LMA Spiridusi de ianuarie-februarie 2006 (277)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

Multa sanatate copilasilor bolnavi.
Bee un pupic de la mine, stai linistita ca esti o mamica extraordinara, stiu prin cate ai trecut si cat ai umblat cu Anuca, asa se imbolnavesc copilasii sa se faca bine amandoi spiridusii.

Silvi si strumf mic Alain 19.01.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Eu sant plina de nervi ca nu a mancat mai nimic Angelo pe ziua de azi.Putina supa crema de legume si un iaurt..toata ziua! L-am lasat la pranz cu 3 lingurite de pui cu dovlecei, dupa-masa nu a vrut mancarica, doar iaurt. Sa vedem in seara asta, acum este la magazine cu socrosenii.Intre timp, am facut putina curatenie pe la bai

Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
mamica de bebe Angelo ( 29 Dec. 2005 )
Foto Angelo
Angelo1
Angelo2
Angelo3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

In caz ca nu mai intru: Giova drum bun si spor la shopping!

Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
mamica de bebe Angelo ( 29 Dec. 2005 )
Foto Angelo
Angelo1
Angelo2
Angelo3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns T_Ioana spune:

Fetelor, multumim pentru ca va interesati de noi!
Am avut o noapte cumplita! Razvan a adormit la el in patut si apoi l-am adus la noi in pat sa-l supraveghez. Cum se lipea de mine ma apuca disperarea ca frigea. I-am dat algocalmin picaturi, a baut niste ceai si i-am dat furazolidona. Pe la 3 jumate a inceput sa se foiasca, s-a ridicat in fund si s-a apucat de "povestit". A coborat dinpat si s-a pus in fundic pe imprimanta si a prestat un kk super moale asa ca a necesitat schimbat scutec, body, pijama. La vre0 jumate de ora dupa asta iar frige grozanic si ii dau o pastila de Fenobarbital ca sa nu apara problemele (pt ca sunt plecata cu sorcova am zis ca nu-l chinui sa-i bag cu forta pastila dizolvata in diverse, asa ca i-am dat-o in manauta si a papat-o singur-el e mare amator de rontait vitamina C si orice pastila care e acceptabila cat de cat). Am aflat ulterior (Cristina) a e super amar, deci din cauza asta a vomitat tot ceaiul care-l bause, si implicit furazolidona, algocalminul etc). Asa ca alta tura de schimbat body, pijama, pat etc. A fost cosmar, toata noaptea n-am dormit, dar azi am stat cu puiul mic acasa ca mi-a fost frica sa-l las doar cu bona!
Acum piciul e mai bine, febra intre 37,6-38 (rectal), azi a papat mai cu japca ceva piure de morcov, o clatita jumate cu dulceata de afine si cam 150 gr orez fiert cu morcovel+branzica de vaci si dulceata de afine totul indulcit cu glucoza. Ii dau furazolidona, biotics baby/ecoflorina si din seara asta m-am decis sa-i dau totusi lapte (Nan fara lactoza) ca dimineata cand m-a vazut cu sticla cu mucilagiu de orez a inceput sa planga. Continuam Cexylul, se pare ca-l ajuta daca a scazut febra. Mie mi-e ciuda pe dr de familie ca imi recomanda un antibiotic suspensie, insita sa-i dau 5 zile dar e clar ca suspensiile ajung doar 3 zile jumate, maxim 4 zile, asa ca sunt nevoita in marea majoritate a cazurilor sa-i mai cumpar o tura dar fara reteta compensata!
Voiam sa va zic ce m-a socat ieri la dr: il vede pe Razvancu degetul in nassi cica sa-i mai dau o tura de Zentel(inca il am in dulap si pe cel de data trecuta, doar nu am inebunit sa-i dau Zentel copilului fara sa-i fac analize) si ca in fiecare an trebuie facut.
Dupa ce terminam antibioticul o sa ii mai fac o tura de copro......


Bee, sanatate multa Anukai, Razvan are tot bronsiolita (parca nu ai spus)?
Sanatate multa tuturor puiutilor bolnaviori!
Merg sa fac si eu nani ca maine am o zi tare grea!


Ioana si www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1bb14a37cece1022bc3177&skin_id=0" target="_blank">Razvan (03.12.2005) (montaj)
www.dropshots.com/T_Ioana" target="_blank">1
www.dropshots.com/T_Ioana2" target="_blank">2


"Cainele moare de drum lung iar prostul de grija altuia"



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florinini spune:

Fetelor dragi, va multumesc din suflet pentru urarile de ziua copilului meu, va doresc la toate numai bine si multa sanatate.
Noi am fost plecati de acasa, acum suntem la mama mea si aici este net asa ca am apucat sa deschid si eu DC-ul...pe fuga ca de obicei.

La randul meu, doresc si eu un sincer LA MULTI ANI ptr.

AYAN
TIBERIU

puiutilor sa va dea Dumnezeu multa sanatate, noroc si numai bucurii sa cresteti mari si frumosi sa fiti mereu bucuria parintilor vostri.

Imi cer scuze ptr. intarzierea cu care ii multumesc lui Cata ptr. frumoasa poezioara ptr. ziua lui David. Te pup Cata si sa ai parte numai de bucurii alaturi de cei iubiti ai tai

Florinini si David (13.01.2006)
Pozici David
www.dropshots.com/florinini1" target="_blank"> Filmulete David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Ioana, insanatosire grabnica Razvanicului si o noapte linistita va doresc
Flori, am uitat ca stati 6 luni in Ro

Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
mamica de bebe Angelo ( 29 Dec. 2005 )
Foto Angelo
Angelo1
Angelo2
Angelo3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Ioana ce noapte ati avut!!! sper sa fie inspre bine razvan. si insanatosire grabnica.
maraki a papat Angelos?
Ralu sper sa se aprobe concediul tau. Multa bafta iti doresc.
Florina, Silvi si restul .

