Fulguleti de nov-dec-2006 (145)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lizzy spune:


laura, nu-i dau pufuleti. deloc. nu i-am dat niciodata inca. prefer alte 'deserturi'

dandusa, ieri dimineata am ratat ceva la reteta de muffins. aseara am facut iar, au iesit f.f.gustoase. sunt mandra de mine. in sfarsit am copt ceva si e bun!

marani, si noi papam 'covrigei' de la nestle (cereale cu miere cheerios, de fapt...). i-am luat lui ianis, dar mai fura si marc :)
noi am fost anul trecut in toamna cu ianis in austria. i-am facut pasaport si atat.

donia, si eu cand gatesc o fac cu marc in bucatarie. ii dau un bol cu cateva bobite de cereale. uneori le papa, uneori... joaca fotbal, baschet si orice cu ele. pe jos... isi pune fundul pe ele, da cu limba pe covor dupa ele... o distractie totala!

dandusa, al meu isi calca singur. cand am timp si nici un copil nu e agatat de mine... mai fac si exceptii :)

ruxandra, si eu sunt foarte curioasa ce impresii iti faci despre america si americani. prima impresie a fost ca e un loc fain sa locuiesti (acolo unde esti tu), asa-i? ceva noutati?

dandusa, curand am un drum de cluj. pt coafor :)) dar urmatorul, promit solemn, il fac la bucuresti. pt tine :))) si pt stilista din tine :)))))

a_deju, imi place de eric :) greva-greva... dar macar recupereaza la lapte. fugi mami fa provizii :)))
acuma citesc cum a dat 'norocul' peste voi :)) de care grisine (marca si de unde?)

revin




Marc (17.12.06) si Ianis (14.09.04)

Pozele noastre / www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52587" target="_blank">Nasterea lui Ianis


www.helpsonia.com/" target="_blank">Pentru Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizzy spune:


ianis are laringita. stau si ma gandesc ca, desi citesc cat pot si ma gandesc la fiecare mamica atunci cand are probleme mari... tot nu tin minte. de ex. nu stiu ce e de facut daca marc da si el in laringita, forma aia nasoala cu mers la spital... sper totusi sa nu...
de 10 min s-a trezit marc. tuseste urat si el de cateva ore :)) este ragusit dar nu foarte... pot sa-i dau sirop de tuse de-ala de plante? (plantusin il cheama) il ajuta cu ceva? febra nu pare sa mai aiba... de papat tot nu papa, azi a baut ceai si cam atat...



danutz, poate a fost prea plin mami, poate i-a cazut ceva aiurea... bine ca a fost doar una...

madaluta, sanatate la puiut. incearca sa nu te stresezi, sti ca bb din burtica simte... aveti grija de voi!

flore, felicitari pt dinti (ce bizar suna!) si pt cadou! cum fu baia romantica, ha?? :)) sau asteptati w-end-ul, hmmmm? :)))

danita, la noi sper sa nu fie virala. la voi clar a fost laringita viralaca ati luat-o toti. bine ca ai inviat. refacere rapida! (e bai ca vrea in pat langa mami?)

donia, aveam 12 ani cand a picat ceashca, am si uitat cand era marea sarbatoare :)) probabil si flore uitase, ca nici io nu m-am prins ;)




Marc (17.12.06) si Ianis (14.09.04)

Pozele noastre / www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52587" target="_blank">Nasterea lui Ianis


www.helpsonia.com/" target="_blank">Pentru Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

laura am dus kk la analize...sa vedem ce gasesc aia prin el, dar sa stii ca la dani s-a inchegat bine kk...

mai ce agenda ocupata are denis... piscina, parc de distractie, birtuletz...frumuselul si mamica



Dbunny cu bb Daniel(23.11.2006)
www.flickr.com/photos/dbunny/sets/" target="_blank">poze Daniel
www.dropshots.com/dbunny_28" target="_blank">Filmulete cu Prichindelu
An angel wrote...If someone betrays you once, it's their fault;If someone betrays you twice, it's your fault.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizzy spune:


asiza, am vazut si eu pozele. f faine! da' cam putine...
de unde e toboganul ala pt baita?





