Strumfi de iulie-august 2007 (58)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

mychy, multumesc de idee .
O sa dau o raita pe la farmacie si o sa-mi iau mai multe, sa am in casa; nu te anunta nimeni ca se intampla un accident de genul asta, asa ca e bine sa fii pregatit mereu. Pana una alta, am dat cu crema cu oxid de zinc pt funduletul lui bebe (pe care n-am folosit-o pana acum la el, ca n-a fost nevoie). Fiind o crema uscata, se pare ca face f bine .

Si pt melomani si melomane, am mai trimis pe mailul comun niste melodii din seria Baby Einstein care am vazut ca ii plac si lui David. Auditie placuta .







Gabi, mami de Davidush . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Whether you think you CAN or you CAN'T,
www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52049" target="_blank">_JURNAL DE STRUMF_ . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . either way you are right.(Henry Ford)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Panda, bine ai venit! Superba papushika ta! Si in pozele alea cu chestia aia cu urechiushe in cap e fenomenala!!! Super fotogenica! Sa va traiasca si sa fiti fericiti impreuna! Si mie mi se pare ca seamana cu tati!
Carla, insanatosire supergrabnica!

Fetelor, de unde si cu cat iau si eu storcator de fructe? Si ziceti ca nimeni dintre voi nu sta in zona buftea-crevedia? Hai poop pa, sa aveti o zi frumoasa si lipsita de evenimente de-lea care nu ne plac...

Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007
http://clio78val.hi5.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns panda77 spune:

mychyduta, seamana cu tati pe jumatate . A facut ea in asa fel incat sa amestece perfect trasaturile parintilor: pana si ochii ii are ca si culoare amestecati : caprui cu albastru. De, sa nu ne suparam vreunul...

Panda77, de www.flickr.com/photos/10379652@N03/" target="_blank">Ilinca - 15.07.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns panda77 spune:

Violeta, multumesc de aprecieri, toti copiii sunt minunati si nu e doar o vorba.
Vivela, sa-ti treaca "buba" si sa nu ramana semn.

Hai ca am inteles ca peste noapte exista o varietate foarte mare de somnuri de bebei: de la somn "nesimtit" toata noaptea pana la somn intrerupt de 10-15ori. Dar cum/cat va mai dorm bebeii ziua, ca Ilinca doarme max 3 ore pe zi si doar 2 reprize ?

Panda77, de www.flickr.com/photos/10379652@N03/" target="_blank">Ilinca - 15.07.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karligutza spune:

aylin de ce iti faci asa multe griji cu privire la cutia de cereale cu lapte inclus daca scrie 6+ ... daca alma face varsta asta in 2 zile? eu zic ca e ok si cu lapte daca de la tzitzi nu iese decat daca suge bebe.... si cu sarea pe arsura m-ai uimit! i-am spus cumnatului cand te-am citit si el fiind si medic de profesie a glumit si a zis "de ce nu acid sulfuric chiar.... sa se faca acolo o gaura mareeee.... " .... a se intelege ca fost doar o gluma! si acum vorbind serios, l-am luat la intrebari despre subiectul cu arsura si mi-a zis ca daca eventual e o rana deschisa sa se puna ZAHAR! pudra eventual; nici macar bicarbonat! pt.ca zaharul absoarbe umezeala si nu creeaza nici o complicatie! si-apoi umezeala nemaifiind se va cicatriza mult mai repede. Cred ca m-am intins... ma opresc aici! aylin inca o data, no offence!

anamiha pe linkul Adelutei nu sunt poze (e doar un ticker), ci pun eu link din cand in cand.... si-asa ma tot solicita cafera de ceva vreme sa mai pun poze cu ea, am luat la cunostinta, dar nu e ca nu bag in seama, ci ca n-am avut timp! ma ocup si va anunt pe amandoua in mod special cand mai pun poze! (va dau PM)

Panda77 eu parca te-am mai zarit si mai demult printre noi... oricum, bine ai venit (sau revenit) si nu fi timida, scrie-ne daca ai timp...




karligutza
sunt mamica Adelutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaiub spune:

multumesc Lore, am reusit
vivelapentru arsuri ai incercat aloe first de la forever living? e un spray foarte bun care nu ar trebui sa lipseasca din "farmacia casei" ...

