Mamici prin FIV (1)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diana_d spune:

Buna dimineata mamici,

Spuneti-mi va rog, (incep sa ma pregatesc sufleteste pt ce ma asteapta)
voi cele care a-ti nascut cu cezariana
a-ti facut anestezie generala sau rahianestezie?
A-ti avut consecinte neplacute post-anestezie?
In a cata zi dupa operatie a-ti inceput sa alaptati?

Multa sanatate voua si bebicilor!
Va pupup,
Diana 29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina28 spune:

Diana eu am facut rahie,am vazut bebelina in primele minutele de viata a fost super,dupa operatie nu mi-a fost rau deloc cu toate ca am miscat capul si am avut o tentativa de ridicare cand am auzit plansul copilului,de alaptat am alaptat a doua zi la ora 12 asa este la Giulesti,eu cred ca as fi putut alapta chiar in seara aceea dupa ce am inceput sa-mi simt picioarele.
Cris asteptam poze cu micuta Bianca.
toate fetele si bebelusii.

Madalina de Sofia 01.02.2008

calea sigura a esecului este sa renunti...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Eu am facut anestezie generala si la o ora dupa ce am iesit din sala de nasteri il alaptam pe Mihnea deja. Am nascut sambata la 10.30 si luni la ora 11 eram acasa si aveam si lapte la greu. Deci la mine nu s-a adeverit ca la cezariana vine laptele mai greu. Iar Mihnea a supt din prima ora d eviata din 3 in 3 ore imi era adus la san cat am stat 24 d eore in terapie intensiva si apoi l-am avut langa mine in salon in urmatoarea noapte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

Eu tot rahiperidurala, am pus-o pe Sophia la san la vreo ora dupa nasetere, adica atunci cand m-a adus in rezerva. A papat si de la mine si supliment pana la vreo 6 saptamani, de atunci suntem doar cu sanul.

mami de Sophia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Am uitat sa iti spun ca nu am avut nici un disconfort dupa anestezia generala. operatia a durat 2 ore jumate ptr ca eu aveam si fibrom si endometrioza care a trebuit sa fie curatata si deci operatia a durat ceva mai mult fata d eo cezariana obisnuita care dureaza 45 d eminute

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andicu spune:

Diana ,si eu tot cezariana cu epidurala am facut, si n-am simtit nimic atunci cand mi-au facut-o! am auzit tot ce se intampla si mai ales, pe bebe tipand cand l-au scos, si l-am si vazut imediat! mi s-au dezmortit ambele picioare spre seara , iar la san l-am pus dupa vreo 2 ore ( cand am inceput sa ma dezmortesc un pic); mie mi-a venit lactatia ca lumea abia a2a zi, dar aveam ceva colostru si in prima zi, nu suficient, asa ca i-au dat completare. Insa acasa nu am mai avut nevoie de completare decat de vreo 2 ori. Din pacate, am alaptat doar o luna pt ca am facut mastita care n-a cedat decat cu incizie la un san si cu tratament puternic, asa ca a trebuit sa opresc alaptarea.


tuturor!



Andicu mami deFilip Gabriel (27 iunie 2007)
La 8 luni
www.tickercentral.com/view/9fgr/2.png" target="_blank">Cum crestem noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:



am racit rau de tot, dar inteligent in weekend cand putea si tati sa se ocupe de Tuste. Oricum a fost groaznic, cu masca, fara pupici... azi a venit mama mea

Azi am un an de la punctie, ce greu a fost... prin cate am trecut, dar sunt FERICITA! Mai FERICITA decat am sperat sa fiu!
Maine facem 4 luni
aurica La Multi Ani Fericiti Mamico
diana am facut anestezie generala si am alaptat a doua zi dimineata la 6.

Am probleme mari cu Ana cu dintisorii in continuare, am inceput si cerealele..mare succes cu Elena, Ana mananca dar fara entuziastmul Elenei. I-am pus si tetina de la Avent reglabliba, asa parca mai merge... suge mai putin si inghite mai mult.. asta la lapte.

Ce parere aveti de glutenul din biscuiti? Sau sa nu le dau mar cu bicuiti?

va pup






PUSSI de SABINA ELENA & ANA NICOLETA 19.11.2007

www.flickr.com/photos/12652375@N04/2078939834/in/photostream/" target="_blank"> TUSTELE MELE

ASA CRESTEM

DOAMNE AJUTA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_d spune:

Madalina, Monica, Mihuta, Andicu, Pussi,
sincer, sincer, imi pareti niste eroine, va admir
si sper sa va calc cu succes pe urme.
Eu aveam senzatia ca dupa cezariana alaptarea incepe abia cam din ziua 3-4. Sunteti mamici supercurajoase si devotate bebelusilor.

