Copiluti de mai-iunie 2005 (66)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns loreen spune:

Elisor felicitari pentru nepotica... probabil ca nu conteaza ce este ,dar cand se intampla sa se implineasca dorinta bucuria este deplina...

m-a prins si pe mine raceala... ma scoate din minti tusea ...


Loreen cu BIANCA si DELIA
"Nu merge inaintea mea pentru ca s-ar putea sa nu te pot urma; nu merge in urma mea pentru ca s-ar putea sa nu te pot indruma; mergi alaturi de mine si fii prietenul meu"



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Laura, unde si la ce ora miercuri? Incerc sa ajung. Poate vine mama cu Stefan in oras, ca altfel, pana o iau pe Maria de la gradi, pana ajung acasa si inapoi in oras, se face 6. Asta daca plec la 4 de la servici. Avand in vedere ca azi am ajuns la 9 acasa (de la birou, bineinteles), nu stiu sigur.

Felicitari mami de Patrick! Ai copii mari.

Elisor, multa sanatate. Felciitari pentru nepotica!



Va pup,
Cornelia, mami de Maria (2 iulie 2003) si Stefan (4 mai 2005)
www.flickr.com/photos/cornelianis/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elisor spune:

Laura hai sa ne facem bine, ok?

Sunt suparata mai bine zis nedumerita ca nu-mi apar pozele in concurs...de ce oare?

Laura, Cornelia multumesc!


Eli cu Bianca (13.06.2005) Andreas (17.08.1998)

www.dropshots.com/dansaueli" target="_blank"> foto 1, , foto 2 , www.dropshots.com/elisibia" target="_blank"> foto 3

"Daca un copil traieste in LAUDE, invata sa APRECIEZE.
Daca un copil traieste in SIGURANTA, invata sa aiba INCREDERE.
Daca un copil traieste in ACCEPTARE si PRIETENIE, INVATA SA IUBEASCA LUMEA"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Elisor, felicitari pt nepotica! Sa aibe sora ta o sarcina super in continuare!
Hmmmmm, 20 de ani gravida? WOW

Florentina, felicitari si voua pt primii pasi singur!! Si rochia mea de mireasa a fost Agnes Toma si la fel a fost prima vazuta, prima placuta :) .Chiar ma gandeam oare sa o vand?Ce sa mai fac cu ea? E perfect curata dar e de marime de papusa barbie LOL, sora-mea, cand a cumparat-o a probat-o pe ea(o uscata de 1,82cm si 50kg) LOL.Mi-a fost buna dar abia am respirat in ea la nunta ca eram gravi in 3 luni HAHAHA.

Sunt tare suparata ca florile nu au ajuns nici azi desi trebuiau sa ajunga ieri....cumnata mea a plecat acasa cu Elena asa ca nu au primit nimic.Am dat telefon la aia si foarte furioasa le-am zis ca faca bine sa le trimita acasa la Elena si ei au fost draguti si ne-au facut upgrade pe gratis si totul va fi livrat luni.Initial am luat pachetul deluxe cu flori,trei baloane din alea mari cu heliu si felicitarea, acum ar trebui sa avem pachetul premium cu buchetul si mai mare plus 6 baloane si felicitarea.Ma bucur totusi ca le vor primi si va fi frumos cu atatea baloane :)daca nu le arat io rautate romaneasca LOL


Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)

"With or without religion, good people would do good things and evil people would do evil things; but for good people to do evil things—that takes religion" - Steven Weinberg - Nobel Prize winner

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Am scris un mesaj lungut si mi s-a inchis brusc fereastra si l-am pierdut! Nu mai am timp sa-l rescriu acum, asa ca am zis ca reintru doar sa va salut, ca am citit ce ati mai scris si sa va spun ca am mai pus www.dropshots.com/aurice" target="_blank">poze.

CORNELIA , mami de www.dropshots.com/day.php?userid=132493&cdate=20070505&ctime=090808" target="_blank">AGATA, www.dropshots.com/day.php?userid=132493&cdate=20070530&ctime=103800" target="_blank">TUDORA si www.dropshots.com/aurice#date/2007-11-26/18:33:35" target="_blank">LISANDRU

In viata ta si a celor dragi tie, tu trebuie sa fii solutia... nu problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns omustata spune:

Buna fetelor! M-am tot gandit daca sa intru si sa scriu ceva pentru ca nu am o dispozitie prea roz. Insa am citit vestea cea buna a Adrianei si mi-am mai revenit. Nu am cuvinte sa-ti spun ce bine imi pare. sa stii ca si eu am avut o experienta foarte neplacuta cu comandatul de flori online. Pana la urma m-am certat cu ei si mi-au dat banii inapoi.

