Bataia si scoala

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns flower-power spune:

Draga nocco ,iti doresc sa ai parte de colegi de clasa ,respectiv parinti ,care sa aiba si coloana vertebrala si destul interes pt copiii lor incat sa puteti sa fiti suficient de uniti ,in asa fel incat , duamna sa inteleaga ca nu glumiti cu ea si nici sa-i mai treaca prin cap sa va intimideze sau in cel mai rau caz ,cea care pleaca sa fie nevoita sa fie ea si nu copiii vostri ,unul cate unul ,cu coada intre picioare (vezi cazul Sadicutza).Stiu ce inseamna intimidarea ,cand vine din partea acestor duamne,am simtit-o pe pielea mea ,cand ,inscriindu-mi copilul in clasa I ,am fost retinuta dupa ore ,la vreo doo zile de la inceputul scolii sa mi se arate (scandalos )ce floricica cu colturi decupase al meu copil ,si spunandu-mi-se nonsalant ca poate era bine daca-l mai lasam un an la gradinita (in asa fel incat sa nu mai fie la ea in clasa ,probabil ),asta in conditiile in care stia ca fusese operat pe cord ,si ca desi fizic , nu avusese cum sa fie si la gradi si in spitale ,practic , lucrasem cu el in toata perioada respectiva .Copilul meu ,pe care nu ,nu l-am mai lasat un an la gradi (desi o duamna cu atata experienta mi-o recomandase ),a fost locul I pe scoala ,an de an ,la concursurile corectate la nivel national ,da tot ,trebuie sa admit ca ,desi imi cunosteam copilul,au fost nopti in care n-am dormit,in preajma acelui incident ,fiindca la noi daca nu se inregimenteaza si indrazneste vreunul sa iasa din rand ,o ia peste degete sau si mai rau se descotorosesc de el...
Asa ca ,nocco ,n-o lasa sa te intimideze ,si mai presus de orice nu-ti lasa copilul sa simta ce gust are infrangerea de la varsta asta ,fa o sesizare scrisa ,adresata scolii ca sa vada ca nu glumesti .Fii mai puternica decat ea ,arata-i ca nu ti-e frica de ea si ca stii ce incearca sa faca ,ocupa-te de treaba asta pt ca merita ,fiindca tu ai copilul tau de partea ta si va trebui sa te uiti in ochii lui .Inteleg de ce nu vrei sa o muti ,si daca te simti suficient de puternica ,nici nu-ti sugerez sa faci asta ,eu nu mi-am mutat copilul si i-am spus ,desi am vazut ca n-are nici un chef sa se implice ,ca ma astept sa faca exact ce trebuie si a inteles ca nu glumeam de loc ...Si am fost eu ,cea care a pus-o la punct de cate ori a fost cazul ,dar mi-am asumat asta ,fiinca am avut incredere in copilul meu ,iar el sta destul de bine pe picioarele lui .Mentionez ca duamna e in varsta ,impune adica ,are si metodele de intimidare si manipulare si tot bagajul aferent perioadei in care s-a scolit si a si apucat sa predea ...asta e probabil motivul pentru care eu n-am avut norocul sa am colegi de clasa asa cum mi-as fi dorit .Dar stiti ce ,m-am descurcat si fara ei ,fiindca n-avea nici un rost sa stau si sa astept sustinere ...Cati dintre ei se mai aflau in situatia mea ?



The most beautiful thing in life is LIFE itself

Mara mami de Tibi-Mares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flower-power spune:

A ,si daca te ajuta cu ceva ,sa stii ca am fost si cadru didactic ,cu mentiunea ca eu am putut sa plec cand am realizat ca nu ma regasesc in acest sistem [(ma abtin cu greu sa-l cataloghez),as fi putut nu-i asa sa recurg la cunostinte ,la sfantul sistem de pile si fitile ],pe cand ai nostri copii nu au optiunea asta ...



