Bucurii de sept-oct 2006 (107)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Wow, ce de poze frumoase!!! Mathias si Vladut sunt frumosi foooc iar Vladut e mortal cum escaladeaza el biblioteca.
Eloise, spune-mi si mie, te rog, ce forta magica iti tine cartile la locul lor? Ca daca ar fi Maria in locul lui Vladut, tandari ar face cartile, nu alta! Noroc ca n-am luat nicio carte cu noi, am luat un singur dictionar si si ala e deja jumulit bine! Greu l-am salvat din ghearele fiica-mii.
Floricel, Roxana e tare furmusica si intr-adevar pare mai mare, asa ca pe la 3 anisori! Multa sanatate!
Itzy, multumim, cum spuneam nici eu nu m-am asteptat, cred ca pur si simplu a invatat numaratoarea pe de rost, ca pe o poezie...

de www.totsites.com/tot/mariacornelia" target="_blank">Maria Cornelia (20.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramomar spune:

M-am delectat cu pozele frumoaselor bucurii Roxana, Mathias si Vladut. Ce frumos se joaca ei si chiar asa eloise, tu ai un mic alpinist in dotare
floricel ce mult a crescut Roxana de cand nu ne-ai mai aratat-o! frumoasa a fost, frumoasa a ramas
Eu desfund nascul Patriciei (desi nu prea am avut probleme cu mucisoii) cu marimer si apoi cu batista bebelusului, desi la ultima tura de muci a invatat puiul mamei sa sufle nasucul in servetel.
lexi felictari Marie! si noi numaram, dar deocamdata zice mama 1, 2 si Patricia "tei"






***************************************************
Ramo si PATRICIA MARIA (06.09.2006)
***************************************************

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eloise spune:

Lexi, ma mir si eu, dar nu se prea agata de carti in mod special. Adica sunt unele in alt corp de biblioteca la care poate ajunge, si de care mai tragea intr-o vreme, le mai jumulea, dar probabil ca s-a saturat intre timp. Nici reviste nu mai rupe cum obisnuia sa . In rest e atras de obiecte de decor, vase de ceramica, treburi de-astea.

Foarte precoce Maria, felicitari!

Vladut in continuare stagneaza la capitolul vocabular activ (chiar azi citeam despre vocabularul pasiv -cuvinte pe care ei si le insusesc, le cunosc intelesul, dar nu le pot pronunta; ei bine fi-miu sta chiar binisor la capitolul asta, in schimb vocabularul activ cam lipseste cu desavarsire-). Intr-un fel, stie si el sa "numere", si anume astfel: cand ii pregatesc laptele numar cu glas tare cupele ca sa nu pierd sirul, si el asista, si ma imita intotdeauna, zicand cu glas taraganat (ca un cantecel asa) "Ta-na-naaaa, ta-na-naaa" (ceva de genul asta, e imposibil de explicat in scris dar tot timpul cand ma vede ca masor cafeaua pe care o pun in filtru, sau cand pun cuburile unul peste altul cand ne jucam, spune acest "Ta-na-naaaa"(insemnand unu, doi, trei etc)

Am vazut-o si pe Roxana, foarte eleganta cu margelele ei. Deci nu se poate fara doua siraguri? Ce a mai crescut!


I'm reading a book. You know... it's like forums, just a little shorter.

Andra si Vladut (14.10.2006)
puiul meu creste...

~*~My dear old pics~*~
~*~New old pics~*~

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutza_26 spune:

Andra - exact asa si grasanu meu...cuvinte rostite inteligibile nu prea scoate, dar de inteles sau de stiut lucruri prin casa..ne-a dat pe spate..

De ex, a venit o prietena pe la noi si la un moment dat intreba cat e ceasul? - la care grasanu' se duce la ea, rade si zice ei-daaa- aratand spre ceasul de deasupra usii - mirarea noastra a fost maxima, pt ca nimeni niciodata nu i-a spus ca ala e ceas si mai ales ca a percutat la o intrebare care nu-i era adresata lui...

Si multe chestii le face cand ma aude ca-i mai povestec mamei la telefon cate face ziua, de ex: s-a suit in masina X si a aplaudat - imediat se duce imi aduce la picioare acea masina si zice e-teeee....

Dar de pronuntat el cuvintele - greu, ff greu...dar inca mai am rabdare, continui sa-mi turuie gura toata ziua, poate, poate

Alexandra mami de GABRIEL (30.09.2006)
PRINTZUL

Traieste orice clipa ca si cum ar fi ultima!!!
Greutate:58kg(1,55m) Deadline- 1.03.2008 Target: 3 kg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilina spune:

am vazut si eu poze cu 3 Bucurii frumoase foc: Roxana, Mathias si Vladutz

Lilina si Vlad - Alexandru (23 septembrie 2006)
cum s-a nascut bebe site-ul lui bebe varsta lui bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GETY spune:

Inca ma mai doare capul, Beatrix, dar deocamdata atat. Am sa mai iau o aspirina. Vaccinul antigripal l-am facut.