Marc (17.12.06) si Ianis (14.09.04)

Pozele noastre / www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52587" target="_blank">Nasterea lui Ianis


www.helpsonia.com/" target="_blank">Pentru Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

dianarus imi pare rau sa aud de ianis ca-i betegutz, speram sa nu ia si Marc. Eu lui Dani cand tuseste fara alte simptome(tuse seaca sau cu muci in gat) ii dau un sirop homeopat din: Anisum D1, Bryonia D3, Drosera D3, Eucalyptus D3, Ipecacuanha D4, antimonium sulfuratum... ii trece imediat si scrie pe prospect ca pot sa dau chiar si din jumate in jumate de ora in caz de nevoie. ne merge tare bine cu el. e ceva tip stodal, dar de alta marca si-i pt toate tipurile de tuse.Sper sa-ti fie de folos informatia!!

Dbunny cu bb Daniel(23.11.2006)
www.flickr.com/photos/dbunny/sets/" target="_blank">poze Daniel
www.dropshots.com/dbunny_28" target="_blank">Filmulete cu Prichindelu
An angel wrote...If someone betrays you once, it's their fault;If someone betrays you twice, it's your fault.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_deju spune:

grisine, lapte si apa.. cam asa se descrie pe scurt ziua culinara de azi :)) dianarus, dupa cum a zis si daphna, grisinele sunt din metro (la raionul cu paine, croissante si alte fursecarii. sunt faine, dar cam subtirele, si baga fara sa ezite o ditamai bucatoaia in gura..ceea ce nu e bine, ca tre' sa scuipam ulterior.. lucru pe care normal ca nu stie sa-l faca, deci tre' sa-mi var deshtele si sa pescuiesc..). tot la acel raion sunt si prajiturelele de care scria daphna (mini-chec/pandispan, cum vreti sa-i ziceti, de-ala cu un strat de crema la mijloc.. asta de care zicea ea este cu un strat de iaurt la mijloc.. sunt intr-adevar foarte bune, a mancat si eric..candva..una :) de-atunci..se joaca cu prajitura ca si cum ar fi plastilina.. :))) ).
trecand peste faptul ca nu halim, iaca din seara asta vaz ca-si itesc coarnele bouresti si niste pui de nerv.. l-as cauta de masele, dar e imposibil. nu ma pot apropia de gura lui (nici cu lingurita, nici cu mana goala, nici cu nimic :)) ).
ma retrag in plina glorie, ca-l cam rupe pe mihaiul :)
pupez minunatili

..eu la revolutie eram clasa a 3a..si-am plaaaaans..si ce-am mai plaaaaans..eram tare patriotica pe vremea 'ceea :)) (cred si io, daca toate poeziile si toate cantecelele erau obligatoriu cu taticu' si mamica prezidentiali.. :)))) ) deci nici eu nu m-am prins care era faza :))

Deea, mami de www.onetruemedia.com/shared?p=414b2893332a6a41d7c2a4&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Eric(15.12.2006)

www.helpsonia.com/" target="_blank">pentru sosonica


"outside of a dog, a book is a man's best friend (..'coz inside of a dog it's too damn dark to read..)" Groucho Marx

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

quote:
Originally posted by dianarus78

donia, si eu cand gatesc o fac cu marc in bucatarie. ii dau un bol cu cateva bobite de cereale. uneori le papa, uneori... joaca fotbal, baschet si orice cu ele. pe jos... isi pune fundul pe ele, da cu limba pe covor dupa ele... o distractie totala!




La noi stii cum mai e? Aviz lui Ianis...
Din bucatarie pana in sufragerie e cam 1 metru si am prins-o pe Roxana ca i-a pus poteca de cheerios lui Cristi pe jos, una cate una, incepand din bucatarie, ca el sa le manance si in felul asta sa il atraga in sufragerie... si el chiar asa facea...
Sau Roxana spune ca e catel si isi pune cate un pumn de cereale pe jos si le mananca cu gura, iar Cristi o trage de par sa ajunga si el la gramajoara... sunt de coma!

