Bulgarasi si globulete de nov-dec 2007 (13)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

Buna, fetelor. Vad ca sunteti foarte active... La noi astazi a fost o premiera: Lucas a reusit sa adoarma singur, in patutul lui si a dormit o ora!!!! E ciudat, ca el nu adoarme decat la san, leganat sau in carucior, in timp ce mewrgem la PLIMBARE (dar sa nu stea caruciorul pe loc!). iar cand il pun adormit in patutul lui se trezeste dupa 5-10 minute, maxim 15... Acum doarme iar acolo si deja sta in patut de 20 minute si nu tipa sa ma duc sa-l iau! Cred ca puiutul meu se face mare si mai cuminte...Acuma vreau sa va cer si eu parerea: Lucas sta de multe ori la mine in brate si ma trezesc cu el ca incepe sa maraie sau sa urle, asa din senin! Ma tot gandesc ca poate fiindca il doare burtica, dar nu sunt prea sigura. Voi ce credeti? Vi se intampla asa ceva?

Shery, vad ca te preocupa tare faptul ca Alesia nu e grasa... Lucas avea la 2 luni si doua zile 6,2 kg si 59 cm, dar eu il hranesc la san, nu-i dau nimic altceva, nici ceai macar. Acum are 2 luni si aproape jumatate si incep sa observ ca deja nu mai are obrajorii atat de rotunjori, cred ca incepe sa creasca mai mult in lungime, lucru care ma linisteste fiindca nu vreau sa ajunga sa aibe 10 kg la 5-6 luni...

Darleena, ce mai face printesa Kara? Sper sa nu fie bronsita, asa cum crezi tu, poate doar asa, o micuta raceala.

Gianina, ce mai faci? Marsupiul cum ti se pare? Te/ai gandit si la varianta asta?

Vasari, ai mai reusit sa lucrezi ceva? Eu noaptea nu pot face nimic fiindca desi Lucas doarme bine atunci, cum plec de langa el incepe sa se miste, sa protesteze ca nu ma simte... si nu vreau sa se trezeasca.

Fetelor, mai stiti ceva de Cami, de Crisstiana, de Dany2007 si de Petronela?



Jasmin si micutzul Lucas Daniel

www.flickr.com/photos/23373490@N02/" target="_blank">poze cu mogaldeatza


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Adina esti sigura ca nu suge eficient in 2-3 minute ziua ? Ca la Andrei suptul ziua nu mai depaseste 10 min maxim si totusi doarme si 3 ore de unde deduc ca suge destul de mult.

O zi excelenta !
Lala.


Fratele mai mare!
Baby Andrei ! (27.12.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Aaaaa ... si daca ii dau bibe si ii este foame rau in 3 minute rade 90 ml fara sa rasufle

O zi excelenta !
Lala.


Fratele mai mare!
Baby Andrei ! (27.12.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

quote:
Originally posted by adinag

Eu zic ca nu se pot compara copiii nici la gradul de dezvoltare, si nici la lungime/greutate. Chiar si copiii acelorasi parinti si crescuti/hraniti la fel variaza de multe ori enorm. De ex. la o prietena, amandoi copiii hraniti pana la 6 luni la san, al doilea are la ceeasi varsta cu 2kg mai putin decat a avut primul. Si amandoi sunt bine dezvoltati si sanatosi.
In afara de asta eu stiu ca la copiii alaptati exclusiv nu conteaza daca sunt mai grasuti, insa la cei crescuti numai cu formula trebuie ceva grija ptr ca nu-i nici bine sa fie prea grasuti.

Oricum, atata timp cat sunt sanatosi si voiosi, ce conteaza?

Am mai scris undeva, ce sa fac, Floris nu vrea aproape toata ziua sa manance!!! Nici piept, nici sticla! Doar gusta, sa zic asa... Insa seara si noaptea mananca!



Adina, Jasmina (24 iulie 2003) & Floris (23 decembrie 2007)


Adina, cred ca puiutul tau e pasare de noapte. Nu cred ca trebuie sa te ingrijorezi, daca maninca seara si noapte atunci primeste cantitatea de lapte pe care ar trebui s-o consume ziua. Nu cred ca are nici o importanta. Sa vezi cum isi revine incet incet la normal.

Jasmin si micutzul Lucas Daniel

www.flickr.com/photos/23373490@N02/" target="_blank">poze cu mogaldeatza


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellis spune:

buna seara!
avem si noi o problemuta: vineri cand am fost la dr ne aparusera niste bobite mici pe piept si burtica, eu am zis ca sunt de la caldura, dr a zis ca are pielea sensibila ca a mea; de cand am venit din spital am folosit la baita doar sanosan, dar de o saptamana ii faceam masaj inainte de baie cu ulei- tot sanosan- cred ca nu trebuia sa -i fac masajul cu ulei ianinte de baie, desi asa ni s-a recomandat in spital, cred ca i-am inchis porii si nu o mai spalam bine; voi cum faceti? acum am cumparat mustela pt piele atopica, o fi bine ce fac?

