Piticlontzi de iulie-august 2004 (245)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

La Multi Ani!! Ema sa fii sanatoasa si fericita!

Mey mey... ce de copii bolnaviori, sanatate dragilor, sa va faceti bine cat de repede!!

Andrea am citit subiectul tau cu 3 ani - personalitate sau proasta crestere - ei bine eu cred ca adevarul este pe undeva pe la mijloc, cu observatia ca nu ma gandesc la proasta crestere ci la slabiciunile noastre de parinti iubitori! Si mie imi vine greu sa-l disciplinez pe Victor, dar reusesc. In schimb pe tati il face din vorbe, carne cu varza nu altceva!!

Cum reusesc? Cu tenacitate si consecventa. Adica nu-mi schimb parerile, dorintele, verbalizarile si actiunile indiferent ce face sau zice juniorul. Daca luni la rand te vede ca faci ce spui si spui mereu acelasi lucru, pana la urma ii intra-n cap. Il recompensez daca e cazul, il pedepsesc daca greseste si-si da seama de greseala, ii distrag atentia de la activitati nepotrivite, il cointeresez fara sa-l mituiesc aiurea, ii explic tot ce fac si de ce fac cutare si cutare, nu-l mint si nu-l pacalesc. Si insist ca toata familia sa faca la fel, sa nu ma saboteze sub nici o forma, oricat de greu le-ar fi si oricat de obositi am fi cu totii.

Eu cred ca vei reusi si tu, ideea este sa nu-ti propui schimbari de azi pe maine ca n-ai sa vezi. Trebuie luni de zile ca sa constati o imbunatatire reala.

Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pako spune:

Adema "la multi ani!"...multa sanatate si ce doresti sa ti se indeplineasca!

Multumim si noi de urari...asemenea si voua!

Andrea...da, bioticsul merge foarte bine cu antibioticul...asta stiu de la farmacista
kro,multa sanatate...am trecut si noi prin amigdalita asta pultacee...cu antibiotic, nurofen si pastilute mici de homeogene(sunt dulci, placute de copii)
Anca, eu nu am dus-o la film pana acum dar mi-ai dat curaj :)

...si uitati pozele promise

http://www.nede.netfirms.com/scrupi.bin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Salutare. Io am frisoane, am luat pana amu` Nurofen raceala gripa. Sper sa pot pleca acasa si Giulik sa aiba o seara light.

Pako, am vazut 4 (patru) poze. Copiii sunt fff frumosi, dar dc nu puneti muuuulte poze ??? Ha ???

Sanatate tuturor !!!



Daria & GIULIA(2004 08 16) arta la 3,4 ani Alba ca Zapada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roberta04 spune:

Ce slaba e miscarea pe aici...

ANDREA, am citit si eu subiectul postat de tine la "psihologie" dar nu va suparati daca il comentez pe aici, cred ca e o problema generala la varsta piticlontilor- sunt ei incapatanati, au prea multa energie sau sunt greseli in educatia data de noi?

Eu am o mare dilema, saptamana trecuta, la botezul nepotului meu, v-am zis ca in biserica se auzea in fundal numai vocea lui Matei, la cumnatii mei acasa s-a apucat sa alerge calare pe mop, dadea muzica mai tare, a gasit fierul de calcat si il tragea dupa el prin casa... La biserica eu nu m-am simtit nicicum vinovata de comportamentul lui, copilul voia sa vada tot si comenta ce vedea :"Mami, de ce il baga in apa?", "Mami, ce e acolo?" si tot asa. La ei acasa, intr-o camera cu 15 adulti care discutau linistiti la masa ce putea face un copil de trei ani, sa isi ia o carte si sa citeasca linistit? Si-a tot gasit de lucru.

Surpriza mare a mea a fost a doua zi cand am aflat cu stupoare ca a mea cumnata s-a suparat foarte tare ca Matei a stricat tot farmecul botezului, ca e mare si ca ar fi trebuit sa il "disciplina," adica sa il batem.
Primul impuls al meu a fost sa ma supar si eu, ca deh, si Matei e botzul meu de aur dar nu pot sa nu ma intreb daca oare nu este comportamentul lui deplasat si nu-mi dau eu seama??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Roberta, pot sa rad ??? Nu te superi, dar stai linistita. Si vorbesti cu mamica peste 3 ani !
Matei e perfect sanatos si s-a comportat asa cum tre` la varsta lui !





Daria & GIULIA(2004 08 16) arta la 3,4 ani Alba ca Zapada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice2004 spune:

Hai ca ma apuca si pe mine risul, vorba Dariei ! Cum Robertooo, asadar Mateiul a stricat "farmecul botezului" ! Pfff, asta da suparare pe cumnata ta ! Relaxx, mama draga, doamna cu pricina o sa vada pe pielea proprie cum se comporta un copil la trei ani juma si dupa aceea poate ca o sa isi dea seama cit de deplasata a fost acum !! Si poate la rindul ei va strica vreun ... farmec, hahaha ! Pupici Mateiului ! Se simte mai bine ?
Si sanatate tuturor bolnaviorilor !

