Fulguleti de nov-dec 2006 (153)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Nu degeaba m-am plans aici, am ceva mai multa energie acum... imediat ma duc sa o impart cu Cristi, apoi cu Roxana, asa ca va multumesc in numele intregii familii...
Ba am capatat si o juma de cafea...

Eu am scos bibele, copiii care nu sunt fulguleti nu sunt cu bold si mi se pare ca se disting... oricum noi ii stim, iar cei din afara pot sa dea buna ziua si sa intrebe, daca ii cuprinde curiozitatea, nu?
Parerea mea, daca simtiti diferit... actionati butonul balans...


ruxandra, ai inteles gresit, spectacolul ala e pentru mine, eu ar trebui sa fiu acolo!!! Acum... ma rog, fie, du-te si tu... ce, pot sa te opresc?

acs, iesi la zapada si lasa butoiul!

Ma duc sa impart energia cu ala micu' ca buricu'.



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

...de 2 zile ma batea gandul sa vand carutzul, patutzul de bebe si masa ...asa ca azi le-am pus frumos pe 2 site-uri de vanzari si intr-o ora se batea lumea pe ele :))...le-oi fi pus prea ieftine ??...nu stiu, dar pe mine ma coafeaza si asa...200cad carutzul si 150cad patutzul cu masa de infasat, plus salteaua si lenjeria de pat (cea din set)...asa ca cu 350cad am dat tot. it worked!! adevarul e ca nimeni din jur nu prea asteapta copii, la ce sa le fi tinut..sunt atatia care au nevoie si nu isi permit sa le ia din magazin...si in plus nu le e nici rusine

ruxandra, julia doarmne 2 ore la pranz la gradi...

ieri cand m-am dus sa o iau mi-a iesit in cale cu o inimioara rosie din hartie, cu ceva brizbriz-uri si cu ursuletz de plus ce sedea pe o inimioara...cadou de sf valentin! asa eram de mandra ....




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinazot spune:

quote:
Originally posted by Ktrinel

...de 2 zile ma batea gandul sa vand carutzul, patutzul de bebe si masa ...asa ca azi le-am pus frumos pe 2 site-uri de vanzari si intr-o ora se batea lumea pe ele :))...le-oi fi pus prea ieftine ??...nu stiu, dar pe mine ma coafeaza si asa...200cad carutzul si 150cad patutzul cu masa de infasat, plus salteaua si lenjeria de pat (cea din set)...asa ca cu 350cad am dat tot. it worked!! adevarul e ca nimeni din jur nu prea asteapta copii, la ce sa le fi tinut..sunt atatia care au nevoie si nu isi permit sa le ia din magazin...si in plus nu le e nici rusine

ruxandra, julia doarmne 2 ore la pranz la gradi...

ieri cand m-am dus sa o iau mi-a iesit in cale cu o inimioara rosie din hartie, cu ceva brizbriz-uri si cu ursuletz de plus ce sedea pe o inimioara...cadou de sf valentin! asa eram de mandra ....




Ktrinel si Ana Julia (24.11.2006)



DRaga de ea,ce fainnnn!

Adina si Alessia Maria(30.10.2006)

"Life can give you a hundred reasons to cry,but you can give life a thousand reasons to smile"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

Katrinel pe ce site le-ai pus? Da stiu si eu un site local se numeste "lista lui Craig" si sunt o gramada de lucruri de vanzare printre care si de bebe iar unele sunt chiar gratis. Cred ca si in ro un astfel de site ar fi o idee buna. Sunt atatea lucruri care ne raman de la copii si unele sunt chiar noi sau aproape noi. Eu acum caut pe EBay sau pe "Craig list" un carut gen umbrela pt nicole. Am unul care valoreaza cam 15$ la Zellers. E super folositor pt mine cand merg la cumparaturi ca e f usor si mai ales ca il folosesc in casa sa o adorm pe nicole la pranz. o punem in carut si in 5 minute de hututat adoarme. Dar as vrea unul mai frumos nu de alta dar merg in Ro vara asta si nu pot sa apar cu un carut ieftin nu
Mai exista in Toronto poate si in Montreal "mom to mom sale" Am fost odata si parerea mea e ca merita. E o vanzare de lucurui de copii intre mame. Am gasit foarte multe lucruri noi la preturi de nimic. Se organizeaza doar de doua ori pe an.


