Pipote si inimioare de pui

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Tochitura de pipote si inimi cu cârnaciori de casa


Ingrediente:
500 g pipote si inimi de pui,
500 g piept de pui,
700 g ficatei,
700 g cârnaciori,
6-7 catei de usturoi,
o ceapa,
o rosie,
2-3 linguri de bulion,
putin vin alb,
o ceasca de ulei,
condimente dupa gustul fiecaruia (recomandari: piper alb, oregano).

Mod de preparare:
Se pun pipotele si inimile la calit împreuna cu ceapa cam 10 minute, dupa care se adauga pieptul de pui taiat bucatele. Se lasa pâna se albeste pieptul de pui si se pun ficateii. Dupa câteva minute se adauga si cârnaciorii. Apoi se amesteca si usturoiul zdrobit, condimentele, se acopera si se lasa cam 20-30 de minute. Se pune rosia taiata marunt si apoi pasta de tomate, amestecata cu putin vin alb (daca nu, apa). Se lasa înca 10-15 minute si e gata. Se serveste cu mamaliguta.

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

quote:
Originally posted by rlc_sandor

LiliaToma ,imi dai te rog reteta de la salata olivier ca arata tare bine


Salata Olivier este de fapt o sora a Salatei de Boeuf. Principiul e acelasi, are in compozitie: cartof fiert, morcov fiert, oua fierte, salam parizer sau piept de pui fiert, castraveti murati. Totul taiat cubulete si amestecat cu maioneza. Asa se numeste salata in toate tarile din ex URSS si e traditionala anume in forma asta, de sarbatori.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

quote:
Originally posted by briza_marii

Lili si eu vreau sa stiu cum se fac rosiile alea cu miere si usturoi, ca par tare interesante. Si cu ce le papi? A, si salata picanta cea cu morcov si cipercute...si salata iugoslavia...Auzi, nu ar fi mai bine sa deschizi un topic cu salatele din poze ca eu salivez de nu mai pot la tot ce vad acolo.
Carmen sper sa nu te superi ca am deviat de la postul tau

briza_marii
www.flickr.com/photos/10784363@N03/" target="_blank">poze



Nu stiu daca am voie sa deschid subiect separat :) ca mi se pare ca exista deja un subiect cu salate.
Deocamdata o sa pun si aici reteta de la Salata picanta ptr ca am tradus-o deja pentru alt subiect. Imediat cum traduc si reteta salatei din Iugoslavia, o sa o pun si aici.
Si ma gandesc serios la subiectul " Salatele Liliei"....

Salata picanta

250 g ciuperci marinate
100-150 g morcov coreian( e o modalitate de preparare a lui, cu coreandru, nu sunt sigura daca se stie de asa ceva in Romania)
2-4 castraveti murati
1 ceapa
2-3 catei de usturoi
patrunjel
ulei

Se taie ingredientele asa cum va place, se amesteca. Atat.

Problema ar fi ca eu am facut acasa ingredientele( ciupercile marinate, morcovul..) si mi-a luat ceva timp. Daca se gasesc cumparate gata, reteta e ft rapida.
Aici e www.cook-talk.com/forum/index.php?act=recipes&CODE=03&id=2842" target="_blank">sursa



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Scuze de Off Topic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dory232002 spune:

Fetelor, eu chiar astazi am facut o mancarica pt. fetita mea din pipote si inimi.
Am procedat asa:

Am fiert pipotele si inimile in apa cu sare, apoi le-am dat prin masina de tocat ( pt. ca sunt mai tari si greu de mestecat pt. ea), apoi am pus pe fundul unei cratize cubulete de unt peste care am pus un rand de dovlecei taiati cubulete, unul de pipote tocate, si am repetat operatiunea terminand cu un strat de dovlecel, am pus supa in care au fiert pipotele si am bagat la cuptor, cand au fost aproape fierte am pus 1/2 cutie de rosii in bulion, si le-am mai lasat la cuptor cca. 12-15 min, inainte de a opri cuptorul am pus cascaval ras si patrunjel tocat marunt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Cam asta e problema cu pipotele si inimile. Sunt cam tari ca sunt numai din muschi. Poate merge facuta o ciorba de potroace cu ele... Sau tocate, cum spune Dory; eventual facute chiftele.

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput