dor de pui

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miau-miau spune:

quote:
Originally posted by sterge
dupa rapirea lui de acasa. apropos, in tari civilizate, se taxeaza cu puscarie chestia asta. dar nu e cazul romaniei, fireste ...

asa ca, atunci cand va fi mare, cu siguranta isi va da seama care este zdreanta care i-a ruinat viata.



daca nu erati divortati si nu era stabilit la judecatorie ca, copilul trebuia sa fie sub tutela ta, sau in prezenta ta, nu taxa nimeni pe nimeni cu nici o puscarie. Daca ar fi asa, de fiecare data cind un parinte casatorit duce copilul undeva, il paste puscaria?
Sau poate zdreanta a dat mita la politisti de au lasat-o sa duca micutzul la parintii ei acasa, ca inteleg ca tu nu ai banidin cite ziceai mai'nainte.
Poate poti sa-l rapesti inapoi de la nemernica "mama". Stai sa te mai sfatuiesc ceva. Rindul viitor cind il mai vezi pe mititel, cind ai bani de bilet de autobuz, plingi un pic in prezenta lui, sa vada ce a facut nenorocita de ma'sa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miau-miau spune:

quote:
Originally posted by espiritu
a inteles ca ceva s-a petrecut.ca sa nu invinovatesc pe nimeni i-am spus ca tati trebuie sa aiba grija de maicuta ( asa ii spune ea mamei mele ) ca maicuta e batrana si e bine sa fie cineva langa ea.
de fiecare data tin sa o asigur ca tati e alaturi de ea indiferent de situatie.plus ca am invatat-o ca tati isi tine promisiunile.stie exact ca daca am spus ceva,asa va fi.iar eu ma straduiesc sa nu fac promisiuni desarte.
oricum ea ar vrea ca eu sa fiu cum am fost adica mereu alaturi de ea.
oricum va trebui sa te calmezi si sa iei lucrurile asa cum sunt si sa te adaptezi situatiei.nu e usor,asta stiu din proprie experienta.
tot ce pot sa iti recomand este sa fi vertical in fata copilului sa nu il lasi sa iti vada ura din tine,sa fi alaturi de copilul tau chiar si numai la telefon.
iti urez succes fiindca stiu exact prin ce treci.


felicitari ca ai ajuns sa gindesti, sa te exprimi si sa actionezi asa. fara misto.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marcellinna spune:

quote:
Originally posted by sterge

salut

da, azi l-am sunat, am fost uimit: acasa era relativ linistit - are niscaiva probleme de sanatate, nu intru in detalii - avea insa un program regulat si era happy.

azi am auzit urmatoarele:
1.
tampitelor - se adresa mamei si soacrei; indiferent de faptul ca suntem de aceeasi parere, l-am certat si se pare ca a avut efect
2. injura pe rupte
3. vrea sa fie fetita, "nu il cheama andrei ci silvia si e singura fata din lume cu putzica"

cam asta a devenit in doar 4 luni.

l-am intrebat ce jucarii vrea sa ii aduc, pentru ca eu ma pregateam sa ii aduc jucarii de baiat, dar daca el zice ca e fata, atunci dau inapoi masina cu telecomanda si ii iau o papusa. nu a raspuns ... a intrat in impas si ii multumesc Cerului si cui mai imi trece prin minte ca a "raspuns" asa.
despre asta chiar as vrea sa aud pareri, pentru ca nu e vorba de mine aici, ori de mama lui, ci de mintea unui copil.
testarea bailey pentru achitiztia genului se face parca dupa 5 ani - ma ajuta un psiho pls. ... ?





Hai Sterge nu te speria de pe acum.
Fata mea nu s-a jucat in veci cu papusile si nu avem probleme de identitate, ...nu-i cazul sa te alarmezi acum.(personal chiar de-ar fi sa fie diversa,pt mine nu ar fi o trauma desi e unicul meu copil)
Intreaba-l cine-i Silvia,daca a cunoscut vreo fetita cu numele asta.Poate chiar a cunoscut o fetita ce se numeste asa si vrea sa se identifice cu ea,poate fetita asta are amandoi parintii aproape.
Sper ca in curand o sa-ti raspunda un psiholog ca sa afli raspunsuri mai valide decat al meu.

