***Capsunele-n scutecele de mai-iunie 2007*** (53)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns moberi spune:

Apropo de cafeaua cu lapte, nu va alarmati fetelor ca n-a dat nimeni cafea la copii, e vorba despre instantul de cereale(orz, secara, cicoare, sfecla de zahar )care n-are nimic in comun cu cafeau decat culoarea, caruia ii spune inka (e suta la suta fara cofeina si natural) si care a fost preferatul meu in copilarie...si acum ma mai tratez cu cate o cana de ,,cafea" inka cu lapte, dar nu stiu de ce ii spune cafea....
Noi suntem dintre cele care misuna permanent pe forum vanand informatii noi, dar recunosc ca nu am timp si uneori nici inspiratie sa scriu.
Multumim de urarile de la 9 luni, abia asteptam anul si poate poate atunci o sa dormim si noi noaptea!!!!ca suntem terminati.
Apropo stie cineva, daca il intarc lent si ii dau doar dimineata la 24 de h lapticul strans, acele mai e bun sau e ,,vechi"?Noi am scos treptat cate o masa de lapte si acum suntem spre final(spre durerea mea, ca l-as alapta toata viata atat mi se pare de frumos)si nu stiu daca e sanatos pentru el asa.
Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florentina Roman spune:

Salutare!
Eu acum iau micul dejun si-mi beau cafeaua, ca sunt singura cu Cip care misuna prin toata casa si tre sa stau dupa el. Mai nou a descoperit butonul de on/off al calculatorului si e un smecher, daca ma vede la birou vine glont cu degetelul pe buton; in schimb, daca fac altceva prin camera- e ok, se joaca cu jucariile. Si apropo de jucarii, toate masinile si tractoarele lui Tudor sunt intoarse cu rotile-n sus de Cip, ii place sa le roteasca!

Pepsi, am ras cu lacrimi la faza cu cafeaua, dar nu e de ras, unii dr-i sunt inconstienti cand fac asa recomandari...mi-amintesc ca eram la mare cand avea Tudor vreo 2 ani, intr-un restaurant si la masa vecina era o familie cu un copil ceva mai mare care avea cola sau pepsi in pahar si s-a stropsit Tudor la el "hei, pepsi nu-i ptr copii!" de s-au uitat oamenii urat la noi cat am stat acolo, credeau ca noi l-am pus pe copil sa le zica...

Ckristina, eu stau intr-un apartament de 2 camere si nu-mi permit sa mai tin si un animal... ma gandesc ca daca e curat, vaccinat si ai spatiu ptr el...copilul o sa se bucure. Mie una imi plac catelusii aia mici, latosi si albi(bichon parca).

Vas, felicitari ptr dintisor!

Doxinu, felicitari ptr micul umblaret!

Alyna, nu te ingrijora, in picioare va merge atunci cand va fi pregatit. Tudor si dupa ce a mers in picioare, daca voia sa ajunga mai repede intr-un loc, o lua de-a busilea...

Kid, voi ce faceti? A mai facut juniorul temperatura?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CHOWPERSA spune:

moberi nu stiu de ce vrei sa il intarci pe pitic poate fiindca nu mai ai suficient lapte dar stiu ca poti sa-l alaptezi fara probleme pana la 2 ani(daca poti :))
Eu nu l-am alaptat deloc pe Alex desi mi-as fi dorit mult.
www.atentie.info/meniu/articol.php?idart=2208&idcat=5&head=8&general=3" target="_blank">uite aici un articol despre alaptare

POZA INGERAS
LA BAITA
PRIMA ZAPADA
LA PETRECERE

ALEX-GABRIEL(05.05.2007)

MINUNILE EXISTA, TOTUL E SA AI INCREDERE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tudorcatalin spune:

buna fetelor!

La Multi Ani sarbatoritilor de astazi!

Doxinu, felicitari pentru mersul "in 4 labe"

Vas felicitari pentru dintisor

ckristina, noi avem rottweiler,am luat-o inainte sa se nasca puiutul, in februarie 2007, avea 2 luni, si in iunie s-a nascut piticul.aveam burta mare si toata ziua spalam pisu si cacadupa catelusa.iar pana la 4 luni, cand am terminat de facut toate vaccinurile, nu am scos-o din casa.acum este geloasa pt ca nu i se mai acorda toata atentia ca inainte.dar noi locuim la curte.daca locuiesti in apartament la bloc, parerea mea este ca nu merita sa chinuiesti bietul animal pt ca se chinuieste, nu are spatiu destul , sa fie liber sa alerge , sa se joace, etc.
parerile sunt impartite, unii zic ca e bine copil+caine, altii zic ca nu.acum faci cum iti dicteaza inima.