Si iar va "provoc" la niste raspunsuri si va multumesc de pe acum
pentru ele, va apreciez sincer ajutorul.
E vorba despre utilitatea recoltarii de celule stem.
Nu prea stiu ce sa fac mai ales ca nu ma dau banii afara din casa.
Voi le-ati recoltat bebelusilor vostrii?
Ce zic doctorii din Bucuresti?

Din cate m-am informat cercetarile nu sunt prea avansate.
De fapt aceste celule suse/stem le poate folosi mai degraba o alta persoana decat propriul bebelus. Am discutat cu un dr. oncolog care mi-a spus ca deocamdata aceste celule se pot folosi pt transplant doar in leucemii si atat, dar si in aceste cazuri se prefera donatori straini compatibili. Se considera ca sangele propriului copil (daca acesta a facut leucemie) are potential de a dezvolta in continuare boala.
Se pare ca deocamdata e prea devreme, la nivel stiintific, pentru
ca o astfel de prelevare sa fie cu certitudine interesanta pentru bebelus.

Numai bine, va pup,
Diana 29+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andicu spune:

Pussilina, sa-ti traiasca Tustele si sa fiti fericiti!
Cat despre gluten si biscuiti , sfatul meu e sa astepti pana la 6 luni, ca sa nu dezvolte alergie la gluten, in caz de sensibilitate din nastere! poti sa le dai sucuri, piureuri de fructe deja, de mar, morcov, piersica, caisa, para, Banana tot de la 6 luni se recomanda( introduci cate un nou fruct singur, cam la 3-4 zile distanta si abia dupa 3-4 fructe noi poti combina cate 2)...apoi dupa vreo 2 saptamani poti sa treci la supe(adica de pe la 4,5 luni). Sau poti incepe invers, dupa cereale, cu supe de legume si piureuri de legume si apoi fructe.
Diana, din considerentele enumerate de tine, eu am ales sa mai astept si sa nu recoltez; am zis ca poate la urmatorul bebe o sa stim mai multe si o s-o fac atunci ( eu am nascut la Euroclinic si a costat mult, iar 1000 eur in plus deja era prea mult, asa ca am cantarit si eu bine motivele).Si multumesc de compliment, dar sunt sigura ca si tu vei fi la fel, pt ca esti exact in aceeasi situatie ca si noi!


Noi raportam azi o vizita la dr la 8 luni si 3 saptamani, cu rezultate f bune, respectiv: 81 cm si 11 kg! Nu e gras ci f bine legat! avem in continuare o rinita alergica pe care o tratam din cand in cand cu homeopate ( mai ales ne pregatim pt luna mai cand incepe polenul si puful) si un inceput de fimoza . Sper sa nu devina ceva serios...ca nu vreau sa se chinuie bebe! pana atunci, facem masaj usor la problema!
Aaa, si Filip a trecut la programul de vara! nu se mai trezeste noaptea, dar da trezirea la 06.00!!! noroc ca tati e sacrificatul de dimineata, eu mai dorm o ora, doua max!

tuturor!



Andicu mami deFilip Gabriel (27 iunie 2007)
La 8 luni
www.tickercentral.com/view/9fgr/2.png" target="_blank">Cum crestem noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

dianad faza cu celule stem nu era in iunie 2005 cand s-a nascut Mihnea, chestia asta a aparut in martie 2006, deci noi nu am facut dar sincer daca se facea atunci o faceam. In cazul unui bebe doi doar daca vine natural ca alt FIV eu una nu mai fac(si nu din cauza problemelor aparute sau a sacrificiilor ptr ca astea le-as face oricand ptr copil ci din cauza hormonilor bagati la stimulare care pot sau nu sa dea repercursiuni in timp).
Andicu tu vorbeai de costurile ridicate la Euroclinic, eu am nascut la Municipal fara rezerva platita(ca nu au decat una amareastenii si aia programata)si de sambata de la ora 10.30 de cand am nascut pana luni la ora 11 cand am fost acasa mi-au sarit din buzunar la titlu de spaga 42 milioane deci puteam sa nasc cu brio la Euroclinic(dar dr mea nu avea contract cu ei).

dianad toate mamele sunt eroine nu suntem noi mai speciale. Orice mama cred ca face orice sacrificiu ptr copilul ei. Fiecare copil este special in felul lui ptr mama lui.
Eu am invatat pe propria piele in scimb ca in viata nu exista NU POT. Orice este posibil in lumea asta.

Mergi la inceput