Supe & ciorbe

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

SUPA DE ROSII
Ingrediente:

1kg rosii
2 dovlecei
4 cartofi
1 legatura de ceapa verde
3 catei de usturoi
100ml ulei
1 lingurita de zahar
2 foi de dafin
verdeata, sare, piper.
Mod de preparare:
Se caleste ceapa tocata marunt in ulei incins, se adauga dovleceii taiati rondele, apoi rosiile decojite, taiate in patru si cartofii taiati marunt. Se lasa sa fiarba 10 min. Se adauga 1,5l-2l apa, piperul, sarea, zaharul, usturoiul tocat marunt si foile de dafin. Se acopera oala si se lasa sa fiarba aprox. 40 min. Se scot foile de dafin, se paseaza zarzavatul si se adauga verdeata tocata fin. Se serveste fierbinte cu crutoane.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de Milia

supa de rosii


- 2-3 morcovi, 1 pastarnac, 1 ceapa - le pun la fiert intregi in apa cu sare. Ai grija cata apa pui, depinde cat de groasa vrei sa-ti iasa supa. Cand sunt aproape fierte se adauga si 3-4 cartofi taiati cubulete. Cand au fiert, se paseaza cu blenderul (mai putin cartofii) si se pun inapoi in oala, cu cartofii fierti, 2-3 frunze de telina, sucul de rosii si 2-3 lingurite de zahar (dupa gust). Daca trebuie, se mai adauga sare. Cand incepe sa fiarba, se pun zdrentele de ou incet, cu lingurita. Dupa ce da cateva clocote, se opreste si se presara patrunjel verde tocat marunt. Se adauga si putin ulei, iar frunzele de telina se scot la sfarsit.

Daca nu vrei sa pasezi legumele fierte, le tai marunt ca pentru ciorbita si le pui in oala cu apa si sare (fierb si mai repede). Sa nu pui prea multa apa, depinde cat de gros este sucul de rosii, fiindca nu mai pasezi legumele si sa nu-ti iasa supa apa chioara. Mai bine mai adaugi apa la sfarsit, dupa ce pui sucul de rosii. Dupa 15 minute pui cartofii cubulete si frunza de telina. Cand toate au fiert, adaugi sucul de rosii (daca supa e prea groasa, mai adaugi si apa), zaharul, zdrentele de ou, uleiul si patrunjelul. Mie imi place mai mult asa.

Zdrentele de ou: spargi un ou intr-un castronel, il bati cu putina sare si adaugi faina, amestecand, pana cand se face ca o pasta omogena care curge din lingura. Daca e prea groasa, mai pui apa. Daca e prea subtire, adaugi faina. Torni pasta cu lingura in supa care fierbe. Se ridica imediat la suprafata. Daca preferi taiteii mai grosi, poti pune mai multa faina, si ii pui usor cu lingurita in supa. Sau poti face taitei de casa, obisnuiti (ou, faina, sare, framanti aluatul, il lasi sa se odihneasca, il intinzi, il lasi un pic sa se usuce, tai taiteii). Daca iti place supa cu orez, pui orezul, bine spalat, de la inceput, odata cu legumele. In acest caz, nu mai pui cartofi, nici taitei.
Si eu pun vara un ardei gras taiat marunt (il pun odata cu cartofii).

Poti incerca si alegi ce varianta iti place.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de Milia

Ciorba de sfecla

O sfecla rosie, 2-3 morcovi, 1 pastarnac, o telina mica - se curata, se spala, se rad pe razatoarea mare si se pun la fiert in apa rece, cu putina sare. Se pune si o ceapa taiata marunt. Dupa 15 minute se pun 3-4 cartofi, curatati, spalati si taiati cubulete si se lasa sa fiarba pana cand cartofii sunt fierti. La sfarsit se adauga borsul (dupa gust) si sare, daca mai e nevoie. Se adauga leustean taiat marunt si, daca vrei, putin patrunjel. Se serveste cu smantana (eu prefer iaurt) - o poti drege cu ou si smantana, ca pe orice ciorbita. Mie imi place mai degraba mai rece sau calduta, decat fierbinte. E o ciorbita usoara, de legume. Daca nu pui ou si smantana e buna si de post.