The most beautiful thing in life is LIFE itself

Mara mami de Tibi-Mares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nocco spune:

Va multumesc mult pentru sfaturi si incurajari!
Mara, invatatoarea este tanara, cred ca a mers cu cel mult doua generatii pana la capat,acesta a fost si motivul pentru care ne-am inscris aici.Am crezut ca varsta o face receptiva la nou, ca nu avut ocazia sa-si insuseasca metode invechite.La gradinita am avut doua educatoare varstnice care mergeau pe aceleasi principii, iar acest lucru ma face sa cred ca problema este generalizata.In timpul discutiilor cu acestea, mi s-a spus ca sunt pretentioasa si se intreabau ce vom face la scoala daca nu pot accepta asemenea metode.Atunci am cedat si am frecventat gradinita cat mai putin posibil(eram deja la a doua gradinita)Nu sunt pretentioasa, n-am obiectat niciodata in privinta altor lucruri care m-au deranjat, dar pana aici-FARA BATAIE!! Sunt sigura ca parintii nu sunt intotdeauna multumiti de atitudinea cadrelor didactice si invers,pot face si compromisuri, insa exista limite.Multe lucruri scapa de sub control si datorita parintilor:"Va cred doamna, cu atatia copii este greu, mai atingeti-i din cand in cand, altfel nu se poate!"-ignoranta,lingusire.....
Felicitari Mara pentru reusitele copilului tau, sper ca si noi sa ne descurcam la fel de bine.Am incredere in fetita mea, pana acum s-a descurcat foarte bine,si muncim pentru asta.Pacat ca nu apreciem decat noi, parintii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flower-power spune:

Nu stiu daca varsta are sau ar trebui sa aiba importanta ,(am mentionat varsta incercand sa le acord circumstante parintilor din clasa pentru faptul ca le e teama sa deschida gura ,pentru ca sunt "paralizati" dupa mai bine de o ora de monolog ,la toate sedintele la care am participat pana acum .Ajunge sa-ti fie lehamite sa mai participi... )Sper doar sa ai mai mult noroc ,insa si fara sustinerea lor, tu tot trebuie sa stii ca dreptatea e de partea ta .Nu vreau sa ajungi la extreme ,extremele nu sunt bune niciodata ,insa trebuie sa fii lucida si pe faza ,ar fi foarte bine daca te-ai bucura si de sustinere ,si nu exclud nici sfatul lui snee ,doar ca sunt poate prea mici copiii sa-l foloseasca eficient + ca nu cred ca se accepta ca proba ,da macar asa ca sa vada ca nu glumesti .Noi stim prea bine ca nu avem cine stie ce asteptari de la sistemul juridic ,de la sisteme in general (dispar probe cum spunea ioana ,obstructii,....)Cred ca ar fi util sa preantampini sa ajungi acolo ,in instanta ,adica ,dar in rest ,iti tin pumnii...



The most beautiful thing in life is LIFE itself

Mara mami de Tibi-Mares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amoga spune:

quote:
Originally posted by inaioana

Nocco, acest abuz grav al "invatatoarei" are trei cai de atac de urmat concomitent:

1.administrativ
2.penal
3.civil




4. mass-media

Din cite pot sa-mi dau seama mass-media (scrisa, audio, vizuala) din Romania este interesata in astfel de cazuri, si bine face. Pentru ca incidentele pe care le descrii sunt anormale si trebuie puse la gazeta de perete sub rubrica "asa nu!".

Ai face un bine publicului larg facind reclama negativa individei. Cine stie, poate-ntr-o buna zi s-o ajunge si la faza in care isi va pierde postul pentru astfel de iesiri si n-o sa mai vrea nimeni s-o angajeze, ca doar nici un director de scoala care judeca nitel n-o sa vrea sa riste sa-si aduca ziaristii pe cap, in caz de recidiva.