Alice si Andrei
Poze 2004 2005 www.shutterfly.com/view/pictures.jsp" target="_blank">2006-2007www.dropshots.com/alice2004" target="_blank"> Filmulete
"Our lives are made in these small hours,these little wonders,these twists & turns of fate/time falls away, but these small hours still remain". Rob Thomas/Little Wonders

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roberta04 spune:

Pai si eu i-am spus ca mai vorbim peste 3 ani, cand eu o sa-mi fac manechiura si baiatul meu o sa stea linistit si ea o sa fuga dupa strumful ei de 3 ani...
eiii....am eu un mare offff cu cumnata mea care face pe dos tot ce o sfatuiesc in legatura cu copilul, asa ca m-am cam retras in banca mea dar ma cam doare sufletul de ala mic ca-i tare scump!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Roberta, ata ete. Nu te stresa prea mult, unele persoane asa sunt puse, contra ... vantului ! Important e ca ne facem auzite daca consideram ca ceva e mai ok altfel, dar mai mult nu poti face.

Mey, eu ink rad. Imi plac persoanele care ink nu stiu ce inseamna sa ai de comandat (cu telecomanda, ofcorz) un cupil.

Eu ink sunt la faza aia cu intrebarile celorlalti ... da` nu vorbeste, da` dc nu o inveti romaneste, da` dc nu o duci la un doc ... la care Giulik are doo variante in functie de toanele ei ... ori scoate limba in semn ca are limba, ori imi zice "mami, vorbesc romaneste, poti sa-i traduci" dar asta asa frumos, romaneste :-)) Si io ma simt atat de mandra e iubirik mea tacuta :-)))







Daria & GIULIA(2004 08 16) arta la 3,4 ani Alba ca Zapada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vrabiuta spune:

buna seara

in primul rand felicitari noilor gravidute, sa aveti sarcini usoare si bebici sanatosi!

lia pui a scapat de varicela dupa ce a avut bube si-n cap, si pe gingii, chiar si in ochisori... din pacate i-a ramas un semn pe frunte destul de adanc, pentru care sunt suparata pe pediatra. mi-a zis ca pot sa folosesc garasone picaturi oftalmice (pe care le aveam in casa) ca antibiotic in caz de suprainfectie... si uite-asa am ajuns la dermatolog (am cautat din proprie initiativa pe net si am descoperit cu stupoare ca garasone este contraindicat pentru afectiunile de natura virala). acum avem tratament cu actovegin, recomandat de dermatolog, si pare a se remedia incet-incet. dar semn cu siguranta ii va ramane... si cand ma gandesc ca a fost extrem de intelegatoare si nu s-a scarpinat deloc pe fata, iar eu i-am facut rau cu mana mea... nu pot sa va spun cat ma simt de vinovata. si bineinteles ca mi se confirma inca o data parerea despre medici...

in rest suntem bine, avem din cand in cand micile crize specifice varstei. daca ii spun de nshpe ori sa se imbrace si ea tzopaie prin casa si canta, desi deja e ora la care trebuia sa fi ajuns la birou... ma enervez si ridic tonul. si ce credeti ca se intampla? lia imi face observatie ca nu vorbesc frumos nici nu stiu daca sa ma bucur pentru felul ei de-a fi, sau sa ma ingrijorez pentru anii care vin...

pe de alta parte business-ul nostru de foto merge bine. aparatul cel nou, cel mai performant model de DSLR Canon, o sa ajunga la noi saptamana viitoare (il asteptam din noiembrie, dar s-a tot amanat lansarea). nu vreau sa ma gandesc cat a costat si abia astept sa il pun la treaba.

cam atat de la noi, o sa incerc sa intru mai des.

o seara frumoasa tuturor!

impresii de calatorie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

in primul rand, sanatate multa tuturor
la multi ani adema
ema, pupici si mai intra asa sa ne dai cate un semn din cand in cand
m-am apucat de citit, ce fac, fac bine, numai ca tre sa fiu consecventa. si sa am ajutorul taticului. ieri s-a comportat super si am fost tare mandra de el. aici se vorbeste mult de positive parenting, care inseamna ca trebuie laudati si recompensati cand sunt cuminti, asculta etc si ignorati cand se obraznicesc. eu il duc in camera si inchid usa si-l verific dupa cateva minute sa vad daca s-a calmat. a inceput sa functioneze ca nu-i place sa stea singur.
eh, o zi buna

philip&andreea

Mergi la inceput