Mamici prin FIV (1)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andicu spune:

Dragele mele, va multumim de grija! e mai bine FIlip, adica aproape ca nu mai are deloc bubite si maine e ultima zi de carantina!

Delia, exista vaccin anti-rubeola/rujeola, etc..dar se face intre 12 si 18 luni, asa ca noi am fost mai harnici si l-am facut inainte!


Oricum, e cea mai usoara boala virala din toate, debuteaza cu febra (FIlip a facut febra cam mare 39.6), vreo 2-3 zile maxim si apoi urmeaza eruptia care e formata din bubite rosii mici si dese, ca la alergie..nu se trateaza decat eventual contra febrei si apoi in aprox 7 zile trece. Mai rau e ca n-avem voie sa iesim din casa o saptamana si e cam marait, dar aproape a trecut!


Andicu, mami deFilip Gabriel (27 iunie 2007)

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=9" target="_blank">Se RE-voteaza in concurs:Bebe Filip Gabriel in tinuta business
Multumim !


Am implinit 9 luni
www.tickercentral.com/view/9fgr/8.png" target="_blank">Cum crestem noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andicu spune:

Dragele mele, va multumim de grija! e mai bine FIlip, adica aproape ca nu mai are deloc bubite si maine e ultima zi de carantina!

Delia, exista vaccin anti-rubeola/rujeola, etc..dar se face intre 12 si 18 luni, asa ca noi am fost mai harnici si l-am facut inainte!

Oricum, e cea mai usoara boala virala din toate, debuteaza cu febra (FIlip a facut febra cam mare 39.6), vreo 2-3 zile maxim si apoi urmeaza eruptia care e formata din bubite rosii mici si dese, ca la alergie..nu se trateaza decat eventual contra febrei si apoi in aprox 7 zile trece. Mai rau e ca n-avem voie sa iesim din casa o saptamana si e cam marait, dar aproape a trecut!


Sunt cam zombi, ca zilele astea a vrut mai mult in brate, e marait, se trezeste noaptea de 1-2 ori, plus ca da trezirea finala pe la 6.15-6.30 !
Am fost si in curatenie generala de Pasti si pt ca vine prietena mea din Germania cu sotul si fetita/finuta, care are 10.5 luni. Asa ca o sa am 2 bebei in casa cam 10 zile si abia astept, cu toata harmalaia si oboseala ce o sa vina!


Leliutza, nu-i bai, m-am prins eu ca de noi intrebai! voi aveti alte griji, pe varsta, olite..chestii...nici nu vreau sa ma gandesc si la episodul asta!
Mihuta, felicitari pt cei 2 dintisori! ..si pt reluarea programului de somn! abia astept sa revenim si noi la normal!



Andicu, mami deFilip Gabriel (27 iunie 2007)

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=9" target="_blank">Se RE-voteaza in concurs:Bebe Filip Gabriel in tinuta business
Multumim !


Am implinit 9 luni
www.tickercentral.com/view/9fgr/8.png" target="_blank">Cum crestem noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia21 spune:

Andiculeee,daca bebe al tau se trezeste de 1-2 ori pe noapte la venerabila lui varsta.....afla ca al meu fecior preaiubit si adorat....se trezeste de 3,4.sau chiar mai multe ori pe noapte,fara sa fie bolnavior...si are 2 ani impliniti.Nu sta treaz mai mult de 5-10 minute.....si totusi imi intrerupe somnul si dimineata am un somn de parca as fi fost la party.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns internet spune:

Mi-ka unde esti? ai gija ca Pussi iti fura ginerele .
Delia eu credeam ca pt Rudi ai gasit deja nora
Lelia e cam nasol dar alta varianta nu am gasit, sper sa uite repede si sa nu fie nevoie sa folosesc prea mult timp ardei .
Andicu
Va pupam pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adaca spune:

TIA faxul Gemenii mi-au fost tare plangaciosi, mai mult Caius si l-am intrebat ce are si mi-a zis ca il doare gatul. A vrut doar cu mine. Ne ducem maine la tanti dr. x3

Ade cea mai fericitasi DARIUS, CAIUS si RARESwww.flickr.com/photos/14340770@N02" target="_blank">GAZELE MELE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

a venit mama mea si sta pana sambata

lachi, tia mersic de sfatul cu para, le-am dat la borcanas ... pe langa ca le place la nebunie la amandoua a avut si efect super la capitolul
andicu macar stiti ca ati trecut peste pojar si aveti si dantura noua
delia de nora iti dau si una din cele 2 Tuste Daca mai apar si urmatoarele ai de unde alegeCu regurgitatul, Elena regurgiteaza laptele, dar de cand am inceput diversificarea parca s-a rarit, nu mai e nici zilnic.
adaca, leliuta sa inteleg ca nu sunt singura cu problema vomitatului... O sa fiu atenta cat le dau papa, nu le mai dau pe saturate ci cat consider eu. Cel putin deocamdata.
ciarli cum suneti?

va pupic



PUSSI de SABINA ELENA & ANA NICOLETA 19.11.2007

www.flickr.com/photos/12652375@N04/2078939834/in/photostream/" target="_blank"> TUSTELE MELE