Ai facut bine ca l-ai corectat (chiar daca esti de aceeasi parere cu el)referitor la apelativele date mamei si bunicii(hmm,unde-o fi auzit el ca mama si bunica se "chiama" asa?).

Espiritu ti-a dat niste sfaturi foarte bune legate de promisiuni.Felicitari Espiritu!

Sterge incearca sa te mai linistesti,esti foarte agitat,nimic de reprosat,dar incearca sa te calmezi un pic.Imi imaginez cat iti poate fi de greu si eu sunt parinte si as fi luat-o razna sa nu am copilul langa mine.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns espiritu spune:

quote:
Originally posted by miau-miau

quote:
Originally posted by espiritu
a inteles ca ceva s-a petrecut.ca sa nu invinovatesc pe nimeni i-am spus ca tati trebuie sa aiba grija de maicuta ( asa ii spune ea mamei mele ) ca maicuta e batrana si e bine sa fie cineva langa ea.
de fiecare data tin sa o asigur ca tati e alaturi de ea indiferent de situatie.plus ca am invatat-o ca tati isi tine promisiunile.stie exact ca daca am spus ceva,asa va fi.iar eu ma straduiesc sa nu fac promisiuni desarte.
oricum ea ar vrea ca eu sa fiu cum am fost adica mereu alaturi de ea.
oricum va trebui sa te calmezi si sa iei lucrurile asa cum sunt si sa te adaptezi situatiei.nu e usor,asta stiu din proprie experienta.
tot ce pot sa iti recomand este sa fi vertical in fata copilului sa nu il lasi sa iti vada ura din tine,sa fi alaturi de copilul tau chiar si numai la telefon.
iti urez succes fiindca stiu exact prin ce treci.


felicitari ca ai ajuns sa gindesti, sa te exprimi si sa actionezi asa. fara misto.


cand spui tu " fara misto" trebuie sa analizez de 2-3 ori sa fiu sigur ca e asa.

Bubbles show made by espiritu.Enjoy!
www.youtube.com/watch?v=AJetdbiGa8I" target="_blank">bubbles show.click!
www.mediafire.com/?sharekey=920dacd232d8c5c3ab1eab3e9fa335caaaf2519b61b5749c" target="_blank">sau aici!
www.mediafire.com/?sharekey=920dacd232d8c5c3ab1eab3e9fa335ca8912bee4eb57007e" target="_blank">Poze cu minunea mea!
www.mediafire.com/?sharekey=920dacd232d8c5c3ab1eab3e9fa335cab78498ee3f8d3db6" target="_blank">Baloane modelate
Ce face omul la plictiseala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Sterge, tu trebuie sa gonesti frustrarile legate de plecarea sotiei tale.

Este normal sa simti asta, pana si Espiritu (Espiritu, felicitari ) a avut o perioada in care ura fata de consoarta care i-a provocat separarea de copil se simtea si cand zicea simplu "buna ziua".

Pot sa-ti spun ce a contat pentru mine, eu fiind de partea celalalta a baricadei; acum am cu fostul sot o relatie excelenta, stiu ca iubeste mult fetita (si ea il iubeste foarte mult), oricand doreste el si este posibil are contact nelimitat cu copilul; ne sfatuim cu privire la aproape (daca nu absolut) orice legat de copil.