aici suntem noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Cafera, multumim, si eu speram sa fie mai bine dar vad ca degeaba
Lavi, , nu stiu cum ai facut sa gasesti pozele noi dar ma bucur, eu n-am fost in stare sa pun link-ul pe prima pagina. Multumim mult de tot pentru aprecieri, ma bucur ca-ti place printesa mea. Aseara i-am tuns bretonul fiindca ii intra in ochi si se uita prin par, mi-a fost teama sa nu-i stric ochii. Asta dupa ce i l-am prins cu un elastic si ea l-a scos si l-a bagat pe tot in gura, asta a fost alta spaima pe care am tras-o. E tare simpatica Lorina daca se agata de parul tau :)
Vivela, Saby a descoperit de multe luni ca avem par, si eu si nasha si tati si mai are si bunica ochelari... si se agata de toti. Pana la urma ce doctor de familie ai ales pentru bebe? Si noi stam tot in Titan si inca nu avem dr.
Aylin, mai povesteste cum a cazut Alma din pat.
Violeta, multumim, spune-i lui Laurentiu sa nu o ia inca pe Saby de pe monitor, fiindca are viroza si nu vrem sa-i dam si lui, tinem numai pentru noi.
Panda, bine ai venit, Ilinca e foarte frumoasa.

Multumim tuturor care ne-ati trimis un gand bun sa ne facem bine .

Carla, mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aylin_tarcan spune:

karligutza. daca arsura este de suprafta, adica doar stratul superior al pielii este ars, sarea face minuni. nimeni nu zice sa pui sare pe carne vie. crede-ma, toata familia mea foloseste de o viata (si eu de 30 de ani) sarea la arsurile mici de la degete (de la ulei incins, tigai etc) si niciodata nu s-a facut basica. experienta mea de 30 de ani si multe arsuri asta zice. prietenul tau care este doctor banuiesc ca s-a referit la arsurile in care nu numai epiderma este afectata. si repet. nu pui sare pe rana. nu incercati daca nu vreti. eu doar spun ca fac asa de foarte mult timp, nu am avut niciodata basici de arsura si nici usturimi mari de la sare. poate sa ma contrazica cu argumente stiintifice cine vrea. practica practica ramane.

EDITEZ ca sa spun ca pe asta o stiu de la bunica mea, care o stie de la bunicul meu, care a fost farmacist sef pe romania. pana si soacra mea face la fel (si ea e tot farmacist). ea a reactionat ca tine la inceput. si acum numai asa face. nu ma supar ca am fost contrazisa, dar m-am simtit datoare sa explic ca nimeni de la noi din familie nu a ajuns la spital sau nu a suferit de dureri ingozitoare din cauza practicii asteia, ca sa nu creada fetele ca le invat de rau.

Petra cu mica broscuta Alma (20.08.2007)

broscuta gargarita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Carla,

Aylin, ai perfecta dreptate!! Stiu ca dr sunt total impotriva practicii asteia, dar si eu si familia mea ne rezolvam taieturile/arsurile cu sare si/sau ulei. Sora mea geamana s-a taiat cu o foarfeca mare, de fapt si-a taiat degetul care ii atarna in piele asa...brrrr scuze, nu vreau sa-mi amintesc si nici sa inspaimant, vreau doar sa "proove me wright". Si-a pus sare si i s-a vindecat in cateva zile de nu ziceai ca a avut ceva vreodata. La arsuri nu mai zic...deci, vorba ta: practica arata ca functioneaza

Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007
http://clio78val.hi5.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aylin_tarcan spune:

violetan, multumesc ca ai spus si tu. nu de alta, dar sa nu creada fetele ca zic prostii si ca le invat de rau.

eu mi-am cumparat storcator acum 3 zile de la auchan. mi-am luat ceva importat de ei direct, ieftin, de 55 RON, marca Selec Line. L-am folosit aseara la un suc de mere cu portocale. nu am mai avut storcator, deci nu pot sa compar cu alte storcatoare, dar eu sunt foarte multumita de el. il recomand. ca si masina de paine Elta si alte cele luate de noi de la auchan la recomandarea sotului meu, care le importa.

Petra cu mica broscuta Alma (20.08.2007)

broscuta gargarita

Mergi la inceput