dor de pui

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sterge spune:

salut. nu, nu m-ai enervat deloc. ma irita doar atacurile prostesti in care se presupune automat ca as fi facut si dres. ceea ce fireste nu e cazul tau, deci cdimpotriva iti multumesc pentru mesaj - lungimea lui arata ca mi-ai acordat o parte din viata ta, vreo 10 minute poate, pecare nu ti le pot inapoia.

sa purcedem ...
da, am citit psiho mult dar nu e meseria mea. eu cred ca, dimpotriva, traumele din copilaria timpurie marcheaza irevocabil si directioneaza anumite aspecte din dezvoltarea ulterioara a adultului, iart acestea sunt lucruri fara putinta de tagaduit, le-au stabilit altii clar inaintea noastra. plus ca lecunosc din proprie experienta. stiai ca adultii provenind din familii dezorganizate / monoparentale risca sa repete eperienta ? lantul nu se mai termina ...

da ... nu "radical diferita" dar comportamentele sociopate se platesc scump. incolo se indreapta.

despre mobilul exei - nu stiu. afacut un lucru atat de neasteptat incat nu mai stiu cine e ea. atat.

da, a avut de ales permanent. a luat singura deciziile importante din viata noastra pt ca am investit-o cu aceasta incredere, mi-am rezervat dreptul de veto, de care nu imi amintesc sa fi uzat vreodata.

NU. nu isi iubeste copilul ca o mama normala. daca il iubea, ii vedea suferinta si i-o curma, casa nu vb de a mea. era simplu, usor. nu avea de facut mai nimic. decat la a renunta la un egocentrism urias care a inceput sa creasca din ea, iesind afara cu tentacule negre care incepeau sa cuprinda tot si sa sugrume orice in jur.

nu ma provoca la a intra in detalii, o faci subtil, dar nu :-)

am scris mai sus ca eu cred ca locul baiatului este langa ea, acum.

ba da. serazbuna pt Dumnezeu stie ce, pe mine, prin baiat.
in prima zi cand a ajuns acolo si innebuneam pt ca nu stiam unde sunt, am sunat si am cerut sa il aud, sa ma conving cae acolo. a spus NU i-l mai dau la telefon ! si altele, detalii ...de neasternut.

despre "ocupat de bebe"
nu este in stare sa o faca. sta cateva ore cu el, apoi il paseaza mamei si se cara la shopping de relaxare, se da pe net, isi face suvite si alte chestiuni stringente. nu, nu e mama. dar baiatul o percepe altfel si asta e important.

daca am omis ceva, voi reciti si revin.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oliv75 spune:

sterge, iti inteleg aversiunea fata de exa dat fiind faptul ca te-a indepartat de copil...acum tu o percepi ca si cand ai privi-o doar printr-o sticla inchisa la culoare. Atunci cand v-ati casatorit ai stiut cine e si mai ales cum e, ai iubit-o, in mod cert ti-a placut ca e genul de femeie cocheta cu toate "sacrificiile" ce se impun (shopping prelungit), ca mandra-si poarta suvitele vopsite (cum ai scris in mesaj), ca nu te sufoca stapanindu-si sentimentele, ca a luat decizii importante (asta denota faptul ca ai avut incredere in ea si in capacitatea ei de a hotari) etc, ei bine, ori admiti ca dragostea e oarba si te-ai inselat amarnic in ceea ce o priveste, ori iti spui ca in cazul de fata nu a luat cea mai buna decizie pe moment dar existe sanse reale sa devina rezonabila.
Mesajul meu este al unei persoane optimste si de aceea mi-am permis sa subliniez ceea ce consider important, atat timp cat nu-ti consideri casnicia o farsa (si nu-ti dai peste cap propriul sistem de valori), mai devreme sau mai tarziu o sa ajungeti la un numitor comun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sterge spune:

da oliv

ai o acuitate care ma da pe spate

de asta ma tem. sa nu fi fost o uriasa farsa.inca nu stiu.

vezi de ce m-a ferit de detalii ? ne pierdem in ele si ne indepartam de subiect. care ? dor de pui :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oliv75 spune:

Daca ai puterea sa fii bland atunci cand nu se asteapta nimeni la asta (mai ales exa) poate o sa va amintiti ca ati facut un copil din dragoste. De ce sa-i oferiti acum mai putin decat atunci cand l-ati conceput? Multa bafta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sterge spune:

sarumana.

practic, cred ca subiectul e incheiat.
poate revin facut arsice dupa vizita din acest uichend, desi nu prea cred. nu ca ma duc, ci ca revin arsice. de revenit, revin.

poate voi reusi sa fiu "bland" cu omul care a ruinat viata baiatului nostru, care a ruinat viata mea si care, cu un singur gest iresponsabil a ras tot.

voi mai trece pe aici sa fac curatenie daca fetele powerpuff mai au otrava de deversat :-)

dar in principiu multumesc tuturor carora trebuie sa le multumesc.

hai sa ne mutam artileria pe noul topic propus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

Buna dimineatza....Cam tarziu da abea acum am putin timp....
Am citit din urma...Sterge nu ati putea incerca sa va impacati?

Lorellay si Scumpy Codrin
Where there's a will there's a way!
http://community.webshots.com/user/lorellay15

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oliv75 spune:

A, si inca un lucru, daca adultii sunt capabili de empatie doar la modul declarativ, in cazul copiilor este o stare spontana care-i conecteaza brusc la toate grijile si nelinistile parintilor. Gandeste-te la asta si nu la faptul ca tu o sa fii daramat psihic atunci cand te vei intoarce...ca adult poti sa zambesti si daca-ti vine sa plangi, mai ales cand de vorba e copilul tau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sterge spune:

...aranjamente pe perioada vacantei.


so - tocmai mi-a comunicat exa ca nu crede ca il aduce de Paste acasa, in vacanca, deoarece "copilul are nevoie de stabiliate acum"


nu mai pot sa ma infurii, sa injur, pot doar sa rad.
criminal de misto.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

sterge, avand in vedere faptul ca tu, mama copilului si parintii mamei nu va mai intelegeti, este clar ca, in vacanta de Paste, trebuie ca cineva sa faca niste sacrificii. Pentru copil! :-)
Chiar daca iti este f. greu, chiar daca pentru tine vacanta de Paste va fi mizerabila (probabil ca la fel va fi si pt. ei), va trebui sa te sacrifici si sa mergi acolo, la ei.
Poate ca mama baietelului tau are dreptate si poate ca, da, aducerea copilului la tine acasa pentru o perioada scurta, va fi traumatizanta pt. el.
Parerea mea ar fi ca tu sa ai rabdare, sa astepti ca baietelul tau sa se vindece, sa-si gaseasca si sa-si stabileasca un echilibru solid si abia apoi sa incepeti vizitele si vacantele la tine acasa.

Asa ca, nici nu injura, nici nu fi prea trist, nici nu rade prea tare :-). Incearca doar sa-ti gasesti cuvintele potrivite, sa vorbesti cu ea si sa pregatesti un climat cat de cat suportabil pt. vizita de Paste.

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil ! ! !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sterge spune:

quote:
Originally posted by denizel

sterge,... chiar daca pentru tine vacanta de Paste va fi mizerabila (probabil ca la fel va fi si pt. ei), va trebui sa te sacrifici si sa mergi acolo, la ei.
Poate ca mama baietelului tau are dreptate si poate ca, da, aducerea copilului la tine acasa pentru o perioada scurta, va fi traumatizanta pt. el.
Parerea mea ar fi ca tu sa ai rabdare, sa astepti ca baietelul tau sa se vindece, sa-si gaseasca si sa-si stabileasca un echilibru solid si abia apoi sa incepeti vizitele si vacantele la tine acasa.

.
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil ! ! !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.




poate ai dreptate, voi intreba un psiholog daca e cazul sa vina sau nu.
cat despre statul acolo in vacanat, este exclus sa stau la hotel atata vreme ,pot sta o noapte - doua.

Mergi la inceput