Strumfi de iulie-august 2007 (52)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

quote:
Originally posted by Anya20

si acum despre noi...astazi am fost cu arina la oftalmolog, pentru ca banuiam ca are un canal lacrimal imperforat. ceea ce s-a dovedit a fi adevarat. n-a fost prea placut, pentru ca i-au facut anestezie generala ca sa poata lucra si am avut ceva emotii. a trecut cu bine, asa ca acum sunt linistita.

face progrese pe zi ce trece. toata ziua silabiseste. intinde manutele, ne mangaie. e disperata dupa mine, ma cauta cu privirea, ma striga. sunt foarte multumita ca mananca bine si vad ca ia in greutate foarte bine (are 7600). nu-mi vine sa cred ca e ea .
scriu asta ca sa va incurajez, caci va amintiti prin ce chinuri am trecut noi cu mancarea. san mananca numai in somn...astept sa adoarma si apoi o pun. e si o parte buna in toata afacerea...faptul ca adoarme singurica. se intoarce pe-o parte, isi suge degetelul putin si gata.


am pus si eu niste poze noi. am renuntat la contul de pe flickr si am descarcat pe picasa doar cateva poze, din ultima luna.

comorile mele: anya ioana (19.10.05) si arina ilinca (20.06.07)
arina s-a nascut...a doua oara!




Bine ca ati trecut peste emotiile anesteziei si sunteti ok. Felele sunt superbe! Sa va traiasca!

Mamica celor doua printese, Ilinca (26.07.2007) si Alexia (27.06.2000)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina26 spune:

Barzuca25 este uimitoare asemanarea intre tine si fetita ta.
Anya20 frumoase foc fetitele tale
Alexia2007 prietena mea cea mai buna de aici a avut si ea bona ca si tine 8ore/zi 5zile/sap pana a implinit fetita un an dupa care, bona a stat doar 4 ore/zi 5 zile/sap. Ei ii placea foarte mult sa aiba timp liber. Eu daca stau prea mult (vorbesc 4-5 ore) fara Ingrid ma apuca un dor de ea. Cred ca fiecare suntem diferiti si ceea ce ne face pe noi sa fim fericiti conteaza cel mai mult. Daca tu zici ca esti o mama mai buna avand o bona sa te ajute probabil asa este.
Ingrid a luat de pe undeva un virus intestinal, imi vomita mult dupa ce mananca, iar de mancat mananca foarte putin. Imi e asa de mila de ea... abea astept sa ii treaca .


Ingrid Ecaterina si mami

ingerasul meu Paul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

quote:
Originally posted by cristina26

Barzuca25 este uimitoare asemanarea intre tine si fetita ta.
Anya20 frumoase foc fetitele tale
Alexia2007 prietena mea cea mai buna de aici a avut si ea bona ca si tine 8ore/zi 5zile/sap pana a implinit fetita un an dupa care, bona a stat doar 4 ore/zi 5 zile/sap. Ei ii placea foarte mult sa aiba timp liber. Eu daca stau prea mult (vorbesc 4-5 ore) fara Ingrid ma apuca un dor de ea. Cred ca fiecare suntem diferiti si ceea ce ne face pe noi sa fim fericiti conteaza cel mai mult. Daca tu zici ca esti o mama mai buna avand o bona sa te ajute probabil asa este.
Ingrid a luat de pe undeva un virus intestinal, imi vomita mult dupa ce mananca, iar de mancat mananca foarte putin. Imi e asa de mila de ea... abea astept sa ii treaca .


Ingrid Ecaterina si mami

ingerasul meu Paul








Multa sanatate!

Mamica celor doua printese, Ilinca (26.07.2007) si Alexia (27.06.2000)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jadi spune:

Deci la toata lumea!

Scriu repede inainte sa merg la mancare!
Alina.a, eu am bebecomfort Iseos Isofix pt Vlad. Sunt foarte multumita de el, se prinde excelent si nu se balangane si scaunul in sine se prinde in 5 puncte. In plus are aparatori laterale faine! Singura problema este butonul care culiseaza scaunul, are si o pozitie de somn mai confortabila dar butonul se invarte mai greu dar nu cred ca asta e problema. Iar vara transpira rau in el dar eu nu am vazut scaun sa nu transpire copilul! Eu l-am luat pentru Vlad la varsta de 1 an de a BE, in magazine era 18 milioane iar la BE era redus la 9 milioane. De atunci banuiesc ca s-au mai ieftinit ca asa mi se intampla mie Oricum planuiesc ca in curand sa ii iau lui Vlad un inaltator in loc de scaun si sa pasez scaunul lui Tudor.

O sa mai scriu

Deni & Vlad & Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

Pupici pentru mamici si bebici.

Mamica celor doua printese, Ilinca (26.07.2007) si Alexia (27.06.2000)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nonna76 spune:


Multumim de cafea Jadi.

lui Matei pentru ieri(am uitat).Simo multumesc de PM-ai dreptate.E mai bine ca a facut varicela acum ,e rau daca facea vara cind e greu sa-l tii in casa.Si la Vlad a fost un copil cu varicela si mi-as fi dorit sa faca si el sa scap.Mai ales ca ca eram inca in concediu.

