Albinute & bondari de martie-aprilie 2007 (70)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lumi_Nag spune:

Ma bucur ca ai revenit Aliona, insa imi pare rau ca ai probleme de sanatate si sper sa se rezolve.
Da, la noi este obiceiul ca la un an sarbatoritul sa aleaga din obiecte.Stiu ca se pune pe o tava o oglinda - va fi cocheta, chei de la masina sau ap. - va avea masina sau ap, o surubelnita - va fi mecanic, o seringa - va fi doctor, bani - va fi bogat, etc.Intr-un cuvant tot ce-ti trece prin cap si deduci dupa ce va alege.Se iau in considerare primele 3 obiecte

Amma sunt si eu alaturi de tine si vreau sa fii tare ca sa poti trece acest hop din viata ta si stiu ca esti puternica pentru ca ai un motiv intemeiat :Lucas.

Mirella nu vad nici un filmulet.Sau nu stiu eu unde sa ma uit??

Zadi ma bucur ca ai revenit. In sfarsiiittt te-au convins fetele .Am vazut si eu emisiunea azi la 12.30 in reluare si m-a impresionat foarte tare.

Marta am tras si eu o sperietura cand am citit mesajul ala al tau....sper sa nu se mai intample.Si George a mai facut asa dar niciodata in somn.

Tzuna, m-am bucurat ieri cand ai zis ca a papat Mariuca asa de bine, sper sa iti mai faca figura de ieri tot mai des

Elyanna ti-am zis eu ca trebuia sa gasesti obiectu' cu pricina, da tu...tot pe a ta o tineai ca ai tras apa.

M-am programat si eu joi sa imi puna steriletul ala in sfarsit.

Altceva....mai revin daca imi amintesc ce am mai citit.



Luminita, mami de ingerasul mult iubit George Catalin
Povestea minunii noastre in imagini,
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3e42c4b9e14d94094845f0" target="_blank">19.03.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumi_Nag spune:

Lauramar...nu stiu ce sa-ti spun daca i-ai dat deja ceva pt febra...tine-o sub supraveghere.

Mada sanatate multa si tie dar si lui Mark.Sa se faca bine si sa scape de acele alea ingrozitoare.Poop apasat.



Luminita, mami de ingerasul mult iubit George Catalin
Povestea minunii noastre in imagini,
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3e42c4b9e14d94094845f0" target="_blank">19.03.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Ma bucur ca ati revenit: Zadi si Aliona

Lauramar ai grija ca bantuie viroze si gripa asta nenorocita... pediatrul meu mi-a spus ca tot ce este peste 38,5 rectal nu e de la dinti in majoritatea cazurilor.... exista si exceptii... Dar nu sta daca peste noapte are febra incontinuare, maine dim. fuga la dr.
Elena face febra f. mare, fara alt semn (musi sau tuse)... si cand ajung la dr. e larigita, faringita, bornsita... sau toate la un loc.

Aliona pe tava pui ce-ti trece prin cap... o carte micuta, termometru/seringa, oglinda, ruj, telefon, papiota, surubelnita, un mouse, aur, bani, chei... diverse... ce-ti trece prin cap si ce ar sugera un domeniu de activitate cand va fi mare...
De ex. Elena a ales de pe tava temometrul, oglinda si telefonul... si concluzia a fost ca va fi o doctora cocheta si comunicativa Si au tot insistat sa ia banii... si ea a dat cu ei de paman intr-un final, enervata...
Clar ca e mai mult pentru distractia celor din jur... dar si a lor... ca vad atatea chestii "interzise" dintr-o data la dispozitia lor...

Noi sarim partea asta anul asta, pt. ca nu avem ce mot sa taiem, si asteptam pana la doi ani.

Petrecere la 1 an... inca sunt mici sa le facem ziua la un loc de joaca... abia de anul asta ma gandesc la ziua Elenei la un loc de joaca... pt. ca au meniuri destul de ciudate pt. copii mici... si multe jocuri interzise... Si atunci... Vom face acasa cu cei apropiati... bunice, matusi, unchi, nasi si prieteni... din astia mari...


Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zadi spune:

Am promis ca revin si cu un mesaj mai optimist azi.

