LMA! Ai nostri, ca brazii! (61)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Alina, iti poti edita postul, e un buton cu un creion, si sa adaugi acel i.

Vladut a ramas acasa azi, pentru ca azi noapte a avut nasul infundat, s-a foit si m-a trezit de nenumarate ori. Sint cam obosita azi

Gradinita de stat costa numai 4 - 5 lei pe zi, 200 de mii in total, daca nu socotesti si cadourile ca sa intri acolo si ca sa stai acolo, si cadourile la educatoare sa aiba grija de copil, si pe la pile si pe la ingrijitoare. Costa mult mai mult.



Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://www.kodakgallery.com/I.jsp?c=akcecxh.f5u0t6d&x=0&y=nr5bn

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PatriciaArdeleanu spune:

Hai sa imi dau si eu cu parerea despre gradinita- si vorbesc doar din experinta pe care am avut-o eu. sint constienta ca in "jungla de afara" e ff rau, dar eu cred ca am avut noroc -cel putin asa zic pina in momentul de fata.

Gradinita mea de stat costa pe zi parca 8 RON, la care mai adaug vreo 25 parca pentru engleza. la inceput am dus toate rechizitele necesare, plus 50 ron fondul clasei. Lunar ii duc servetele umede, hirtie maini, apa.
Recunosc ca am avut o pila, dar nu f mare - o prietena din parc ce si-a dus acolo fetita si o cunostea pe educatoare si stia ca mai sint locuri disponibile. m-am dus si m-am inscris, nu am dat nicio spaga, cind a inceput Rebe m-am dus cu o "atentie" la educatoare (la directoare nu, ca nu e aici, e la sediul central al gradinitei, asta este un etaj din vila ei, transformat in gradi).
Acum sa imi ziceti voi, e o gradi buna sau rea??
- programul este 8 - 17.30
-educatoarele sint amabile de fiecare daca cind ma vad, vorbesc cu ele, ce a facut rebe, etc;
- relativ aproape de casa ( 2 statii, dar tot facem dimineata cu masina jumate de ora -asta pt ca e orasul asta de kko).
- sint 15 copii in grupa, 2 educatoare, 4 ingrijitoare
- nu au tv in clasa
- mincarea este proaspat facuta zilnic, la sediul central
- zilnic au program de colorat, desenat, afisate la panou seara
- fac gimnastica aerobica
- la engleza deja se vad roadele, iar dupa pronuntie se vede au o persoana avizata, nu un nu amator;
- cintecele si poezii, povesti citite, cu carticele
- fac lucrari colective, la care participa toti copiii (cite un desen mai mare, etc)
- se joaca mult, danseaza impreuna
- de la data inscrierii, am mai dus cadouri de 1-8 martie (o singura data, care a tinut si de martisor si de cadou), hai sa zicem in valoare de 1,5 mil pt 6 persoane -in total.
- partea proasta: nu au curte, deci nu ies afara, dar compensam noi, macar asta sa fie singura problema.
- de cind am inceput, ianuarie, nu s-a imbolnavit niciodata (bine, anul critic l-a petrecut la cresa);
Ori am fost eu f norocoasa ori nu stiu sa apreciez o gradinita buna, pt ca nu pot compara decit cu ce am citit pe aici.

Lina blocul meu e o gradinita mare de stat, cu curte cit cuprinde, insa nu am vazut niciodata un copil afara. programul e pina la 4 iar grupele sint cumva mixte, cu virste amestecate. acum se mai construieste una linga ea.
nu m-a atras din cauza programului -mi-ar mai fi trebuit o bona pt 2-3 ore, si nici schema asta cu virste diferite la un loc.

La coltul celalalt al blocului, o gradi noua particulare, 10 mil pe luna program intreg.
Ce am auzit de la vecini cu copiii acolo: mincare catering, jucarii putine, copii putini, educatoare nu f grozave. Oricum, cu rate la casa, la masina, casco, asigurari casa, viata, plan asigurare copil studii, etc, chiar ar fi fost o suma uriasa in mom de fata.

