Bulgarasi si globulete de nov-dec 2007 (26)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Amy26 spune:

Aralia, multumesc!

A mai dat cineva branzica la bb?


AMY si IUSTIN CRISTIAN(07.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aralia spune:

Si noi avem filmulet nou, in care Alexia ii spune lustrei cat de mult o iubeste! www.youtube.com/watch?v=u-7ujAbSBa8" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=u-7ujAbSBa8

Aralia de Piu Mic Alexia Diana
5 Nov. 2007


poze
www.youtube.com/watch?v=fHuyBOXikpM" target="_blank">Alexia in centrul de activitate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

quote:
Originally posted by Amy26

Aralia, multumesc!

A mai dat cineva branzica la bb?


AMY si IUSTIN CRISTIAN(07.11.2007)



da noi!!
daca faci din 250 ml lapte este arhisuficient pt o masa!!

.................................................................
Cea mai fericita sotzie si mamica!!!

.................................................................
Cerul ne-a trimis un ingerash sa ne descreteasca fruntile si sa ne lumineze viata!!! !!

..................................................................
mami si bubulina IASMINA ALISSA 31.10.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

noi ne retragem la baita!!

pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

quote:
Originally posted by Aralia

Si noi avem filmulet nou, in care Alexia ii spune lustrei cat de mult o iubeste! www.youtube.com/watch?v=u-7ujAbSBa8" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=u-7ujAbSBa8

Aralia de Piu Mic Alexia Diana
5 Nov. 2007


poze
www.youtube.com/watch?v=fHuyBOXikpM" target="_blank">Alexia in centrul de activitate



superrrrrrrrrrrrrr

asa grosut o imbraci in casa??

.................................................................
Cea mai fericita sotzie si mamica!!!

.................................................................
Cerul ne-a trimis un ingerash sa ne descreteasca fruntile si sa ne lumineze viata!!! !!

..................................................................
mami si bubulina IASMINA ALISSA 31.10.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ank83 spune:

quote:
Originally posted by Amy26

Adra,ma bucur ca Eva e mai bine si nu mai tuseste'

Fetelor,cum se prepara branzica de vaci in casa?
Cate cpr. de calciu lactic se pun si la ce cantitate de lapte?
pls,help me!


AMY si IUSTIN CRISTIAN(07.11.2007)




la 1 l lapte se pun 10 pastile calciu... sper ca nu 10 gr mi-a scris neonatoloaga ... ca nu prea se intelege

Ank Raul 17.10.2007

Poze Raulito

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

quote:
Originally posted by Amy26

Adra,ma bucur ca Eva e mai bine si nu mai tuseste'

Fetelor,cum se prepara branzica de vaci in casa?
Cate cpr. de calciu lactic se pun si la ce cantitate de lapte?
pls,help me!


AMY si IUSTIN CRISTIAN(07.11.2007)



Eu o faceam cu iaurt. Cu pastile de calciu lactic nu ii placea lui Bogdan deloc.
Asa ca dadeam un litru de laopte in clocot si in el turnam un iaurt de 25o de gr scos din frigider. Imediat se forma branzica pe care o puneam la scurs intr-un tifon sau chiar in strecuratoare. Iesea foarte gustoasa. Uneori puneam in ea si 2 picaturi de lamaie odata cu iaurtul. Se forma si mai repede.

O zi excelenta !
Lala.


Fratele mai mare!
Baby Andrei ! (27.12.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