OlgaT-aproape sigur a fost sarcina pierduta. Exact asa a avut o prietena de aici si tot asta fusese. Cat despre hemoragie si eu m-am speriat ingrozitor luna trecuta. Eu am in general un flux moderat, nu foarte abundent, dar luna trecuta, intr-o ora m-am facut fleasca si tot ce era in jurul meu. In numai o ora.Noroc ca eram acasa. Ma tot gandeam ce faceam daca eram la servici, ca ma patasem ingrozitor. Asa ceva nu mi s-a intamplat niciodata. Si ma simteam foarte slabita, banuiesc ca asa te simti si tu. Ai grija de tine si sper sa se prinda pana la urma ceva.
Ce are tatal tau? De ce se opereaza?

Eli-sufar alaturi de tine. Iti doresc multa, multa sanatate. Maya este iar bolnava, la nici o luna de la ultima raceala. Imi vine sa innebunesc. In seara asta a facut 39.4, fara prea multe simptome. M-am tot rugat sa nu se imbolnaveasca saptamana care a trecut pentru ca Mircea a fost si este plecat (vine abia maine) si eu am avut niste cursuri importante la servici fara de care nu-mi pot face ca lumea meseria. Joi cand am scapat de curs mi-am spus, de acum fie ce o fi. Si uite ca s-a imbolnavit Maya.
Felicitari pentru viitoarea nepotica. O sa aiba cu cine sa se joace Bianca.

Lili-felcitari si sarcina usoara.

Cornelia-imi place asa de mult cand povestesti de ce mai spune Stefan!

Flori-bravo pentru primii pasi!!! Stiu ca la noi, pentru ca Maya a mers asa tarziu, a fost o imensa bucurie momentul asta.

Andra-sper sa gasesti o bona la fel de buna.

Clara-vreau si eu site-ul cu jocuri, te rog mult.

al doilea, al treilea, al patrulea copil.....-citesc ce scrieti si intr-un fel ma intristez. Simt ca-mi lipseste ceva, ca nu sunt cumva femeie cu adevarat, din moment ce eu sincer nu-mi mai doresc nici macar pe al doilea. O iubesc enorm pe Maya, sunt fericita ca o am, nu regret nici o secunda ca am facut-o,dar nu am avut nici macar un moment, unul singur de cand am nascut-o, in care sa simt nevoia sa mai fac unul. Ma gandesc ca o fi ceva la mine in familie pentru ca sora mea nu are copii si nici macar prin gand nu-i trece sa faca vreunul. Si credeti-ma, nu sunt o fire egoista sau comoda. Chiar nu inteleg ce am. Mi-aduc aminte de ce am simtit cand am nascut-o, ce senzatie superba. Nu imi venea sa cred ca pot sa iubesc pe cineva atat de mult din primul moment. Dar apoi nu m-am putut bucura de cresterea ei ca alte mamici. Gandul ca urma sa fie operata imi statea ca o sabie deasupra capului si efectiv nu simteam decat un imens gol in suflet.Cred ca problemele pe care le-am avut cu Maya, apoi cu Mircea, mi-au secat si ultimele resurse, altfel chiar nu-mi explic pentru ca mi-au placut intotdeauna copiii si ei pe mine. Pot spune ca aproape mi-am crescut verisoara care este cu 9 ani mai mica decat mine (si nascuta, culmea, in aceeasi zi cu Maya), am iubit-o nespus si faceam babysitting pentru unchiul meu cu cea mai mare bucurie. Probabil ca am asteptat prea mult pana am facut-o. poate daca o faceam mai devreme era altfel. Dar noi am fost casatoriti 10 ani inainte sa avem copilul si ma obisnuisem cu viata linistita in doi, faceam ce ne placea, am vazut toata lumea si venirea copilului a schimbat atat de mult viata noastra incat cred ca pe undeva tanjesc dupa linistea de atunci. Citeam carte dupa carte si acum nici nu stiu de cand nu am mai pus mana pe una. Visul meu este sa stau pe un fotoliu si sa savurez cateva pagini dintr-o carte. Cred ca este numai un vis deocamdata.

