Bataia si scoala

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sneeuwklokje spune:

quote:
Originally posted by blackpanterro

Sinzi, cate clase se fac la scoala Montessori? E numai scoala primara sau merge pana la liceu? Si mie imi place sistemul lor.

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)

"With or without religion, good people would do good things and evil people would do evil things; but for good people to do evil things—that takes religion" - Steven Weinberg - Nobel Prize winner



Aici langa mine au pana la junior high. Nu stiu de sunt si mai mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

quote:
Originally posted by Sneeuwklokje

Adriana stiu ca sotul tau este militar si schimba des, deci in cazul vostru inca un motiv de HS. Dar legat de manuale sa te vad eu ca nu i-o place ceva, cum incepe rascolitul ca-n podul bunicii. Ca doar e puiul tau. La scoala trec peste ce nu-i place cu tavalugul... pe cand tu inainte de a renunta vei incerca inca douaj de variante .. Asa ca te vei adapta. Mai putin din ceva, mai mult din altceva.. nu are nici un sens sa fii inflexibila. Si uite asa vei sfarsi prin a creea drumul tau.

Ah s-am uitat cum e cu mai multi copii si HS. Dificil. Daca unul mananca din trei in trei ore s-altul vrea pictura, gradinarit si mai stiu eu ce... E dificil. Invataul unul de la altul vine de la o varsta sau daca e o diferenta de varsta. Plus ca tu esti un om, pe cand ei au fiecare varsta lor cu cerintele ei... Inevitabil la unele cel/cei mici vor fi tarati de val si la altele cel mare lasat mai de caruta.

Iar Amoga eu nu as sta acasa sa fac HS ca meserie. Imi plac copiii, ai mei in mod special, dar simt nevoia si de altceva. Iar un job interesant si ales e o placere. Sunt fericita ca societatea evolueaza si ca nu gravitez doar in jurul familiei mele. Nu-i parchez la scoala, ci le prezint avantajele si variatia nu le displace deloc.

--------------
"You know what despair is; then winter should have meaning for you."



Snee :) ai dreptate, pt ca soata e militar a fost pricipalul motiv sa facem HS, scoala DOD e dezastru.
Si mai ai dreptate cand zici ca nu voi fi inflexibila, am aflat acum 2 ani si ceva ca nimic din ce planui nu iese dupa plan :) dar mie imi va fi mai usor sa am curriculum plus TA daca intru in incurcaturi, scoala asta ofera si TA pe langa curriculum.

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)

"With or without religion, good people would do good things and evil people would do evil things; but for good people to do evil things—that takes religion" - Steven Weinberg - Nobel Prize winner

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Blackpanterro, la noi au de la pre-k la 8th grade (unde merge David acum, dar sunt si licee montessori!!!)

Amoga, cred ca e foarte greu sa socializezi copilul doar cu copiii HS-ed de niste parinti destul de intelepti care sa realizeze ca agresiunea (de orice fel) este absolut interzisa in educatia copiiilor!!!
Si atunci...oriunde (in parc, la piscina, in fata casei, pe tobogan) copiulul poate fi expus agresiunii...

Si daca...prin absurd ajunge la maturitate fara sa stie ce este agresivitatea (de orice fel) atunci cum il vei mai proteja???

Din nefericire, traim intr-o societate imperfecta si trebuie sa acceptam asta, noi, si copiii nostrii!!!

Tonnia, e simplu...copilului nu ii place metoda montessori si gata!!!! Si iti dai seama cand unui copil ii place ceva, nu??? Ii vezi fericirea pe fata, si bucuria cu care ar face orice!!!!





“One test of the correctness of educational procedure is the happiness of the child.

Sinzi, Radu si David psihologul
:
varsta, poze, Disneyland 2008
Mami si tati


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Sinzi, mie imi place foarte mult Montessori,metodele lor, m-am interesat pe net de preturi si e foarte doable la pret.Categoric o sa o avem ca optiune la intoarcere in US insa, intrebare, cum se va acomoda David cu liceul avand in vedere ca metodele montesorii sunt complet diferite de scoala clasica?Vei cauta licee montessori?