o zi buna, noi ne pregatim sa iesim la plimbare


magda, mama lui tudor catalin(17.06.2007)





http://community.webshots.com/user/tudorcatalin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ckristina spune:

multumesc chowpersa pt parere; sunt informatii pe care nu le stiam(grija cainelui pana la 6 luni); la labrador ma gandeam si eu;
florentina roman noi avem curte si ma gandeam si la cutu ca o sa creasca fericit cu noi.
mai trebuie sa l convingem pe tati ca el nu e de acord;am inceput deja sa incerc sa o invat pe bia sa spuna"cutu"
multumin si ca ne ati admirat pozele noi cu ochelarii de soare; mie mi au placut asa de mult ca le am aratat la aproape toti prietenii.

si va dorim un week end placut!

www.dropshots.com/ckristina" target="_blank">CRISTINA si BIANCA(05.06.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ckristina spune:

tudorcatalin

www.dropshots.com/ckristina" target="_blank">CRISTINA si BIANCA(05.06.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxinu spune:

quote:
Originally posted by CHOWPERSA

Iti multumesc ca imi ceri parerea in mod special.

Eu ti-as recomanda sa cresti copilul alaturi de un animal, catelul fiind cel mai indicat, dar nu acum.
Nu acum, nu fiindca e prea devreme pentru copil ci fiindca trebuie sa achizitionezi un puiut de catel pe care trebuie sa il cresti cu grija ca pe un copil mic, trebuie sa strangi dupa el(pipi si caca) fiindca nu ai voie sa il scoti din casa pana in jurul varstei de 6 luni si numai dupa ce a facut toate vaccinurile sa il hranesti regulat din 4 in 4 ore(asta tot pana la 6 luni cand incep sa se reduca mesele pana la 2 pe zi) ; si nu prea cred ca vei avea timp sa te ocupi si de catel si de copil in acelasi timp iar daca ai pe cineva in familie care spune ca o va face(sotul) "minte" tot pe tine va cadea greul.
De aceea spun sa mai astepti dar daca totusi esti hotarata eu ti-as recomanda un golden retriever(labrador auriu), cainele copiilor.
Sau efectiv alege o rasa care vrei si poti sa ma intrebi apoi daca e ok.-dar ai grija nu din rasa coker spaniel sau pekinez fiindca sunt cateii cu incidenta cea mai mare de a musca stapanul.
In rest eu recomand oricui a creste un catel alaturi de copil si invers.Este unul dintre aspectele relatiei om-caine in care omul este principalul beneficiar, deoarece prietenia cainelui este una dintre cele mai benefice experiente in dezvoltarea psihicului, a sufletului puiului de om. Copilul invata de la caine sa iubeasca si sa comunice, chiar si sa fie mai ordonat, invata ce inseamna sa fii responsabil de viata altcuiva.
Astept sa te decizi si poti sa ma intrebi ce vrei.

POZA INGERAS
LA BAITA
PRIMA ZAPADA
LA PETRECERE

ALEX-GABRIEL(05.05.2007)

MINUNILE EXISTA, TOTUL E SA AI INCREDERE


Sunt total deacod!Copii cresc mult mai milosi daca in casa este un animal.

Ioana mamy de Stefan Bogdan 13.06.2007

www.onetruemedia.com/my_shared?z=210f38dfc24c406f33fc4d&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulete cu ingerasul nostru STEFAN
minunea noastra Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid spune:

Dupa supozitorul cu paracetamol de aseara, i-a scazut febra la 38.3, azi dimineata avea 38, iar acum are 37.9. Cred ca o sa il duc la spital ca are nasul plin de muci, se inneaca si tuseste, iar eu cu batista nu reusesc sa scot mare lucru, plus ca deja a inceput sa se enerveze cand aude aspiratorul.

Teodora Ana de Mihail Vladimir(15.05.2007)


Poze Vladut

Filme Vladut
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">Capsunele minunate de mai-iunie 2007

www.helpsonia.com/" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vas spune:

Kid, ca rau imi pare!!!!! Ti se face o mila de ei cand ii vezi cat sufera saracutii.....
Nici eu cu batista mare lucru nu reuseam, in schimb am un aspirator nazal manual adus din Italia , se numeste Narhinel, si cu ala scoteam destul de bine.Il recomnad cu drag daca se gaseste pe undeva si pe la noi.


Sunt mamica
poze
13.05.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Graviduta spune:

Si eu am Narhinel, adus din Spania, dar Mara nu s-a prea impacat cu el. Bine, nici prea mucoasa nu a fost, slava Domnului, foarte rar facea mucisori de la lapte.

Alina si Mara vrabioara (27 iunie 2007)

Mergi la inceput