Buna!
Lala,si eu la fel."La vremea" lui Sebi erau diverse variante- cu lapte praf,cu lapte normal,etc.Primeam lapte praf Bebelac, dar pt. ca alaptam ziceam sa il folosesc pt. branzica (ca si alte prietene din cartier, de altfel). Mai tarziu am aflat ca prin fierbere (ca branza se facea numai daca il dadeai in clocot) isi pierdea toate vitaminele.Cel mai bun era laptele dulce (noua ni s-a rec. Dorna rosu-cu 3,5% grasime).Am donat apoi laptele praf unei mamici care ii dadea bebelac inca de la nastere
Unii mai spuneau ca prin folosirea calciului lactic s-ar crea un surplus de calciu..Oricum, cred ca cel mai natural mod este de preparae este cel cu iaurt (ca asa facea si bunica...).
Am mai folosit si lamaie
Pussi, eu cred ca sunt lucruri absolut diferite...Leaganul este pt. distractie, scaunul pt. masa. In plus, gandeste-te ca leaganul este mult mai scund, are materiale care se murdaresc f. usor. Scaunul de masa se poate regla la inaltimea scaunelor noastre, de la po vreme- chiar se recomanda sa ii asezi la masa cu toata familia. Scaunul de masa se poate folosi pana spre 3 ani, cum ar fi sa hranesti un nazdravan de 2-3 ani in leagan???Scaunul are huse speciale care se curata usor- si crede-ma ca se soldeaza cu ceva mizerie fiecare masa...

revin...

Camelia, Sebastian si Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebika spune:

quote:
Originally posted by dany26

nu ghiceste nimeni de unde vin acum...de afara ...am iesit cuu bb pt ca nu se mai potolea din maraiala si planssi e cam frigutzzzz...brrrrrrr

repet si eu mesajul din cap. trecut:

fetelor stiu ca una sin voi avea medic de la Medlife sau Medicover parca....cum il cheama???ca eu chiar nu stiu ce sa mai fac si ce sa mai cred
in unele zile pe bb il doare burtasi plange si nu reusesc sa il potolesc nici in brate nici pe picioare....eventual plang si eu pana la urma......iar de o luna regurgiteaza dupa fiec masa si chiar si la o ora dupa....mi-e asa mila de el....in rest e vesel....e ok....
oare cum se observa daca nu ii prieste laptele....ca exact de o luna de atunci i-am schimbat cu Nan....



www.flickr.com/photos/23764698@N06/" target="_blank">POZE


COMOARA NOASTRA ANDREI!!!
14 Noiembrie 2007



buna fetele revenim si noi u scrisul nu numai cu cititul
dany vreau sa iti spun ca si bb meu regurita cand ii dadeam nan dupa fiecare masa si era f constipat ,la fel regurgita si dupa ce am incercat sa ii dau lactogen ,practic tot un fel de nan doar ca are prebiotice ,aum ii dau bebelac de aproxiamtiv o luna jumate si nu mai am probleme ,din cand in cand mai regurgiteaza si de la asta dar s-a reglat cu kk acum face singur si de 2 ori pe zi,el care pana la doua luni si jumatate nu facea decat cu glicerina; el si mananaca aprox 160 ml-170 ml la o masa ,iar cand am incercat sa il schimb cu lactogen manca doar cat sa ii treaca senzatia de foame
a luat si destul de bine in greutate ,acum la 3 luni are 6.1 kg desi s-a nascut cu 3.1 kg,deci eu zic ca se dezvolta bine si de la bebelac
fetelor ce fel de cereale puneti in lapte la bb la masa de seara ca eu am incercat cu milupa (faina de orez cu banane) si a avut niste colici ca nicioadata nu a avut asa ?
pusici la toate fetele si toti bbii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aralia spune:

quote:
Originally posted by bb_yasmi

quote:
Originally posted by Aralia

Si noi avem filmulet nou, in care Alexia ii spune lustrei cat de mult o iubeste! www.youtube.com/watch?v=u-7ujAbSBa8" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=u-7ujAbSBa8

Aralia de Piu Mic Alexia Diana
5 Nov. 2007


poze
www.youtube.com/watch?v=fHuyBOXikpM" target="_blank">Alexia in centrul de activitate



superrrrrrrrrrrrrr

asa grosut o imbraci in casa??

.................................................................
Cea mai fericita sotzie si mamica!!!

.................................................................
Cerul ne-a trimis un ingerash sa ne descreteasca fruntile si sa ne lumineze viata!!! !!

..................................................................
mami si bubulina IASMINA ALISSA 31.10.2007



Pai are body maieu si salopetica de bumbac...nu mi se pare gros la 22-23 gr C. N-o tin cu caciulita...

Aralia de Piu Mic Alexia Diana
5 Nov. 2007


poze
www.youtube.com/watch?v=fHuyBOXikpM" target="_blank">Alexia in centrul de activitate

Mergi la inceput