa nu-l fac,azi am si semnat pentru ca nu sunt de acord sa-l faca Aaron.Primului copil l-am facut ca nu eram informata,dupa vaccin s-a simtit cumplit de rau,am mers la urgenta,febra mare,nervozitate,etc,atunci nu am stiut ce are,insa in timp mi-am dat seama ca a fost de la ROR.Si atunci i-am spus medicului de famile ce se intampla daca nu face vaccin-in urma cazului acela televizat,cu fetita care a paralizat complet dupa vaccin-dansa mi-a spus ca da se intampla un caz la o mie,dar mai grav e daca nu-l fac si nu mi-a dat mai multe detalii.
Initial as fi vrut sa-i fac numai antirujeolicul,dar citind celelalte topicuri,cred ca nu i-l voi face.
Voiam sa stiu daca sunt mamici pe forum,care nu au facut aceste doua vaccinuri la copii,si daca vreun copil a facut rujeola pana in doi ani,si cum s-a manifestat,a fost grav????


ama1357
Trimis la: - 29/10/2008 : 02:09:25
--------------------------------------------------------------------------------

in italia acest vaccin il fac tuturor femeilor intre 15-45 ani si tuturor copiilor si crede-ma ca nu am auzit de absolut nici un caz cu o reactie secundara atat de mare... si eu am facut vaccinul acum 2 ani... nu am avut nimic...

vaccinele sunt virusi morti ai bolii respective... daca copilul tau a avut reactia aia la un virus mort, iti imaginezi cum ar fi fost la un virus viu care se mai si inmultea?


ariel_7000
Trimis la: - 29/10/2008 : 02:27:22
--------------------------------------------------------------------------------

fetitza mea a avut rubeola la 5 luni, varicela la 11 luni. pediatra a hotarat sa-i facem ROR la 1 an si 3 luni, ca sa evitam macar oreionul si rujeola.urmarea...ca reactie a facut oreion, cica o forma mai usoara...
lui teodor nu-i voi face acest vaccin si niciunul care nu este obligatoriu. nu am "incredere" in (atatea) vacinuri.


doxinu
Trimis la: - 29/10/2008 : 08:14:48
--------------------------------------------------------------------------------

Noi l-am facut si sa sti ca nu avem absolut nici un efect secundar.Se comporta ca si cum nu l-am fi facut.
Asa am zis si io dupa cate citisem insa dupa ce am discutat cu mai multi dr. pediatrii am hotarat sa-l facem.M-au asigurat ca daca facea bolile contra trebuia vaccinat este mult mai riscant...........


Cred ca fiecare face cum simte ca asa este cel mai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

Al meu puiut a facut o reactie foarte urata dupa ROR exact ca si tine am tot intrebat si eram streasata ca auziem lucruri si pro si contra. A facut exact dupa cateva zile mai mult de o saptamana febra pana la 39,5 , scadea dupa antipiretice si la o ora revenea, dupa aceea o eruptie cu bubite mici rosii , nu a mancat....a slabit, ce mai a fost horror. Am umblat si pe la medici cu el...pana la urma a trecut dar am amintiri f neplacute cu acest vaccin. Nu se poate generaliza stiu o mulime de copii care l-au facut si nu au avut nici o reactie, depinde de imunitatea si reactivitatea fiecaruia.
In rest a facut toata schema de vaccinare cu Pentaxim, il cumparam eu de fiecare data ca eram in Romania la acea data, si ultimul vaccin facut a fost la 2,5 ani INFANRIX. Cu exceptia acelui ROR nu am avut nici cea mai mica problema cu alt vaccin, absolut nici o reactie adversa.
Sfatul meu este ca daca ai un feeling negativ cu ceva in viata poate este mai bine sa ti-l asculti.

Silvi si strumf mic Alain 19.01.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oaana spune:

Multumesc mult pentru raspunsuri.Cel mai tare ma tem de complicatii.
Am vorbit cu medicul homeopat,mi-a spus ca daca nu vreau sa le fac nu e nici o problema copii au facut bolile si nu au avut nimic.MI-a mai spus ca a avut un copil la vaccin(el e si medic de famile si a spus ca trebuie sa faca vaccinurile la copii,dar le da la toti Thuja inainte si dupa)care dupa ROR i s-a declansat virusul encefalic si a ajuns o leguma,deci????.
Totusi cred ca o sa-i fac antirujeolicul, dar am citit atat de multe incat sunt in ceata complet.


Oana,mami celor doi nazdravani: Iosua si Aaron.

www.flickr.com/photos/14066329@N04" target="_blank">poze noi


"fiecare rasarit de soare e o noua speranta"

Mergi la inceput