Album
http://picasaweb.google.com/adrian.alb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

almo, si eu stiu de craiglist, dar acum le-am pus pe kijiji.ca(gratuit) si lespac.com (mi se pare ca e numai pt quebec). chiar vroiam si eu sa va intreb ce faceti cu lucrurile, cele care nu mai planificati copii sau nu aveti cui sa le dai ...exact asta caut si eu, unul tip umbrela...sau ceva de genul asta...pt ca il folosim mai rar si nu vreau sa ocupe nici loc. am probat-o pe Julia pe unul din ala de 15cad...dar statea tare rau...e ca in ala de papusi...sa stii ca tot pe site-urile astea o sa ma uit si eu , poate gasesc ceva sa imi placa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saryta spune:

Salutare ... azi am avut o zi vai, vai ...am fost cu Sara la spital ca si-a "luxat" manuta - asa am crezut, dar de fapt era osul sarit de la locul lui si in 2 sec la spital s-a rezolvat ... am trecut si peste asta.
Ajunsa acasa am facut niste mini pizza de care au fost fetele foarte incantate ... au mancat super bine.Am pus mult cascaval si piept de pui, iar in tava noastra am pus si niste muschiulet.Daca va intereseaza va pun reteta.
Asiza - sa-ti traiasca nepotelul si refacere rapida mamicii.
Va .



Mariana - mamicuta de 3 - ANDRA('99), SARA('05) si ANTONIA(21.11.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

azi am facut niste paste fusili din cereale integrale. de test. a mancat de a spart. goale. le alegea si baga...si nici nu era ora de masa, le facusem pt noi sa le incercam. f incantata sunt, maine incerc paine. sa vedem...

diana si david 03.12.06



Alaptatul Help-line. Pentru un copil fericit si increzator www.euro.who.int/document/WS_115_2000FE.pdf?language=english" target="_blank">OMS recomanda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizzy spune:

quote:
Originally posted by dianocica

azi am facut niste paste fusili din cereale integrale. de test. a mancat de a spart. goale. le alegea si baga...si nici nu era ora de masa, le facusem pt noi sa le incercam. f incantata sunt, maine incerc paine. sa vedem...

diana si david 03.12.06


Alaptatul Help-line. Pentru un copil fericit si increzator www.euro.who.int/document/WS_115_2000FE.pdf?language=english" target="_blank">OMS recomanda




eu mi-am facut mie asta seara spaghete integrale cu legume (si nu e o reteta f gustoasa, e de regim dietetic) si... le-am impartit frateste cu copiii, amandoi luau cu mana din farfuria mea, doar pastele



Marc (17.12.06) si Ianis (14.09.04)

Pozele noastre / www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52587" target="_blank">Nasterea lui Ianis


www.helpsonia.com/" target="_blank">Pentru Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizzy spune:


saryta, arata bestial! vreau si eu reteta. si aia de pate, ca atunci cand ai dat-o n-am putut s-o citesc...



Marc (17.12.06) si Ianis (14.09.04)

Pozele noastre / www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52587" target="_blank">Nasterea lui Ianis


www.helpsonia.com/" target="_blank">Pentru Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saryta spune:

Dianarus -
Mini pizza:
- 500g faina
- 1 cub drojdie
- 1lingurita sare
- 1lingurita zahar
- 5linguri mari ulei masline
- 250ml apa(eu pun lapte) cam 30-40min lasat la crescut
Mod preparare:
Eu impart aluatul in 2 bucati.
Intind prima foaie si pun sos pt. pizza in strat f. subtire (bulion sau rosii in bulion + 2 ling de smantana + oregano + o ling sare) ... apoi pun cascavalul ras si pieptul de pui(sau ce doreste fiecare).
Se ruleaza foaia si se taie felii de 1-2 cm groase (se ung cu ou batut)si se pun pe o tava cu hirtie pergament si se dau la cuptor pt. 20-25min.
Ies super bune.

Pate din ficatei de pui:
Am pus 250 g ficat(fiert separat si aruncat apa de 2 ori), un cartof maricel, o ceapa potrivita, un morcov, un pastarnac si o bucata de telina - toate la fiert. Lasate la racit(sa nu se raceasca de tot) apoi pus un cub de unt, 2 linguri de smantana, sare si un pic de lapte - pui dupa plac ... daca vrei mai tare pui mai putin lapte. Toate la blenduiesti si iese o minunatie ...
Spor la treaba.
Sa ne spui cum au iesit.



Mariana - mamicuta de 3 - ANDRA('99), SARA('05) si ANTONIA(21.11.2006)

Mergi la inceput