Asa ca va povestesc un pic despre noi.
Ian la 10 luni si jum. avea 10.500 g. De o saptamana doarme foarte bine noaptea pentru ca i-au dat dintii. Avem patru dinti mari, un coltisor si doua gingiute sparte.
Ii multumesc ca pana acum nu a refuzat nici o masa si ca manaca toata portia in maxim 15 minute. Spun ca ii multumesc pentru ca compenseaza disperarea prin care am trecut cu Ingrid care a fost un "dezastru" la capitolul hrana solida.

O suparare am totusi ca papa titi lapte doar seara la culcare si dimineata si deci nu cred ca bea 400 ml. Nu pot sa fac verificarea prin proba suptului datorita orelor la care suge. Am incercat prin diverse moduri sa il fac sa bea lapte formula dar e imposibil, nu accepta. Asa ca tot ce pot sa fac este sa ii amestec in mancare cate o cupa sau doua de lapte formula.

Meniul nostru intr-o zi este:
- dim. 6.30 - 7.00 titi lapte
- ora 9.30 un mar + cereale biscuiti de la Milupa (care au lapte) la care mai adaug doua cupe de lapte formula
- ora 12.45 piure de legume cu carne (alternativ, pui, vita, peste) cam 230-250 g
- ora 16.30 iaurt (prefera iaurtul natural Oke desi le-am incercat cam pe toate: milli, napolact, danone, tnuva) + o banana
- ora 19 cereale + lapte formula sau mamaliguta cu branza de vaci si smantana. I-am facut papanasi fierti dar nu i-au placut foarte tare, a mancat dar nu am vazut sa fie foarte incantat.

La capitolul progrese facem cam tot ce fac si ceilalti. Inca nu merge singur desi cred ca e o chestiune de zile pt. ca se desprinde de obiecte si sta nesustinut fara probleme.
Prefera masina de spalat adica ii place sa inchida si sa deschida hubloul, iar mami a trebuit sa puna banda adeziva sa nu o mai desfaca. Dar si asa da cu unghiuta si reuseste sa dezlipeasca. Se faga cu capul in masina de spalat de imi sta inima in loc. Trage de sertare si scoate tot ce gaseste. Imi place ca nu e ofticos, adica daca ii spun ca nu are voie nu se supara, se uita la mine si nu mai face.

Vreau sa o laud un pic si pe Ingrid. Am fost cu ea la o onomastica la McDonald si am fost foarte mandra de ea. A spus poezii si a cantat la microfon si s-a comportat exemplar. Erau copii mari de grupa mijlocie si mare si nu au stiut sa zica poezii sau sa cante. Asa ca mandria mea e justificata. Mi-am propus sa o duc la teatru de papusi si la circ. Va fii foarte incantata.

Eu m-am mai reglat cu somnul in sensul ca reusesc sa dorm cam 5-6 ore. Dar sunt obosita si plina de griji.
Cam atat despre noi.

Dana-mami de zana si zan
Ingrid (25.12.2004)
Ian (16.03.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zadi spune:

Vroiam sa mai scriu ceva: va rog sa nu interpretati gresit.
Am citit ca multi pici au fost bolnaviori, iar unii s-au reimbolnavit. Ceea ce inseamna ca s-au sensibilizat. Am citit ca le-ati dat antibiotic pentru ca nu ceda febra sau tusea. Eu nu prea sunt de acord cu antibioticul care scade imunitatea.
As sugera sa incercati niste tratamente nemedicamentoase pentru cresterea imunitatii.
Pana la un an se poate da 5-6 picaturi de zeama de lamaie.
La doi ani se pot face doua cure pe an primavara si toamna a cate douazeci de zile cu Natura Mix de la Abocca.
La patru ani se pot face cure cu drojdie de bere si miere cate 10 zile pe luna timp de 3 luni. Sau propolis cu miere.
Desigur e ceva orientativ insa cred ca sunt multe articole pe siteurile specializate despre asa ceva.
Ii multumesc lui Dumnezeu ca copii mei nu au fost inca bolnavi. Doar Ingrid a avut de doua ori rosu in gat in 3 ani. Cu Ian pana acum nu am avut probleme. Sau ba da, a facut o usoara conjuctivita alergica.