Nu stiu daca mi-ar placea aceasta ciorbita neacrita, ca o supa. Sfecla e dulce, si nu ar merge, dupa gustul meu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de louisea
gramajul nu-l stiu chiar exact ca eu o fac din minte

Ciorba cu bacon

-se pune la fiert apa
-se da pe razatoarea mare un morcov, se taie marunt o ceapa, o jumatate de ardei gras, 2-3 cartofi se taie cubulete (eu am robot), tu vezi cum le faci (cum iti place)
-pun la calit usor baconul (taiat cubulete)
-separat calesc usor legumele in putin ulei
-torn toate (legumele+bacon) in cratita cu apa, dupa vre-o 10 min pun 2-3 linguri de rosii din cutie (taiate marunt)
-adaug niste condimente...tarhon, patrunjel, sare, piper spre final, otet
-le las vre-o 20-30 de min (gusti si tu)
-servesc cu smantana si ardei iute..

e tare usor de facut
e delicioasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de otau
Supa de chimen


2 morcovi mai marisori
4 linguri de chimen
smantana (o cutie mica de Danone)
1/2 l lapte
3 linguri de faina
un galbenus
sare, delikat

Intr-o oala se pune un pic de ulei. Se pune chimenul si morcovul dat prin razatoarea mica. Se tine un pic pe foc, pana se coloreaza uleiul (de la morcov) apoi se adauga apa, cam 1 litri si se lasa sa fiarba. Cand a fiert morcovulsi chimenul se strecoara intr-o oala cam de 2,5 - 3litri. Morcovul si chimenul ramas se arunca.
Separat se amesteca faina cu lapte rece. Se adauga in oala. Se mai adauga apa (cam cat crezi ca mai trebuie ca sa fie oala aproape plina) si delikat.
Intr-un castronel se amesteca smantana cu galbenusul si apoi se ia cate o lingura fierbinte din supa si se amesteca si tot asa pana cand amestecul de smantana cu galbenus ajunge la o temperataura apropiata de cea a supei. Se pune apoi in supa. Daca pui amestecul asta rece in supa se vor face zdrente si dau un aspect neplacut supei. Se mai fierbe inca 5 sau 10 minute. Se serveste cu crutoane. Iese suuuuuper!

Aurora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de simonaM

supa de conopida


Se pun intr-o oala de 3 litri 2 linguri de ulei de masline,o lingurita vegeta,piper si am prajit cirnatu taiat feliute(cirnat afumat)si citeva bucatele de carne de porc,pe urma am pus apa(si am bagat ,o ceapa intreaga ca pe urma am scos-o,un morcov intreg,un cartof mic,si 2 fire de telina intregi...pt ca dupa ce supa e gata eu am scos telina si ceapa ,am lasat numai cortoful in ea pt ca la sotul meu ii place cu cu cortof sa fie in ciorba) si am lasat sa fiarba puin,am pus atunci orezul spalat cam o canita de cafea de orez am pus eu. am dat focul mic,sa fiarba bine si carne si orezul,si dupa ce a fost gata am pus conopida congelata si am mai lasat-o vreo 6 minute...iar pe ce-a crud o las mai mult ca sa fiarba . intr-o farfurie am pus un pahar de lapte si o smintina mica, le-am amestecat bine..iar cind ciorba a fost gata am pus in ciorba smintina cu laptele.
.am pus patrunjel verde,marar foarte putin(taiat marunt),2 catei de usturoi pisat bine,si zeama de la o lamiie(daca iti place mai acra)daca nu poti sa pui putin helas.
sper ca ai inteles ce am vrut sa iti spun.daca nu spunemi si iti voi mai spune.pa si sper sa mai primesti si de la alte fete retete de supa/ciorba.

mona78

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idora spune:

Supa cu galuste de cascaval
(2 portii)

50-60 g cascaval ras, 1 lingura branza de vaci(urda), 1 lingurita margarina, 2 lingurite verdeata tocata, 1 lingura smantana, 500 ml. zeama (de carne, de legume), 1 ou crud.