Hai ca m-am plans destul si nu este joi. De fapt ideea nu era sa ma plang ci mai degraba sa impartasesc cu voi aceasta framantare pe care o am de multa vreme si care se accentueaza mai ales cand va aud pe voi ca aveti 2 si il vreti pe al treilea. Ma simt cumva handicapata din punctul asta de vedere.

Imi cer scuze daca v-am placitisit cu gandurile mele. Dar cum nu scriu intr-un jurnal si mai sunt si singura acasa cu un copil bolnav, m-a apucat melancolia.

O duminica placuta!

Olga si Maya (28.05.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

OlgaM, pai nostalgia asta o am si eu, si mi-am dorit trei! La inceput ma simteam vinovata, ca-mi doresc sa fac ce faceam inainte, sa citesc, sa ies, sa am o viata sociala... Si eu nu am vazut toata lumea! Nici macar toata Romania! Dar faceam lucruri frumoase si imi era dor de ele! Si imi este! Dar atit te intreb: ai schimba macar pentru o ora viata de acum, cu Maya in ea, pentru ce a fost inainte!?! Nu atunci cind esti obosita, cind esti singura, cind esti izolata, ci asa, in general si definitiv, pentru totdeauna, adica sa simti in ora aceea ca si cum ar fi pentru toata viata schimbarea. Nici nu cred ca trebuie sa raspunzi la intrebare, ca stim cu toatele care e raspunsul. Aceasta dorinta de a avea copii e ca iubirea, si iubirea e ca un accident de masina... Si cu toate acestea, nu exista om de pe pamintul asta sa nu-si doreasca sa iubeasca si sa fie iubit, dar nu cunosc pe nimeni care sa-si doreasca un accident de masina. Faptul ca nu-ti doresti un accident de masina e logic, e normal, e firesc, ca stii ce inseamna si nu ai cum sa-ti doresti asa ceva. Dar pentru psihic, o iubire din care iesi invins sau care s-a consumat rapid si inainte de vreme e ca cam acelasi lucru, si cu toate acestea, stiind tot ce ti se poate intimpla, iti doresti, si esti calcat o data e ea si iti mai doresti inca o data... Asa e si cu dorinta de a avea copii, desi stii ca e greu, stii si ca e frumos si atunci vrei sa retraiesti frumosul inmultit cu doi, cu trei... Deci dorinta de a avea copii e un pic egoista, nu cea de a nu avea... Pentru ca la inceput ti-i doresti pentru tine, nu te gindesti neaparat la ei, apoi, dupa ce-i nasti si ii cunosti, in timp, incepi sa traiesti pentru ei. Pe de alta parte, eu cred ca exista o explicatie in aceasta dorinta sau nedorinta de a vea copii si numarul lor. Si sa-ti spun de ce spun asta! Iti dau exemplul meu, dar sa stii ca am verificat si e valabil ceea ce spun eu pentru mai multa lume. Cind am dorit-o pe Agata, nu am dorit-o numai pe ea, nu m-am gindit ca fac un copil si gata! Am vrut-o pe ea, am vrut primul copil, dar implicit stiam ca vor veni si altii. Ca dovada ca numele Tudora a fost pastrat de pe lista cu nume pentru Agata pentru urmatorul! Dupa ce a crescut un pic Agata am inceput sa fim nelinistiti, ceva ne lipsea, era clar din orice ca amindoi mai voiam inca unul. Cind am vrut al doilea copil, voiam al doilea ca voiam sa fie doi, voiam un baiat, dar nu am zis niciodata mai facem unul si gata. Desi stiu multe persoane care asa au zis si asa au facut si nici prin cap nu le-a trecut sa mai faca inca unul. S-a nascut Tudora si am fost nelinistiti de la inceput, era clar ca nu ne oprim aici, desi in situatia noastra lumea spune ca ar cam fi fost cazul! L-am dorit pe Lisandru, sa stii ca l-am dorit pe el atit, am dorit baiatul, am dorit al treilea ca avem noi un fix cu trei copii, mai ales eu, nici prin cap nu mi-a trecut si nici nu-mi trece si nici nu-mi mai doresc inca unul. Sint plina de nostalgie cind ma gindesc ca e ultimul, ca nu voi mai fi niciodata mamica unui puiut atit de mic, dar atit! Nu e nostalgie incarcata de dorinta, e una fara obiect, dupa ceea ce am avut, dar nu-mi doresc sa mai am, pentru ca, in sfirsit, ne-am linistit, consideram ca sint de ajuns. Deci eu cred ca aceasta dorinta a noastra de a avea sau nu copii si citi e mai presus de noi, e inscrisa in codul nostru genetic, unii sint linistit fara nici unul, altii se linistesc dupa doi, altii dupa 3, altii dupa 5! E greu atunci cind intr-un cuplu linistea nu intervine in acelasi timp...