Mai e ceva: vaccinurile.
"Fetele" care mai au un pic si implinesc un an - ati facut vaccinul de un an? Faceti Infanrix? Daca da cat costa. ROR il faceti impreuna cu Infanrixul sau faceti Priorix + Infanrix?

Elyanne si Paxela - la picii mari vreti sa faceti Varilix? Cat costa o doza?

Si inca ceva si gata: cele care pregatesc petrecerea de un an. La baietei ma intereseaza le taiati motul? Ce anume puneti pe tava si daca stiti care sunt semnificatiile va rog sa ne spuneti si noua.

Ingrid de ex. a luat banii, foarfeca si rujul. Ulterior am aflat ca foarfeca inseamna ca va fii taioasa. Eu nu am stiut sa pun si o icoana sau busuioc. De asta as vrea sa aflu mai multe pareri si obiceiuri.

Dana-mami de zana si zan
Ingrid (25.12.2004)
Ian (16.03.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Zadi nu mai fac varilrixul pt. ca doar facuram varicela toti
Am impresia ca Paxela i l-a facut lui Silviu si dupa a facut o forma usoara.
Dar eu stiu de la dr. ca se face dupa 2 ani.

Vaccnurile de la un an... se fac la diferenta de minim o luna... Nu se fac odata. Cel putin ce fac eu copiilor, nu se face odata (adica cele gratuite): la 1 an rapel la cel de la 2, 4, 6 luni si ROR la 1 an si 1 luna

Despre viroza, raceli dese, antibiotic... eu am mai zis care e situatia noastra: copii mei se imbolnavesc des pt. ca Elena este in colectivitate.
Pana la 2 ani nici ea n-a racit niciodata. De cand a inceput gradinita au inceput virozele.
I-am facut tratament de imunizare si degeaba... Nu sunt reguli general valabile...
Si nici parea cu NU antibiotic nu's deacord, fara sa stim datele problemei.
Inca odata... DOCTORII ne spun daca sa le dam sau nu... nu le dam de capul nostru... Si prefer sa le dau cand zice dr., la primele semne, decat sa-l faca in vena.


Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zadi spune:

Stupid me !!! Scuze Elyanne.. Vroiam sa intreb de Havrix - vaccinul impotriva hepatitei A.
Sunt convinsa ca ceea ce faci e conform cu sfatul medicului. Si mie imi e frica pt. ca din toamna Ingrid va merge la gradi.

Uite iti dau un sfat babesc dar care functioneaza.
Pe un betisor cu vata (din acelea pt. urechi) se pune ulei comestibil (de floarea soarelui sau mai bun este cel de masline) si se ung usor narile. Dupa un an sau doi (trebuie intrebat un dr.) se poate folosi vitamina A uleioasa atat pt. nari cat si pe limbuta si orajori pe interior. Uleiul impiedica microbii sa patrunda in organism.
Nu stiu ce parere ai insa stiu ca functioneaza.

Dana-mami de zana si zan
Ingrid (25.12.2004)
Ian (16.03.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuna spune:

Tot eu.

Suzy- imi pare tare rau pentru prietena ta si pentru copilas.Au apucat macar sa-l boteze? Doamne cata durere trebuie sa simta acei parinti....

ALEXIA- pretul e pentru toti 3. Mergem la parintii mei care stau f aprope de Pisa si la 40 km de mare deci vom profita la maxim. De fapt eu vreau un concediu linistit in care sa nu facem mare lucru dar sa ajungem putin la mare si sa nu cheltuim multi bani. Vreau multe nu? Sa vedem ce va isei ca de sarbatori a fost jale. CEREALE -iti dau o punga de sleep well daca imi dai una din primele 2 mentionate de tine.

KRISSY -si la noi e la fel cu cresele, ba mai rau. La una particulara taxa e cam de 300 euro ( tot cat rata mea la apartament) insa conditiile nu sunt stralucite. La cresele de stat e si mai rau in sensul ca sunt f multi copii (20 in grupa) , putine ingrijitoare (2) si din cauza ca parintii nu au c eface cu bebeii cand sunt bolnavi ii aduc la cresa asa cum sunt raciti, gripati, cu febra/tuse.... Nu exista posibilitatea ingrijirii intr-o familie acreditata. Mie una mi-ar placea tare mult.

