PIERSICUTZE de iulie - august 2006 (78)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michella78 spune:

si acum, total off topic vreau sa ma laud:
AM IMPLINIT 59 DE KG!!!!!!
deci sunt o superba!!!!!!!!!!

michella

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tweety7 spune:

Multumesc tuturor fetelor pentru ideile de joaca.

Michella felicitari pentru noua silueta!

Stefania o verisoara de-a mea a avut aceeasi pasiune pentru paturica (ii spunea "peteia"). Daca nu ma insel, a folosit-o pana la 5 ani, cand din sarmana "peteia" mai ramasese doar o bucatica mica de tot. Eu zic sa mai cauti o paturica identica cu cea pe care o iubeste. Eventual, daca gasesti, sa cumperi vreo 3, 4, sa fii pregatita daca va continua s-o ceara pana la o varsta inaintata. Daca nu mai gasesti incerca s-o substitui cu ceva la fel de pufos si dragalas asa cum ti-a mai sugerat cineva. Din fericire pentru mine, Clara nu a dezvoltat pasiuni pentru nici un fel de obiect. Asa, legat de suptul degetului, habar n-am ce sa te sfatuiesc. Poate doar sa-i povestesti ca s-a facut fetita mare si ca nu e frumos sa-si suga degetelul. S-o intrebi daca va vede pe vreunul dintre voi facand asta (stii tu, puterea exemplului e MARE). Poti chiar s-o duci in fata oglinzii si sa-i explici ca isi va strica dintisorii. Eventual ii repeti toate astea in fiecare zi vreme indelungata. E posibil s-o convingi pana la urma.

Julax imi place ideea cu uitatul la un obiect inalt, cand vine momentul limpezirii perisorului. Cred ca asta o sa dea roade si la noi. Cat despre cercelus, nu i-l pot pune fara acordul ei. In primul rand pentru ca i s-a astupat urechea. In al doilea rand pentru ca trebuie bagat prin spatele urechii, ureche care este pufoasa si la care nimeresc mai greu sau chiar deloc daca ea nu sta nemiscata. Aseara am intrebat-o daca nu vrea sa-i punem si celeilalte urechiusi cercel, fiindca plange sarmana. A zis ca da, dar cand a venit vremea de trecut la fapte, s-a razgandit. Eu o sa mai insist si va tin la curent.


Don't cry, for if you cry your tears might prevent you from seeing some beautiful things ahead of you!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tweety7 spune:

Acum, am o intrebare. Mai sunt pitici care sa se trezeasca des noaptea? Care sa se framante, fara insa a plange sau a cere ceva? De vreo cateva luni, cu mici exceptii, asa patesc cu Clara. Am tot dat vina pe masele, pe canini, pe caldura, dar am epuizat toate posibilele cauze cunoscute de mine. Va intreb pe voi, ca poate o fi ceva specific varstei... Nu stiu. Eu sunt cheaunita rau. Azi-noapte nici nu ma puteam dezmetici. Atarnam asa intre vis si realitate. Offffff! Cred ca am sa merg la pediatru sa vad ce ar putea fi.

Don't cry, for if you cry your tears might prevent you from seeing some beautiful things ahead of you!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maryion spune:

Buna dimineata! noi ne-am trezit pe la 10 si apoi am mancat. Acum ne jucam.
Eu v-am scris acum un sfrert de ora si intre timp am vorbit la telefon si pe mess si Darius binevoitor nu stiu ce a facut pe aici si mi-a inchis si bineinteles am pierdut tot.
As lua de la inceput, dar nu mai am timp, asa ca o sa fac un rezumat.
Am vazut ca vorbiti despre jocuri, jucarii preferate, povesti.
Darius nu are jucarii preferate cu care sa doarma, mai nou adoarme pe burta mea dupa care il pun in patutul lui.
Suzeta nu mai vrea de la 8 luni. Mai adoarme cu biberonul (apa, suc, ceai, lapte), dar pe care il iau dupa ce a adormit.
Cum faceti voi cu spalatul pe dinti? Ca noi avem o perioada de cand nu il mai spalam pe dintzi....
Il spalam pe dintzi de 2 ori pe zi, dar inghitea pasta de dinti (pasta speciala pt bebei) si isi facea greata. Si nu stiu cum sa fac.
Nici lui Darius nu ii place sa il spal pe cap. Cand vede ca ne pregatim de baie fuge si se ascunde. Bineinteles ca plange cand il spal.
Nu ii citesc inca povesti pt ca nu are rabdare sa stea langa mine. Este foarte activ. Nici seara la culcare nu sta langa mine decat atunci cand i se inchid ochii si nu mai poate de somn.
Toate jucariile le strica si se joaca cu altceva decat jucarii (imprimanta pe care a stricat-o, cartile noastre, agenda, pixuri, mouse-ul l-a stricat pe a lui taica-sau, etc.).
El este tentat de alte lucruri pt ca le vede, deoarece locuim in garsoniera si toate sunt la indemana lui, dar cand ne vom muta poate va fi alfel.
Ii place sa "surubaiasca" adik sa se joace cu suruburi, sa monteze, sa demonteze. Nu are rabdare sa ne jucam. Pe afara, ce sa mai zic fuge pe strada, nu vrea sa il tin de manuta si nu merge pe unde merge toata lumea - pe trotuar.
Darius nu mananca bucatele de fructe. Fructele i le pasez cu furculita (banana) sau i le rad (merele, perele). El mananca din mana doar biscuiti, paine sau pufuleti restul ii dau cu lingurita.

Eu ziceam ca fac un rezumat, dar vad ca m-am intins ...

Sunt un pic trista pt ca muncitorii pe care ii aveam la amenajarea apartamentului nu mai doresc sa lucreze la noi, au plecat si a trebuit sa mai amanam un pic pana gasim altii. Si cu banii stam destul de prost ... O sa mai vedem noi.
Acum ne pregatim sa plecam pe afara ca trebuie sa platim o amenda pt tati ca vorbea la telefon in timp ce conducea. Si el nu are timp sa mearga sa plateasca.
Pa! va pupam.
Revenim dupa pranz.


Mary mamica lui Darius-Theodor (14.07.2006)
www.flickr.com/photos/8471782@N02/2283877628/in/photostream/" target="_blank">POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Genie spune:

Maryion, noi am facut un ritual din spalatul pe dinti. Asa ca in fiecare seara inainte de a-i da suzi, ii spun ca mergem sa ne spalam pe dinti pentru ca "Copiii cuminti se spala pe dinti". Ii pun foarte putina pasta pe periuta, si ii perii frumos toti dintisorii si maselutele. Cica ar trebui sa dureze trei minte spalatul pe dinti dar eu cred ca la noi dureaza cam un minut. Dupa care clatesc bine periuta si mai perii dintisorii o data. Pana invata sa clateasca singura,nu-i nimic daca inghite putina pasta de dinti, asta o stiu de la un stomatolog. Apoi mai bea putina apa si e gata de culcare.

Tweety, cu vanzolitul noaptea, nu stiu ce sa zic. Si a mea a avut o perioada cand se tot foia si plangea, dar a concis cu sarbatorile cand am avut musafiri si ea a dormit cu noi in camera. Cand doarme singura e mult mai linistita si au fost nopti cand a dormit chiar pana dimineata, de ma trezeam eu din reflex sa vad ce face. Ea doarme cu voi in camera?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julax spune:

Mamaluidavid,noi ne luptam de ceva timp cu suptul degetului.daca te vei uita prin fotografiile lui alex vei observa ca in majoritatea are degetar.la inceput a avut doar la mana stanga ,acum e si la dreapta.Ma bucur ca s-a dezobisnuit sa suga degetul inainte de a adormi,dar ziua cand il mai las fara degetar(in speranta ca nu-l va mai suge deloc)il mai tocaie si se distreaza caci stie ca nu-i dam voie.am incercat sa-l ignor,dar nu prea da rezultate.Perseveram.intre timp tot mai fac cate un degeter-doua la cateva saptamani ca le mai rupe.oricum la urmatorul am hotarat ca voi insista cu suzeta de cand va fi mai mic,caci cred ca se poate renunta mai usor la ea
Alex nu are niciun obiect preferat cu care sa doarma.
Tweety a avut si Alex o perioada cand se mai foia noaptea ,dara trecut.ma gandesc ca o fi fost de la maselute.acum chiar e foarte bine,caci de pe la 21-21.30pana pe la 8-9 dimineata doarme lunga
In legatura cu spalatul pe dinti...noi nu folosim pasta,caci parca stiam ca pana la 3 ani nu ar fi indicata.il spal doar cu periuta si nici la noi nu dureaza mai mult de un minut,dar as putea cred sa insist mai mult caci lui ii place.Iulia @ Alex(24.08.2006)
www.onetruemedia.com/otm_site/my_shared?z=16a7ba4b14da74203c245e&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">
Miniclip
Poze si filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julax spune:

michella,felicitari pentru performantaIulia @ Alex(24.08.2006)
www.onetruemedia.com/otm_site/my_shared?z=16a7ba4b14da74203c245e&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">
Miniclip
Poze si filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MADYN spune:

Si piticul meu se mai foieste noaptea. Ii dau un pic de apa si gata ... se culca la loc. Si i-o mai dau pe prietena lui Suzy, caci o pierde prin pat . In timpul zilei nu ii trebuie dar seara la culcare cam da.







Mady si Mihai Nicolae - My little treasure (01 august 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MADYN spune:

Mamici voi le-ati dat sa manince rodii?






Mady si Mihai Nicolae - My little treasure (01 august 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Buna fetele!

Revin si eu dupa o dimineatza cu peripetii.
Deci ma trezesc de dim fata s-a trezit de la 7 ma schimb ma spal deschid geamul la noi la camera merg sa schimb fata deschid geamul si la ea sa se aeriseasca si se tranteste usa de la camera fetei, ei zic na, schimb fata o imbrac si dam sa iesim din camera si de unde usa nu se mai deschidea se blocase. Si m-am chinuit eu sa trag sa imping sa ceva, am cautat ceva ca sa fie gen ranga sa pot sa trag de usa poate poate o fortez, da de unde frate.
Stau evaluez situatia ma gandesc zic ok vecinul mosnegelul care sta lnga noi nu e acasa ca nu e masina da tre sa apara si cand vine ii cer sa imi dea o surubelnitza sa incerc sa scot clanta cu totul, stau satu vad ca nu da nici un semn sa apara fata deja se plictisea si vine unul sa livreze un pachet si ii zic pe geam care nu se deschide decat sus ca e camera de copil si e termopan un geam mare si unul mititel sus. Ca altfel ieseam eu pe geamul ala mergeam la geamul de la noi si ma chinuiam cu surubelnitza sau sunam pe Flo ca si telefonul era pe hol nu cu mine.
Si ii zic la ala de la livrari si ii zic nu ai o surubelnitza ca e blocata usa si bla bla bun are ala surubelnitza da nu are scara, ia si se suie pe cosul ala mare de gunoi de gradina da ajungea la acoperisul ala de desupra usii care era sub geam da nu ajungeam sa iau de la el surubelnitza si nici el mai sus nu reusea sa se suie asa ca a trebuit sa sun la pompieri.
Si na stai sa vina aia si au intrat ei pe geamul de la noi din camera le-am zis unde is cheile au descuiat usa de la intrare si au venit sus si au reusit sa desfaca clanta si sa deschida usa fara sa o rupa, adik s-au straduit sa nu rupa usa cat de cat.
Si na le zic ms na imi cer scuze da nu aveam ce sa fac nu pot sta inchisa in camera pana vine barbatul de la munca la 6 seara si ala care completa hartiile cu raportul zice ca pai ce avea?? Si ii zic zic eu as sta ca nus probleme da copilul cum sa il tin de dim de la 7 pana seara la 6 fara mancare si apa??? Auzi la el ca ce avea daca stateam si cica normal ar trebui sa platiti ca am venit sa va scoatem da aveti si bebe si atunci nu va mai taxam, vai ms de favoare dupa ce imi zici ca trebuia sa stau pana la 6 sa vina sotul de la servici.
Na acuma suntem bine putin obosita ma cam doare burta ca m-am catarat pe geamuri a trebuit sa tin si fata in brate si sa ii explic ca e ok si etc da suntem bine.
Na faina dimineatza am avut nu?
Legat de spalat pe cap nici Ari nu e incantata de asta da sta cuminte da capul pe spate daca ii spunem si o clatim rapid cu dusul, dusul il suporta se joaca cu el vrea sa prinda apa care tasneste sau pune limba sau fatza ca ii place cum o bate apa pe nas.
Eu o spal cu Johnson fara lacrimi si e ok nu am avut probleme sau cu l'oreal pt copii ca miros tare frumos a cirese sau mango si apoi ii miroasa si perisorul asa fain.
Referitor la spalatul pe dinti o spal cu pasta de la colgate din aia de la 0 la 2 ani bine pun f putin pe periutza periem bine apoi clatesc periutza mai dau odata si apoi ne chinuim sa clatim guritza.
Cu jucariile si jocurile ea are doua puzzleuri cu animalutze se joaca cu ele adik ne jucam impreuna stie sa le puna la loc eu ii tot zic unde vine pisica unde vine rata etc. Daca aude de rata zice mac, mac stie ca asa face rata si daca zic pisica ea zice in engleza cat si mai noi i-am cumparat un atv din ala cu baterii si buton daca apesi merge inainte inca nu prea stie sa mearga cu el da ii place si a stiut ca ala e car si mai zice ba de la ball la minge. Ne mai jucam impreuna cu un cub mare din ala cu forme si construim din cuburi diverse chestii si are o galetusa in care ii place sa adunam mingile si eu ii zic ce culoare are fiecare minge si daca e mare sau mica. Mai jucam prinsa ii place sa o fugarim si sa ne fugareasca prin casa si mai nou ne imita stand la masa si bea ea din niste cuburi ne da si noua sa bem si invarte in borcanul ala cu biscuiti de la fisher price si apoi ne da sa papam. Am zis ca o sa ii luam o bucatarie ceva ca vad ca ii place gatitul.
Papusile nu o pasioneaza mai degraba masinutzele.
Cartile are vreo trei la indemana din alea cartonate da nu are rabdare sa stam sa ne uitam la ele doua is cu numere si culori una a rupt-o deja si acuma in loc de carte is mai multe cartonase si mi le arata si eu sa ii zic culorile.
Mai jucam cucu bau pune mainile la ochi si se ascunde si face cucu bau ii place sa numaram scarile cand urcam si coboram a zis odata unu si odata cinci da nu zice mereu.
Mamaluidavid si Ari doarme cu ceva are pigletul porcusorul ala roz de la winnie the pooh am mai luat si noi vreo doi de rezerva in caz ca il pierde ca fara ala nu e bine. Nu is chiar la fel cu originalul ca nu is facuti de aceeasi firma da macar e acelasi personaj.
Madyn eu nu i-am dat la fata dar am vazut la evrei ei papa multa rodie si dau si la copii le pune ca snack asa in farfurie impreuna cu struguri si alte bucatele de fructe.
A mea papa fructe strugurele musca din el sau ii pun bobitze taiate in jumate si le papa ea piersica musca da sa tin eu piersica si sa ii dau si banana o papa singurica o tine in manutza si papa din ea da tre sa am mare grija ca are tendinta sa muste prea mult si apoi isi face greata. Mere nu vrea sa vada mandarina si portocale si citrice in genere nu se omoara cu ele, preferatele is piersica strugurii si bananele. Aaa si ii mai plac ciresele, zmeura si capsunile din astea papa singura cand are chef cand nu tre sa i le tin eu si ea sa muste.



---------------------------------------------
Mada si Arianna Raisa (21.08.2006)
Bebe 2

Mergi la inceput