In sfirsit, daca iei atitudine o sa poti fi luata de exemplu de alti parinti care trec prin cazuri similare. (Chiar si pe acest fir a mai fost mentionat un caz similar.) Frica, nu serveste decit interesele persoanelor violente, nicidecum ale tale sau ale copilului tau.

Cugeta. Si fa ceea ce crezi ca-i bine sa faci.


A.M.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns levantzoi spune:

hep... Cred ca ai scapat ieftin... suna sadic, dar e important faptul ca stii.

Fata mea cea mare mi s-a plans ani de zile de invatatoare - nu o batea, nu doar ca era atat de severa, incat o speria. Si-a revenit biata fata de abia prin clasa a VI-a, dar eu sunt principalul vinovat ca nu am crezut ca poate sa-i fie atat de rau.

Este probabil cea mai mare vina din viata mea si pe care nu am cum sa o rascumpar, orice as face. Cum spunea cineva Iadul e de fapt format din amintiri....

In sfarsit, incearca totusi sa mai discuti cu ea, poate intre patru ochi. Vorbeste totusi si la sedinte despre toate astea. Nu uita sa fii calma- o persoana agresiva nu e convingatoare.

Un compromis tot trebuie facut- in realitate in Romania de astazi nu prea se mai poate fara violenta.

Modul de livrare al violentei e insa important. Imi amintesc ce linii luam la palma de la dirigintele meu in clasa a VI-a... Dar nu ma deranja cu nimic, pentru ca 1) eram vinovat si 2) pedeapsa nu era fizica, ci morala- adicatelea nu-mi rupea oasele cu linia ci doar ma pleznea (adica, linia facea pleosc!, sincer nu prea ma durea, era chiar amuzant intr-un fel; dar atentie! Tot violenta se chema!).

Si elevii devin extrem de agresivi, dar asta pentru ca li se face o mare nedreptate- sunt pusi sa-si piarda tineretea invatand niste aiureli total inutile, ca sa ia niste examene care oricum nu mai conteaza pentru nimic.

Si nu sunt tampitzi -au inteles bine asta. De-aia sunt si agresivi - e raspunsul la o nedreptate sociala. CE ar putea sa faca? Ok, rap, grafitti- dar nu prea ajunge... astea nu atrag suficient atentia.

Pana una alta, vezi ce rezolvi prin discutie cu ea. Nu pleca de la premisa ca e rau-intentionata. Daca vei crede asta, te duci degeaba la discutie. Insista, repeta, incearca sa obtii ceva la fiecare negociere. Cauta-ti aliati printre ceilalti parinti.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flower-power spune:

quote:
Originally posted by levantzoi

hep... Cred ca ai scapat ieftin... suna sadic, dar e important faptul ca stii.


Nu stiu daca suna sadic sau inconstient ,si nu ,nu vreau sa te atac sau sa polemizez cu tine ,inteleg ca bottom line ,suntem totusi de acceasi parte a baricadei ,doar ca atitudinea difera ...Tie la ce ti-a folosit sa stii ?


quote:
Originally posted by levantzoi

Este probabil cea mai mare vina din viata mea si pe care nu am cum sa o rascumpar, orice as face. Cum spunea cineva Iadul e de fapt format din amintiri....


Nu ,cineva spunea de fapt ca "Iadul e pavat cu bune intentii"

Daca ne-am lamenta mai putin pe ici pe colo (si ne-am cruta energia pt momentul in care chiar am putea sa intreprindem ceva pt a-i fi mai bine copilului nostru ),fiindca asta e cusurul nostru ,in afara de faptul ca nu suntem in stare sa ne organizam nicicum ,desi probleme exista destule ,vorbim mult dar facem putin .Nu e rau ca ne impartasim experientele ,asta ne poate ajuta sa fim mai pregatiti si mai greu de manipulat ,doar ca pentru unii devine doar un pretext pt lipsa de atitudine ,iar pt altii ,unul de a disparea cat mai repede din peisaj.Daca ,fiecare ,in dreptul lui ,nu ar mai accepta practicile de care s-a facut vorbire aici si tot ar fi ceva ,dar asta presupune interes real ,sa-ti asculti copilul ,sa -l cunosti ,sa-l investesti cu incredere .Chiar asa ,sa ai incredere in copilul tau ca nu e chiar atat de slab ,si sa fii acolo, in preajma .Si lasati fricile la o parte ,ca frica inca n-am vazut sa ajute pe nimeni ...





