Pipote si inimioare de pui

Pipote si inimioare de pui | Autor: Carmenbr

Link direct la acest mesaj

Stiu ca mama facea o tocanita cu pipote si inimioare de pui. dar nu stiu reteta. Mai exista si alt mod de preparare a pipotelor si inimioarelor de pui?

Multumesc de retete.

3 anisori...uraaa!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lulu_boches spune:

quote:
Initial creeata de Carmenbr

Stiu ca mama facea o tocanita cu pipote si inimioare de pui. dar nu stiu reteta. Mai exista si alt mod de preparare a pipotelor si inimioarelor de pui?

Multumesc de retete.

Carmen & Ericutz (15.06.2004)

Ajutati-o pe Diana!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=68525 " target="_blank"> Povestea nasterii!

3 anisori...uraaa!

Buna idee cu pipotele, ca nu stiam ce sa fac in week-end.
Eu toc ceapa, o calesc putin , adaug pipotele si inimile dupa care completez cu apa cam de doua degete peste ele.Cand sunt aproape gata pun rosii decojite de la borcan si fac o "dresura" din faina cu smantana pe care o torn peste pipote.Mai las putin sa fiarba , adaug patrunjel tocat marunt...Am uitat de sare, care se pune dupa gust.Nu prea stiu sa scriu mancarurile, doar sa le gatesc, asa ca atunci cand vii acasa te astept la o portie de pipote si inimiPoti sa faci si un pireu sau cartofi prajiti.

Bucuria vine din lucruri marunte...
Lena
http://community.webshots.com/user/lua_lanna/profile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns principe spune:

ciulamau de pipote si inimioare este fff buna ,mai ales cele de curcan.

dupa ce le-ai taiat toata partea cu grasime,le pui la fiert cu sare,poti adauga si un morcov, o ceapa si o legaturica de frunze de telina si patrunjel,nu pui multa apa.cand se ridica spuma,o aduni.
separat intr-o tigaie de teflon,in 2 linguri de ulei incins pui 3-4 linguri de faina.iei tigaia de pe foc si incorporezi uleiul in faina,fara ca sa arzi faina(aceasata trebuie sa ramana alba la culoare).cu un polonic adaugi supa obtinuta din pipte si mesteci,cand se face ca o crema o p'ui iar pe foc si continui sa mesteci si sa adaugi supa.catre sfarsit agregi cam 150-200 de g de smantana lichida dulce.apoi incorporezi si inimioarele(eu le tai rondele)si pipotele.
cand o sevesti ornata cu rondele de morcov fiert si frunte de patrunjel verde

monica mami de print
http://www232.rockyou.com/my_gallery.php?source=smgb&instanceid=84575297&islocal=true#
http://www232.rockyou.com/show_my_gallery2.php?instanceid=77828117

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Eu mai fac salata cu pipote si inimi. Le fierb, apoi le tai feliute si amestec cu cantitati egale de porumb si ciuperci fie calite, fie din conserva. Mai pun o ceapa taiata subtire, sare, piper, ulei si putin otet. Iese f. buna, o fac aproape mereu cind am musafiri. Poza nu e cine stie ce, dar macar sa va faceti o idee.

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalinad spune:

eu le fac pilaf.
le fierb intai, apoi calesc orez + legume (ardei, ceapa, morcov, dovlecel) si pun zeama peste ce am calit. iese o bunaciune, ii place chiar si sotului care in general nu mananca pilaf.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dani33 spune:

Eu le fac asa: pun pipotele in oala minune cu apa, sare, piper, cimbru, si ulei de masline si le fierb pana scade apa si ramane un sos foarte bun. Le poti cali putin inainte in ulei daca vrei si apoi sa adaugi restul.
Simplu, repede si gustos.
Daniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Cumnata mea face salata( dar altfel decat a Nataliei): pipote fierte, taiate feliute, plus cascaval feliute si ceapa inelushe. Totul amestecat cu maioneza. E delicioasa


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmenbr spune:

O sa fac si ciulama cu pipote (ca am auzit ca e tare buna) si mancarica cu rosii si smantana. Salatele arata tare apetisant, o sa salvez retetele pt cand o sa am mai mult timp (vine tata curand, iuhuu!), dar cum eu gatesc si pt Eric, baietelul meu, lui nu prea ii dau maioneza, asa ca salatele o sa apara ca fel in plus cand o sa fie tata aici. Sper ca ati inteles ceva din abrambureala mea.
Oricum, multumesc mult inca o data pt retete!

3 anisori...uraaa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Carmen, salata mea se face cu ulei, nu cu maioneza.

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rlc_sandor spune:

LiliaToma ,imi dai te rog reteta de la salata olivier ca arata tare bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns briza_marii spune:

Lili si eu vreau sa stiu cum se fac rosiile alea cu miere si usturoi, ca par tare interesante. Si cu ce le papi? A, si salata picanta cea cu morcov si cipercute...si salata iugoslavia...Auzi, nu ar fi mai bine sa deschizi un topic cu salatele din poze ca eu salivez de nu mai pot la tot ce vad acolo.
Carmen sper sa nu te superi ca am deviat de la postul tau

briza_marii
www.flickr.com/photos/10784363@N03/" target="_blank">poze

Mergi la inceput