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)

"With or without religion, good people would do good things and evil people would do evil things; but for good people to do evil things—that takes religion" - Steven Weinberg - Nobel Prize winner

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Adriana, sincera sa fiu inca nu m-am gandit asa departe, ce va face David la liceu...ce stiu insa este ca daca l-as muta acum in kinder la o scoala normala(e la pre-k) nu se va putea adapta..., in sensul ca e destul de avansat, insetat de cunoastere, independent, ii place sa isi faca singur programul si lectiile de fiecare zi, incat nu ar putea sa stea in "banca" si sa faca ce fac toti copiii la un loc (sau poate ar putea, dar i-ar fi greu). Deci departe de mine gandul asta sper doar sa ne tina buzunarele sa ramanem aici!!!
Singurul lucru pe care il vad, (fiind o scoala destul de mica si toti cunoscand pe toti - copiii mai mari - 5th-8th grade- fac ore de "practica" la cei mai mici si parintii se cunosc toti intre ei) este ca cei care termina la scoala noastra sunt "successful" pe unde se duc, foarte independenti si siguri pe sine....





“One test of the correctness of educational procedure is the happiness of the child.

Sinzi, Radu si David psihologul
:
varsta, poze, Disneyland 2008
Mami si tati


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

amoga

eu sunt 99% convinsa ca n-o sa-mi dau copilul la scoala. (nici la gradinita n-a fost si nu-mi pare rau deloc).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amoga spune:

quote:
Originally posted by sinzi_ana
Amoga, cred ca e foarte greu sa socializezi copilul doar cu copiii HS-ed de niste parinti destul de intelepti care sa realizeze ca agresiunea (de orice fel) este absolut interzisa in educatia copiiilor!!!



Nu am zis asta; am zis altceva. Mai zic o dat', cu alte cuvinte: In conflictele dintre copii, o mare diferenta e data de posibilitatea de a parasi scena de conflict sau lipsa acesteia (a posibilitatii). Ghici in care situatie te afli atunci cind esti obligat sa mergi la scoala?

Cit despre violentele dintre profesor si elev, imi inchipui ca nu mai e nevoie sa argumentez. (Sau?)


quote:
Originally posted by sinzi_ana
Si atunci...oriunde (in parc, la piscina, in fata casei, pe tobogan) copiulul poate fi expus agresiunii...

Si daca...prin absurd ajunge la maturitate fara sa stie ce este agresivitatea (de orice fel) atunci cum il vei mai proteja???

Din nefericire, traim intr-o societate imperfecta si trebuie sa acceptam asta, noi, si copiii nostrii!!!



Okay, hai sa te-ntreb o chestie: de cite ori te-ai batut in ultimii 10 ani? De cite ori a fi fost, cam la aceeasi frecventa de conflicte ar trebui sa te astepti si pentru copilul tau o data ce s-a obisnuit cu ideea ca e matur.

Sigur ca copilaria, adolescenta si perioada din tinerete pina la "asezare" (i.e. familie, job, rate la casa si masina :-)) sunt mai zbuciumate si sunt sanse mai mari de apelare la muschi in situatii tensionate. Pentru astea n-am nici o "formula magica" -- copilul isi va folosi inteligenta si forta in functie de context. Singura strategie pe care o vad e sa nu-l pui in situatii din care nu poate pleca (okay, fugi). Or' scoala, cam e genul de aranjament la care nu poti renunta. (Sau, nu usor.)


A.M.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amoga spune:

quote:
Originally posted by Sneeuwklokje

Amoga...nu trebuie sa ne convingem reciproc. Eu consider un plus HS. Nu-l vad ca ceva prea accesibil sau prea simplu.



Se cheama ca exista cel putin o diferenta intre noi: eu cred ca HS e simplu. Oricum, mult mai simplu decit isi inchipuie majoritatea.

Cit despre accesibilitate, nu sh' ce sa zic. In primul rind ar trebui sa fie legal (si-n Romania nu e).


quote:
Originally posted by Sneeuwklokje
In multe tari copii nu-s sacii de cartofi. Exceptii exista si trebuiesc penalizate sever. Pentru ca scoala suplineste o nevoie de masa a societatii.



Nevoie de masa a societatii... Hmmm...

Dupa cum inteleg eu lumea, nevoia pe care scoala incearca sa o adreseze e aceea de educare a copiilor/tinerilor. O face la modul "pe banda rulanta", fara sa tina cont de diversitatea naturala (de interese, aptitudini, etc.) existenta in rindurile celor pe care-i "prelucreaza". Prin urmare, in opinia mea, scoala sfirseste prin a face o treaba foarte prost si foarte ineficient.