The most beautiful thing in life is LIFE itself

Mara mami de Tibi-Mares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nocco spune:

Am venit de la sedinta dezgustata!Ati avut dreptate, nu pot spune ca nu ma asteptam oarecum la o atitudine de neimplicare din partea parintilor,dar nici chiar asa:Dintr-odata victima devenise invatatoarea care fusese agresata verbal de un parinte(initial am inteles ca era un bunic)ce venise a doua zi dupa interventia mea si a scuturat-o putin.Si de aici.. BARFA..."dar cum si-a permis sa va vorbeasca asa?..."de ce n-ati chemat politia?"...Il stim noi pe asta, nu este sanatos".."au venit bietii copii speriati acasa!".."dar ce le-a facut doamna?"-au comentat cativa dintre ei, restul -tacere
Parintele cu pricina nu venise la sedinta, deci se putea discuta orice in absenta lui.
Invatatoarea pe partea cealalta se vaita:"am crezut la un moment dat ca ma va bate,mi-a vorbit asa de urat,m-am speriat foarte tare,m-a amenintat ca ma cheama la politie si ca are 7 declaratii de la dv". Cu ocazia aceasta a tatonat terenul- slab -din nou tacere. Victorie mare!Motiv pentru care am propus sa ne intoarcem la ceea ce a condus catre aceste discutii si anume: pedeapsa aplicata si lamurirea acestui aspect.Vreau sa am certitudinea ca ca nu se va mai intampla asa ceva,si sa tina cont ca sunt totusi mici, iar pretentiile sunt mari. Iar tacere din partea parintilor .Cat despre invatatoare,evitand sa-si ceara scuze(nu ca as fi avut nevoie de acestea, dar asa ar fi fost de bun simt), a promis totusi ca nu se va mai intampla si m-a asigurat ca este constienta de faptul ca a incalcat legea(alt motiv probabil nu cunoaste)
Continui sa ma framant, sa ma intreb,ce sa fac fara sa ma pripesc, dar fara sa las sa treaca prea mult timp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

La fel de importanta e asta nocco "de vreo saptamana fetita mea impreuna cu alti doi colegi tachineaza un copil mai timid.Este o problema ce-i drept , dar cu o zi inainte am fost la scoala si am vorbit cu ea !!! . N-o lasa pe fetitza ta sa agreseze alti copii. Ca altfel devine un cerc,
A

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flower-power spune:

Sigur ca e importanta ,doar ca nu au nici o legatura .Ceea ce a fac ut invatatoarea s-a intamplat fara nici o legatura cu ceea ce ai bolduit tu . Chiar inainte de a afla ea ,dupa cum i-a spus mamei .Vrei sa spui cu asta ,ce ,ca nici ea nu e perfecta ? Si ,sa pastram proportiile ,discutam aici de un adult care ar trebui sa serveasca si de model ,printre altele si de un copil care e in formare .Si care ,trebuie intr-adevar sa inteleaga ca nu e in regula sa timorezi pe cineva mai slab .Daca invatatoarea ,in clasa ,ii articuleaza fiindca -i la comanda si poate ,de ce sa ne mire ca unii ii imprumuta practicile ,mai mult sau mai putin ? As spune ca fac si ei ce vad ...Aici intervine parintele ,daca se intampla sa fie cumva prin preajma...



The most beautiful thing in life is LIFE itself

Mara mami de Tibi-Mares

Mergi la inceput