Am vazut pozicile cu o domnisoara Roxana care pozeaza cu nasucul in sus, mandra, cu margele la gat, dar si pe oala. Cum se descurca la olita, Floricel79?

Am vazut pozicile si cu baieteii de la Iasi, Vladut si Mathias.

Nici Maria nu sta stralucit la capitolul vorbit, dar avem si noi rabdare, cum am avut si cu dintii si cu mersul.
Gagaie, dadaie, zice mama clar si mi-s mandra, incearca sa potrivesca animalutele pe puzzle-ul din lemn, in loc sa le arunce pe jos din prima si "canta" cu mine cand ii cant.


Asa creste Maria Diana
Greutate: "X" (1,60 m); Deadline: 1 martie 2008; Target: 3 kg.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GETY spune:

Mirabelac, ce mai faceti?

Asa creste Maria Diana
Greutate: "X" (1,60 m); Deadline: 1 martie 2008; Target: 3 kg.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MamiLili spune:



quote:
Originally posted by eloise
Lili, cum a spus si Lexi, downtown= centrul comercial, economic, de afaceri, uptown= zona rezidentiala, de locuinte, suburbie. In facultate ni s-a spus ca este o diferenta intre sensul British English (uptown=central) si American English (uptown=periferic); probabil e vorba de asezarea la periferie a cartierelor rezidentiale in America, dar oricum modelul a fost preluat peste tot de acum.



Finally, m-am lamurit! Multumesc!

Am vazut-o pe Roxi - cocheta in poze, ce frumoasa e!


**************************************************
Lili, mamica lui Mathias (17.10.2006)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sephora spune:

Va pup fetelor

Am reusit sa cetesc tot,noi ne tinem de program,numai ca ieri nu a vrut copilul sa adoarma sub nici o forma asa ca l-am imbracat si am plecat singura cu el in Moll,zic adoarme,da a adormit chiar cand am parcat si cand l-am luat sa-l pun in carut normal ca s-a trezit,asa ca a belit ochii pe acolo cat am stat,am facut niste cumparaturi de la Gima si cand am ajuns la casa am observat ca nu mai aveam banii,asa ca am rugat vanzatoarea sa mi le tina poate gsesc banii in msina,asa a fost erau cazuti intre scaune,asa ca am facut si cumparaturile de rigoare.Cand am ajuns pe straduta noastra a adormit si copkilul era ora 18 l-am lasat doar o ora sa doarma ca ma gandeam ca mai adoarme,nu!
LA 23.30 io ma uitam la o emisiune favorita de pe Italia 5 si el a venit langa mine pe canapea si s-a cuibarit si gata dus a fost.
Mananca super bine,chiar se vede pe el ca s-a mai rotunjit,nu lasa in castorn nik.
Matteo raspunde cu "da" sau "nu" la intrebarile puse,imi arata si-mi zice "aicea" unde vrea sa-i pun lucrurile sa le aiba la dispozitie ,mi se pare ca vb cu un om matur,e ceva,parca nu-mi vine sa cred ca e el si ce schimbare,a inceput sa scoata din ce in ce mai multe cuvinte.Credeti-ma nu-mi vine sa cred ca el e asa mare!

Am vazut pozele cu intaleala lui Lexi si Beatrix,foarte frumoase si puisorii minunati.Ce tineri sunteti ma Lexi!

Pe Barbatusul de Vladut si Ingerul de Mathias,Eloise te-ai tuns?

Vazut cocheta de Roxana.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GETY spune:

quote:
Originally posted by floricel79

SOS

ce le dati la bebei in caz de nas infundat, mai ales noaptea sa nu se tot trezeasca din cauza ca nu pot respira???




Florina, mamica de Roxana Maria (23.09.2006)




Noi am folosit Batista bebelusului, care curata nasucul de muci dar spre disperarea mea se produceau imediat altii inapoi, Sterimar, Sinupret, iar pentru ca sa poata dormi cat de cat noaptea ca nu putea sa respire si plangea, am folosit mijlocul "neortodox" numit Peritol.

Pana la urma ne-a trecut cu Colargol si aerosoli.


Asa creste Maria Diana
Greutate: "X" (1,60 m); Deadline: 1 martie 2008; Target: 3 kg.

Mergi la inceput