ALIONUSHCA- bine ai revenit. La noi in Moldova se pun pe tava obiecte si copilul alege. Si tot la noi se taie motul la 1 an chiar daca e fata. Mariei insa ii vom face toate astea in vara cand vin nasii ei in tara.

LAURAMAR- imi pare rau ca printesa ta are febra. Urmareste-o insa ca s-ar putea sa nu fie de la dintisori. In general de la dinti nu fac febra peste 38-38 cu 5.

LUMI- Maria a mancat si azi cu lingurita la pranz dar numai 80 de grame, apoi a mai baut 20 ml lapte cu paharul. Tot e bine ca nu i-am dat cu bibe ca de obicei.

ZADI- Bine ai revenit si felicitari pentru dintisorii printului. Ce bine mananca Ian... Daca ar manca Maria asa .... La pranz cand mananca peste 100 g e sarbatoare. Ieri a fost , azi nu.
Legat de imunitatea bebeilor... Maria cred ca sta binisor. Ca a luat viroza de sarbatori... pai nu prea avea cum s-o rateze c afetele s-au pupat si scuipat deci.... Iar antibioticul... initial nu i-am dat si a fost mai rau ca tot la el am ajuns. Sper ca pe viitor sa nu mai avem asa probleme... Da ce-mi dorec si eu .. e cam imposibil dar vreau ca macar o vreme sa nu se mai imbolnaveasca si s anu mai aiba nevoie de antibiotic. Cat despre tratamentele homeopate... eu am mare incredere in ele, sotului meu i-au facut atre bine dar se pare ca nici pe mine si nici pe Maria nu ma ajuta. La ea voi mai incerca ca e mica si cine stie... poate isi vor face efectul data viitoare, la mine insa....

Asta e tot. O seara buna tuturor. Maria doarme ca un ingeras ca i-am facut baie in cada mare si atat s-a mai jucat cu taica-su.. Sta intinsa pe spate si da din picioare, se intoarce pe-o parte numai cat sa-i intre coltul gurii in apa ca sa bea apa din cada si eu ii zic ca nu-i voie si moare de ras. E asa dulce... Nu-mi vine sa cred ca-i a mea, ca ea a stat in burtica... Imi pare rau insa ca la noi sistemul medical e asa cum e. As fi vrut sa am mai multe amintiri placute de la nastere si din primele ei ore.







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iunita spune:

Buna searaaa!!!

Ma bucur sa intru si sa vad reveniri! Ma tare bucur!

Eu.. ce sa va spun..cumsa va spun..hai bine, va spun pe sleau..am ramas fara bona.. deci.. o luam de la capat!

MA tot tin sa spun cate ceva din ce mi-a spus doctoritza la ultimul control si mereuuitam. Fiica ei a facut febra >39 cand i-au dat dintii. SI mi-a zis ca e posibil sa se intample.depinde de fiecare copilash in parte.

A 2-a chestie d emi-a spus-o a fost legata de fitzele Iarinei la mancare: daca mananca laptele ca si pana acum ,paine si biscuitii cu 2 guri dar ciorba e bleah nu se cheama inapetentza si multe figuri in cap. Asa ca nema vitamine pt pofta d emancare .. a zis ca o sa se plictiseasca la un mom dat si de astea, ca o sa ii fie si fomitza si cere singura.

Petrecerea de 1 anisor si implicit motzul acasa cu familionul. Nici NU vreau altceva pt ca vreau sa ma bucur s eu, sa stau si eu calma, linistita, nu sa ma fugaresc printre oameni.
la torturi ne place asta cu www.torturi-chipsidale.ro/Torturi-pentru-copii-8#CD_m54" target="_blank">buburuze (m54) . as fi vrut sa ii fac eu totusi tortuletzul pt un anisor. acu depinde alegem sa fie frumusel tare sau sa fie si comestibil :D

Cu motzul..e cm problematic pt c anu avem d eunde taia, asa ca o sa mergem pe varianta "la fete se rupe turta" .....

vaccinurile asa stiu si eu ca tre sa treaca o perioada intre ele. si pare a fi si logic asa... noi facem acu la 1 an infarix penta ( 2,5 milioane sau ceva de genul) si ror la 1 si 1 luna cred.

Legat de celalte nu am discutat cu doctoritza inca.