Acum cu laringita, in caz de sufocare poti sa incerci urmatoarele:
- scoti copilul la aer rece, medicii aici spuneau ca merita chiar sa pun copilul in masina si sa merg cu geamul deschis, cu viteza mica, normal, sa fac un curent de aer rece
- sau sa dai drumul la apa fierbinte in baie sa faci abur si sa va jucati acolo un timp... la noi cam dupa 10 minute se simtea o ameliorare, partea cu aerul rece n-a dat rezultate.
Doamne ajuta, sper sa nu fie nevoie.



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Beeey, eu la rivulutie m-am dus volintir in spital... ce mi-au vazut ochii, ce de raniti, ce de morti, ca am apucat sa ma duc si la morga ca venise un tip care-si cauta fratele, era disparut de acasa, asa ca m-am dus cu poza baiatului la morga... socant, inca mai am imaginile in minte... dar ce bucuros era tipul de la poarta ca fratea-su nu era colo... si se tragea in spital si pe langa, ce nenorociti!
Am avut un pacient... 5 gloante avea in el, dar a scapat, saracul, ce speriat era! Poftim, ce amintiri ma macina pe mine, maica...
Pana si alea cu odele sunt mai vesele...



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desiree spune:

brrr, ce subiect ati adus in discutie..mi-e si frica sa ma gandesc ce a fost atunci si cat eram de traumatizata cand vedeam targile pline cu morti la tv..eram un copil, aveam 14 ani, nu stiam ce se intampla ( of course ca nici eu nu ma prinsesem de faza cu dictatoarea)....stiu doar ca ma puneau sa recit frumos si cu intonatie pe la toate adunarile patriotice..."ce-ti doresc eu tie, dulce romanie!", de M EMinescu

Donia, Dianarus..vedeti ( apropo de faza c u cerealele),,, de aia e bine sa fie 2..invata trasnai unu de la altul..eu pe fratele meu mai mic il uram cand eram mica...il muscam mereu...avea saracu niste semne pe obraz..eram rea tare


Alina,mami de Mihnea-Octavian,un anisor si un pic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_deju spune:

prestat 5 ml de calmababy la cupilu' agitat, si ca prin minune..m-am calmat eu :))) super efect, n-am ce zice :) breee, da' ce nerv, ce isterie... am zis sa incerc un danonino. in sufragerie.. in premergator..da daaa... booon. pun cutia pe masuta.. face o tura de sufragerie, vine la masuta, arata cu deshtu'.. io, mama saritoare, da mami, iti dau.. haaaa.. isterie again :)) in fine, trece, mai face o tura, iara vede cutia, iar mi-o arata. ba, clumea, mai si deschide gura!!! tematoare, de aceasta data, dar imi iau inima-n dinti, si incerc din nou... jaleeee!!! :))) oferit una bucata morcov, bun bunut, scos din frigider.. acum e sub frigider, n-am starea necesara sa-mi aplec fizicul pana acolo :)) bagat rufe la masina, ceea ce echivaleaza cu entertainmentu' suprem.. nimic!! de ce se nu se deschide usita?? de ce s-a aprins butonu'?? de ce se invarte?? de ce nu se mai invarte?? de ce se invarte din nou?? centrifugaaa!!!... valeu si valeleu :)))
ma duc sa bag caloriferu'-n priza si sa dau drumu' la apa.. daca nu se calmeaza nici dupa baita, ma bag io la un dus romantic, cu caloriferu' de gat:)))

Deea, mami de www.onetruemedia.com/shared?p=414b2893332a6a41d7c2a4&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Eric(15.12.2006)

www.helpsonia.com/" target="_blank">pentru sosonica


"outside of a dog, a book is a man's best friend (..'coz inside of a dog it's too damn dark to read..)" Groucho Marx

Mergi la inceput