Bulgarasi si globulete de nov-dec 2007 (8)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

quote:
Originally posted by pussi


bb stiu un BB cu dintisori aparuti la 3 luni! Deci sunt si cazuri din astea.. stiu ca se dau cu gel special cu gust de capsune parca pe gingiuta si sa-i dai jucarele din alea care se pun in frigider!


am pus poze si de la botez la semnatura



PUSSI de SABINA ELENA & ANA NICOLETA 19.11.2007

www.flickr.com/photos/12652375@N04/2078939834/in/photostream/" target="_blank"> TUSTELE MELE

DOAMNE AJUTA!





pozele sunt superbe!! printesele sunt superbe!!!! trebuie sa iti spun ca te admir, eu nu stiu cum m-as fi descurcat cu 2 bebei, oricat de cuminti ar fi fost!!
pusi la printese si la mami lor!!!

-------------------------------------------------------------------------
Cea mai fericita sotzie si mamica!!!

Cerul ne-a trimis un ingerash sa ne descreteasca fruntile si sa ne lumineze viata!!! !!

mami si bubulina IASMINA ALYSSA 31.10.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

Buna, fetelor si bebelusilor si multi pupici. Sper sa fiti toti sanatosi si frumosi. Imi pare tare rau ca nu pot intra sa va citesc, voi avea mult de recuperat la un moment dat, ca trebuie sa citesc citeva capitole bune din urma. Multumim fetei care ne-a pus si noua datele pe listuta. Daca ar putea sa puna si Apgar 10 ar fi complet...oricum multumim si o pupam cu drag. Azi am fost cu Lucas la doctor la consult si vaccinuri. I-au facut 3 vaccinuri si a trebuit s-o ajut pe doctorita sa-l intepe...a fost groaznic pt mine....saracutul a plans.. L-au consultat, e totul foarte bine, la 2 luni si doua zile are 6,2 kg, 59 cm. E un bebe imens. Ma intreaba toata lumea ce-i dau sa manance. Nu-i dau decat laptic de la mine, de cate ori imi cere... chiar si de 10 ori pe zi, daca imi cere... si imi cere si de mai multe uneori. Nici vitaminele nu i le dau: aici se dau vitamine la copii pana la un an. Dar eu momentan nu i le dau, pana nu trece perioada colicilor. Lucas e un copil tare agitat. Pe cat e de dulce si de frumos pe atat e de rau. Nu vrea sa stea niciodata singur. O vrea in permanenta pe mama. Doarme cu mama lui, nu suporta sa stea singur in patutul lui. Sa nu credeti ca l-am obisnuit rau.. a fost asa de cand s-a nascut...din prima noapte a supt incontinuu si nu voia sa stea in patutul de la maternitatea... parca il puneam pe ace cand il puneam in patut. Asa e si acum. La inceput ma trezeam de atatea ori pe noapte si ma chinuia atat cu plansetul lui ca nu puteam dormi. Vreo luna si jumatate ne-am chinuit asa pana mi-a spus moasa (matrona) sa-l iau cu mine in pat pt ca el e foarte mic acum si are nevoie de mine. Asa ca l-am luat si de atunci pot si eu sa dorm noaptea. Recunosc ca ma cam sperie asta caci nu stiu cum o sa-l fac sa doarma la un moment dat singurel. Asa ca nu-l pot lasa singur nici 5 minute ca tipa dupa mine. In rest e foarte dragut. Deja ne jucam impreuna si rade... e o dulceata cand e in toane bune. Cam asta e viata noastra.
Vreau sa va intreb ceva: cand copilul urla si nimic nu-l poate face sa se potoleasca nu simtiti ca vreti sa va duceti in lumea larga? Ca eu da... de cateva ori am si tipat la el... binenteles ca pe urma m-am simtit vinovata... uneori simt ca o iau razna. Spuneti-mi si mie ce sa fac in momente din asta. Dar sa tineti seama de faptul ca stau cu el tot timpul 24/24, ca nu am pe nimeni care sa ma ajute cu el. Dan nu sta prea mult cu copilul, caci invata pt scoala de soferi. Haideti, dati-mi niste idei. Va pup pe toate cu drag.