Insa probabil nu s-ar fi intamplat asta daca:
- nu m-ar fi respectat, indiferent din ce motive relatia noastra s-a terminat;
- nu mi-ar fi respectat deciziile finale legate de copil, desi parerile lui atarna foarte greu in balanta;
- nu mi-ar fi respectat mama, care m-a ajutat enorm s-o cresc si s-o educ pe fetita;
- ar fi spus lucruri urate despre mine (oricui: copilului, cunoscutilor, familiei lui, etc);
- nu m-ar fi ajutat s-o educ pe fetita respectand si sfatuindu-ne referitor la atitudinile ce trebuie sa le avem fata de ea, raspunsuri la intrebari dificile, etc.
- ar fi facut speculatii referitoare la modul in care cheltuiesc pensia alimentara cuvenita prin lege (sigur, nici nu a fost cazul la noi)

Se presupune ca amandoi, si tatal si mama, au rol in cresterea si educarea copilului. Dar amandoi trebuie sa se inteleaga. Atunci cand ei nu se inteleg si se urasc, copilul penduleaza de la mama la tata, primeste informatii contradictorii; in acest caz mai bine ramane intr-un singur loc, fara sa primeasca influente ce i-ar putea clatina notiunile sale de baza. In acest moment mama este stalpul lui de sustinere, mesajele ce le primeste trebuie sa fie in concordanta cu acest lucru.

Eu sper sa gasesti, la fel ca si Espiritu, calea de a avea o relatie cu copilul tau, asa cum iti doresti. Dar cred ca asta depinde in cea mai mare masura de tine si de modul cum vei pune problema.

Edit sa te intreb: ce ai cu viata de student? Eu n-as schimba din anii de studentie nimic...viata la camin, in afara de farmecul pe care nici un apartament proprietate nu ti-l poate oferi, te pregateste pentru responsabilitatile ulterioare in viata. Uhh ce amintiri ai rascolit

Adina + Olivia Q1.04

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sterge spune:

espritu: nu mai "analiza daca face misto sau nu", igonra mizeria si gata. atat poate, atat face. nu merita nici un "hai sictir".
nu exista optiunea "ignore message" pt un anumit user, sa nu citesc toate dejectiile si refularile ?

acasa baiatul nu injura, a auzit asta acolo, la gradi cea minunata, cel putin asa se justifica "mama"

este insa extrem de agitat ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

quote:
Originally posted by Adina Iulia

Insa probabil nu s-ar fi intamplat asta daca:
- nu m-ar fi respectat, indiferent din ce motive relatia noastra s-a terminat;
- nu mi-ar fi respectat deciziile finale legate de copil, desi parerile lui atarna foarte greu in balanta;
- nu mi-ar fi respectat mama, care m-a ajutat enorm s-o cresc si s-o educ pe fetita;
- ar fi spus lucruri urate despre mine (oricui: copilului, cunoscutilor, familiei lui, etc);
- nu m-ar fi ajutat s-o educ pe fetita respectand si sfatuindu-ne referitor la atitudinile ce trebuie sa le avem fata de ea, raspunsuri la intrebari dificile, etc.
- ar fi facut speculatii referitoare la modul in care cheltuiesc pensia alimentara cuvenita prin lege (sigur, nici nu a fost cazul la noi)
Adina + Olivia Q1.04



Adina Iulia, foarte frumos ai scris.
sterge, imi pare rau ca trebuie sa auzi asa ceva de la copilul tau. Dar nu trebuie sa o iei in tragic, astfel de lucruri se pot intampla oricand, indiferent ca esti sau nu langa copil, ma refer la vorbitul urat. Incearca cand vorbesti cu el la telefon sa il lasi pe el sa vorbeasca cat mai mult, ca sa nu se simta din vocea ta ura pe care o simti.
O zi buna!

www.babiesonline.com/babies/o/oana/" target="_blank"> 8 ani .... La multi ani!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anisiap spune:

si eu as vrea sa ti sterg postarile pline de lamentatie dar din pacate nu se poate e un forum toata lumea are drept la replica te aprinzi cam usor draguta si ai un limbaj nepotrivit fata de o femeie si fata de mama copilului tau cred ca i multumeste cerului ca a scapat ....cel mai bine ar fi sa iti analizezi in liniste fara influente de pe net comportamentul sa recunosti motivele pt care v ati despartit sa nu mai pui in gura unui copil de 4 ani cuvinte de adulti sa l lasi sa se dezvolte sa i asiguri o cale dreapta si sa nu i faci varza creierii [bang