Nu pot decit sa va incurajez sa gasiti o gradinita asa cum va doriti!!

ana-gabriela, imi pare rau de experienta avuta.

sirimie, sanatate multa! primul an de colectivitate este la fel oriunde! pt unii mai greu, pt altii mai usor, dar trece!
si rebe a avut in primul an destule, acum am trecut toata iarna fara nicio problema (doar ceva muci razleti).

ana-maria, mi se [pare aberant sa pierzi banii daca nu vine copilul la gradinita pt ca este bolnav!!
Succez cu teza!!

simonadinca, ma bucur ca te mai aud.
ce inseamna sa nu inteve nimic copilul pina la anul pregatitor?? caci la ei tot ce invata (cintecele, jocuri) este tot o joaca -cel putin asa vad eu, si sint si tinuti putin in friu sa nu alerge si sa isi scoata ochii unii la altii. nu am intles prea bine.

tomasa, felicitari si sa va fie de bine! ai o casa f frumoasa si de bun gust!

Kris, Ixxi, frumusele foc sint Bia si Crisa!

shobo, ce mai faci, te descurci, te descurci??

bubu, tu pe ultima suta de m....incepem galeria in curind.
hai ca m-am intins...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Buna fetelor!
Eu sunt putin racita...am terminat cu baia, curatenia, mai am ceva de aranjat pe-aici...am pus poze in album, daca vreti sa vedeti si unele noi cu Vlad in "Vlad-2008"

Patri, mai am, mai am.

Despre gradi nici eu nu stiu ce sa zic, ce sa fac. L-as inscrie si eu dar sa-l duc la primavara cealalta, nu la toamna. Sotul vrea sa-l ducem la toamna dar eu nu vreau, bebe mic ar fi prea mic si mi-e frica sa-l imbolnaveasca...inca nu sunt hotarata...cu toate ca vreau sa mearga la gradi.
Ma tenteaza si pe mine la gradi particulara, doar pt. cei 10 copii din grupa, nu din alte motive. Imi dau seama ca la 25-30 de copii in grupa si o educatoare nu o sa aiba atentie prea mare...chiar nu stiu...


Oana 34+ cu bb Stefan
si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Bubu mic
Iubirea mea
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana maria spune:

Patricia suna super ce povestesti tu despre gradi!! merci pt incurajare!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana maria spune:

Up si buna dimineata sambata de dimineata!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Vladut a facut febra numai joi, intre timp doar mai are nasul infundat. Azi am stat in casa toata ziua, miine la fel. Ce boala o fi asta? Ii dau numai nurofen acum.

Plec, ca a venit peste mine
oikmjnbvt



Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://www.kodakgallery.com/I.jsp?c=akcecxh.f5u0t6d&x=0&y=nr5bn

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Patricia, multumesc frumos de aprecierile la adresa casei. Am facut-o simpla, atat cat ne-a permis bugetul destul de auster. Ne-am mutat cu mobila veche, pe care o aveam in apartamente, piesele noi sunt aproape exclusiv de la Ikea....
In privinta gradinitei si mie tot joaca mi se pare importanta la varsta asta. De fapt doar joaca si timpul petrecut in aer liber. Eu l-as duce la gradi doar pt. socializare.

mama bradutzului Tudor (9 ian. 2005)
si a papanashei Maria (25 sept. 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Crinuta, mi-am amintit acum apropo de Ikea. Si mie imi plac icrele rosii de acolo si sunt ieftine.
Sirimie, sanatate multa lui Vladut. Din "beneficiile" colectivitatii, cel mai probabil...

mama bradutzului Tudor (9 ian. 2005)
si a papanashei Maria (25 sept. 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Eu am ajuns la concluzia ca Rayan si-a slabit sistemul imunitar de cand a luat antibiotice, ca pana atunci rar am mai intalnit copil de varsta lui cu asa rezistenta.
Dar nu face nimic, il pun eu pe picioare, chiar daca il retrag pentru o luna de la gradi.
Asta e, nu aveam oricum de ales, otitele se trateaza cu antibiotic obligatoriu, dar cum stim deja, ele slabesc sistemul imunitar, si asta am vazut-o pe pielea lui Rayan.

Sirimie, ce sa spun, watch him, si vezi ce si cum.
Rayan are si el febra si muci, ori a luat de la mine viroza ( cel mai probabil), ori a fost de la vant de acum vreo 10 zile cand l-am dus la Sanador la control ORL, unde totul a fost ok, by the way.
Acum fac orice efort pentru a Nu ajunge la antibiotic. Mai are 2 zile pana la 7 zile de febra, din care doar 3 au fost cu febra mai maricica.

Crinuta si Rayan



Fara Dumnezeu nimic nu e.
http://www.jnsr.be/ro.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Crinuta, Paste Fericit! Si tuturor celor care sarbatoresc acum sarbatorile pascale!



Oana 35+ cu bb Stefan
si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Bubu mic
Iubirea mea
Poze

Mergi la inceput