Jasmin si micutzul Lucas Daniel

AMR cel mult 5
saptamini!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ank83 spune:

Jasmin si eu am avut probleme cu plecatul in lumea larga un timp si dupa ma simteam vinovata.
Dupa dormeam cand dormea si el ...asa a fost o perioada, treburile casnice le ignoram destul de mult, dar eram odihnita si reuseam sa nu ma enervez cand urla puitul.Ei nu au nici o vina .Acum e totul roz sta cuminte ma urmareste ce fac... si crede-ma ca l-am luat mult timp cu mine in pat si l-am tinut in brate f mult.

Ank Raul 17.10.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

Pussi, draguta mea, am vazut pozele cu tustele tale...sunt niste fetite superbe. Asa cum zice si BB, nici eu nu cred ca m-as fi descurcat cu doi... pot sa spun asta mai ales ca am un copil care ma solicita foarte mult.




Jasmin si micutzul Lucas Daniel

AMR cel mult 5
saptamini!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

BB astea sunt semnele dar procesul poate dura si o luna, doua.Momentan pot creste inauntrul gingiei dar de iesit efectiv o pot face si mai incolo.

O zi excelenta !
Lala.


Fratele mai mare!
Baby Andrei ! (27.12.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana8188 spune:

Jasmin, ce sa iti zic... Si eu stau aproape 24h/24 cu bebelina, ca tati e mai mult plecat in delegatie. Ma ajuta si soacra, dar cand poate ca ea lucreaza. Trebuie neaparat sa il obisnuiesti cat de cat in patutul lui, singurel, ca asa nu mai ai timp de nimic.
Nu stiu cum sa iti zic sa faci, ca fata mea de la inceput doarme in patutul ei si mai nou cand e treaza, gangureste si sta singurica fara probleme; nu plange decat daca ii e foame sau am deranjat-o cu ceva sau o doare burtica.
Mai are si ea mofturi si vrea in brate si eu o las in patut si ea plange si ma santajeaza, dar nu tine mult. Am observat ca atunci cand e agitata si ii e somn dar nu poate dormi din cauza ca isi da cu manutele in ochi, daca o fac sarmaluta, reuseste sa adoarma intr-un final, cu suzi in gura.

Oana de Ana Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Nu e prea devreme pentru fontanela inchisa total ??? Eu stiam ca nu e bine sa se inchida minim pana la 6 luni, ideal la un an .



O zi excelenta !
Lala.


Fratele mai mare!
Baby Andrei ! (27.12.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vasari spune:

Abia acum s-a linistit si Maria putin, sau asa mi se pare... Ca acum nu a mai fost demult, plangea orice ii faceam. :(
Am pus la semnatura 3 poze cu wrap-ul. L-am legat in prima pozitie, "simple cradle". Azi exersez alta. Nu cred ca trebuia sa-i iasa capul totusi. La sotul meu sta mult mai bine. Eu o sa incerc sa folosesc alta, in care sa stea in fundulet.
La voi asa arata wrap-ul legat? Poate mai pune cineva poze si descoperim moduri noi de a-l prinde... sau macar corecte. :)

Alina si Maria - 3 NOV 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

Ank, multumesc din suflet ca ma incurajezi. Deci inca mai am sperante ca Lucas sa se cuminteasca... Stiu ca el nu e vinovat, de asta ma simt groaznic dupa ce tip... de fapt nu stiu daca tip neaparat la el cit tip de frustrare si de neputinta. Incerc din rasputeri sa ma abtin in acele momente, dar nu mereu reusesc. Mi se pare ca eu am copilul cel mai dificil. Daca il tin in brate e atat de cuminte... sau nu neaparat in brate, pot sa-l pun pe canapea cu mine, dar sa-l tin de mana. Sa stie el ca sunt cu el... nu e suficient daca ii vorbesc.




Jasmin si micutzul Lucas Daniel

AMR cel mult 5
saptamini!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ank83 spune:

raul dimineata e foarte vesel si sta cumintel in pat, dar seara are momente cand incepe sa tipe asa din senin.il iau in brate si se linisteste si la somnicul de seara il pun in patut cu lumina difuza si stau sa nu ma vada si adoarme singurel.
La noi de la 2 luni si 3 saptamani au disparut durerile de burtica de orice gen.chiar si daca mananca mai mult decat e admis nu mai are nici o treaba.de cand nu mai avem dureri deloc dormim singurel nu mai dormm cu mami

Ank Raul 17.10.2007

Mergi la inceput