Se freaca oul crud cu cascavalul ras, urda, margarina, 1 lingurita de verdeata si f. putina sare.Din amestecul omogen, cu o lingura uda se modeleaza galuste micute (cat o nuca) si se aseaza in farfuria adanca.Se adauga smantana si verdeata,se toarna zeama de supa fierbinte (incet sa nu strivim galustele) si se consuma imediat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idora spune:

Supa rece de castraveti

Ingrediente: cantitate: 3 portii
2 castravetii de marime medie, curatati
1 lingura sos de soia
1 lingura otet
1 lingura ceapa verde, taiata
1 /2 lingurita zahar
1 /2 lingurita praf de chilli
1 1/2 ulei
1 .5 l supa de pui
2 lingurite seminte de susan


1. Castravetii se cojesc si se taie in felii foarte subtiri. Se pun intr-un vas si se adauga sosul de soia, otetul, ceapa, zaharul, praful de chili si uleiul. Se lasa la marinat timp de 1 ora, apoi se adauga supa de pui.
2. Semintele de susan se prajesc intr-o tigaie, pe foc mi pana devin aurii si incep sa pocneasca, apoi se macina.
3. Supa se transfera in boluri si se presara susanul deasupra. Se serveste la temperatura camerei sau usor racita.


Supa daneza de mazare cu carne de porc

Ingrediente: cantitate: 7 portii
1 kg mazare proaspata, spalata si scursa bine
500 gr afumatura, intr-o singura bucata
3 -4 morcovi, curatati si taiati
1 radacina de telina, curatata si taiata in sferturi
2 -3 cepe mari, curatate si taiate in jumate
3 bucati de praz (se foloseste numai partea alba), curatate
1 /2 lingurita cimbru uscat
1 1/2 lingurita sare
1 /4 lingurita piper
400 gr carnati de porc, feliati

1. Mazarea se pune timp de o ora in apa rece. Se scoate si se lasa la scurs, apoi se pune la fiert in apa cu sare, pana se inmoaie.
2. Intr-un alt vas se pun morcovii, prazul, radacina de telina, cepele, afumatura, cimbrul, sare si piper. Se acopera cu apa si se lasa la foc mic timp de 40 de minute, pana cand legumele si carnea s-au inmuiat.
2. Se scoate afumatura si se feliaza. Se pune intr-un vas separat si se acopera pentru a ramane calda.
3. Se scot legumele si se pun in oala in care este mazarea fiarta, apoi se adauga supa in care au fiert.
4. Se reincalzeste, daca este necesar.
5. Carnatii si afumatura se servesc separat, pe un platou.

Acest fel de mancare se serveste cu paine neagra, mustar si bere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idora spune:

Supa de fructe in stil vechi

Ingrediente: cantitate: 6 portii
150 gr caise uscate
150 gr prune uscate
1 ,5 l apa
1 baton de scortisoara
2 felii de lamaie
1 cana zahar
2 linguri stafide
1 lingura afine
1 mar mare, curatat de coaja si samburi si taiat in felii

1. Caisele si prunele uscate se pun intr-un vas si se acopera cu 1,5 l de apa rece, timp de 30 minute. Fructele uscate vor absorbi apa si se vor mari.
2. Intr-un vas mai mare, se pun fructele, batonul de scortisoara, feliile de lamaie si zaharul, se aduce la punctul de fierbere, amestecand din cand in cand cu o lingura de lemn. Apoi, se micsoreaza focul si se lasa timp de 10 minute pe foc. Se adauga stafidele, afinele si feliile de mar, lasandu-le pe foc inca 5-6 minute sau pana cand marul se inmoaie. Se incearca cu varful unui cutit.
3. Continutul vasului se toarna intr-o supiera mare si se lasa sa se raceasca, pana ajunge la temperatura camerei. Se scoate batonul de scortisoara, se acopera cu folie de plastic si se pune la frigider.

Mod de servire:
Supa de fructe se serveste rece, in orice anotimp, in boluri de supa sau de compot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicaa spune:

Multumesc mult pentru informatii.
O sa testez magazinele sa vad ce si cum gasesc si apoi va scriu cum a iesit supitza.

Mergi la inceput