Deci eu nu mi-as face probleme in locul tau, ai un copil, ti l-ai dorit sau nu, nu conteaza, cert este ca-ti umple inima si viata de iubire. Sa fii tu sanatoasa sa-l cresti pe acesta! Iar timpul in care vei sta cu o carte in mina va veni si inca mai repede decit crezi, din pacate! Cresc, si cresc atit de repede, incit te vei intreba daca au fost vreodata mici! Maya creste si se desprinde incet-incet de tine, dindu-ti inapoi cite putin din timpul pe care i l-ai dedicat, dar incarcat cu ceea ce pune prezenta ei in viata ta in el! Si in final, cind ve face socoteala, vei vedea ca iesi in cistig, mult mai in cistig decit daca ai fi stat sa citesti o carte sau ai fi facut orice altceva. Dar tu stii deja lucrurile astea, eu nu fac decit sa ti le confirm.

CORNELIA , mami de www.dropshots.com/day.php?userid=132493&cdate=20070505&ctime=090808" target="_blank">AGATA, www.dropshots.com/day.php?userid=132493&cdate=20070530&ctime=103800" target="_blank">TUDORA si www.dropshots.com/aurice#date/2007-11-26/18:33:35" target="_blank">LISANDRU

In viata ta si a celor dragi tie, tu trebuie sa fii solutia... nu problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gusta spune:

Neatza.

Nici numai stiu ce sa zic la noi nu e bine.Raceala Marei cred ca o sama bage in pamant.Iar varsa si tot asa .Se vede si pe ea ca numai poate si nici nu stiu ce sa ii mai facem.AM sunat si medici mai mult de atat nici ei nu stiu ce sa faca si asa imi vine sa ma bag undeva sa numai vad nimic si sa numai aud ca numai atata se poate face.Suntem pe antibiotic,niste sirop de tuse unu normal unu hemeopatic,niste supozitoare pentru varsaturi si sa va zic ca nimic nu ajuta ca copilul varsa incontinu,bine ca numai face febra dar de restu sunt satula.

Adriana ma bucur de nepotica ta si multa putere parintilor sa treaca peste greutatile care o sa urmeze.

Loreen si eu vreau sa vad poza cu rochia de doamna.

Elisor felicitari de nepotica si da inainte in Olanda asa era faceai copii si nu te mai opreai.Sa imi dai si mie o adresa a sorei sa trimit o felicitare ca asa se face aici.Numai daca se poate.

Cornelia mai lasa serviciu ca am auzit eu ca nu iti face nimeni statuie.

Daca va intalniti vreau si eu poze.

Florentina felicitari de mergator si de acuma sa te tii.

Anda sper sa gasiti alta bona si sa rezolvati problema.

Omustata si eu numai vreau alt copil si l-am facut devreme.Atata cred ca imi ajunge,nostalgia de a mai tine unu mic in brate o am dar al altuia nu al meu .

Olaga sper ca esti bine si luna viitoare ne dai veste cu 2 liniute.

Danelutza unde ai fugit ca nu mai stiu nimic de tine.

Tdi sper ca sunteti bine.

Gabitza da bine bebe inauntru.

Monu sper ca stati bine cu racelile si cu gradinita.

Gata ma duc sa pun de cafeaua numarul 2 .



Marilena si Mara Augusta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loreen spune:

Buna dimineatza...

Cornelia te sun din timp...sa vorbesc si cu fetele si pe marti te sun ... eu am incheiat foiletonul munca patriotica asa ca la 4 am plecat acasa...cel putin deocamdata pana nu vin hakuitorii de la minister...

Olgutza din America nu-i nimic anormal...eu tanjesc dupa perioada sarcinii si cred ca de aici dorinta altui copil...dar nici eu nu sunt lesina dupa statutul de mama eroina.Delia a aparut intr-un moment de mare haos in capul meu,cand am sperat pentru o clipa ca voi avea casnicia visurilor mele...aiurea...visele s-au dus, Delia a ramas...ma bucur de fiecare clipa petrecuta cu ele ,nu-mi pare rau nici o secunda,insa atat...am si eu dreptul la viatza...

