retete cu paste

retete cu paste | Autor: sorm

Link direct la acest mesaj

Buna la toata lumea! Am mancat de curand la un restaurant italian paste cu ton. Imi plac foarte mult pastele dar nu prea am idei cand e vorba sa le fac acasa. Nu m-as fi gandit sa asociez pastele cu tonul, dar combinatia este excelenta. Bineinteles ca mai aveau si alte chestii in sos, ardei iute, cred ca busuioc...Cum faceti voi pastele?
Va !
sorm

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cosmina spune:

Eu iti pot da o reteta de " Spaghete Carbonara". Sunt fff gustoase.

spaghete (sau paste orice fel cred ca merg)
250-400 gr. sunca bacon,
1 lingurita usturoi pisat,
4 oua batute bine,
1 ceasca parmezan,
busuioc praf,
sare,
piper negru,
patrunjel

Se prajesc bine buc. mici de bacon. Se add peste bacon, spaghetele fierte + sare + piper + usturoi.Se tin un minut pe foc dupa care se add.ouale si parmezanul si se amesteca bine. Se presara la sfarsit cu patrunjel si busuioc.


Pofta buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emoison spune:

Uite cum fac eu:
Iau o cutie de ton il ulei, scurg uleiul de la ton in tigaie si il uleiul ala prajesc vreo 2-3 catei de usturoi taiati bucatele, dupa care sting cu suc de rosii, pun un pic de cimbru (sau origano), busuioc, ar merge si ardei iute daca vrei.Apoi pun tonul si las un pic cu sosul, cit sa se amestece aromele, apoi torn sosul peste paste.
Pofta mare !

Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Spaghete cu ton
1 ceapa;1 lingura ulei;oregano;375 ml rosii pasate(conserva)sare piper;1 conserva de ton in sos propriu;400g spaghete
Se curata si se toaca marunt ceapa,se caleste in ulei incins.Se adauga oregano si rosiile.Se lasa sa fiarba 5 minute,apoi se condimenteaza cu sare si piper.Se scurge conserva de ulei,se sfarama tonul cu o furculita.Spaghetele se fierb in apa cu sare,se scurg si se trec prin jet de apa rece si se scurg din nou.se amesteca impreuna cu sosulde rosii si cu ton.
Am o revista intreaga cu retete de specialitati din paste.daca va intereseaza fetelor,se numeste burda,specialitati din paste se gaseste la chioscurile de ziare,este suplimentul nr 2/2003. Supermeseriasa!

Dia si bebe Rucsi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MONAI spune:

Eu fac foarte des o salata de paste cu ton tare simpla. Prepar maioneza dintr-un galbenus si cand e gata adaug cateva linguri de iaurt (sa nu fie chiar asa grea). Adaug conserva de ton si pastele fierte in prealabil (eu folosesc paste mai marunte -scoica de exemplu) si castraveti murati taiati bucatele mici.


Sa auzim numai de bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

PASTE CU PESTE
Ingrediente: 400g file de peste, 100g faina, 1 lamaie, 200g paste late, 100g conopida, 2 morcovi, 1 ardei iute, 100ml vin alb, 100g cascaval, sare, piper, ulei.
Se condimenteaza fileurile de peste, dupa care se stropesc cu zeama de la o lamaie. Se trec apoi prin faina si se prajesc in ulei. Separat se taie morcovul si ardeiul iute rondele si se calesc in ulei impreuna cu conopida desfacut buchetele mici. Se condimenteaza, se adauga vinul, pastele fierte in apa cu sare si amestecate cu o lingura de ulei. Se sevesc calde cu cascaval ras deasupra si file de peste.
Pofta buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liv spune:

http://desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=2865&SearchTerms=,spaghete,cu,ton

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorm spune:

Sunteti superdragute! Multumesc mult. O sa le incerc. Par foarte apetisante .
Va cu drag!
sorm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carola spune:


Paste cu ton

Eu le fac asa: calesc o ceapa in ulei de masline, apoi pun suc de rosii sau bulion (mie imi place mai mult cu bullion-este unul Italian cirio-pentru ca iese mai gros sosul) , scurg tonul de ulei (pe care il arunc, uleiul), pun si putina vegeta , piper alb, cimbru si oregano sau busuioc. Apoi las sa fiarba.

Sa folosesti ton in ulei ,la conserva, fara nimic altceva in conserva,adica porumb sau altele.

Si eu mai pun ardei iute cateodata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

azi am incercat paste cu conopida

500g conopida
300g paste(fundite sau melcisori)
o ceapa mica
2 catei usturoi
3 fileuri sardele(eu am folosit din conserva,bine scurse de suc)
2 linguri ulei de masline
1-2 rosii mai mici
piper,oregano

conopida se desface buchetele si se fierbe in apa sarata apoi se lasa la scurs.pastele se fierb si ele in apa sarata.

ceapa si usturoiul se toaca si se pun la calit in uleiul de masline.se adauga sardelele,oregano si rosiile taiate bucati mici si se lasa sa fiarba pina se ingroasa sosul.se condimenteaza.

pastele se amesteca cu conopida si se toarna deasupra sosul pregatit.

se servesc calde.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

Initial creeata de ncristina

Ingrediente:
- 1 pachet paste fundite Barilla (mie imi plac cel mai mult)
- 1 casoleta piept de pui dezosat
- 1 pachetel parmezan
- smantana nu prea grasa
- ketchup
Fierbeti funditele cu o lingurita de unt. In acelasi timp fierbeti pieptul de pui dupa care il taiati cubulete (nici prea mari, dar nici prea marunte). Intr-un vas de jena puneti un strat de fundite, un strat de bucatele de pui, presarati putin parmezan, 2 linguri de smantana si putin ketcup, dupa care repetati. Puneti vasul la cuptor timp de 10-15 min. In farfurie puteti completa, dupa gust, cu parmezan, smantana sau ketchup. Sper sa va placa si ... pofta buna!

cristina

Mergi la inceput