Piticodromul de Sept - Oct 2005 (200)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Meme1 spune:

Din decembrie cei mici merg la cresa (asa se numeste aici desi e mai mult gradinita). Andrei s-a acomodat mai greu, Ana n-a avut probleme. Cu Andrei am crezut ca n-o scot la liman dupa cateva zile de plans continuu, dar s-a acomodat si acum nu mai plange deloc dimineata. Ceea ce inseamna ca ii place.

Parintii mei au plecat la sfarsitul lui noiembrie si mie mi s-a oferit job full time, iar singura solutie pt cei mici a fost cresa.
Bineinteles ca n-au fost necesare decat 3 zile de cresa ca sa se imbolnaveasca amandoi, si din decembrie si pana acum am vizitat doctorul mai mult decat in ultimii cinci ani laolalta. Impart totul frateste, daca se imbolnaveste unul, musai prinde si al doilea.
De vorbit nu vorbesc niciunul, Andrei are cateva cuvinte (romana si engleza) dar e lenes. Poate o asteapta pe Ana ca sa aiba cu cine sa se converseze...

Revin...

Meme, mami de Andrei (01.10.2005) si AnaMaria (15.10.2006). www.flickr.com/photos/9447214@N08/2264661563/" target="_blank">Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Meme1 spune:

Sotul mi-a facut o bucurie cu cateva zile inainte de Craciun, a facut pneumonie si a stat in spital cateva zile bune, a venit acasa in seara de Ajun.Asa ca am tras-o bine.
Ieri a reusit performanta de a-si rupe tendonul lui Achile, asa ca azi a fost operat, acum are gips doar pt vreo doua luni....
In rest, sanatosi sa fim, daca mai pot spera, ca ultimele luni mi-au ajuns....eu nu mi-am 'permis' decat o gripa acum vreo 10 zile care m=a cam facut sa zac cateva zile, dar va dati seama ca nu mai am luxul asta acum....

Hai v-am pupat si incerc sa va mai scriu,

Meme, mami de Andrei (01.10.2005) si AnaMaria (15.10.2006). www.flickr.com/photos/9447214@N08/2264661563/" target="_blank">Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Kid ai avut dreptate, vad ca meme s-a ivit meme
Nici noi nu sarbatorim in mod deosebit, desi Petra face nani la buni. Am primit cioco Merci ([b]Ioana[/b] eu inca primesc, desi nu am voie sa pap, ca sunt pe tratament dupa o endoscopie cu rezultate de hernie hiatala si boala de reflux-nu-i grav) si lalele care acum s-au pleostit ....ce lalele or fi astea?! acum 3 ani, cand eram gravida cu petra, sotul nu era in Cluj si mi-a trims un buchet de flori la usa si l-am cautat pe afara....dar nik ... ce amintiri
Poimaine cred ca plecam din nou la Vatra Dornei, asa ca nu ma dati chiar disparuta.
Ce multe sunteti deja cu 2 bebe....phai ce trece timpul...bravo voua . Adevarul ca dupa ce implinesc 2 ani ai cu cine te intelege.

Codruta & Petra Alexandra

asa crestem noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Buna dimineata!

Meme, va doresc multa multa sanatate! Ma bucur ca ne-ai scris despre voi. Si ce face sotul, sta acasa cit are ghips sau merge asa la serviciu?
Codruta, drum bun!

S-a adaptat sotul la conditiile de anul asta, am primit doar flori. Vreau si eu la teatru, sa mergem mai multi odata - mi se pare mai usor de supravegheat.

Ioana, mama Mirunei si a Smarandei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

Daaa, a venit Meme, am scos-o din barlog! Imi pare rau de probleme, lasa ca se rezolva cu tendonul ala, pana la urma. Si nasul nostru l-a rupt la baschet si a stat in ghips, cel mai rau a fost ca nu a putut sa conduca (poate aveti masina cu cutie automata). In rest a fost destul de ok si s-a refacut complet!
Asa e cu colectivitatea, lasa ca se imunizeaza ei! Va pupam cu drag si vreeem si pozeee!