Olgutza din Canada ceva similar am patit eu inainte de sarcina Deliei cand am pierdut spontan sarcina la 5 saptamani...am ost sigura de asta ca vazisem sacul embrionar...dupa 5 zile s-a oprit si hemoragia, dar am uat antibiotic la sfatul medicului...ca doar fusesem patita cu o sarcina oprita in evolutie la 10-12 saptamani si eiminata abia la 18...

Astea ale mele au facut o pasiune pentru pizza pe paine...le fac la cuptor si mananca ca spartele...


Loreen cu BIANCA si DELIA
"Nu merge inaintea mea pentru ca s-ar putea sa nu te pot urma; nu merge in urma mea pentru ca s-ar putea sa nu te pot indruma; mergi alaturi de mine si fii prietenul meu"



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danelutza spune:

Buna dimineata si o duminica placuta !

Adriana ma bucur mult pentru nepotica ta, sa dea Doamne-Doamne sa se refaca cit mai rapid si cit mai complet. Cit despre medici.... hmmm, am trecut si eu prin ceva de groaza acum vreo zece ani, cind din cauza reumatismului imi ajunsese durerile undeva pe linga urechi, iar in urma unor radiografii cu cercei la urechi si lantisor la git, ca nu mi-a spus nimeni sa le dau jos, m-am dus la un renumit director de spital din Iasi, care mi-a comunicat scurt ca am o tumora la cap . Noroc ca nu m-am lasat operata de el, ca altfel nu mai eram acum, asta pentru ca dupa citiva ani am aflat citi pacienti mureau dupa ce erau operati de respectivul. Apoi m-am programat sa fac RMN la spitalul militar din Bucuresti, bineinteles prin intermediul unor cunostinte sus puse, imi amintesc ca era inainte de sarbatori si m-am rugat de medicii de acolo sa nu ma lase pentru dupa sarbatori ca deja ajunsesem o umbra, in sfirsit... concluzia, durerile erau de la reumatism, nu aveam nici o tumora. Asa ca, foarte bine a facut cumnata ta ca a insistat cu analizele. Inca o data, sanatate multa.

Elisor sanatate multa Biancai si tie. Ufff, nici noi nu scapam de tuse, e urita rau noaptea, dar macar nu am ajuns la stadiul de voma. Se vede ca trebuie sa schimbam aerul, sa mergem la mare, ca nici voua, nici noua nu ne prieste aerul de munte, prea multe raceli intr-un timp asa de scurt. Felicitari pentru nepotica.
Ai primit mesajul meu de pe mess ?
Aaa, pozele pentru concurs apar dupa "n" zile, eu am asteptat vreo doua saptamini pina au aparut. Nu-ti fa probleme ca vor aparea

Gusta sanatate multa Marei. Nici nu stiu altceva ce sa-ti mai spun, sigur esti la pamint psihic si fizic. Sanatate

Lili felicitari pentru burtica si sarcina usoara.

Laura multumesc pentru comentariile la poze, sa arunc o savarina pina la Constanta ?
Astept cu interes poze cu noua achizitie, adica rochia de cumatra mare, ca la pretul asta trebuie sa arate "beton"

Florentina felicitari pentru micutul mergaret, de-acum sa te tii, ca ai de alergat dupa doi

OlgaT sper ca te simti mai bine si nu ai ajuns pe la doctori cu hemoragia. Sanatate multa.

Teddy si eu vreau la Venetia, dar deocamdata ma multumesc doar cu Roma.

Vad ca vorbiti despre mai multi copii... si eu mai vreau unul, dar voi ramine doar cu dorinta, ca sotul nu prea mai vrea altul. Deocamdata ma multumesc cu odrasla din dotare. Dar acum vreo citeva seri am facut o proba cu Isabella, mi-am pus un elefantel sub pulover si i-am spus ca acolo e bebe ... Mama, ce mingiia burtica si-i dadea pupici, era asa emotionata, s-a asezat cu capusorul linga "bebe" si-l tot mingiia. Cind am scos afara elefantelul, mi-a zis "mami, unde e bebe" , i-am aratat ca era elefantelul, ea nimic... pina si aseara dupa ce am facut baie, a pus mina pe burta mea si a spus ca acolo e bebe

Mama, ce mult am scris si n-am raspuns la toate fetele... dispar ca mergem la biserica, va doresc o duminica placuta.

Daniela si micuta Isabella
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53616" target="_blank">Nasterea printesei noastre, poze in casuta galbena de sus , www.dropshots.com/danelutza" target="_blank">filmuletze

Mergi la inceput