Noi nu prea avem chef sa mergem....sper sa venim cu ceva, daca tot mergem mai mult impinsi de la spate. Ar fi si culmea, dupa ce am adus-o pe mama, vine si tata, sa le zic ca nu mai mergem.
Noi vrem sa ne intoarcem sambata noaptea acasa, acum sa vedem.
si .



_
Gio si Marco (6 ian. 2006)
poze si filmulete Marcowww.dropshots.com/giova2" target="_blank">(1),www.dropshots.com/ioana_purdea#" target="_blank">(2),www.dropshots.com/giova#" target="_blank">(3)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=20b0170d301bd72a22e2bb&skin_id=0&large" target="_blank"> Marco- ingerashul nostru(montaj)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumbita spune:

gata, am adomit s eu toti puiutii si puiul cel mare.
in seara asta, le-am facut baita si sebia fost foarte incantat, nu-l mai scoteam din cada. de cabd cu raceala, nu i-am mai facut baie si a dus dorul. noi asta seara am terminat antibioticul. acum este foarte bine. se pare ca si-a facut bine efectul tratamentul dat de pediatru pentru bronsita spastica. i-am luat sirop imunno beby si minimartieni sa-i dau pe viitor, sper sa nu mai aduca in casa alti virusi. de mancat, mananca bine, insa a capatat un obicei prost sa manance numai pe canapea la tv. deh! eu l-am invatat, eu tre sa suport.

din pacate, a luat si piticu' micu' bronsita de la sebi asa ca untem si cu el in tratament. din pacate, la el nu si-a facut efectul augmentinul asa ca am trecut pe injectabil - gentamicina cu amoxicilina, iar pentru tuse ambroxol cu salbutanol, iar pentru nasucul infundat picaturi de vibrocil. saracutul nici nu plange la vaccin, manca-l-ar mama pe el de cumintel.

bee multa sanatate si la puiutii tai. sa se faca repede bine.

ioana , Doamne ce noapte ai mai avut si tu! si acum e mai bine razvanel? inteleg ca nu mai are febra, dar in rest? ce-o fii? sa stii ca in legatura cu frecatul la nasuc si sebi se freca si mi-a zis dr sa-i dau zentel 2 flacoane pentru ca in mod sigur are giardia. in plus, i-am zis ca se mai trezeste noaptea tipand/urland, parca nici nu ne mai aude cand incercam sa-l linistim si mi-a zis ca este tot de la giardia. eu am incredere in dr. la cel mic, mi-a zis imediat ca are splina marita, din palpare si ca dupa ce se face bine ii vom face analize pentru ca sigur are anemie si il trecem pe fe. muuulta sanatate lui razvanel si sa stai cu el sa se faca bine.

maraki lasa mai ca asa si sebi mai are zile cand nu are chef sa manance. asta e. nu il mai fortez. eu i le fac...ii pregatesc mai multe feluri, i le pun pe farfurie, il pacalesc in fel si chip...dar daca nu vea sa manance, asta e, cere el.

giova drum bun si sopingareala maxima!!!

florina pupicei lui david si mai spune-ne de el...ce-a facut cu mosu? ati mai facut brad asa de mare ca anul trecut?

fetelor, voi ati facut analizele gratuite date prin guvern? eu azi am aflat ca pentru piticii nostri nu se face gratuit decat sideremia....sunt socata...doar atat?! la varsta asta??? eu credeam ca copii si batranii sunt cei mai importanti de monitorizat dpv al sanatatii...



www.dropshots.com/bumbita" target="_blank">are mama doi baieti

bumbita mami de 2 eduard ( 25 septembrie 2007 ) si sebastian ( 03 ianuarie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumbita spune:

giova va duceti cu masina sau cu avionul?
probabil ai plecat...

www.dropshots.com/bumbita" target="_blank">are mama doi baieti

bumbita mami de 2 eduard ( 25 septembrie 2007 ) si sebastian ( 03 ianuarie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florinini spune:

Bumbita te pupez, ma bucur ca Sebica e bine si ca micutul e cumintel si ia tratamentul fara sa se opuna... sa se faca bine si sa nu se mai imbolnaveasca
...mai as pune poze...dar suntem ca aia...cu casa mereu dupa noi..cand intr-o parte cand in alta, asa ca intelegi ca anul asta bradul a fost tareeeeeeeeee modest asa ca sa marcam evenimentul...oricum ne-am simtit bine, dar recuperam noi cand mergem acasa...adica la anul o sa fie un brad mai reusit sper...anul asta trebuia sa cumparam iarasi toate ornamentele si zanganelele... apoi ptr. ce sa le dam de pomana...ca si asa nimeni nu apreciaza nimic din ceea ce facem, hai ca nu mai zic nimic ca ma "indespun" asta am auzit-o de curand si e haioasa...asa ca daca vreau sa ma "despui" folosesc cuvinte de la satra...apropos..io ma uit cand mai apuc la "Inima de tigan" ca tare ma "despun".

No hai ca v-am despus...

Florinini si David (13.01.2006)
Pozici David
www.dropshots.com/florinini1" target="_blank"> Filmulete David

Mergi la inceput