Da, Locca, a fost Pacala ieri la teatru si spre uimirea mea (si a educatoarei) chipurile toata grupa de pitici a stat smirna. personajele cica sunt super haioase si totul e animat si colorat, copiii au ras si au aplaudat. De la soferul de pe bus (un tinerel f f simpatic) am aflat ca Alex a fost in culmea fericirii (el a stat chiar langa ea pe scaun) si a aplaudat la fiecare faza. Cica era o harmalaie in sala ca nu prea se intelegea ce spun actorii, dar copiii incepeau sa vocifereze, sa bata din palme si sa ii incurajeze cum intrau pe scena. Mai putin cu dialogurile. Dialogurile le-au facut copii. Cica urlau la Pacala "iesi pe usa aia repede, ca te prinde popa" si altele de gen. Cred ca e haios, o sa incerc sa merg si eu cu ea, acum ca stiu ca o distreaza.
Deci Pacala e de vazut, daca 8 copii pitici au stat cuminti cap-coada e ceva!

Codrutza, imi pare rau de hernia aia a ta, te operezi? Tinem pumnii! Cred ca ninge la Vatra Dornei deci sunt sanse de ski!

Am fost aseara la restaurant, dar numai romantic nu a fost. M-au apucat greturile cand am vazut mancarea, nu am putut sa mananc, sa beau, am facut putina conversatie ca imi venea sa vomit si cand am ajuns acasa m-am bagat direct in pat sa imi revin. Halal romantism! Asta e...la anul!

bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kristinutza spune:

aha, l-am notat pe pacala.

meme, bine ai revenit! succes cu serviciul, cu gradinita, cu toate!

m-am distrat si eu copios la subiectul despre cadouri neinspirate .

urmeaza o sedinta intr-un sfert de ora... oare ar trebui sa ma pregatesc?

cristina, mama de radu (09.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diplodocus spune:

bauuuuuuuu...V-am speriat?

Pe bune ca mi-a fost dor de voi,dar nu stiu ce tot fac,intru mai rar pe DC ;(

Sper ca sunteti toate bine,si piticii la fel...incerc sa citesc ceva din urma,dar nu stiu cit o sa reusec...

Eu cu serviciul,ma bucur cind am muuult de lucru,ca ma implic si nu mai am timp sa ma gindesc la Calin ;(
Luca la cresa,ii place,nu s-a imbolnavit prea mult...

Aaaa..ieri seara,ne jucam noi prin casa,se uita la mine si imi zice brusc:
Mama draga,ce-as putea
Sa-ti ofer de ziua ta?
Fericire,sanatate,
Mult noroc si spor la toate!
Bravooooooo!
M-am topit ,va dati seama...

FETELOR, daca aveti timp,am la semnatura un caz de suflet...
Ma ajutati cu comentarii la topic, va rog

AJUTA 2 surori in lupta cu timpul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marinela79 spune:

Buna ziua dragelor
Ieri s-a sarbatorit aici cu mare fast ziua indragostitilor.Toata lumea e indragostita de toata lumea,si fiecare a primit cate ceva,cat de mic.Sincer,eu nu ma agitam asa de mult pt ziua asta,ca la o adica,iubirea ar trebui sa o aratam zilnic,nu doar cand ne aminteste calendarul,dar e buna si o astfel de zi pt cei care nu gandesc ca mine.Iaris m-a bucurat cu inimioarele pe care le-au facut la gradinita,dintre care una mai speciala care avea pe ea manutele lui pictate .Si mi-a spus:"je t'aime ,maman".A fost asa de scumpel ca l-am pupat toata ziua.
Ieri am avut intalnire cu pediatra lui,e prima data in Canada cand il consulta un pediatru ca pana acum numai de generalist am avut parte.In sfarsit am reusit sa il inscriu .Tipa este o vietnameza,cred,oricum asiatica.Copilul meu e ok chit ca are vreo 13 kile si 93 cm..totul e in regula.L-a consultat peste tot,urechi,gat, abdomen,plamani,putzi.E decalotat complet chiar daca eu nu am avut nici o contributie,de frica sa nu ii fac rau.Dupa 3 ani ne va trimite si la dentist pana atunci l-a consultat ea in gurtza,mi-a spus ca are dinti frumosi si sanatosi si sa continuam cu spalatul si cu jocul de-a dentistul,sa nu se sperie prea tare cand va fi momentul prielnic sa il ducem.

