LMA! Ai nostri, ca brazii! (61)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Irina, sint mai multe tipuri de gradinite particulare. Cele "bune" sint cele autorizate de ministerul invatamintului (si sint putine autorizate).

Eu cred ca nu toate gradinitele de stat sint bune, si ca multe gradinite particulare autorizate sint bune. Ai dreptate ca personalul face diferenta.

Dar eu sincer sint revoltata de sistemul de pile care functioneaza la scolile si gradinitele de stat. E clar ca sint putine locuri si cererea e foarte mare, e un sistem inchis in care stai la usa, au prioritate fratii celor deja inscrisi, sint copii multi. Eu aici vad o mare bataie de joc pentru parinti, si singurul cistigator este directorul gradinitei. Si dupa parerea mea cadourile pentru educatoare fac gradinita de stat sa fie la fel de scumpa ca o gradinita particulara cu taxa mare.

Nepotelul meu e la o gradinita de stat de mult timp. Anul trecut a fost epidemie de scarlatina, acum citiva ani alta epidemie, nu imi amintesc, parca rujeola. Cumnata-mea imi povestea ca erau mame care isi lasau copiii bolnavi si ii primeau pentru ca educatoarele primeau cadouri de la mamele respective.


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://www.kodakgallery.com/I.jsp?c=akcecxh.f5u0t6d&x=0&y=nr5bn

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaiub spune:

din pacate si la noi duc copiii bolnavi la gradinita asa ca am ajuns sa stau cu sufletul la gura la ora 16 cand vine David de la gradinita sa nu vina cu ceva virusi "agatati" de el, mai ales ca din septembrie a facut doua bronhopneumonii de toata frumusetea ... cand am fost la serbarea de 8 Martie am vazut mamici care isi recuperau suspensiile de la educatoare, am comentat putin iar o mama mi-a replicat ca nu poate sa-l tina acasa. ei bine, acelasi copil e bolnav din nou, saptamana asta nu a venit la gradinita, deci poate fi tinut si acasa (probabil ca i s-a complicat raceala de la 8 Martie) ... chiar si educatoarele au fost bolnave, au lipsit pe rand, ce sa ne mai miram de copii, ei fiind mult mai sensibili
va trebui sa ma obisnuiesc cu gandul ca asa e in primul an de gradinita, pana se invata si sistemul lor imunitar cu bolile

noi suntem aici cu poze noi si filmulete
Mamica de www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52259" target="_blank">David Iulian (07.01.2005) si www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52271" target="_blank"> Mara Teodora (12.07.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Si eu as dori sa gasesc o gradi buna de stat, cu relativ putini copii, cu educatoare bune, sufletiste...., dar nu stiu de unde s-o apuc cu cautarea..., offf.

Daca ma trimite vreo directoare la plimbare, " plimbarea" mea va fi glong la inspectorat, unde o voi reclama, si nu glumesc.
Sa indrazneasca vreuna sa imi ceara vreun ban, cadou sau mai stiu eu ce pentru inscriere...

Crinuta si Rayan



Fara Dumnezeu nimic nu e.
http://www.jnsr.be/ro.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Sirimie, eu sunt de acord cu tine. Departe de mine gandul de a face apologia gradinitelor de stat. Am incercat doar sa-ti raspund la intrebare. Sincer, cred ca sunt preferate gradi de stat datorita costului mult redus fata de celelalte. Normal ca nu sunt toate bune, nici nu am spus asta. Sunt insa cateva bune, care se ridica la nivelul dotarilor de la particular, iar pretul este fff mic prin comparatie cel putin. Din pacate se accede greu la asa ceva si sunt multi copii in grupe tocmai pt. ca sunt atat de cautate.
Crinuta, nu cred sa-ti ceara in fata, nu fac ele asa ceva. Dar sa te refuze politicos poate. Eu sper sa ai noroc, sa avem toate de fapt si sa facem cele mai bune alegeri pt. copii. Sistemul este absolut .

mama bradutzului Tudor (9 ian. 2005)
si a papanashei Maria (25 sept. 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonadinca spune:

Gradinita Norei:
sa fie aproape,SA SE JOACE, putini copii in grupa, SA SE JOACE, curatenie,SA SE JOACE,mancare adecvata, SA SE JOACE,educatoare apropiate de copii, SA SE JOACE, NU vreau SA INVETE la gradinita decat in anul premergator clasei I, SA SE JOACE. Atat! oricum nu va merge la program lung. Fratele meu a fost terorizat de "camin"
Eu am iubit doar gradinita si facultatea. Sc. gen si lic nu mi-au placut! Nu prea stiu sa fiu supusa asa cum sist educational din Rom o practica. Iar Nora imi va semana!
Sper sa gasesc gradinita...dar atunci cand Nora va avea 4 ani-4 ani juma.
Pupici

Norica si Simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana maria spune:

Hai sa-mi dau si eu cu parerea apropoo de gradinite. Eu am ales anul trecut una particulara... anual acesta as alege una de stat... De ce? Pentru ca experienta noastra a fost asa: a mers 2 zile la gradinita si apoi a stat restul lunii bolnav acasa. Stiti cat m-au costat cele 2 zile de gradi? 1000 ron. Nici nu pot sa evaluez calitatea gradinite dupa doua zile...

Asa ca am hotarat sa-l duc la stat anul acesta sau la anul, cand va fi pregatit. Inca mai cuget pe tema asta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaiub spune:

buna dimineata

nu stiu care sunt preturile la Bucuresti, cred ca sunt mai mari, la noi la gradinita platim 4 lei pe zi (foarte putin) si primesc mancare: la 8,30 mananca paine cu ceva (unt si miere, finetti, pateu, branza etc.) si ceai sau lapte, la pranz mananca doua feluri si desert si primesc si la plecare ceva (pufuleti, o ciocolatica, o prajitura, un fruct, ....), oricum David nu prea mananca
ii mai duc de acasa servetele, hartie igienica, sapun



noi suntem aici cu poze noi si filmulete
Mamica de www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52259" target="_blank">David Iulian (07.01.2005) si www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52271" target="_blank"> Mara Teodora (12.07.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ixxi spune:

dupa prima zi de gradi (vineri) crisa a fost ok, doar ca tatal ei a tinut/o afara sambata pe vant si a facut o rinita mica, asa ca am tinut/o acasa luni si marti, apoi de miercuri am mers iar la gradi unde a fost fff fericita....a plecat de langa mine fara pup...fara pa...., azi de dimineata cum s/a trezit a sarit sa ma pupe, am intrebat/o daca are o motivatie si mi/a spus "te pup pt ca ma duci la gradiiiii". are deja o prietena buna, sabina si un cavaler "pupiciosul". sunt f multumita, mananca bine, doarme, are activitati bune...doar ca am remarcat ca ieri avea tendinta sa nu ma mai asculte...nu stiu daca o fi reactie de la gradi, sau doar "o faza".

gardi stat vs gradi particulara....la stat unde am incercat sa o inscriu acum aveau 2 grupe de cate 29 de copii, iar alta 2 grupe de 27. mi se pare inuman 27-29 de copii cu o educatoare si 1-2 infirmiere....cand sa se ocupe de ei???? in plus ca tusesc si bolesc pe capete. la particulara unde este acum...10 copii cu o educatoare, 2 tusesc, de azi tuseste si crisa.....o fi continuare la mucii de sambata (si eu am rinita)....o fi de la copii...greu de zis. mai este si problema banilor 200 ron vs 1000 ron...e ceva, dar e vorba si de calitatea si cantitatea educatiei.
nu sunt snoaba si nici nu ma dau banii afara....e dificil sa iei decizia cea mai buna.
zilele aste imi voi testa si eu pila la gradinita de stat vizata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_gabriela9 spune:

Va voi povesti si eu experienta noastra cu alegerea gradinitei. Anul trecut, cind am dat-o la gradinita, Clara avea 2 ani si 8 luni. M-am gindit din start la o gradinita particulara pentru ca teoretic la stat ii primeste de la 3 ani si fara pampersi. Ceea ce nu era cazul nostru.
Bineinteles ca ulterior am aflat ca-ti poti inscrie copilul la stat si sub 3 ani, si cu pampersi, chiar la o gradinita foarte buna de stat, insa trebuie sa cotizezi serios. Nu ma vedeam in nici un caz umblind cu plicurile in dreapta si-n stinga, asa ca am ales 9 gradinite particulare aflate linga casa si linga biroul meu. Le-am vizitat si din toate 9, doar una singura mi-a placut. Daca n-as fi gasit-o pe aceasta, probabil ca as fi asteptat pina acum si as fi cautat o gradinita de stat. Gradinitei n-am ce sa-i reprosez, insa bolile s-au tinut lant de Clara,asa ca si noi am platit cite-o luna intreaga, chiar daca a fost prezenta mai putin de o saptamina. Toate bolile au facut ca greutatea ei sa stagneze din septembrie anul trecut.
Ce am invatat din experienta asta:
- e bine sa-ti dai copilul la gradinita in primavara pentru ca riscul imbolnavirilor scade.
- nu exista o regula ca gradinitele particulare sint mai bune sau mai proaste decit cele de stat; exista doar oameni foarte buni organizatori care fac diferenta intre un loc si altul si exista educatoare cu har, iar altele care fac aceasta meserie doar pentru ca n-au gasit altceva mai bun de facut.
- invatamintul de stat in RO nu este (complet) gratuit.
Va doresc sa gasiti cea mai buna gradinta pentru copii vostri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_gabriela9 spune:

Scuzati-ma, am mincat un "i".
Va doresc sa gasiti cea mai buna gradinta pentru copiii vostri!


Mergi la inceput