Pitici de Ploiesti 7

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns zeririlouiza spune:

Emilia felicitari, saraiasca, sa fie cuminte si mancacioasa

Medeea, speram sa astepte bebe macar pana in saptamana 38, dar tinem pumnii si nastere usoara iti doresc de pe acum

Louiza mamica de Yasmin - Elena 09/01/2008

poze bubulina

ce mare sunt

www.flickr.com/photos/10161776@N07/sets/" target="_blank">poze graviduta, nunta, luna de miere, Sighisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Ohhh dar nu ma stresez!Nu ma mai stresez ca a fost o vreme cand udam pantofii una doua!Acu ma joc cu fi-mea cu papusile:le imbracam-le dezbracam,punem pampers etc....

Va urez tuturor bebei mancaciosi si sanatosi si cuminti !

.............................
Oh once in your life you find someone
Who will turn your world around
Bring you up when you're feeling down!
Brian Adams-Heaven

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns voicu_bebi spune:

salut...ce faceti?
emilia,felicitari sa-ti traiasca fetita, multa sanatate si tot ce va doriti..te asteptam cu detalii!
fetelor as vrea sa va intreb...cat costa un beta HCG si unde as putea sa ma duc sa il fac si eu? va pup!

Anca..viitoare mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clyo spune:

Emilia, sa-ti traiasca fetita!
sa fie sanatoasa si sa va bucurati de ea!

scuze Medeea, dar nu stiu nimic de gutiere; din pacate nu ma pot lasa de cafea :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Medeea76 spune:

Luiza, asa ma gandesc si eu, ca doar nu mai e mult pana in saptamana 38, ideea e ca de acum poate sa vina, eu o astept cu mare drag.
Laura, ce s-a mai intamplat cu Sandra?
Voicu, Beta Hcg poti face la Panaceea sau la Mediurg, dar dureaza mult pana primesti rezultatul. E cateva sute de mii (3, 4, nu mai stiu). Eu faceam mereu la Medsana, in Bucuresti, ca-mi dadeau rezultatul in aceeasi zi, prin mail sau fax.
Clyo, ai incercat cu ceai verde in locul cafelei? Al meu e tare multumit de efect, desi mai scapa si la cafea din cand in cand.

Medeea, mamica de Tea - 17 iulie 2006 si cu Ana mica in burtica (36+)

AMR 4 saptamani!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geo_ionita spune:

Medeea:
Vreau sa cresc si eu un copil bun, cuminte si inteligent dupa metoda Dr. Spock...daca se poate si daca bebelina mea vrea...astept detalii,cand poti si ai timp, sau spune-mi de unde pot lua cartea.
Merg azi la dr. Nonea la un consult...sa vad ce imi spune despre operatie.

Georgiana
mamica clopotelului Bianca Maria (25.12.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emiliapop spune:



Fetelor multumesc pentru felicitari si Geo pentru anunt.
Suntem bine vineri am venit acasa si azi bebelina a facut o saptamana..
Revin ca s-a sculat.

Emilia cu Eveline Mihaela si Alexandru Paul(16.08.2006)



poze cu noi si Eveline

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Medeea76 spune:

Emilia, cand ai putin timp liber, spune-mi si mie daca e greu, greu, cu piticii. Am emotii, mai ales ca Tea nu prea mai doarme noaptea (probabil ii ies ultimele masele) si ma gandesc ca se vor trezi in contratimp... Baietelul tau a acceptat-o repede pe cea mica, sau e gelos?
Geo, cum a fost controlul? Eu am luat cartea de la Diverta, o varianta mai scurta, pana la trei ani, si una mai lunga, pana la 18 ani. Ti-o recomand pe cea scurta. E destul de greu sa sintetizez, dar iti pot povesti, de exemplu, ce spun ei despre somnul sugarului (metoda blamata pe forum, dar aplicata cu mare succes la noi). In general sugarul mic plnage noapte, pentru ca vrea alintat, rasfatat, vrea apa sau mancare, vrea sa stie ca esti acolo etc. Motiv pentru care noptil tale sunt nopti albe... Ideea este ca piticul sa fie satul, schimbat si in general un copil multumit. In momentul in care plange, tu trebuie sa-l ignori (desigur, daca nu are probleme reale, ci vrea doar in brate sau in pat langa tine). Trebuie sa ai mare tarie de caracter, intrucat plansul sugarului declanseaza hormonal in mama instinctul de a-l lua in brate. Deci nu il iei brate. El va plange o vree, apoi se va linisti. Daca la un moment dat cedezi (dupa mai multe minute care ti se vor parea o vesnicie), ai facut o mare greseala. Va intelege ca daca plange mult, intr-un final il iei in brate. Deci trebuie sa te abtii, indiferent de ce simti... In cazul nostru Tea plangea la ea in patut, iar eu plangeam in patul meu si muscam la propriu din plapuma. Insa am fost tare, pentru ca stiam ca metoda e sigura si dupa doua nopti de plans (cateva minute, nu iti imagina ca o lasam toata noaptea plngand), a inteles ca noaptea nu are succes si a treia noapte nu a mai pland deloc. Asa incat Tea mi-a dormit toata noaptea incepand cu varsta de doua luni! Daca ii dai sa manance in toiul noptii, nu va refuza, iar mama vare senzatia ca piticul plange de foame. Nu e chiar asa. Ori ii dai apa, ori nu ii dai nimic. Eu am ales a doua varianta. Copului nu moare de foame daca nu mananca 6-7 ore, dar asta numai dupa varsta de doua luni. In rest, noaptea trebuie intotdeaunasa fie lumina stinsa in camera, indiferent de ce se intampla, iar parintii nu trebuie sa vorbeasca nimic, decat eventual salinisteasca sugarul cu "sh-sh". Noaptea totul e monoton, nu exista joaca , luat in brate aiurea etc. Astfel, copilul intelege ca noaptea se doarme, altfel totul e plictisitor.
Revin cu alte sfaturi cand mai prin putin timp liber.
Am postat public mesajul, poate le ajuta si pe celelalte mamici de pitici sugari. Noapte buna!

Medeea, mamica de Tea - 17 iulie 2006 si cu Ana mica in burtica (36+)

AMR 4 saptamani!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nana72 spune:

FETELOR A NASCUT MEDEEA... a aparut ingerasul Ana Gabriela (3.200Kg si 50cm).
Sa-ti traiasca Medeea si sa fie sanatoasa si norocoasa in viata
Emilia, sa-ti traisaca puiutul si multa sanatate, bafta la nopti usoare
salutari la toate fetele
nana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zeririlouiza spune:

Felicitari Medeea, sa-ti traiasca sa fie cuminte si papacioasa si mamai sa aibe mult laptic sa-i dea

Louiza mamica de Yasmin - Elena 09/01/2008

poze bubulina

ce mare sunt

www.flickr.com/photos/10161776@N07/sets/" target="_blank">poze graviduta, nunta, luna de miere, Sighisoara

Mergi la inceput