La capitolul pampers suntem tot in top,adik printre ultimii, acasa face ce face si se scapa pe el.Discutia de azi dimineata.

Eu-Iaris ai facut kk?

El-Nu,nu a facut kk eu ici in pampers...

Eu -da'cine a facut,mami?eu?

El-Nu ,ca eu,dar nu pute

Eu-esti un porc ..numai porcii sunt asa mizerabili

El-nu sunt porc,mami sunt iepuras

Ce sa mai zic?e o scumpete de copil,chiar si cu kk la fund.

Cel mai tare ne innebuneste cu intrebarea"ce faci acolo?",pe care ne-o adreseaza cum disparem din preajma lui...ne termina nervos si pe noi si pe educatoare.Intreaba mereu.ce faci acolo?,si chiar daca ii raspundem sta doua minute si iar intreaba.

Am inceput si noi sa il intrebam acelasi lucru,si des si nu pare deloc deranjat,ne spune foarte calm de fiecare data ce face.La gradinita a inceput sa fie cam cocos,zilnic mi se spune ca Iaris a facut o boroboata,ori bate cate un copil,ori se distreaza si nu vrea sa doarma,ori strica cate o jucarie pe care mami trebue sa o cumpere.Acum am de luat 2 papusi Barbie...dar trebuie sa ne facem timp sa mergem impreuna,sa vada copilul ca luam jucarii si le ducem la gradi,ca sa se invete minte sa nu mai strice.

E innebunit dupa zapada,ieri au iesit afara si a avut hainele ude leoarca,a stat si cu capul in zapada.Si ma mai mir ca e mucos de numa.Saptamana trecuta ,duminica,am iesit cu prietena lui,Ana si cu parintii ei la zapada in parc.S-au distrat de numa,au inghetat si apoi am venit acasa si am baut cate o ciocolata calda ...ei s-au jucat si noi am povestit cate in luna si in stele.
MEME,ma bucur sa te vad pe aici,vrem si poze cu Ana cea frumoasa...cat despre probleme ..fruntea sus ca vor trece cu bine.
CODRUTA,si tu esti bolnavioara..chiar asa ce vei face?te operezi?
DIPLODOCUS,ma bucur sa te vad si pe tine aici.Se spune ca munca e cea mai buna terapie.Vad ca te implici in cazuri sociale,asta nu poate decat sa te ajute sa fii mereu preocupata de altceva sis a uiti de tine si de suferinta ta.
Io fug la ale mele,am scris asa mult ca am simtit sa mai soun si euuna alta despre puiu meu.E tare bine ca sunteti aici si am si eu cui sa ma laud si cui sa ma plang la nevoie.
Va pup.


Mary, mamita lui Iaris(18.09.2005)
"La liberté est le droit de faire ce que les lois permettent"
de aici incolo alte poze noi cu noi
www.totsites.com/tot/iaris" target="_blank">paginuta lui Iaris
Mozart

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_lucia spune:

Hello, hello si de la noi pe ziua de azi!
Ioana, multumim ca ne-ai remarcat (ca de obicei, de altfel!). Ce-ti mai fac comorile si ce facem iti mai pastram loc la gradi aici sau nu?

Meme, sanatate intregii familii si tinem pumnii s-auzim numai de bine!
Codruta sanatate multa si tie!


Si aici s-a serbat ieri cu mare fast Valetine's day dar noi nu sarbatorim asa ceva caci, vorba Kristinutei, Valentine's day e pentru noi everyday!

Va dorim un weekend cit mai placut si va salutam cu drag.

Dana Lucia si Alberto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Meme1 spune:

Buna din nou si multumim de urari,

azi am adus sotul acasa, are gips pt minim 8 saptamani asa ca o sa fie distractiv...una peste alta, am reusit sa lovesc si masina, nu rau dar i-am spart un far pe spate...parca nu se mai termina seria de nenoroace.....

Poze am pus cateva in coada semnaturii, n-am avut energie sa ma ocup si de asta..

Fug acum ca ne pregatim de baita,

Pupam pe toata lumea,

Meme, mami de Andrei (01.10.2005) si AnaMaria (15.10.2006). www.flickr.com/photos/9447214@N08/2264661563/" target="_blank">Poze

Mergi la inceput