O fi avind societatea nevoie de asa ceva? N-o fi avind? Momentan, sunt la punctul in care cred ca e bine sa existe si scoala, insa e si mai bine daca exista si altceva decit scoala. Cum ar veni, scoala ar trebui sa fie o optiune (aia "Made in China", in ce priveste calitatea).


quote:
Originally posted by Sneeuwklokje
Romania si nu numai are oameni mult prea multi care traiesc fara caldura si electricitate nu doar fara Internet. Taranul la care vine iarna. Iarna vinde mere si cartofi-n piata. Lucreaza zilier pe undeva. Nu toti suntem favorizati. Deci idealizam.



Okay. Nu mi-e greu sa admit ca chiar sunt oameni (poate multi) care efectiv nu s-ar putea ocupa de cresterea si educare copiilor lor. Acestia vor fi fortati de soarta fie sa apeleze la altcineva, fie sa neglijeze educatia pruncilor. Scoala publica s-ar putea sa fie o solutie in acest caz. Poate unica.


quote:
Originally posted by Sneeuwklokje
Interactia prin Internet nu este inexistenta ci schematizata. Nu te-nvata exact sa-ti gerezi frustrarile, te lasa sa-ti alegi mediul ceea ce nu este o realitate ci un privilegiu.



Chiar nu inteleg ce vrei sa spui cu schematizarea asta a interactiunii umane via Internet. Bunaoara, ce schema folosesc eu aici, in dialogul asta de pe forum?

In afara folosirii de citate din ante-vorbitorii mei, si asta pentru a pastra contextul, folosesc acelasi stil pe care-l am in mod normal, in discutiile fata-n-fata. Si-atunci? Care-i spilu'?

Faptul ca nu pot sa iau de guler pe moderatoru' anonim care mi-a dat avertisment la un moment dat, e genul de frustrare care ma lasa sa dorm linistit chiar si-n timpul serviciului :-)...


quote:
Originally posted by Sneeuwklokje
Politetea e cireasa de pe tort. Regulile de convietuire tortul.



Pai nu prea se potriveste cu ce ziceai inainte... Adicatelea, cum poate cineva sa puna ciresica (= politetea, aia de se-nvata acasa) peste un tort inexistent (= regulile de vietuire, alea de se-nvata-n scoala, adica dupa "cei nu-se-mai-stie-citi ani de-acasa")?


quote:
Originally posted by Sneeuwklokje
Eu fac HS de vreo doi ani si realizez cate nu stiu la nivelul primelor doua clase primare.



Ei bine, diferenta dintre tine si profesorii din scoli e ca acestia din urma nu realizeaza cit de departe sunt de ceea ce asteapta copiii de la ei.



quote:
Originally posted by Sneeuwklokje
Numai bine va doresc.



Asisderea...

A.M.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flower-power spune:

quote:
Originally posted by blackpanterro






"Pai atunci care mai e rostul trimisului la scoala? :)"

In Romania ,patalamaua .Sunt atat de multi in sistemele de stat ,care se fac ca fac ,incat daca parintii acasa nu ar sustine serios ,ar fi vai si-amar .Ceea ce mi se pare crunt ,insa ,este ca dascalii stiu asta si mai stiu si ca parintilor nu le prea da mana sa-si lase progeniturile de izbeliste si pedaleaza din greu pe asta .Adica sunt superrelaxati ,iar rezultatele , de multe ori ,f.bune (in ciuda faptului ca ei nu se prea streseaza ).Scoala, in destul de multe cazuri , a devenit un loc unde copiii merg sa arate ce stiu ,nu unde sa invete pur si simplu .E si vina parintilor ,acuma ,ca nu sunt in stare sa-si lase copiii in voia soartei si sa le forteze mana dascalilor sa-si faca jobul pentru care mai sunt si platiti ...Un cerc vicios...



The most beautiful thing in life is LIFE itself

Mara mami de Tibi-Mares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Amoga, dar si la scoala poate "pleca", "fugi"....
Daca stie ca tu esti langa el, ca il crezi, si ca iti pasa, iti va spune ca este agresat la scoala, si tu vei putea actiona ca atare!!!

Nu il parasesti la scoala, sa il mai iei de acolo la 18 ani!!!

Eu nu cred ca as putea sa fiu obiectiva in ceea ce priveste educatia copilului meu!!!!!
Asta ar fi primul si cel mai hotarat motiv pentru care nu cred ca as putea sa fac HS!!!!





“One test of the correctness of educational procedure is the happiness of the child.

Sinzi, Radu si David psihologul
:
varsta, poze, Disneyland 2008
Mami si tati


Mergi la inceput