Strumfi de iulie-august 2007 (60)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabrielabv spune:

am inteles, ar trebui sa trec si eu la pijamale pentru M.La noi nu facem ziua decat 21-22 grade iar noaptea 19-20

Aylin eu am inceput cu suc d morcov si de mar apoi cu supica de morcov si restul. Hai ca nu e asa de greu

Ame eu te mai intrebasem ce ii mai dai in supica
Fetelor care ati inceput mai de mult diversificarea mai spuneti-ne si noua astea mai incepatoare ce mai puneti in pireuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Gabriela eu nu dau supite si sucuri deloc deci iti pot spune ce piureuri fac sau mancaruri (in plus am pus un link mai in spate cu retete pt bebelusi): Brocoli, conopida, pastarnac, morcov, cartof, cartof dulce, dovleac, mazare.

Si apoi le combin dupa gust. Brocoli cu conopida si cartof dulce, de obicei le fac la steamer dar cateodata le fierb in lapticul ei si apoi le blenduiesc.

Mai ii fac orez cu laptic de al ei, sau orez fiert in lapte cu ardei gras e yumyum. Aici se introduc si pastele de la 6 luni si vreau si eu sa-i dau insa cand ii revine apetitul. Mai dau orez cu branzica, branzica cu galbenus,, ieri a mancat seara cu chiu cu vai cartof dulce copt cu branza si iaurt.

Luna, mamica de www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3960" target="_blank">Adelise Cezara(11.08.2007) si www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3882" target="_blank">Cosmin (30.07.2001)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

quote:
Originally posted by Luna1

Cafera frumoase foc fetele tale, lui Cosmin ii place poza www.flickr.com/photos/22361756@N03/2234777143/" target="_blank">asta iar mie www.flickr.com/photos/22361756@N03/2254594443/" target="_blank">asta

Luna, mamica de www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3960" target="_blank">Adelise Cezara(11.08.2007) si www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3882" target="_blank">Cosmin (30.07.2001)







Multumim, multumim!

Ce sa-ti spun despre temperatura...am incercat toate variantele. Noi abia fiind mutati de 7 luni in casa noua, avem probleme cu umezeala. Am montat dezumificatoare in fiecare camera, dar daca nu facem cald...degeaba. Plus ca toata ziua tin ferestrele deschise la cate o camera, prin rotatie. Asta e...Poate la anul nu mai patim.
Pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

Luna, eu vroiam sa-ti multumesc demult pentru sfaturile tale privind diversificarea si nu numai.

Tot datorita tie am acum steamer. E o adevarata poveste si cu acesta, dar daca tu astepti de atata timp sa-ti repare frigiderul, eu nu ma mai plang cat l-am asteptat, credeam ca nici nu-mi onoreaza comanda. Ai avut dreptate: alt gust, mai multe vitamine.

Vreau sa te mai intreb ceva: am inteles eu gresit sau ai spus ca pe Adelicioasa ai vaccinat-o pana la 4 luni si ca nu mai ai alte vaccinuri de facut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

quote:
Originally posted by Timi07

quote:
Originally posted by Ioana75

Timi, eu nu am vazut Milton, am solutie de sterilizat la rece de la Chicco. Ca detergent pt bebe folosesc Persil Sensitive.

Ioana, mama Mirunei si a Smarandei


multumesc frumos Ioana

alina.a,amethyst,gabrielabv ca v-ati gandit la noi.
gabrielabv este excelent ca-i ai pe bunici aproape, eu daca-i aveam pe ai mei aici cred ca o dupeam pe Sophie la cresa o data de doua ori pe saptamana la gradi dupa un an si asta doar pt socializare.
Dianadaca ai prietene cu copii, cum ti se pare ideea de a-l lasa pe Victor din cand in cand la o prietena, in alta zi sa-i iei tu copilul ei. Mie mi se pare ca ai avea avantajul sa incepti si mai lin adaptarea la a fi unul fara celalat, plus ca i-ai cunoaste mai bine reactiile lui Victor. Eu m-am culcat pe-o ureche ca Sophie merge la oricine e dispus sa o ia in brate, in magazine tipa la lume si se intorcea dupa copii da se pare ca am gresit. Nu am prietene cu copii da puteam nacar sa o las cateva ore cu nasa-su....