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns espiritu spune:

quote:
Originally posted by anisiap

si eu as vrea sa ti sterg postarile pline de lamentatie dar din pacate nu se poate e un forum toata lumea are drept la replica te aprinzi cam usor draguta si ai un limbaj nepotrivit fata de o femeie si fata de mama copilului tau cred ca i multumeste cerului ca a scapat ....cel mai bine ar fi sa iti analizezi in liniste fara influente de pe net comportamentul sa recunosti motivele pt care v ati despartit sa nu mai pui in gura unui copil de 4 ani cuvinte de adulti sa l lasi sa se dezvolte sa i asiguri o cale dreapta si sa nu i faci varza creierii [bang


beretele roz isi fac aparitia....watch out!

Bubbles show made by espiritu.Enjoy!
www.youtube.com/watch?v=AJetdbiGa8I" target="_blank">bubbles show.click!
www.mediafire.com/?sharekey=920dacd232d8c5c3ab1eab3e9fa335caaaf2519b61b5749c" target="_blank">sau aici!
www.mediafire.com/?sharekey=920dacd232d8c5c3ab1eab3e9fa335ca8912bee4eb57007e" target="_blank">Poze cu minunea mea!
www.mediafire.com/?sharekey=920dacd232d8c5c3ab1eab3e9fa335cab78498ee3f8d3db6" target="_blank">Baloane modelate
Ce face omul la plictiseala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sterge spune:

espritu: bereta presupune ca ai pe ce sa o pui.

postarile mele "pline de lamentatii" reprezinta starea sufleteasca in care ma gasesc/ma gaseam pana de curand, acesta fiind si motivul acestui thread. multumesc celor de aici, printre care nu te numeri - draguta, pentru ceea ce au spus. exista un moment in viata fiecarui om in care e doborat, si are nevoie de alti oameni.
daca nu te incadrezi in umanitate, daca nu poti pricepe asta, pot intelege, e firesc sa fii depasita, dar pastreaza-ti refularile si nu mai arunca cu murdarie - presupui in mod josnic ca as fi inventat cuvintele pe care le-am auzit din gura baiatului meu. vezi ca ai o colega cu aceleasi mentalitati retarde, puteti exersa si chiar concura impreuna: cine e instare sa coboare mai jos si deschideti voi impreuna un topic: "barbatii trebuie ucisi, sunt toti niste nemernici, rolul lor este sa ne faca un copil si sa ne intretina ca apoi sa il furam noi de acasa, si in general sa furam tot".
asta in calitate de "dragutza". daca nu iti convine, nu citi si dejecteaza altundeva.
gata. e ultima data cand mai raspund cuiva care nu merita rapsuns.
----------------------
ma mir si eu de unde am gasit ieri resurse sa rad cu el la telefon, sa ii povestesc ce stiu ca ii place. asadar nu simte nici o "ura" in voce, desi nu ma asteptam sa reusesc atat de repede. am citit de multe ori cateva raspunsuri si ele sunt cele care au avut greutate.

adina iulia, frumos, 10x. esti unul din cei care m-au cam scos din starea aceea rea in care eram.
nu stiu ce s-o fi intamplat acolo, dar mi l-au dat la telefon imediat, fara alte comentarii. de fapt, ce am auzit de la el explica aceasta, probabil ca incep sa realizeze ca l-au scapat deja de sub control si lucrurile incep sa o ia razna mai devreme decat prognozam.
cristina - da, poate ca ar fi vorbit asa si acasa, desi nu cred - gradinita la care mergea era una f. buna. problema este ca a inceput sa vorbeascaastfel acolo, nu aici. cred ca daca ti-ai ( apelativul se adreseaza reclamantei, fireste ) rapit copilul de acasa, ai datoria sa te ocupi de el, daca nu esti in stare, il aduci inapoi, pentru ca nu e valiza ta de pantofi, sa o cari dupa tine cum iti trazneste prin cap, sa il plasezi in grija mamei ca tu sa faci shopping de relaxare.atitudini ale caror rezultate deja se vad, din pacate.

Mergi la inceput