Am vazut poze a doua mici gratii-Anya si Arina.Is domnisoare mari deci mai pot avea o surioara .Sau un fratior.

Cristina sanatate multa lui Ingrid.

Eu am stat cu Vlad acasa un an jumate si o luasem pe aratura serios asa ca de data asta am zis sa ma intorc la serviciu mai repede.Imi iubesc copii enorm dar stiu ca daca eu sunt psihic bine vor fi si ei.Totusi Andrei va avea 7 luni si va ramine cu bunica.(am emotii)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunflower1979 spune:

'neata!
am vazut si eu acum de dimineata poze frumoase cu anya si arina...am mai spus, scumpele foc. ce fericita trebuie sa fii cu asa minuni! ma bucur ca ati trecut cu bine de interventia la ochi - biata arina, ca multe a mai avut de tras. sanatate multa sa aveti in continuare!
am vazut-o si pe hlizita (dupa cum spune mami) de elisa, careia i-au mai scazut bolfonicile. rasul de copil e atat de placut si de molipsitor! frumoasa fetita ai, alina; inca o data spun, sa va bucurati de ea!
cristina26 imi pare rau ca ingrid e bolnavioara. sper sa treaca repede.
ah, si pentru Matei de simo mai intai sanatate, sa treaca varicela si in al doilea rand la multi ani pentru ieri, ca a implinit baiatul 6 lunisoare! sa cresti mare! si simo...mai vino pe la noi simoooonaaa dragaaaa...

Cristina, mami de superbaietel www.flickr.com/photos/12285891@N07/2170658217/" target="_blank"> Denis Stefan (30.07.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorinaoo1 spune:

Neata! Jadi multumim de cafea, chiar ne era dor de cafeluta ta

Anya dac-oi avea un bb2, ca fetele tale vreau sa fie, sa stii ca nu atentez la domnul tau , dar poate mai trimiti incoace niste esenta de fete frumoase, curajoase si istete Sau as putea verifica teoria aia babeasca potrivit careia daca te uiti cu drag vreme indelungata la un copil sau la cineva la care tii cand esti insarcinata, copilul ii va semana Bine ca Arina a trecut cu bine peste anestezie. Am vazut si niste sunculite acolo la Arina cea frumoasa si zambareata, bravo ei

Cristina sanatate multa lui Ingrid

Simo lui Matei, si eu uitasem desi e nascut de ziua mea

Lavi si Lorina Maria (5 iulie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Buna dimineata! Azi m-am trezit intr-un rasfat total - sta D. cu Una si eu pot sa fac exact ce-mi pofteste inimioara. Plus ca mi-a venit cafeaua la bot si n-a mai trebuit sa ma duc eu sa mi-o fac - ce mai... boierie! Daca n-as fi rupta de nesomn, morocanoasa, irascibila, ciufuta, zburlita la propriu si zagariata pe fata de Una care asa stie ea sa mangaie, ar fi o zi piiiieeerfecta!

Am vazut si eu pozele frumoase foc cu petele Anyei - Anya, sa-ti traiasca si la mai multe!
Simo, sanatate multa baietilor tai, de la mare la mic!
Cristina, sa va faceti repede bine!

Nonna, a stii ca ma gandesc mereu la tine, la faptul ca acusi, acusi reincepi scoala. Mai sunt aproape doua saptamani, nu? Ai fost pe la scoala sa-ti vezi orarul, clasele?

Despre Isofix nu stiu nimic, deci tac chitic! Si fug si eu sa-mi inmoi mustatile intr-un bol cu laptic (si cu cereale, si cu miere). Sa vedem cum ma mai simt cu burta plina!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria1111 spune:

Multumesc mult pentru raspunsurile legate de diversificare.

Valen
, multumesc mult de sugestii; s-ar putea sa fie intr-adevar
din cauza ca e prea flamanda; o sa incerc si varianta propusa de
tine. Am inceput diversificarea de vreo 3 saptamani, dar tot
la cateva lingurite de piure suntem (fructe sau legume fierte si
amestecate cu putin lapte de san). Nu vreau sa o fortez si dupa ce
se stramba la primele lingurite, nu mai vrea sa deschida gura sau
o deschide si sufla in lingurita cu piure.

Nu mai stiu cine intreba cum servim mancarea la copil: incalzita sau la
temperatura camerei. Eu am folosit-o in ambele moduri; cand fac piureul
in ziua respectiva e el cald si astept sa se raceasca un pic; iar cand l-am
facut cu o zi in urma si l-am pus la frigider, il mai incalzesc un pic
pe aragaz (borcanelul cu piure intr-o oala cu apa care fierbe), dar nu
foarte mult, cat sa ajunga cam la temperatura camerei.

sunflower1979, eu cartofii ii tin in dulap, intr-o punga de hartie, iar
morcovii in frigider. Si eu citisem despre modul de pastrare al
legumelor, iar daca e sa te iei dupa ce scrie pe acolo, nici o leguma
nu prea merge pastrata mai mult de 1-2 saptamani.

Voi aveti idee la ce varsta a bebe-ului trebuie mutat mai jos
nivelul patului de bebe?

Mergi la inceput