Antibioticul... am mai zis, nu stiu daca are sens s amai zic o data. Si io ca Eliana. Daca doctoru zice ca trebe si io cu capu meu reusesc sa judec si sa imi dau seama ca acel copil chiar are o pb care nu trece nu ser fiziologic..fac asa cum zice dr. Adevarul e ca am avut si noroc de un medic super mega extra ... merg pe mana ei fara griji.

Lauramar antitermice din 4 in 4 ore. alterneaza nurofen cu panadol. daca sare de 39 baga un supoztito cu novocalmin. Impachetari cu scutecel ud sau "scufundari" in caditza cu apa calaie. Aia am io scris de la medic. Si.. dupa cum stiu deja fetele.. am o pb la cap cu febra. Daca nu scade in 12 h deloc si in nici un fel sau daca sare de 39 si nu cedeaza repede..is calare pe medici. Sanatate multa.

SUZY condoleantze!

Aliona ce frumos scrii tu acolo de Ilinca. Si eu gandesc cam ca tine cand vine vb de "A Noastra".e ceva ce depaseste orice imaginatie. Asa de mult am dorit-o si atat d emulte planuri si ganduri aveam..dar viata bate visul... eu simt ca nu ami am aer de cate ori ma gandesc la ea.. pf.. nu e spatiu pe forumu asta sa spun io tot ce simt.

dau send ca cine stie ce prostii fac.
pup

are mama o fetita frumusica foc...Iarina-Maria 01.04.2007
buburuza mea
ruza buburuza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi78 spune:

Suzy...imi pare rau sa citesc asa o veste trista.

Aliona ce scrii tu acolo .... ... bine ca ai scris ca folosesc ca sursa de inspiratie suta-n mie! Noi suntem aproape 30 de insi si facem la restaurant. Eu vroiam sa taiem motul si sa aleaga de pe tava acasa cu nasii si apoi sa mergem la restaurant sa asteptam invitatii, dar cum invitatii cam asta asteapta sa vada ... vom fi nevoiti sa facem totul acolo. ne mai gindim insa... A, da si facem pe 15 martie sau chiar mai tirziu pentru ca pe 1 martie nasii nostri boteaza un alt baietel de la finii-3. Noi suntem finii-4.
Si sanatate multa! se te recuperezi pentru a fi in forma pentru Ilincuta.
Eu nu mai stiu daca ai spus sau nu ... din ce cauza ai problemele astea?

Lauramar Sanatate! si mare grija cu febra!

Zadi ai recomandarile pentru imunitate de la un medic homeopat? Mie mi-a dat doctora sa ii dau Imunogrip dar nu i-am dat pentru ca am citit ca ar contine alcool, dar vad ca nici bolnav nu a fost.
Propolisul stiu si eu ca e f bun... a fost o perioada in care am luat si eu. De ce nu se poate da mai devreme de 4 ani?
despre vaccinurile de cumparat ...habar nu am...eu le-am facut pe cele gratuite, de la stat si voi face mai departe cum spun doctora.
Despre petrecere...cum am spus si Alionei..decit ii tai din par putin..cit sa ii fac breton. La vara o sa il tund de tot.
Pe tava pun chestii mai specifice baietilor...dar cred ca si o papiota de ata merge ca si croitoria e meserie si de femei si de barbati..il vad vre-un Dior sau Lacroix Asa ca o sa pun...surubelnita, ciocan, pix, carte, mouse, pahar (poate il ia ca sa mor de oftica), bani, chei de la masina, telefon, poate si o masinuta de jucarie...nu stiu.. astea mi-au venit acum in cap.
Foarfeca eu stiam ca duce la croitorie nic decum la faptul ca ar fi taioasa...dar interpretarile se pot face diferit probabil.



Si am si eu o veste... o sa ma invidiati, uriti, felicitati si ce mai vreti voi in acelasi timp: ne-am uitat in seara asta in gura lui Tudor si are gingia sparta la incisivii de sus 3 si 4, e cam ciudat ca din incisivii centrali numai unul are si celalat nu se vede dornic sa apara.

Asa ca....Doamne ajuta! sa fie asa si ceilalti dinti!

O noapte linistita tuturor!
Gabi mama lui Tudor (1.03.07)

Mergi la inceput