Timi, mama Mariei Sophie(05.08.2007)




Eu l-as lasa pe Victor la prietene cu copil (a se citi Valen ca este singura in care as avea incredere dintre prietenele cu copii) dar invers ... nu ma bag. Abia am invatat ce sa-i fac lui si chiar si asa sunt dati cand nu stiu ce are, daramite sa raman cu un copil pe care l-am vazut doar in vizite (cu Ines as sta ca stiu ca e cuminte si as avea un ajutor de nadejde in Sarah care este o sora model).
Si mai am incredere ca o educatoare are alte metode decat o mama ca sa obisnuiasca un copil in alt mediu. Asa cum ai spus si tu, nu trebuie sa stea tot timpul cu el in brate daca el asa se linisteste, ci poate sa il antreneze intr-o activitate care sa-i capteze atentia si sa uite pentru un timp de despartire.
Oricum acum vreau sa-l mai am doar pentru mine macar pentru luna care ramane, apoi vom avea doua ca sa ne obisnuim sa fim departe unul de celalalt, macar cateva ore pe zi.
Multumesc oricum de sugestie, stiu ca se practica si aici, chiar cu un grup de 3-4 mamici, dar sincer la cunostintele mele de a ingriji un copil, nu m-as baga (deocamdata).

Diana mami lui Victor Christian, 24 Iulie 2007

Poze

Work as much as you need money, love like you've never been hurt, danse like no one is watching !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

quote:
Originally posted by aylin_tarcan

mychy, ce am facut? ca nu ma prinsei






pai n-ai pus tu poze cu tine de cand erai mik si poze cu bebe ca sa vedem asemanarea?????????? asa am pus si eu.hehehe. asta era!
*mihaela*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Buna!

Noi cu diversificarea mergem ok, papam cereale, piure de legume, ceva supica, fructe, branzica de vaci...
In piureul de legume intra morcov, cartof, albitura si dovlecel deocamdata. Am inceput cu morcov si albitura si pe urma am adauga cartof si apoi dovlecel.

Ca fructe ii dau mar copt sau crud, ras si banana. Ori ii dau simple, sau amestecate cu cereale sau branzica de vaci...
Ii mai dau si lapte de la mine.
Noi cam asta mancam momentan. Am luat-o usurel. De ex nu i-am dat pana acum carnita. Voi cum stati la capitolul asta, ce anume, ce fel de carne le dati? De unde cumparati?

Si inca o intrebare...ca pana acum nu am facut: cum faceti sucul de morcov? Scuze daca intrebarea suna aiurea, dar chiar nu am mai facut...

Petra, eu zic a poti incepe linistita cu cereale, dat fiind ca Alma este mai slabuta (ca si Andreea mea). Cum a zis cineva inainte, nu "umfla" asa tare, doar ca mai aduce un aport caloric suplimentar. De aia nu se recomanda copiilor mai grasuti. Pe urma poti sa incepi sa-i dai piureuri de legume, apoi si de fructe, noi cel putin asa am inceput.
CarlaV, multa sanatate, ma bucur ca sunteti pe drumul cel bun

Am mai pus si eu ceva poze noi pe site-ul Andreei
Pupici


Monica (Andreea Ioana - 11 iulie 2007)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Timi07 spune:

quote:
Originally posted by Luna1

Timi incearca sa vorbesti cu ele. Sunt sigura ca nu e traumatizata insa nu i se acorda atentia pe care o doresti tu.


Luna, mamica de www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3960" target="_blank">Adelise Cezara(11.08.2007) si www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3882" target="_blank">Cosmin (30.07.2001)






sigur voi vorbi cu ele, dar din diverse motive nu puteam sa o fac in mod civilizat saptamana asta asa ca m-am limitat la hint-uri Ex:cerut ostentativ servetel sa o sterg pe fata, remarci "inocente" de genul vai ca n-aveai cum sa fii mai murdara etc.
Nu voi tolera sa-mi fie neglijat, neingrijit cum trebuie sau abuzat in nici un fel copilul pt nimic in lume dar trebuie sa fiu precauta la ce fac sau zic pt ca nu am nimic pe fundu' meu, iar mie mi-o ia gura razna cand ma enervez prea tare si mai si iau decizii radicale si irevocabile .



Timi, mama Mariei Sophie(05.08.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aylin_tarcan spune:

luna, multumesc pentru sfat. asa voi face, insa nu cred ca pot sa astept 2 sapt doar cu cerealele. voi incepe mai repede cu legumele fierte. o fi grav?

mychy, sarisem asta cu zilele mele nebune nebune.

gabriela, monica, merci, dragelor, de raspunsuri.

Petra cu mica broscuta Alma (20.08.2007)

broscuta gargarita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

am si eu o problema: CANITZA CU TZUTZUTOI! am fost azi la farmacie sa iau si am vazut de la 3 ron pana la 30 ron. unele cu supapa "anti curgere" (parka), altele fara. dupa ce m*am sucit si m*am invartit am luat una simpla la 4 ron, care are 3 gauri pe care curge toata apa pe bluza lui andrei. deci, m-am gandit eu ca nu am facut o alegere prea buna. asa ca va intreb pe voi: DE CARE SA IAU? din alea cu supapa nu curge cand inclini cana??????? adik curge numai cand suge bebe sau cum e? pt ca pe asta n-o pot folosi pt ca fiimiu e murat tot pe piept dupa ce bea, cu toate bavetzicile pe care i le pun.
multumim anticipat!

*mihaela*

Mergi la inceput