Ellis,de ALESSIA MARIA (20.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

si eu le-am incercat si mi se pare cel mai dulce laptele de mama, al doilea Nan si al treilea Humana.

Fiecare cu gusturile lui.Sheri , cam cat o tii la san ? Ca ma gandesc ca poate papa numai lapte de inceput din cel slab si nu ajunge sa pape si pe cel extagras de la final.

mami de Sophia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

Ellis, s-ar putea sa fie de la ulei, dar s-ar putea sa fie de la caldura, daca a stat intr-o zi infofolita mai mult decat de obicei.

Si noi avem o piele tare sensibila, mai ales pe fata, folosim si ceva Mustela (lotiunea de curatare pentru pielea atopica) si Ducray Exderma (crema si lapte de corp). Samponul uleiul si lotiunea de baie nu le-am schimbat (sunt bubchen sau mustela).

mami de Sophia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelone77 spune:

Ellis: eu nu am mai auzit sa dai bebele cu ulei inainte de baie...
Incearca sa il dai numai dupa..

Andrada mea la fel a facut bubite. Doctorita mi-a zis sa am grija la materialul din care sunt facute hainutele si sa le clatesc bine dupa spalare. Sanosan-ul nu i-a priit, o spal cu sapun de musetel de la Mustela, e f bun si dupa baita ii fac masaj cu ulei de la Johnson's. Si crema de la Mustela e f buna.

Nela & Andrada Catalina (19 dec 2007)

http://community.webshots.com/user/nelone77

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

quote:
Originally posted by ellis

buna seara!
avem si noi o problemuta: vineri cand am fost la dr ne aparusera niste bobite mici pe piept si burtica, eu am zis ca sunt de la caldura, dr a zis ca are pielea sensibila ca a mea; de cand am venit din spital am folosit la baita doar sanosan, dar de o saptamana ii faceam masaj inainte de baie cu ulei- tot sanosan- cred ca nu trebuia sa -i fac masajul cu ulei ianinte de baie, desi asa ni s-a recomandat in spital, cred ca i-am inchis porii si nu o mai spalam bine; voi cum faceti? acum am cumparat mustela pt piele atopica, o fi bine ce fac?

Ellis,de ALESSIA MARIA (20.11.2007)



Eu de cand s-a nascut ii fac masaj cu ulei NUMAI inainte de baie si e totul ok iar lui Bogdan i-am facut asa un an intreg. Deci chiar nu cred ca asta ar fi motivul bubitelor.
E adevarat ca la Andrei folosesc de la inceput Mustela. Iar efectuarea masajului inainte am primit-o de la 4 dr ( 2 la Bogdan la Municipal si Grigore Alexandrescu ) 2 la Andrei ( la Medlife si pediatrul nostru).

O zi excelenta !
Lala.


Fratele mai mare!
Baby Andrei ! (27.12.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aralia spune:

Salut fetelor!
N-am mai scris de o saptamana ca de abia am apucat sa va citesc! Sunteti productive, nu gluma!
Am pus poze la semnatura, sa vedem daca e linku' bine pus. Sa-mi vedeti si voi fata mea frumoasa, ca eu am vazut toti bebeii! care mai de care mai dulce si dragalas!

La 3 luni si 6 zile noi avem aproape 7 kg si 65 cm, papam 2 mese san, 2 mese san+Humana si 1 masa Humana. Dar am nascut-o si mare (3900) si nici nu are cu cine semana micuta.
E foarte vioaie si jucausa, doarme super bine noaptea, nu s-a mai trezit de vreo 3 saptamani, dar chiar vroiam sa le zic ceva fetelor la care le dorm bebeii de la 7-8-9 pana la 4-5-6 dimineata: daca le dati in somn sa pape, bibe sau san la 12 noaptea, o sa doarma pana la 8-9 si asa prindeti si voi somn mai ca lumea.
Eu asa fac: la 7 seara incepe programul de masaj, baita, papa, adoarme lemn pe la 8:30-9, la 12 o iau frumos din patut adormita, ii dau bibe, o ragai si o pun tot adormita la loc si doarme pana dimineata!

Alexia Diana
5 Nov. 2007
[url="http://aralia-i.spaces.live.com/" ]Mica Sirena[/url]

Mergi la inceput