ASA CRESTEM

DOAMNE AJUTA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ginger00 spune:


am intrat si eu pana dorm ingerasii.Ieri am implinit 4 luni si tot ieri am avut controalele obligatorii la spitalul unde am nascut:vizita pediatrica,ecografia la bazin si vizita neuropsihiatrica.Totul e bine,in afara ca Grig are o durere la ureche si mi-au dat ceva picuri si Nidex de la Nestle ca face kk cam greu.Mi-au zis sa adaug la laptic cate o lingurita de crema de orez ca sa fie mai consistent.Peste o luna vom incepe sa papam si mancare solida.Duminica am iesit cu ei la plimbarica la Carrefour si din fericire au fost foarte cuminti.Cu gemeni e cam greu de miscat ca tot te opresc oamenii sa te felicite ,sa intrebe cum e cu doi deodata,dar noi suntem super fericiti ca primim atatea complimente

Mamica de gemenasi smecherasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Buna fetelor!
Mai rarut, dar totusi incerc sa tin pasul cu voi si sa mai vad ce faceti.
Andicule tare rau imi pare ca ati fost bolnaviori... nasol atat de devreme; offf bine ca a trecut! pupic pentru Filip!

Pussi ma bucur ca ai rezolvat problema cu para; eu le-am dat para de la 4 luni, ce-i drept initial de la nestle la borcanas apoi am descoperit niste pere bune si dulci pe piata si le-am dat din acelea.

fetelor eu am cunoscut o babuta in parc care era cercetator stiintific in chimie alimentara si ultimii 15 ani a lucrat in domeniul "baby food". M-a asigurat ca alimentele de la borcanase sunt cele mai sigure in sensul ca sunt facute ecologic, din legume si carne ecologica cu ingrasaminte naturale si animalele crescute in ferme speciale hranite natural si fara hormoni. Acelasi lucru mi-l mai spusesera si o serie de pediatri. singurul inconvenient este ca sunt destul de scumpe pentru o mama de gemeni mancaciosi si nu sunt foarte variate. Un lucru foarte important este ca ce scrie pe borcan ca este pentru peste 4, 6, 8 luni chiar este pentru varsta respectiva, deci ne putem inspira de acolo ce sa le mai gatim acasa adecvat pentru varsta lor. Eu le-am dat din start papa la borcan de la nestle si le dau in continuare. Acasa le gatesc doar legumele cu peste, legumele cu ficatel de pui si uneori puiul cu legume. spun uneori, pentru ca prefer de la borcan ca stiu ca puiul respectiv nu a fost bombardat cu hormoni ca sa creasca repede. Curcanul iar il dau de la borcan pt. ca fierbe mai greu si imi e mai comod asa. Nu le dau insa spaghete de la borcan nu pt ca nu ar fi bune dar sunt mari si nu vreau sa se mai ingrase. Am incercat si jambonul, le place dar nu le mai dau decat curcanul si puiul la borcan. Pestele la borcan i-a placut doar lui Iris, Karinei nu, fapt pentru care fac eu acasa papa cu file de peste alb, cartof mazare si porumb dulce. Uneori mai pun si morcovi.
La olita face Karina in fiecare dimineata intre primul lapte si fruct. Iris insa nu mai vrea sa faca la olita ci o foloseste in alt scop: se tine de ea sa se ridice in picioare, o considera un obiect de cocotat. E drept ca am inceput sa le pun pe olita in perioada cand le dadeam si calciu si Iris constipandu-se de la calciu nu a avut prea multa rabdare sa stea pe olita dar nu imi fac probleme; bine ca am obisnuit-o pe Karina la un moment dat va vrea sa faca si Iris.
Sunt un pic cam speriata: cred ca Iris se face cat Brigitte Nielsen: are deja 80 cm si 11 kg la 8 luni jumate! si cu tot tonajul asta se ridica si vrea sa mearga.

Lachi mamica deKarina si Iris
http://www.dropshots.com/lachione#albums/a%20treia%20luna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saftoiu_gina spune:

Lachi ti-am admirat printesele, sunt superbe.Voi sunteti foarte harnice la olita asa devreme ,inseamna ca o sa fii o mamica fericita .
Noi mai avem trei probleme : suzeta- asta e cea mai urgenta trebuie sa scapam de ea ,olita-nu mai vrea sa stea pe ea ar vrea sa stea cu picioarele in ea si biberonul- care deocamdata ne mai trebuie .

Andicu a avut si Ana aceleasi simtome ca Filip in noiembrie anul trecut dar pediatra mea a spus ca e tot un virus dar nu-i mai stiu cum i-a zis in nici un caz rubeola sau rujeola ,a zis ca la varsta asta multi bebelusi o fac.Ana a avut temp vreo trei zile pana in 39 si dupa aceea a avut eruptia pe piele erau punctulete rosii (parca erau facute cu varful unui ac mai mare)care trec de la sine .

Pun si eu mai jos datele noastre.
Ana -Beatrice ,3500 gr ,52cm ,Apgar 10 ,
ET:30.03.2006 ;DN:13.12.2006:ora 12.35 -cezariana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adaca spune:

pussi si leliutza intrati si pe FIV in Ungaria ca ne trebuie niste date
saftoiu gina am observat ca Ana este mai mare decat Rares cu un an si 5 minute



Ade cea mai fericitasi DARIUS, CAIUS si RARESwww.flickr.com/photos/14340770@N02" target="_blank">GAZELE MELE

Mergi la inceput